«

»

TUFO „řádilo“ v Okrouhlé!

Nikoli UFO… Ale skutečně TUFO! Dominantním týmem  na druhém podniku MTB „Vrchoviny“, kterým byla odložená Velká cena Okrouhlé,  byl  otrokovický  TUFO Cyklozákladna. Po dokončení 6-ti závodů druhého bloku startů chyběli borci a borky černožlutých dresech na „bedně“ jenom jednou a ve třech případech otrokovickým zacinkalo zlato! Jejich dospělý reprezentant – Marek Letev – navíc ovládl odpoledne ostře sledovaný závod mužů ELITE, a když k tomu připočteme  i vítězství tříčlenné  štafety, je nad slunce jasné, že Okrouhlá v sobotu  tleskala hlavně „Tufákům“!

Tomáš Huťka (9-10 let), Sára Škubalová (11-12 let), Jakub Šimík (13-14 let) a již výše zmíněný Marek Letev. To jsou jména vítězů s otrokovického týmu Petra Formánka, který byl v Okrouhlé osobně přítomen a z výkonů svých svěřenců měl zcela určitě radost! Vždyť všichni jmenovaní vyhráli svoje závody velice jistě, s převahou  a s náskokem.

Ale ostatní týmy nechtěly, samo, že,  svoji kůži prodat lacino… Takže i na „Monze“ jsme byli svědky nejednoho napínavého souboje! Boj do posledního decimetru: tím se obvykle vyznačují závody odrážedel. Ani Okrouhlá nebyla výjimkou. O pouhou vteřinku vyhrál svůj závod Šimon Doležal z Radiměře, o dvě vteřiny pak udolala svoji jedinou soupeřku Terezka Mičková (Plumlov). Trošku nás trápí nízké stavy dětí v těchto vždy atraktivních startech (na  Okrouhlé startovalo pět chlapců  jen dvě holčičky)… Čert ví, proč jich letos závodí tak málo..? Ještě zmíním, že pátý v cíli mezi chlapci, Honzík Horáček z Brna je ročník narození 2021 a tím pádem byl minulou sobotu „U pazderny“ nejmladším závodníkem!

Objev nové tváře a nového jména jsme zaznamenali v závodě dívek do 6-let. Linda Mochťáková z Prostějova měla na „Vrchchovině“ premiéru a hned vítěznou! To vítěz v chlapecké kategorii do 6-ti let, Richard Pozorský (Drahanský Sport tým) je už na závodech zkušeným matadorem. Na Okrouhlé ze v tom nejlepším světle opět předvedli sourozenci Matěj a Emma Hájkovi z Jinačovic, závodící za SPORTREG. Matěj obhájil v kategorii chlapců 7-8 let vítězství s prvního závodu a mezi dívkami 9-10 let ho „okopírovala“ i jeho sestra. Emma Hájková. Ta byla na domácích tratích druhá a „U pazderny“ zkušeně využila skutečnosti, že se zde na startu neobjevila Ellen Mazalová. Zajistila tak druhé zlato jak do rodinné, tak do oddílové pokladnice! Napínavý souboj o prvenství nám předvedly Adéla Valášková (Aspire SCM) a Ella Chlubnová z Rouchovan (kategorie 7-8 let). Ella, obhajující prvenství z Jinačovic, šla po startu do vedení a skutečně to vypadalo, že bude opět nejrychlejší. Nakonec to byla ale závod od závodu se lepšící Adéla Valášková, která se ve druhé polovině závodu prosadila před Ellu Chlubnovou  a projela vítězně cílem s náskokem 20 vteřin!

Kvůli dešti byl závod v Okrouhlé v dubnu zrušen a přeložen na červnový termín. Déšť se ale závodišti nevyhnul ani v sobotu a přeháňky – tu silnější, tu slabší – trápily přítomné hlavně ve druhé polovině bikového dne. Jestliže talentovaná Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice) byla vítěznou hvězdičkou závodu mladších žákyň, podobnou hvězdičkou byl mezi mladšími žáky také  už  hodně šikovný biker  Samuel Zítka (BT NMnM). I on proměnil zkušenosti ze závodů ČP horských kol v jisté vítězství, a obhájil tak zlato z úvodního závodu v Jinačovicích. Závod starších žaček byl jedním z mála, který moc vzruchu nepřinesl. Třem děvčatům kralovala s převahou  Magdaléna Bartošová (ACT leraK) a právě v tomto  startu už byly tratě znatelně poznamenány dešťovými přeháňkami. Následně ale vzrušení pro všechny přinesl závod štafet, který uzavíral druhou třetinu Velké ceny Okrouhlé. Muziku znovu tvrdili vítězní „Tufáci“ a potvrdili tak znovu , že jim letošní Okrouhlá fakt „sedla“..! Není bez zajímavosti, že závod štafet odstartoval Ing. Alois Hložek, který pře 22 lety Pohár Drahanské vrchoviny založil, a který by v sobotu vzácným VIP hostem.

