«

»

Líté boje pod „Horkou“..!

Třetí MTB „Vrchovina“, kterou – jak jinak – vzorně pohostila obec Benešov, opět přinesla, především v závodech dětských kategorií pro všechny přítomné bikové „fajnšmekry“ zajímavou podívanou! Závod byl „okořeněn“ i klimatickým vrtochem v podobě krátké, nicméně docela vydatné dešťové přeháňky, která poznamenala nejvíce tratě ve druhém bloku startů, ve kterém  sváděly souboje kategorie starší devíti let. Tyto už docela zkušené bikery však tento dešťový incident nijak z míry nevyvedl, a tak benešovská „race“ byla i tentokrát vskutku „na pohodu“! Tím spíš, že její závěr opět provázelo sluníčko a příjemné „teplíčko“…!

Jestliže TOP VIP hostem byl na premiéře v Jinačovicích bývalý skvělý československý silničář Rudolf Labus a na Okrouhlé zase zakladatel MTB „Vrchoviny“ – Ing. Alois Hložek, na Benešově se ve druhé půli závodu „mihnul“ ředitel závodů Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě Petr Vaněk, která na závodiště doprovodil svého syna – staršího žáka – Jakuba. A ještě ze dvou VIP diváků jsme měli velkou radost: dopoledne byli pozornými diváky dlouholetý starosta obce Kořenec a velký podporovatel MTB sportu v regionu, , p. Mirek Zemánek s manželkou Věrou! A nejenom hosté, i kvalita ve startovních listin stála za to! Je patrné, že se blíží národní šampionát v Bedřichově… Tyto všechny pozitivní skutečnosti zastínily fakt, že nestartovalo ani jedno děvčátko na odrážedlech… To se nám snad ještě nestalo… Za dané situace jsme byli rádi za tři statečné hochy na tomto typu kola na startu, kdy mezi šikovné bratry – dvojčata – Doležalovy z Radiměře se dokázal vklínit, podobně jako na Okrouhlé, Filip Mach z Letovic. Závod to byl dramatický. Vítězného Šimona Doležala dělily v cíli od třetího v pořadí, jeho bráchu Adama, pouhé 4 vteřinky…!

Další starty kategorií benešovské velké ceny už ale byly početně docela dobře obsazeny a bylo vskutku na co koukat! Na okruhu 510 m dosáhl na třetí vítězství v řadě, Richard Pozorský (Drahanský Sport Team) a je na letošní „Vrchovině“ jedním z mála dosud „stoprocentních“, neporažených. Pravým opakem je kategorie stejně mladých dívek. V tomto případě, co závod, to jiná vítězka! V Benešově brala suverénně zlato nám zcela neznámá Punam Lusíková ze Střílek! Parádní bitvou byl následný závod chlapců 7-8 let. V něm svedli infarktový souboj o zlato Matěj Honel (Cyklo Kyjovský) se Štěpánem Ježem (Bike Team NMnM). Štěpán měl už evidentně dost „bramborových“ umístění (4. místo v Jinačovicích i na Okrouhlé)  a pořádně prohnal Matěje. Prohrál s ním o vteřinu… A stejně napínavý souboj předvedly divákům i dívky 7-8 let. Jmenovitě Adéla Valášková (ASPIRE SCM Brno) a Ella Chlubnová (MORAVEC Team). Jejich napínavý souboj byl jako přes kopírák s tím z Okrouhlé, v cíli byl výsledek stejný, s tím rozdílem, že Adélka Ellu tentokrát „nesetřásla“ a o výsledek se bála až do samotného závěru: i v tomto případě dělila v cíli  dívky nicotná vteřinka…

Slavností ceremoniál byl –  při neúčasti omluvených senátorky a patronky „MTB Vrchoviny“, Ing. Jaromíry Vítkové, a nového starosty  Benešova, p. Lukáše Krénara –  po celý den v režii starosty SDH Benešov, p. Lukáše Minxe a nutno dodat, že populární „Luke“ zvládl svůj úkol zodpovědně a na „jedničku“! Druhý blok startů zkropila dešťová přeháňka. Krátká, ale docela vydatná. Poznamenala hlavně starty dětí 9-10 let, které už kroužily na okruhu 1370 m a zdolávaly technickou pasáž „Břízky“. V závodě chlapců se poprvé blýskli pod „Horkou“ bikoví „Brazilci“ – rajdři TUFO Cyklozákladny Otrokovice, kteří se tolik všem líbili na Okrouhlé. O svoji neporazitelnost přišel letos Tomáš Huťka, který  podlehl o 6 vteřin týmovému kolegovi – Tobiáši Měřínskému! No a i na Benešově tedy mohl  přítomný šéf tohoto týmu, Petr Formánek, poprvé spokojeně „zamrskat“ knírkem! Kluků v této kategorii soupeřilo celkem 16 a byla to nejpočetnější startovní listina dne.

Petr Formánek byl zcela spokojen i po dokončení závodu dívek 9-10 let. I tento start ovládla další  jeho šikovná svěřenkyně – Sofie Drongová (TUFO CZ Otrokovice). Po zajímavé souboji nakonec udolala o 6 vteřin boskovickou Ellen Mazalovou. Do třetice se letos na „Vrchovině“ objevil na startu kategorie mladších žáků Samuel Zítka (Bike Team NMnM) a ani po třetí neměl soupeře! I on zůstává tedy po první třetině seriálu suverénní a neporažen! Mezi mladšími žákyněmi byla nejrychlejší Veronika Fousková (Bike Team NMnM), která si poradila vesměs s o rok staršími soupeřkami a připsala si další – letos už druhé – cenné vítězství.

