«

»

Navždy se zachová….

….v paměti Buková! Troška parafráze se známou písní slovenské skupiny Elán, po čtvrtém závodu MTB „Vrchoviny“ je, myslím, na místě. Skutečně si asi hodně dlouho budeme pamatovat parádní souboje na rychlých tratích, které vyvrcholily hvězdně obsazeným závodem mužů ELITE. Výborná parta místních pořadatelů, pod taktovkou ředitele „race“ p. Milana Kolíska se opět překonávala a závodníci se jim odměnili nejen vysokou účastí, ale především kvalitními výkony, které nijak nepoznamenalo ani tentokrát skutečně extrémně slunečné a horké počasí…

Výzva zdravotnice – paní Miroslavy Trnečkové, která v průběhu akce zazněla ústy spíkra několikrát, Vámi nebyla brána na lehkou váhu a v rámci možností jste nejen že vyhledávali stinná místa, ale hlavně jste – dodržovali pitný režim!  A i díky Vaší disciplinovanosti nebyl zaznamenám u nikoho žádný zdravotní problém z přehřátí organismu! Kromě trati pro odrážedla, která byla nakonec situována „do kopce“, připravili bezchybní pořadatelé další tři varianty okruhů o distancích: 460; 2100 a 2800 m, přičemž oblíbený „poldr“ byl vřazen do obou delších okruhů.

Úderem půl desáté vše vypuklo a Velkou cenu Bukové odstartoval závod chlapců na odrážedlech, kterých se zde sešlo na startu rekordních 11! Podobně, jako v Okrouhlé a na Benešově byl i zde nejrychlejší Šimon Doležal z Radiměře. Mezi dívenkami oslavila zlatý návrat na tratě MTB „Vrchoviny“ Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team). Jedinou soupeřkou jí byla Vendulka Holzbacherová z Brna, jedno z několika nových jmen, které jsme mohli v Bukové na tratích – k naší radosti – zaznamenat.

Richard Pozorský (Drahanský Sport Team) nastupoval na start závodu chlapců do 6 let (první blok startů se odehrával na okruhu dlouhém 460 m) v pozici doposud neporaženého borce. Nejrychlejší chlapec z Jinačovic, Okrouhlé a Benešova však tentokrát na čtvrtou výhru v řadě nedosáhl. O vteřinku byl rychlejší Sebastian Zítka (BT NMnM) a skutečně první napínavou bitvu tvrdil i v cíli třetí Eliáš Maivald (SPORTREG), který na vítěze ztratil pouhé 2 vteřiny! Starty dívek do 6 let a 7-8 let měli jisté vítězky v Isabelle Homolové (OCA) a Elle Chlubnové (MORAVEC  Team), do napětí ale diváky přivedl opět až start 15-ti borců mládí 7-8 let. První tři závodníky v cíli dělily  4 vteřiny! Matěj Honel (Cyklo Kyjovský) obhájil vítězství z Benešova a prosadil se zároveň i do čela průběžného celkového pořadí!

Jak postupně stoupala teplota na závodišti, nahoru šly i počty startujících v jednotlivých kategoriích. Hned 17 chlapců bylo aktéry zajímavého závodu věkové kategorie 9-10, který se už odehrával na okruhu 2100 m a tedy i v poldru. Poprvé zde o sobě nechali slyšet bikový „Brazilci“, jezdci z TUFO Cyklozákladny Otrokovice. A svému šéfovi, Petru Formánkovi udělali kluci hned dvojnásobnou radost! O double pro tento tým se postarali vítězný Tobiáš Měřinský a v cíli druhý Tomáš Huťka! S napětím jsme očekávali start stejně mladých dívek, který sliboval opakování bitvy o vítězství z Benešova mezi Sofií Drongovou (TUFO CZ Otrokovice) a boskovickou Ellen Mazalovou. Obě šikovné dívenky nechyběly na startu ani v Bukové a i zde byly jasně nejrychlejší!. Rovinatá a rychlá trať tentokrát více svědčila Ellen Mazalové, která tedy oplatila své zdatné soupeřce porážku z minulého závodu.

Před startem mladších žáků (jelo jich rekordních 22 (!) zůstával na letošní „Vrchovině“ za dané situace neporažen už jen jeden jediný rajdr: největší favorit Samuel Zítka (BT NMnM). Otázka tedy zněla, zda udrží neporazitelnost i na rovinaté a rychlé v Bukové proti tak silné konkurenci? Sam to dokázal! Ale neměl to vůbec jednoduché… Matyáše Orsavu (TUFO CZ Otrokovice) po parádním souboji nakonec udolal o nicotné 2 vteřinky! Další parádní číslo letošní Bukové! A aby toho adrenalinu nebylo málo, v souboji mladších žákyň jezdily po celý závod spolu kolo-na kole Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice) a Veronika Fousková (BT NMnM). V infarktovém závěru měla více sil Sára Škubalová, ale aplaus přítomných sklízely po zásluze obě nadané bikerky! Verča Fousková si navíc druhým místem upevnila průběžné vedení v seriálu.

Trochu uklidnění přinesly starty starších žáků a žákyň, ve kterých se bez potíží prosadili favorité. Devátá, v průběžném hodnocení Českého poháru, Justýna Novotná (MORAVEC Team), dobře potrénovala v Bukové na blížící se MTB MČR a ukázala, že forma možná přichází v pravý čas! Spokojen byl po svém debutu na letošní „Vrchovině“ i Jakub Křupala (Bike Pro Racing). S přehledem vyhrál starší žáky a dokázal tak, že jeho 13. místo v průběžném hodnocení této kategorie v ČP není vůbec náhodné! Druhý blok startů finišoval tradičně závodem tříčlenných štafet. Z důvodu omezeného cílového prostoru pro předávky rozhodčí správně určili štafetám okruh 2100 m a vskutku: i na této netradičně dlouhé distanci, to byla parádní bitva!