Poslední blok startů se jel už opět za slunečného počasí a rychle osychající trať se stávala postupně rychlejší a bezpečnější. Bohužel, zajímavostí boje v elitních kategoriích za těmi předpoledními hodně pokulhávaly… Příčinou byly nízké počty startujících. Osamocena startovala v kategorii žen jak Aneta Valová (Aspire Opportinity), tak Master „trojkař“ David Hrubeš (Pro-T Racing Team). Žen jezdí poskrovnu více-méně pravidelně, ale úbytek „druhých“ veteránů je pozoruhodný… Juniorky / kadetky jeli aspoň dvě a rychlejší domácí Barbory Tlamkové (MORAVEC Team) byla Natálka Frölichová (OCA).

Za dané situace se o vzrušení při posledním startu postaral hlavně suverénní vítěz závodu juniorů / kadetů – Matěj Grošek (OCA). Ten se  posunul brzy do absolutního čela všech odpoledních startujících, tedy i před nejrychlejší muže! Pravda, Matěj jel o tři kola méně, než muži ELITE, mohl tedy do toho víc „dupat“. Ať tak, či tak, Matěj se v sobotu všem moc líbil!

Nejdramatičtějším, z posledních startů byl bezesporu závod kategorie Masters II. Vítěz z Jinačovic, Pavel Vančuřík (SportovniDum.cz) šel sice po startu do čela, ale svoje pověstné strojové tempo nasadil „honící pes“ Lukáš Petr (OCA). Ze zadních pozic se brzy propracoval do čela, a protože na rozdíl od minulého závodu ho tentokrát technika nezradila, zaslouženě zvítězil!

Závod mužů ELITE, kterých se sešlo na startu 9, mohl být zajímavější, nebýt smůly v podobě brzkého defektu Jirky Ošťádala (Enjoy Riding Team). Jirka cítil formu, na místních tratích dobyl v minulosti nejedno vítězství a asi pouze on mohl být vyrovnaným soupeřem pozdějšímu vítězi, Marku Letevovi (TUFO CZ Otrokovice). No a protože Marek „bral“ cenné 5. místo před týdnem v „Jinačkách“, ujal se vedení v průběžném hodnocení kategorie muži ELITE. A protože obhájce hlavní trofeje z loňského roku, Adam Sekanina (Pell´s Factory Team) se ani na Okrouhlé na startu neobjevil, máme v Marku Letevovi pro letošní rok nového „horkého“ favorita! A že to Marek s letošní „Vrchovinou“ myslí vážně, nám konc konců po vítězném závodě potvrdil: „Tým (TUFO CZ Otrokovice) jezdí na závody MTB „Vrchoviny“ pravidelně a i když asi nestihnu závodit úplně všude, chtěl bych zde startovat v rámci možností co nejčastěji a pokusit se pohár vybojovat!“

Odložená Okrouhlá je tedy minulostí. Díky moc pořadatelskému týmu na čele s Pavlem Chlupem a svědomitým, rozvážným traťovým ředitelem Pavlem Tlamkou, za bezchybnou práci! Do MTB MČR v Bedřichově se odjedou na Vrchovině ještě dva závody: na nejvýše položeném okruhu v Benešově (1. července) a na zajímavé trati v Bukové (15. července). A my věříme, že mnohé z týmů využijí těchto dvou závodů, jako kvalitní přípravu na „Mistrák“. A ještě jedno velké poděkování: všech třicet náramků, které  pro Vás připravila naše hodná Maruška Zouharová, jste si rozebrali a peněžní výtěžek za ně jednoznačně potvrdil, že máte srdíčko na správném místě! Znakem takových lidí je totiž štědrost, hlavně vůči potřebným lidem, jako je Maruška. Mockrát Vám díky za ni!

Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis. A fotogalerie Františka Čefelína, Karla Všetuly a Lidušky Adámkové. Fotografům díky moc!