«

»

Start, jak se patří!-3

Velkou cenou Benešova odstartoval jubilejní, 20. ročník MTB „Vrchoviny“, jehož program bude i letos bohužel poznamenán vleklým celosvětovým problémem s názvem „COVID 19“. Nemá ale smysl nad tím nějak lamentovat: bikery oblíbená regionální série se pod oficiálním názvem „MTB Superior – Velsbike Pohár Drahanské vrchoviny“ vydala na svoji letošní pouť, která by měla čítat celkem sedm závodů. A už Benešov ukázal, že bikeři i přes COVIDovou clonu na „Drahanku“ nezapomněli a byť se současně jel  dětský „pohárový“ Zadov, našli si cestu na nejvýše položenou trať celého seriálu v důstojném počtu!

Celkem 141 bikerů svedlo boje tentokrát „pouze“ na pěti  variantách tratí, když pořadatelé z důvodu masivní těžby dřeva na východním úbočí kopce Horka, museli nechat jet kadetské, juniorské a dospělé kategorie na trati kategorií starších žáků a žákyň.  A ado ví, zda vzhledem k razantní deformaci lesního terénu se ještě někdy legendární pasáže jako „Údolí smrti“ ,  „Malé Machu Picchu“  či „Pardálí soutěsku“ podaří do tratí zakomponovat? Ať tak, či tak: bikeři od kadetů starších to vzali „chlapsky“ a i na méně náročné trati svedli parádní souboje! Pojďme se tedy za bikovým děním u kóty Horka 720 m.n.m. z první červencové soboty poohlédnout.

Už první start deseti chlapců na odrážedlech přinesl dramatickou podívanou a vítězství Richarda Pozorského  (Drahanský Sport Team) o jedinou vteřinu před Eliášem Maivaldem (MORAVEC  Team). V dívenkách na tomto typu stroje byla jasně nejrychlejší Karolínka Fialová z Blanska. Závody dětí do 6-ti let ovládli: mezi děvčaty Ella Chlubnová a mezi chlapci Lukáš Brabenec. Oba jsou z Rouchovan a navíc je také spojuje týmová příslušnost: společně závodí za MORAVEC Team, který tak získal v těchto dvou nadějných mladých bikerech – zdá se – velice kvalitní posily!

První blok startů tradičně uzavřely závody chlapců a dívek mládí 7-8 let a i zde patřili vítězové do jedné týmové formace. Jak Šimon Grošek, tak i Tea Žáčková jsou letos zdatnými reprezentanty Open Cycling Academy Brno, který zanechal na Benešově skutečně výborný dojem a o jejich rajdrech bude ještě řeč.  Prvního slavnostního vyhlášení vítězů se ujala senátorka Ing. Jaromíra Vítková, která je i letos patronkou soutěže, a která svojí účastí benešovský závod, spolu se starostou obce Benešova Antonínem Rusem a se starostou místních Hasičů, Lukášem Minxem, ozdobila. Při vyhlašovacích ceremoniálech čekala na VIP celebrity dvojnásobná „šichta“: nejlepším bikerům se předávaly ještě dlužné poháry za celková umístění z loňského ročníku…

Za přetrvávajícího slunečného počasí (jaký to rozdíl, oproti loňsku) a pohodové atmosféry pokračoval benešovský závod dalšími předpoledními starty dětských kategorií. Z „double“ se radoval Drahanský Sport Team po závodě chlapců 9-10 let. V tomto startu se o první dvě místa podělili dva šikovní závodníci tohoto z týmu – Martin PozorskýPetrem Hrudou. Do Boskovic pak putovalo i vítězství ze závodu stejně mladých dívek. Veronika Šafářová (Nutrend Specialized Racing), která temto závod suverénně ovládla, naznačila, že by mohla být zdatnou pokračovatelkou své sestry Adély Šafářové, která (nejen) v MTB disciplině dobyla v minulosti mnoho významných úspěchů jak na národním, tak i na mezinárodním poli. Uvidíme, budeme Verunce držet palce! Každopádně na Benešově neměla konkurenci.

