«

»

Bronzové návraty!

Další závod MTB Poháru Drahanské vrchoviny pohostil poslední červencovou sobotu Městys Knínice a opět jsme měli možnost zažít závod „jako řemen“, kterému nic nechybělo, by ani klimatický vrtoch v jeho samém závěru! Velká cena byla ve znamení dvou sympatických medailových návratů, které jsme měly možnost zaznamenat v odpoledním bloku startů v kategoriích muži ELITE a Masters II.

Jmenovitě se jednalo o „eliťáka“ Emila Hekeleho a „mastra dvojkaře“ Standu Červeného, kteří se v minulosti docela pravidelně objevovali na „Vrchovině“ (a hlavně se prosazovali na nejvyšší stupínky), letos jsme je ale mohli vidět premiérově až v Knínicích. Oba svůj návrat ozdobili opět kvalitními výkony, které vyústily v zisky  bronzových medailí. V hodně  sledovaném závodu mužů ELITE se sice nesešla tak „hutná“ konkurence, jako před čtrnácti dny v Bukové, ale dívat se bylo určitě na co! Od samého začátku si šel tvrdě za vítězstvím Pavel Holec (Nativesport), se kterým se v úvodu snažil držet krok favorit Emil Hekele. Tempu Pavla Holce však nedokázal vzdorovat a tak přítomní s napětím sledovali parádní jízdu Jiřího Ošťádala (Enjoy Riding Team), který se ze zadních pozic svým typickým způsobem posouval nezadržitelně vpřed a postupně se propracoval až za vedoucího Holce! V jednu chvíli se zdálo, že se Jirka pokusí suveréna závodu ještě ohrozit, ale nestalo se tak: Pavel Holec si vítězství zkušeně ohlídal! Vedle Jirky Ošťádala který závod udělal hodně napínavým, to byl ale i Emil Hekele, který, především v úvodu závodu, hodně „tvrdil muziku“ a i když si nakonec na vítězství musel nechat zajít chuť, bronzová „placka“ mu při jeho „come backu“ určitě sluší!

Napínavý byl i závod kategorie Masters II, kde se sešly na startu tři nevýraznější letošní osobnosti této kategorie: Pavel Vančuřík, Lukáš Petr a Honza Matyáš. Už v prvním kole odstoupil ze závodu Jan Matyáš a když Pavel Vančuřík získal během prvních dvou kol docela zajímavý náskok, zdálo se, že mu tentokrát podaří tradičního soka, Lukáše Petra, udolat! Nepodařilo… Lukáš opět postupně svoje strojové tempo zvyšoval a v cíli byl první s pohodlným náskokem více jak minuty! S těmito dvěma „rychlíky“ dokázal držet krok už jen výše zmíněný, v cíli třetí, Standa Červený a zároveň poslední s plným  počtem kol z devíti startujících v této kategorii.

Další výraznou osobností odpoledního startovního bloku byl v závodě kategorie juniorů/kadetů Jan Hyneček (TUFO CZ Otrokovice), 18. junior z nedávného MČR v Bedřichově. Ten jezdil, jako absolutně nejrychlejší  i před elitními muži a cílem prosvištěl vítězně ve své kategorii s náskokem téměř dvou minut! Připomínám, že tato kategorie měla závod vypsán na 7 kol, zatím co muži zdolávali hlavní okruh dlouhý 1.800 m desetkrát. To ale nijak nesnižuje precizní práci Honzy Hynečka. Výborně zajel v této kategorii další Jan – Andrýsek (Aspire Opportunity). Ten útočil také hodně zezadu, neustále zrychloval a v nervy drásajícím finiši udolal na cílové čáře v boji o stříbro Adama Halušku (SPORTREG). Závod žen ovládla s přehledem nová tvář MTB „Vrchoviny“ – Hana Homolková (Enjoy Riding Team) před zkušenou Kristýnou Koscovou (Dema Racing Team) a stejně jistě si počínal v závodě Masters III vítězný Tomáš Starý z Tišnova, který se těšil z vítězství letos už po druhé (před tím vyhrál Jinačovice). Úspěchy TUFO CZ Otrokovice podtrhla v Knínicích vítěznou jízdou i kadetka Veronika Machová.

Ale teď už rychle pojďme k tomu, o čem MTB „Vrchovina“ hlavně je: k závodům dětí!  Jako vždy vzorní pořadatelé pod taktovkou svědomitého Vládi Janovského pro ně připravili kromě hlavního okruhu další čtyři (!) traťové varianty (okruhy 460 m; 1200 m; 1400m a 1600 m), trať odrážedel nepočítám..! Právě starty obou kategorií odrážedel, jako by předznamenaly knínickou bikovou kvalitu… Závod chlapců už po čtvrté v řadě ovládl Šimon Doležal z Radiměře a mezi děvčaty obhájila prvenství z Bukové Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team).  O šest vteřin za Viktorkou se proodrážela do cíle na 2. místě o rok mladší, tříletá Emily Hekele. Ano. Tříletá dcerka Emila Hekeleho, jehož čas startu přišel o pár hodin později. A jak si vedl tatínek Emilky, je uvedeno výše v aktualitě. I zde, podobně, jako u Sedláčků-Maráčků, zdá se, nepadlo jablko daleko od stromu… A není bez zajímavosti, že dcerka Emilka dosáhla lepšího výsledku, než tatínek Emil..!

