«

»

Finále, jak se patří!

Finálovým závodem v Blansku skončil v sobotu další ročník MTB Poháru Drahanské vrchoviny… Věřím, že mi dáte za pravdu, že to bylo finále, jak se patří! Kvalitní účast, dramatické souboje, parádní divácká kulisa, takřka ideální, slunečné počasí… Stoprocentní práci odvedli při organizaci závodu pořadatelé v čele s Jirkou Pantůčkem a za svoje úsilí a preciznost byli po zásluze odměněni. Pochvalné komentáře a uznání za jejich odvedenou práci byly slyšet po akci nejen od závodníků, ale i od diváků a VIP osobností! Na parádní finálovou MTB „Vrchovinu“ v Blansku 2023 hned tak nezapomeneme..!

Tomu všemu určitě napomohla skutečnost, že díky dvojnásobným bodům za výsledek z Blanska, neznala ani jedna z 18-ti kategorií předem svého celkového vítěze a o všem rozhodlo – tak jak to má být – až Velké finále! O smůle jednoho z kandidátů na nejcennější trofej v kategorii mužů ELITE,  Pavla Holce (Nativesport), který si v týdnu před závodem v Blansku zlomil klíček, jsem se už na těchto stránkách zmínil. A když jsme kolem poledne na blanenských tratích zahlédli dres Petra Šicha (Superior Riders), bylo víc než jasné, kdo že bude hlavním favoritem na palmu celkového vítěze? A skutečně: Vítěz závodů v Jinačovicích, Benešově a Velenově odjel vítězně i Blansko! A to suverénním způsobem start-cíl, když v cíli druhému Daliboru Hudečkovi (PSG Mechanix) nadělil přes půldruhé minuty..! Toho času rekonvalescent Pavel Holec ale nemusí smutnit: po bodových odečtech se na něho sice dotáhl v Blansku pátý  Marek Letev (TUFO CZ Otrokovice), ale díky většímu počtu lepších umístění bere Pavel Holec za celkové 2. místo stříbrný pohár! Bronzový za r. 2023  patří Marku Letevovi. Sečteno, podtrženo: věřím, že mi dáte za pravdu i podruhé: staronový Král MTB „Vrchoviny“ – Petr Šich (Superior Riders), je letos znovu Král zcela po zásluze!

Z dalších pěti startů odpoledního bloku závodu zaujaly dramatičností především dva: start juniorů / kadetů  rozjeli výborně domácí favorité – Josef Kuchař s Tadeášem Zouharem (oba ACT leraK). Nicméně krok  a nasazené ostré tempo s nimi  dokázal udržet  nenápadně, ale výborně jedoucí, Adam Haluška (SPORTREG) a také David Blažek (OCA). Pepík Kuchař začal postupně ztrácet, čehož využili k posunu vpřed  Haluška s Blažkem. Nejlépe rozvrhnul síly v napínavém závodě Adam Haluška, který nakonec finišoval vítězně  s náskokem třinácti vteřin před Tadeášem Zouharem. Ten tedy obhájil čest domácích barev v této prestižní kategorii. V celkovém pořadí se ale „směje ten čtvrtý za bukem“. Pravda, nepopulární „bramboru“ si sice z Palavy veze Matěj Grošek (OCA), nicméně tento výsledek má pro něho v pravdě cenu zlata:  zajistil mu sice docela těsně, ale přece,  zlatý pohár Drahanské vrchoviny za r. 2023!

Druhým zajímavým odpoledním závodem bylo bezesporu klání rekordních 17-ti (!)  veteránů Mastrů „dvojkařů“. Na startovní čáře opět po čase sešli největší „bombarďáci“ této kategorie v letošním roce: Pavel Vančuřík (Sportovnidum.cz), Lukáš Petr (OCA), Honza Matyáš (MORAVEC Team) a Standa Červený (TÜV SÜD Rusava Bike Team). Scénář závodu byl obvyklý: Pavel Vančuřík nasadil hned po startu ostré tempo a snažil se své největší soupeře „urvat“. Lukáš Petr se rozjížděl volněji a s postupem času, jak je jeho zvykem, postupně   zrychloval. Vančuříka záhy „docvakl“ a druhou polovinu závodu odjeli oba borci takticky na čele spolu, aby v závěru „modrobílý akademik“ Lukáš zrychlil a o osm vteřin Pavla udolal! Nicméně palmu celkového vítěze za r. 2023 bere, především  díky pravidelnější účasti Pavel Vančuřík!