Podle zavedeného harmonogramu následovaly v rámci druhého bloku starty již licencovaných a tím i „ostře“ sledovaných kategorií mladších a starších žáků a žákyň. Konkurence v nich byla znatelně poznamenána souběžným závodem ČP na Zadově, přesto vítězství mladších žáků Lukáše Rašky (Mapei Cyklo Kaňkovský) a Žanety Kupské (Drahanský Sport Team) a starších žáků Tomáše Jelínka (Drahanský Sport Team) a Barbory Janovské (MORAVEC Team)  bezesporu svoji cenu mají!

I v závěrečné třetině úvodní „Vrchoviny“ bylo na co koukat. Závod juniorů/kadetů ozdobil svojí účastí výtečný rajdr Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing), a byť mu byl neméně dobrý Filip Holub (GT Oportunity) zpočátku závodu hodně v patách, Filip ho postupně dokázal setřást a do cíle dorazil s luxusním náskokem více jak minuty! V kategorii Masters III jsme opět po čase viděli skutečný „souboj Titánů“: Ivo Kovaříka (DK Bike Shop Racing Team), Dušana Olejníčka (GT Opportunity) a Jiřího Sedláčka (SK Jiří Team). K dokonalosti této konkurence chyběl snad už jen  „maxík“ Martin Šíma z Ostravy…. Že se tito borci v cíli za sebou seřadili tak, jak jsem výše uvedl, svědčí o tom, že asi i letos bude Ivo Kovařík asi těžko k poražení..!

Zajímavý souboj se odehrál i v závodě mladších veteránů Masters II. Zde byl suverénní nováček na „Vrchovině“, Lukáš Petr (Open Cycling Academy), kterému byl po většinu závodu největším konkurentem Přemysl Gryc (Nativesport). Z boje o zlato v závěru ale nebylo nic: Přemka Gryce postihly technické problémy, musel zpomalit a v cíli bral nakonec nepopulární „bramboru“…  Elitní závod mužů měl také „šťávu“. Suverén z loňska, Petr Šich, začal letos tam, kde loni skončil: na vítězné pozici! Závod ale tvrdil další z četného počtu „vrchovinných“ nováčků, Ondra Zelený (Eleven Blacil.ET), který ale na MTB závodech není zdaleka nováčkem… Hvězda závodů veteránské kategorie Českého poháru potvrdila svůj kumšt a vysokou výkonnost i na Benešově. Byť Ondra souboj generací s Petrem Šichem prohrál, byl to především on, kdo se postaral o zajímavost nejsledovanějšího závodu. A možná, že jsme ho na letošní „Drahance“ neviděli naposled: „Přestěhoval jsem se s rodinou na Moravu, do Příboru, takže sejde-li se mi některý další z termínů Vašich závodů s mým programem, určitě moc rád zase přijedu,“ svěřil se sympaťák Ondra Zelený po závodě poté, co vysekl poklonu za výkon vítěznému Petrovi Šichovi a pochválil pořadatele za dobře uspořádanou „race“.

Určitě by bylo chybou na závěr ještě jmenovitě nezmínit  vítězná děvčata z posledního bloku startů v kategoriích žen a juniorek/kadetek: Jak v ženách Ester Svobodová (Brno-Šlapanice), tak v juniorkách/kadetkách Klára Odehnalová (Cyklo Team Kolárna) neměly na trati konkurenci a to přesně ve smyslu těchto slov: ve svých kategoriích startovaly osamoceny, což ale nijak nesnižuje jejich výkon a zasloužená prvenství!

MTB „Vrchovina“ „popojede“ druhým závodem o poslední červencové sobotě závodem v Bukové, bohužel se opět „potkáváme“ se sobotním programem ČP MTB v Hlinsku…. Zde si už můžete kompletní prostudovat výsledky, fotky z Benešova (galerie 1 až 5 Karel Všetula, galerie 6 Jirka Sedláček, díky kluci…):