Další, skutečně kvalitní konkurence, se v Benešově sešla na startu závodu starších žáků. Převážná většina borců, se zkušenostmi ze závodů ČP  předvedla na hlavní  trati – okruhu dlouhém 2750 m – divákům vskutku parádní číslo, jehož „principálem“ byl zaslouženě Ondra Vencbauer (OCA). Ten využil neúčasti vítěze prvních dvou „race“ Jakuba Šimíka (TUFO CZ Otrokovice) a v celkovém hodnocení se v této prestižní kategorii propracoval do čela! Další „hvězdičky“ ze závodů ČP se postavili na start kategorie starších žákyň. Poprvé letos na „Vrchovinu“ přijela Justýna Novotná (MORAVEC Team) a jistým vítězstvím potvrdila slibnou formu před „mistrákem“ v Bedřichově. A na dálku tak poslala „pozdrav“ svým největším soupeřkám! Výborně zajela i o rok mladší, v cíli druhá, Lucie Gottwaldová (CP Team Boskovice), další ze závodnic, kterou Pohár Drahanské vrchoviny hodně naučil, která už ale z jeho „gatí“ – podobně jako Justýna Novotná –  trochu vyrostla. O to máme větší radost, když se „naše holky“ na startu toho-kterého závodu MTB „Vrchoviny“, čas-od času, objeví! A vrátí se tam, kde dělali první nesmělé bikové krůčky… No a jak jinak, druhý blok startů uzavřela opět parádní bitva tříčlenných štafet!

Krátce po půl druhé, už opět za slunečného počasí, vyvrcholila Velká cena Benešova starty mládežnických a dospělých kategorií. Juniorky/kadetky se sešly na startu čtyři, ale co jméno – to pojem z MTB České poháru! Že vyhrála suverénně Amálka Gottwaldová (CP Team Boskovice), nikoho nepřekvapilo… Škoda jen, že do boje s ní nešly sestry Eliška a Anna Hanákovy, které se v prostoru startu a cíle v průběhu závodu objevily. Čert ví proč? Vždyť ostrý závod, byť nižší kategorie, je vždy lepší, než „obyčejný“ trénink… Třeba příště, na některé další „Vrchovině“  se přímého souboje Gottwaldová / Hanáková / Hanáková – dočkáme… Budeme se těšit!  Josef Kuchař (ACT leraK) byl suverénem mezi juniory/kadety, stejně, jako na „Vrchovinové“ tratě se po čase navrátivší Pavel Balák (MORAVEC Team) v kategorii Masters III. Napínavý byl – jako obvykle – souboj borců v kategorii Masters II. Lukáš Petr (OCA) se opět nenechal pobláznit ostrým po-startovním tempem  dvojice Pavel Vančuřík (SportovniDum.cz) – Honza Matyáš (MORAVEC Team). Zachoval chladnou hlavu, nasadil svoje pověstné strojové, rovnoměrné tempo a oba své soupeře, podobně jako na Okrouhlé, opět udolal!

Zajímavé souboje skýtaly i obě elitní kategorie. Mezi ženami byla suverénní Kristýna Koscová (Dema Racing Team), no a nejsledovanější kategorie mužů měla suveréna v Petru Šichovi (Superior Raiders), který prakticky celý závod odjel na prasklém rámu (!)… Klobouk dolů..!

Velká cena Benešova, na nejvýše položených tratích celého seriálu uzavřela – hovoříme-li hokejovou terminologií – první třetinu letošní „Vrchoviny“. Jednoznačně je patrná vyrovnanost dosavadního jejího průběhu, suverénních vítězů není zdaleka tolik, jak v minulých letech. A to je pro další průběh seriálu jen dobře! Čtvrtým závodem „popojedeme“ v sobotu, 15. července na tratích v Bukové! Zde je kompletní výsledkový servis po Velké ceně Benešova, a zde fotky Karla Všetuly – díky moc Karle! Máte-li ještě někdo nějaký podobný ucelený soubor fotek z Benešova, pošlete mi odkaz, rád je na stránku doplním! Předem díky moc!

Ztráty a nálezy…

V Benešově jste tentokrát – nevím proč – byli hodně zapomnětliví… Ztracené klíče od automobilu TOYOTA i závodnické brýle – tyto dvě věci jsme společně pořešili ještě v průběhu závodu… Ale cyklocomputer PILOT Just One-ten už má také svého majitele (resp. majitelku). Ale je zde pořád připravena nalezená černá vesta KILPI, dětská přílba UVEX, černý pánský deštník, obojek na psí slečnu či černý bidon ŠKODA – ještě tyto čtyři věci jsme „na bojišti“ po závodech našli a majitelé se zatím nepřihlásili, Kdo si svoje věci poznáte, volejte kdykoli na moje 605 0Jágr 0Nagano (605 068 098) a domluvíme se na předání… Díky…

Ještě jednou připomínám: Cyklocomputer už má svou majitelku… Díky, bude jí předán v Bukové.