V kategorii chlapců do 6-ti let se vrátil na zlaté pozice Richard Pozorský (Drahanský Sportteam) a jeho výsledek a výborný výkon nikterak nesnižuje neúčast zatím jeho jediného přemožitele (z Bukové), Sebastiana Zítku (BT NMnM). V pravdě „zemětřesením“ byl ale výsledek závodu stejně mladých děvčat. Zcela neznámá, na MTB „Vrchovině“ poprvé startující, Tereza Hollarová (Beespee Plzeň) vypekla rybník všem očekávaným favoritkám a zaslouženě zvítězila. Že má Terezka „kořeny“ v Knínicích napovídala mohutná divácká podpora, která ji provázela v průběhu celého závodu… A určitě jí to hodně pomohlo!

Závěrečné dva starty první třetiny knínické „race“ (kategorie chlapci dívky 7-8 let) už toliko překvapení a dramatičnosti nepřinesly. Vítězně se prosadili favorité: Matěj Hájek (SPORTREG) – čtvrtý z nedávného MČR v Bedřichově a Ella Chlubnová (MORAVEC Team) – dokonce čerstvá vicemistryně z Bedřichova. Po slavnostním ceremoniálu a předávání cen nejlepším závodníkům prvního bloku startů, které proběhlo v režíí místostarosty Pavla Lajšnera pokračovala Velká cena Knínic závody kategorií 9-10 let. Mezi dívkami napodobila svého mladšího bratra Emma Hájková (pátá v Bedřichově), která ovládla svůj start s náskokem více jak půl minuty! Více se na vítězství nadřel Tomáš Huťka (TUFO CZ Otrokovice) – v Bedřichově 7. místo. Ondřej Matušů (SK Eddie Team Vsetín – 11. z Bedřichova) mu byl víc jak zdatným soupeřem a v cíli dělily oba pouhé 4 vteřiny! Týmový kolega Tomáše Huťky, Matyáš Orsava, navázal na jeho zlatou nit jistým vítězstvím v závodě mladších žáků. Skutečným dramatem pak byl závod mladších žákyň… Horká favoritka Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice), chtěla odčinit smolný výsledek  Z MČR (až 11. místo po problémech s technikou) a závod začala velmi dobře. Už v jeho první polovině ji však i v Knínicích hodně přibrzdily problémy s kolem… Toho využili její dvě největší soupeřky: Veronika Fousková (BT NMnM) a Zita Žerníčková (Bike 8144). Holky se pospolu vřítili po vyrovnaném souboji  v průběhu celého závodu do cílové rovinky a v cíli byla nakonec dříve – o pověstnou „galusku“ – Zita Žerníčková! Zde si odkontrolujte výsledky tří mladých šikovných bikerek na MČR v Bedřichově. Nemusím zdůrazňovat, že především aktérkám parádního souboje o zlato v Knínicích se v Jizerských horách  hodně dařilo…

Další dvě „hvězdičky“ z nedávného MČR, starší žákyně Justýna Novotná (MORAVEC Team – v Bedřichově 2. místo) a starší Jakub Křupala (BIKE PRO RACING – 12. z Bedřichova) potvrdili formu jistými vítězstvími i v Knínicích. Jejich jízdu za vítězstvím sledovala i další VIP osobnost akce: Petr Vaněk, dlouholetý „Duchovní Otec“ závodů Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě, který doprovázel v Knínicích svého syna Jakuba, startujícího také v závodě starších žáků.

No a třešničkou na knínickém bikovém dortu byl i zde závod štafet, kterých se zaprezentovalo rekordních 13! Dlouho to vypadalo, že se bude radovat trio SPOTREGu, ale ve druhé polovině hodně zrychlili bikoví „Brazilci“ – první štafeta TUFO CZ Otrokovice, kterou tvořili bratři Orsavové s finišmenkou Sárou Škubalovou. Ta na svém úseku nenechala nikoho na pochybách o svých kvalitách a přivedla svoji formaci do cíle zcela zaslouženě na 1. místě!

Závody – jako takové, se stihly odsoutěžit za sucha, závěrečný slavnostní ceremoniál byl ale odložen: přes Knínice se přehnala vydatná dešťová přeháňka provázená silným větrným poryvem. Škody ale byly minimální a tak jsme  jsme mohli po skončení akce spokojeně konstatovat“ konec dobrý, všechno dobré! Zde si pročtěte kompletní výsledkové listiny a nezapomeňte mrknou i na bohaté a působivé fotogalerie Karla Všetuly a Františka Čefelína:  (Díky moc, hoši!)

Kola MTB „Vrchoviny“ se po šesté roztočí 12. srpna na pohárových „grandslamových“ tratích v Boskovicích.