Jejím kořením se stala bezesporu účast hned řady skutečných hvězd, které se na startu v jednotlivých týmech sešly. Posuďte sami: Honza Zatloukal, Filip Konečný (oba Nutrend Specialized Racing), Petr Šich (Superior Riders), Amálie Gottwaldová (CP team Boskovice)… Co jméno to už pojem v českém bikingu, to kandidát na medaile z Bedřichova! TOP štafetou se nakonec  stala formace „Borečci“ v sestavě“ Lukáš Sedlák, Veronika Šafářová a Jan Zatloukal. Druhý slavnostní ceremoniál vyhlašování výsledků přišel vskutku vhod, tepovky se nám všem většinou, před finálními závody, podařilo stabilizovat..! Ne tak povrchovou teplotu těla… V době posledních závodů Velké ceny to v regionu skutečně teplotně gradovalo ( > 33 °C)…

Vrcholem bikového dne byl jednoznačně závod mužů ELITE, ve kterém z pozice favoritů doplnil tři výše zmíněné „bombarďáky“ Šicha, Zatloukala a Konečného ještě Filip Holub (ASPIRE Opportunity) s Pavlem Holcem (Nativesport). A když se na startu letos poprvé objevil i obhájce hlavní trofeje Adam Sekanina (Poll´s Factory Team), bylo jasné, že to bude „velké“… A bylo! Tempo v úvodu udával Petr Šich, evidentně „hladový“ po skalpu dvou „Rudých ďáblů“ z Nutrend Specialized. Rychlá a profilově nenáročná trať 2800 m dlouhého okruhu mu skutečně nahrávala a dávala šanci. To by ho ale nesměl potkat technický problém v podobě pomalého úniku tlaku v pneumatice. Znamenalo to zvolnění tempa a zastavení k dotlakování pneu, což mu  hlavně způsobilo časovou ztrátu a propad pořadím…Za dané situace otěže iniciativy převzalo trio Holub – Konečný – Zatloukal, které „odkroužilo“ více-méně pohromadě v pekelném tempu až do předposledního z 10-ti kol. Pak „zabrala“ týmová spolupráce a na čele se osamostatnila dvojice v rudých dresech: Zatloukal-Konečný. Největší favorit, Honza Zatloukal v posledním kole svému týmovému parťákovi razantně nastoupil a vytvořil si sice ne velký, ale přece jen rozhodující náskok! Drama vrcholilo.., Filip Holub se přibližoval v závěru k Filipu Konečnému a Petr Šich se opět dokázal úžasnou stíhací jízdou posunout na 4. místo! Zatím, co populární „Zatlík“ (přezdívka Honzy Zatloukala mezi bikery) si v klidu finišoval s náskokem 7 sekund pro vítězství, Filipové Holub s Konečným svedli parádní bitvu o stříbro. O vteřinku byl na cílové čáře nakonec dříve Filip Konečný! Prostě závod, na který hned tak nezapomeneme…

Skrytý vzadu Filip Holub, před ním Honza Zatloukal, v popředí Filip Konečný: klíčový "rajdři" závodu mužů ELITE.Tak trochu ve stínu (ale jen v pomyslném stínu) této úžasné „elitní“ bitvy, zůstaly souboje ostatních kategorií. Ještě kadetka Amálka Gottwaldová (2. místo v  v ČP –  CP Team) nedala šanci juniorce Adélce Pernické (Pro Racing Team – aktuálně 8. pozice ČP). Pro obě určitě také kvalitní příprava na Bedřichov. V ženách, v souboji generací, mládí opět „přejela“ zkušenost! Dominovala Kristýna Koscová (Dema Racing Team), která se ujala i průběžného vedení v této prestižní kategorii. Lukáš Bukovský (DK Bike Shop Racing Team) využil trestuhodné nepřítomnosti tria primů kategorie Masters II (Pavel Vančuřík, Lukáš Petr, Jan  Matyáš) k jistému vítězství a Jirka Sedláček (SK Jiří Team) pro změnu opanoval nejstarší muže. V této souvislosti jen připomenu, že Jiříček Sedláček ml., dojel po ránu v závodě odrážedel, v konkurenci 10-ti soupeřů, na 6. místě! a když k tomu připočteme 3. místo manželky a maminky od obou Jiříků, Pavlínky Maráčkové v závodě žen, je jasné, že v sobotu večer se u Sedláčků asi docela slavilo! A stejně tak možná u Zonygů v Huslenkách, neboť David Zonyga (Bike Pro Racing) s přehledem ovládl závod juniorů/kadetů!

Asi se mnou budete souhlasit, že vskutku vysokou úroveň měla letošní Velká cena Bukové. Především se potvrdil se předpoklad, že týmy využijí tento závod, jako jednu z posledních příprav na MČR. A mě nezbývá, než všem těm, kteří budou v Bedřichově bojovat o dresy Mistrů ČR, a kteří nás tak báječně bavili v Bukové, popřát hodně štěstí! Zlomte vaz!

Velký dík i pořadatelům v čele s panem Milanem Kolískem, a jeho nejbližšími asistentkami Helenkou a Katkou. Skutečně parádní práce! Buková byla tou nejlepší pozvánkou na 5. závod, který pohostí poslední červencovou sobotu Městys Knínice. Ano, je před námi druhý Grand Slam, jsou před námi parádní, technické  tratě ve „Val di Sole“! Zde mrkněte na výsledkový servis a „tuť“ na tři fotogalerie Kateřiny Kolískové a Karla Všetuly. Díky moc holko a kluku!