«

»

Petr a Pavel…!

Velkou cenou Velenova najela letošní MTB „Vrchovina“ do pomyslné cílové rovinky. Slunečné počasí bylo ve Velenově vskutku exkluzivní, takže slíbená panoramata do blízkého i vzdálenějšího okolí skutečně nechyběla! A k naší velké radosti nechyběla po čase tentokrát ani patronka seriálu a senátorka Ing. Jaromíra Vítková!  Byla  svědkem jednak  docela slušné závodnické účasti, a také hlavně zajímavých a atraktivních soubojů, které byly v průběhu dne k vidění především v dětských kategoriích. Závod elitních mužů  byl ve znamení parádního souboje Petra Šicha (Superior Riders) a Pavla Holce (Nativesport) a byl vskutku  vrcholem velenovské „race“!

Pořadatelé měli tentokrát hodně ztíženou úlohu při přípravě tratí v lesních pasážích. I tuto lokalitu nakonec zasáhla z důvodu kůrovcové kalamity razantní těžba dřeva a tak se Velenov přiřadil v tomto duchu už k dříve postiženým obcím – Benešovu a Okrouhlé… Ještě v pátek se v lese v traťových pasážích pohybovala těžká těžební technika… Nicméně pořadatelé, v čele se pohodovým  starostou obce Velenova a ředitelem závodu (to vše v jedné osobě)  Honzou Havelkou, to vše ale zvládli na výbornou!

V prvním startu odrážedel došlo na medailových pozicích k opakování výsledku z Okrouhlé, Benešova, Bukové, Knínic a Vendolí: první v cíli Šimon Doležal (Radiměř), druhý Filip Mach (Letovice), třetí Adam Doležal (Radiměř – dvojče Šimona Doležala). Vítěz dosavadních pěti závodů je i favoritem pro Blansko! Po pouze ve Vendolí se ve Velenově opět v závodě odrážedel dívek objevila na startu Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team) a tak jako při předchozích tří startech nezaváhala a – vyhrála! Po dojezdu startů odrážedel pokračovala Velká cena  závodem chlapců a dívek do 6-ti let. Chlapce  vyhrál letos už pošesté Richard Pozorský (Drahanský Sport Team). Za normálních okolností by měl Richard po Velenově už svoje jisté. Ale protože se letos finále v Blansku boduje „tuplovanými“ body, je ve hře o zlatý pohár stále i Sebastian Zítka (BT NMnM)..! Hrdinkou závodu dívek do 6-ti let se (určitě nechtěně) stala vítězka z Vendolí, Marina Doskočilová (Kunštát). První pravotočivé zatáčce (závod chlapců i dívek této věkové kategorie se jel na okruhu 300 m a byl vypsán na 3 kola), se zapletla do kolize tří závodnic a hodně tak ztratila na vedoucí Isabellku Homolovou (OCA). Stíhací jízda Marianky z beznadějné pozice však byla famózní: v cíli z toho bylo parádní 2. místo!

Chlapci a dívky 7-8 let už vyrazili na okruh 750 m dlouhý, který je „prubířský“ nepříjemným, náročným stoupáním po startu, a který kluci museli zdolat hned 2x.  Skvělý byl opět Matěj Hájek (SPORTREG). Vyhrál s převahou, ale i on bude muset svoji prioritu potvrdit ve finále v Blansku (celkově mu průběžně patří zatím 4. místo). Mezi děvčaty se na „první bednu“ vrátila Ella Chlubnová (MORAVEC Team). Oplatila sice Adélce Valáškové (Aspire SCM) prohru z Vendolí, nicméně i o celkové vítězce v této kategorii rozhodne až finálový závod v Blansku. První slavnostní ceremoniál – předávání cen vítězům prvních šesti startů – byl zcela v režii patronky seriálu, Mirky Vítkové, a bylo jen škoda, že se nám  Mirka následně omluvila, spěchajíc na další regionální akci…

