«

»

David – je taky zpět!

MTB „Vrchovina“ prosvištěla v ostrém tempu první zářiovou sobotu obcí Vendolí u Svitav a i tento závod byl ve znamení jednoho sympatického návratu! Závod juniorů / kadetů zpestřil startem David Blažek, známý mezi bikery pod přezdívkou „Blažena“. Talentovaný biker, který toho na „Drahance“ v minulých letech hodně nazávodil, je aktuálně členem agylní brněnské bikerské formace Open Cycling Academy a dlouhé vlasy, které ho v minulosti zdobily (díky nim vznikla i jeho přezdívka) vystřídal velmi slušivý sestřih, ale zcela „na krátko“!

I proto jsme Davida zpočátku  nepoznali. Ale hned po startu závěrečného závodu Velké ceny Vendolí, který obstarali právě junioři-kadeti, a jehož vedení se razantním způsobem ujal právě David Blažek, jsme byli „doma“ a hned věděli „vo co gou“! David sice nasazené tempo nevydržel a v souboji o zlato nakonec podlehl bratrům Škubalovým (oba TUFO CZ Otrokovice – vyhrál Honza Škubal o 4 vteřinky před Filipem Škubalem), přesto je jeho bronzový návrat na tratě Poháru Drahanské vrchoviny hodnocen veskrze pozitivně! A právě závěrečná bitva juniorů – kadetů patřila k ozdobám vendolské velké ceny, podobně jako řada dalších startů.

Netradičně v pravé poledne odstartovali zkrácenou sedmou „Vrchovinu“ (nestartovaly zde dospělé kategorie) starosta obce p. Víťa Břenek a ředitel závodu Zdeněk Klíma. Na závodníky čekaly dvě varianty okruhů: odrážedla kroužila kolem hřiště a rovinatý, hlavní okruh, o délce 1km, byl situován do nejbližšího okolí místního sportovního areálu a pro kategorie starší 9-ti let byl ztížen umělými překážkami. Počasí bylo tak akorát, sluníčko se střídalo s oblačností a i když spadlo „pár kapek“, dá se říct, že se závodilo za ideálních klimatických podmínek.

Prvním vítězem se stal na odrážedle Šimon Doležal, skoro domácí závodník z nedaleké Radiměře. I mezi dívenkami byla nejrychlejší závodnice z regionu: Kristýnka Kolouchová ze Svitav. Richard Pozorský (Drahanský Sport Team) ovládl závod chlapců do 6-ti let, když zdolal nejen „skoro“ domácího favorita, koclířovského  Eliáše Maivalda (SPORTREG), ale i Sebastiana Zítku (BT NMnM), který Richarda jako jediný letos dokázal porazit. Na „zlaté časy“ se ve Vendolí rozpomněla v závodě stejně mladých děvčat Marianka Doskočilová z Kunštátu. Ta sice z počátku závodu jezdila za největší favoritkou Isabellkou Homolovou (OCA), ale postupně dokázala zrychlovat a v cíli byla první před favoritkou o 6 vteřin!

První blok startů uzavřely na „hladkém kilometru“ (trať byla pro tyto kategorie sjízdná bez umělých překážek) kategorie chlapců a dívek 7-8 let. Mezi chlapci bral vítězství zcela po zásluze Matěj Hájek (SPORTREG), který letos vyhrál na „Vrchovině“ už po páté a má po Vendolí velkou šanci na celkové prvenství! První čtyři chlapce v této kategorii rozdělovalo v cíli pouhých 12 vteřin… Určitě to byla pro všechny další zajímavá podívaná! Podobně zajímavý závod se odehrál i mezi děvčaty. Trať vysloveně „sedla“ Adéle Valáškové (Aspire SCM), která tentokrát dokázala porazit favoritku Ellu Chlubnovou (MORAVEC Team). Stav vítězných závodů je aktuálně 4:3 pro Ellu a o celkové vítězce rozhodnou až poslední dva závody!