Kdybychom měly podumat nad „objevy“ letošní MTB „Vrchoviny“, určitě by neměl být opomenut veterán, Masters „trojkař“, Pavel Starý z Tišnova. Ve výsledkových listinách z minulých let jsem ho našel jen jednou: loni se „blýskl“ třetím místem v závodě v Ořešíně. Letos ale „Vrchovinu“ celkem poctivě jezdil, vyhrál závody v Jinačovicích, Knínicích a Velenově a byť dojel ve finále „až“ na 4. místě, 110 bodů mu s jistotou stačilo na celkové prvenství! Suverénem  startu v Blansku byl vítěz z Boskovic, uničovský Tomáš Kohout (Silný Team).

Závod juniorek-kadetek ozdobila startem špičková mladá česká bikerka, kadetka Amálie Gottwaldová (CP Team Boskovice) a podle očekávání nedala soupeřkám žádnou šanci! Celkovou vítězkou se v této kategorii se  ale stává  díky vyrovnaným výkonům v průběhu celé série v Blansku čtvrtá Natálka Frölichová (OCA). Zcela transparentním se stal závod žen, ve kterém  Kristýna Koscová (Dema Racing Team)  startovala osamocena. Dosáhla tak snadno na svůj letošní čtvrtý „Vrchovinový“ triumf a potvrdila, že zlatý pohár za r. 2023 bude ve správných rukou!

Všemu výše popsanému samozřejmě předcházely závody dětí. Ty pomyslně odstartovali, po ránu, krátce před půl desátou v rámci slavnostního zahájení celé akce senátorka a patronka MTB „Vrchoviny“ Ing. Jaromíra Vítková, společně se starostou Blanska, Ing. Jiřím Crhou. A vězte, že se po celé dopoledne bylo skutku na co koukat! Odrážedlista Šimon Doležal z Radiměře byl prvním oficiálním vítězem Velké ceny a díky tomuto finálovému prvenství bere i zlatý pohár ze celkové 1. místo. Stejně tak i Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team), která sice v závodě dívek nestačila na Štěpánku Pokornou z Jedovnic, ale i 2. místo jí na celkové zlato bohatě stačilo!

Jen dvakrát letos na „Vrchovině“ okusil hořkost porážky její pravidelný účastník, šestiletý Richard Pozorský (Drahanský Sport Team). Rýša vyhrál hned sedm z devíti závodů, včetně toho finálového a je dalším, zcela zaslouženým,  celkovým vítězem! Mezi děvčaty v kategorii do 6-ti let byla letos s převahou nejlepší Isabellka Homolová (OCA). Vítězka předchozích čtyř závodů dokázala potvrdit formu pátým vítězstvím i v Blansku a i v tomto případě je zlatý pohár Drahanské vrchoviny určitě ve správných rukou!

Další výraznou osobností letošní „Vrchoviny“ byl v kategorii chlapců 7-8 let Matěj Hájek (SPORTREG). Vždy, když se tento klučina postavil na start – vyhrál! Výjimkou nebylo ani Blansko, kde dosáhl na vítězství po sedmé a spolu s Richardem Pozorským je v počtu vítězství letos rekordmanem! Parádní souboj nám na Palavě předvedly stejně mladé dívky. V této kategorii si to zde o celkové prvenství rozdaly v přímém souboji Ella Chlubnová (MORAVEC Team) s Adélou Valáškovou (Aspire SCM). Děvčata zdolávala dvakrát členitý okruh 900m a start do závodu měla lepší Ella. V nájezdu do druhého, závěrečného kola ale razantně zaútočila Adéla a náskok udržela až do dojezdu do cílového prostoru. Před překážkovou pasáží „Palety“ zvolila v ostré levotočivé zatáčce Ella Chlubnová kratší, vnitřní stopu, svoji soupeřku učebnicově „podjela“ a rázem získala rozhodující náskok! Ten pak udržela bez potíží až do cíle…

Tento start dramatičností boje o zlato přítomné hodně zaujal! A tak jsme byli rádi za relativní zklidnění v podobě předávání cen účastníkům prvního startovního bloku. Velká cena Blanska po té  pokračovala kategoriemi 9-10 let na okruhu 1500m dlouhém, který závodníci a závodnice zdolávali 2x. V nejlepším světle se v obou startech předvedli „bikoví Brazilci“, bikeři týmu TUFO CZ Otrokovice. Sofie Drongová a Tobiáš Měřinský, to jsou zasloužení vítězové. Zatím co Tobiáš bere i celkové prvenství (k titulu Mistra ČR z Bedřichova tedy připojí další cennou trofej), Sofie startovala na „Vrchovině“ letos teprve po třetí a byla tedy bez šance na zisk poháru. Ten si i díky 2. místu v Blansku vybojovala zaslouženě boskovická Ellen Mazalová.