Kategorie od 9-ti do 12-ti let už kroužily po okruhu 1.800 m dlouhém, který ale ještě stále nezasahoval do těžbou poznamenaného lesa. Jiří Vašíček (CP Team) z nedalekého Hrádkova byl suverénním lídrem mezi chlapci 9-10 let, podobnou suverénkou byla pak i  „skoro domácí“ Ellen Mazalová  (Boskovice). Závod mladších žáků byl replikou boje z Vendolí, mezi Sebastianem Zítkou (BT NMnM) a Matyášem Maivaldem (SPORTREG). Se stejným výsledkem. Sebastian tentokrát udolal „Matyho“  3 vteřiny… V Blansku to bude pravděpodobně opět podle okřídleného: „vítěz bere vše“! Přičemž ve hře o zlatý pohár v celkovém  pořadí je stále  i Petr Hruda (Drahanský Sport Team)…

Při neúčasti zraněné mladší žákyně Zity Žerníčkové (Bike 8144) se nemohl v sobotu opakovat fantastický souboj z Vendolí –  Zity s Veronikou Fouskovou (BT NMnM), a i proto Verča ve Velenově vyhrála tuto kategorii „o parník“… Ani ona ale jisté nemá zatím nic. Zita je v boji o zlatý pohár  pořád ve hře a i v této kategorii rozhodne o celkové vítězce až  finále… Jakub Křupala (BIKE PRO RACING) byl ve Velenově suverénem v kategorii starších žáků, a i po smůle ve Vendolí (po pádu 3. místo), zůstává také ve hře v boji o zlatý pohár MTB „Vrchoviny“. Stejně suverénní  byla i starší žákyně Justýna Novotná (MORAVEC Team). Druhý blok startů ve  uzavřel závod tříčlenných štafet. Tentokrát se jich do boje přihlásilo pět a nejrychlejší byla sestava s názvem „Mistři“ ve složení Marek Letev, Denisa Olivová a Matyáš Orsava.

No a to nejlepší přišlo na pořad v poslední třetině velenovského bikového dne. Absentovaly tentokrát ženy, ale závod mužů ELITE  byl tentokrát jednoznačným vrcholem! Souboj o prvenství průběžně vedoucího v celkovém pořadí, Pavla Holce (Nativesport) s Petrem Šichem (Superior Riders) se očekával, všechny možná překvapilo, že bude vyrovnaný tak dlouho. „Měl jsem v úvodu závodu problémy s tlakem v pneu, proto jsem byl rád, že jsem s Pavlem v první polovině závodu vůbec držel krok“, vysvětloval v cíli vyrovnanou první polovinu závodu o patnáct let mladší Petr Šich. „Pak se to ale stabilizovalo a já mohl jet opět naplno. Ve čtvrtém kole (závod se jel na 5 kol), jsem Pavlovi nastoupil, poodjel mu a závod tím  rozhodnul“, pokračoval v líčení souboje Petr Šich. „S Petrem jsem po celý závod moc krok nedržel, ale spíš jsem za ním „plápolal“… Roli sehrál i jeho technický problém… Ve čtvrtém kole jsem ho od sebe doslova „zahnal“, fakt neměl jsem nato, udržet se ho…“, objektivně v cíli komentoval situaci na trati Pavel Holec. I závod mužů ELITE, co se týče celkového vítěze, dojde k rozuzlení až v Blansku… Oba hrdinové z Velenova (snad) budou při tom…

Ve stínu parádní bitvy „eliťáků“ zůstaly souboje dalších čtyř kategorií posledního bloku startů, kterých se stali vítězi: Pavel Vančuřík (SportovníDum.cz – Masters II), Tomáš Starý (Tišnov – Masters III) a mezi „mlaďochy“ – juniory/kadety, juniorkami/kadetkami  – to pak byli suverénně Patrik Pokorný (Bike 8144) a Nikola Bradáčová (ACT leraK). A ani v jedné ze šesti kategorií, které jsou vyvrcholením každé Velké ceny, není před Blanskem rozhodnuto o celkovém v vítězi / vítězce… Zkrátka: Blansko rozhodne o všem! A vítěz z Blanska bude brát (zpravidla) vše!!!

Zde je kompletní výsledkový servis z Velenova a tři supr fotogalerie Karla Všetuly jsou už taky „tuť“….