Po slavnostním ceremoniálu v podobě předávání cen  pokračovala Velká cena obce Vendolí dalšími osmi starty a ve většině z nich jsme měli možnost sledovat další parádní, vyrovnané a dramatické souboje! Prvním z nich byla bitva o zlato chlapců 9-10 let, kterou mezi sebou svedli borci týmu TUFO CZ Otrokovice. Úřadující národní šampion Tobiáš Měřinský potvrdil kvality a o 8 vteřin dříve proťal cílovou pásku před svým týmovým kolegou, Tomášem Huťkou.  Závod dívek  věku 9-10 let měl dvě favoritky: Emmu Hájkovou (SPOTREG) a Ellen Mazalovou (Boskovice)., Suverénkou byla nakonec boskovická Ellen Mazalová, která svoji největší soupeřku porazila o 20 vteřin a i ona se hodně přiblížila k celkovému prvenství! Parádním číslem byl následně start mladších žáků. „Skoro“ domácí, koclířovský, Matyáš Maivald (SPORTREG) svedl TOP souboj se  Samuelem Zítkou (BT NMnM). Své bohatější zkušenosti ze závodů ČP minime nakonec zúročil velice takticky jedoucí Sam Zítka a o vteřinku v posledním kole po dramatickém souboji v samotném závěru udolal Matyho Maivalda..!

Než nám po dramatu v kategorii chlapců 11-12 let stihly poklesnou tepy, na maximálku nám je vyhnal  start mladších žákyň. I zde svedly souboj o zlato dvě NEJ favoritky: Zita Žerníčková (Bike 8144) a Veronika Fousková (BT NMnM). Celý závod „odtáhla“ Zita. I do cílové rovinky spurtovala na vedoucí pozici, těsně před Verčou a v podstatě už nikdo nečekal žádný zvrat. Ale ten přišel! Veronika Fousková – na rozdíl od Zity Žerníčkové – šla „na krev“ až do posledního decimetru a dokázala o pověstnou „galusku“ neskutečně vyhrát! Určitě TOP moment Velké ceny Vendolí! Holky všem  předvedly, jak umí být MTB sport dramatický a krásný zároveň…

Myslel-li si někdo, že nám dá start starších žáků, kterým Velká cena Vendolí pokračovala, trošku vydechnout, hluboce se mýlil… První čtyři borci finišovali do cíle po dramatické bitvě ba trati v rozmezí devíti vteřin! Borce na medailových pozicích dělily pouho-pouhé vteřinky tři… Hrdiny tohoto dramatu byli dva borci týmu SPORTREG Adam Březina a Tomáš Nikl, kterým byli víc jak zdatnými soupeři Jakub Křupala (BIKR PRO RACING) s  Jakubem Šimíkem (TUFO CZ Otrokovice). Favorizovaný Jakub Křupala měl v závěru rychlého a hodně vyrovnaného  závodu pád a to rozhodlo: v cíli se tak mohl ze zlata radovat Kuba Šimík, který o vteřinu porazil Adama Březinu a o tři Kubu Křupalu..!

Zbývající starty byly už konečně „jakž-takž“ bez dramat a v relativním poklidu. Adéla Kopřivová (BT NMnM) suverénně ovládla závod starších žákyň, závod juniorek / kadetek měl také jasnou vítězku – Barboru Janovskou (ACT leraK) a o zajímavém závodě  juniorů / kadetů, kde kromě bratrů Škubalů tvrdil muziku i „Blažena“,  píši v úvodu této aktuality.

Skutečně kvalitní MTB sport v podání dětí a mládeže, jsme měli možnost první zářiovou sobotu ve Vendolí zhlédnout! Na závěr bych chtěl vyzvednou výkon domácí závodnice v kategorii děvčat do 6-ti let, Evičky Koloničné, která brala v těžké konkurenci bronzovou medaili! Snad tento SUPR výsledek Evu povzbudí a objeví se (a nejen ona: celkem 30(!) dětí z obce Vendolí se v sobotu zúčastnilo) na startu i ve zbývajících dvou závodech MTB „Vrchoviny“! Zde je vendolský kompletní výsledkový servis, a zde jsou celkem 4 fotogalerie Karla Všetuly. Karle díky moc!

MTB „Vrchovina“ pokračuje předposledním závodem v sobotu 9. září ve Velenově. Zde mrkněte na propozice:PDV-2023_velenov_propozice (1). Více zpráv k velenovskému závodu očekávejte v nové aktualitě ještě dnes!