Bikoví odborníci, znalí průběžné situace z jednotlivých letošních „vrchovinových“ bitev, byli určitě v napětí před startem mladších žáků. Bude se opakovat do třetice parádní souboj o zlato (před tím to bylo ve Vendolí a Velenově) mezi Samem Zítkou (BT NMnM) a Matyášem Maivaldem (SPORTREG)? Nebo do boje o nejvyšší příčky zasáhne někdo třetí? Nějaký nečekaný „černý kůň“? „Bé“ bylo správně. Oběma favoritům vypálil v boji o zlatou placku z Blanska  nakonec rybník Matyáš Orsava, další z výborných „brazilců“ z TUFO CZ Otrokovice. Maivald tentokrát Zítku skutečně udolal, ale opět to bylo „jen“ druhé místo. Těch letos vybojoval celkem 6 a stal se tak „korunním princem“ v této prestižní kategorii. Té je letos králem – díky dosaženým 6-ti vítězstvím – v Blansku nakonec třetí – Samuel Zítka. K vývoji závodu nutno ale ještě objektivně dodat, že smolaře Matyáše  Maivalda v technické pasáži na trati hodně zdržela jedna z pomalejších mladších žákyň (jak víte, chlapci a dívky startují s minimálním časovým odstupem a v průběhu závodu dojde vždy ke značnému „promíchání“ startovního pole). Kdyby se tak nestalo, tak – kdo ví?

V boj o zlatý pohár mezi mladšími žákyněmi Veronikou Fouskovou (BT NMnM) a Zitou Žerníčkovou (Bike 8144) se tak trochu „lámal chleba“ už před týdnem ve Velenově. Zita si ve škole v tělocviku zranila ruku a byla nucena tento závod vynechat. Toho stoprocentně využila Veronika a Velenov vyhrála. Na startovní čáře v Blansku už ale byly obě favoritky opět vedle sebe a opět byl jejich souboj ozdobou! Čekalo se, že na zlato zaútočí i Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice), která se po čase na startu opět objevila. Závod byl ale plně v režii dvou hlavních favoritek a na aktuálně vítězné vlně „Vrchovinu“ dojela vítězka posledních tří závodů v řadě, Veronika Fousková!

Od 15. července, tj. od závodu v Bukové, začal na „Vrchovinu“ pravidelně jezdit starší žák Jakub Křupala (BIKR PRO RACING). Ze 6-ti závodů, které absolvoval, dokázal čtyři vyhrát (Bukovou, Knínice, Velenov a finálové Blansko) a to ho katapultovalo nakonec na celkové první místo! Jakub Šimík (TUFO CZ Otrokovice), suverén úvodu seriálu kategorie chlapců 13-14 let (vítěz z Jinačovic a Okrouhlé), se musel po bronzu z Blanska spokojit se stříbrným pohárem… Ten mu ale určitě bude taky slušet! Úřadující mistryně ČR v MTB XCC (shorttrack) z Harrachova, Justýna Novotná (MORAVEC  Team) završila v sobotu šestým vítězstvím své jisté tažení za celkovým prvenství v kategorii starších žákyň. Na Palavě se sešla mezi dívkami  výborná konkurence: na startu se objevila i další dvě kvalitní děvčata, ozdobena výbornými výsledky v MTB českém poháruAmálie Srnská (SPORTREG) a Lucie Gottwaldová (CPTeam). Na rodačku z Boskovic, ale zdaleka nestačily a rozdělily si mezi sebe spravedlivě stříbro a bronz.

Vrcholem druhého bloku startů byl určitě závod štafet. Těch se na startu sešlo rekordních a neuvěřitelných  21(!). Že sestava Open Cycling Academy tuto disciplínu „po čertech“ umí, se ukázalo i v Blansku. Domácí ACT leraK se musel spokojit se stříbrem a pro bronz si dospurtovala formace TUFO CZ Otrokovice. A protože vítězná štafeta byla odměněna „šampáňem“, druhý slavnostní ceremoniál byl v samotném závěru i ve znamení „výstřelu“! „Rychlého špuntu“ – samozřejmě..!

O finálovém závodě letošní MTB „Vrchoviny“ můžeme tedy mluvit jen v superlativech. Základ TOP závodu položili bezchybní a precizní pořadatelé, parádní výkony více jak dvou stovek rajdrů  vše završily! „Na vždy sa zachová, v paměti nejen Buková 2023, ale i finálové Blansko!“

Zde je už kompletní výsledkový servis… A taky už

A taky už výsledek pořadí „Grand Slam“ 2023: Pořadí Grand Slam