«

»

Yetti to viděli..!

Premiéra letošní CIVIDEM redukované MTB „Vrchoviny“, kterou zhlédli na Benešově i dva nefalšovaní Yetti z Nepálu,  bohužel propršela… Nicméně závodu nechybělo nic, co má „race“ tohoto kalibru mít: hojná účast, špičkoví radři včetně těch zahraničních, dramatické souboje do posledních metrů, významní VIP hosté… To vše v sobotním, deštěm zkrápěném Benešově nechybělo, a i když bylo počasí po celý den vpravdě „uplakané“, úsměvy z tváří jak aktivních aktérů závodu, tak těch pasivních v drtivé většině nezmizely! Což dokazuje, že biker je proti psímu počasí docela odolným druhem..!

Celkem 219 borců a borek tradičně širokého věkového rozptylu svádělo souboje na kluzkých, v lepším případě mokrých, povětšinou ale spíše blátivých tratích. Z avizované účasti Jardy Kulhavého sice zatím nakonec sešlo, ale i tak byly startovní listiny plné skutečných bikerských es! Posuďte sami: závodili zde hned čtyři vítězové z nedávného MČR v Peci pod Sněžkou: Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice – kategorie 9-10 let), Hanka Viková (Dukla Praha – kategorie 13-14 let), Matyáš Pávek (KC Kooperativa – kategorie kadeti), Petr Šich (MORAVEC Team – kategorie muži EXPERT). Nechyběli ani dva čerství vicemistři ČR, kadeti  – Eliška Hanáková (CP Team) a Ondra Novotný (Dukla Praha), ozdobou byl určitě i start loňského cyklokrosového mistra ČR v elitní kategorii mužů, Emila Hekeleho (ZEKOF Loštice) a také – v dospělých kategoriích – start silného kvarteta polských bikerů. Mezi VIP hosty můžeme vedle patronky seriálu, senátorky Mirky Vítkové určitě počítat i loňského nejlepšího českého juniora v závodech horských kol, Honzu Zatloukala (toho času zraněného) a výčet starostů z pořádajících obcí vede přes domácího benešovského Antonína Rusa a  starostu obce Suchý Jakuba Hlubinku až po starostu obce Buková a ředitele závodu následující „Vrchoviny“, Milana Kolíska. Když k tomu připočteme pana Tomáše Zachovala, zástupce jednoho ze dvou generálních sponzorů, pivovaru Ferdinand Benešov u Prahy a dvě nefalšované zvědavé Yetti stvoření z dalekého Nepálu, tak musíme uznat, že sešlost  v sobotu na Benešově byla i přes mizerné počasí, vskutku hvězdná…

Pořadatelé připravili celkem 6 variant tratí a už v prvních dopoledních soubojích byla k vidění zajímavá klání. Především závod chlapců do 6-ti let na „zbrusu“ nové trati bavil. Dva borci z ostruhami ze závodů českého poháru, Martin Hruda (Drahanský sporttým) a Jonáš Janovský (MORAVEC team), jako první předvedli divákům dramatickou cílovou tečku, ve které byl Hruda v cíli o dvě vteřinky dříve, než jeho letošní pravidelný pronásledovatel. V ostatních dětských kategoriích prvního dopoledního bloku startů se i na těžkém terénu dokázali prosadit favorité, když medailové pozice vybojovali zpravidla regionálním závodníci a závodnice s dominantním postavením Drahanského sportýmu  (kromě zmíněného Martina Hrudy to byli i Martin Pozorský  a Elen Mazalová – oba kategorie 7-8 let).

Přespolní rajdři „vystrčili“ růžky hned ve druhé třetině benešovského bikového dne, kdy suverénní vítězství Samuela Muchy (SK Jiří Team) a již zmíněn, úřadující čerstvé Mistryně ČR Sáry Škubalové, musela divákům imponovat! I prestižní kategorie mladších žáků stály za to. Mezi chlapci dělily vítězného Jakuba Urbana (VRV Team) a druhého Pepíka Kuchaře (ACT Leark) v cíli pouhé 4 vteřiny… A ještě dramatičtější byl závod stejně mladých dívek: kolo na kole se do prostoru cíle přiřítily Barbora Janovská a Justýna Novotná (obě MORAVEC Team). O pověstný chloupek a za bouřlivé divácké kulisy byla v cíli dříve Barča Janovská, a potvrdila výbornou formu z „mistráku“ v Peci pod Sněžkou  (7. místo). Pozoruhodné ale je, že obě děvčata se potýkala v minulých dnech – týdnech se zraněním… O to větší uznání si děvčata, za rychlý a úspěšný návrat na tratě,  zaslouží!

Dramaticky se vyvíjel zpočátku i závod kategorie starších žáků (kluci jeli už i lesní pasáže nejvýše položené trati MTB „Vrchoviny“), ve kterém od startu hrála prim dvojice David Friedl (SK Jiří Team) a Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal). Kluci jezdili bok po boku strojově přesnou jízdu a zdálo se, že opět rozhodne až cílový finiš. Zaúřadovala však technika. Lukáš Raška zlomil sedlovku a logicky musel zvolnit… Za dané situace si David Friedl již vítězství zkušeně ohlídal. Jestliže se cílové drama nekonalo v kategorii starších žáků, vynahradily to divákům starší žákyně. Na start se postavila další čerstvá Mistryně ČR z Pece pod Sněžkou, Hanka Viková (Dukla Praha) a právě ona byla hlavní favoritkou. Anna Hanáková spolu s týmovou kolegyní Amálkou Gottwaldovou (obě CP Team Boskovice),  však Vikové nehodlaly darovat ani metr tratě za darmo. No a vyklubal se z toho jeden z nejdramatičtějších závodů dne, ve kterém ukázala obdivuhodnou sílu v poslední čtvrtině závodu výborná a v cíli nakonec vítězná Anna Hanáková. Úřadující šampionka Hanka Viková se ještě musela v samotném závodě hodně strachovat o stříbro, protože i  bronzová Amálie Gottwaldová jela závod „na doraz“…!

Že s každým dalším startem byly společné pasáže tratí za neustávajícího drobného deště čím dál těžší a bahnitější, nemusím snad nikterak zdůrazňovat… Společný závod juniorů a kadetů se vyznačoval rekordním počtem borců na startu: bylo jich úctyhodných 26! Kromě čerstvého  Mistra ČR v kategorii kadetů – Matyáše Pávka (KC Kooperativa) tipovaly do souboje o nejvyšší příčky odborníci dále především dva borce Dukly Praha – Ondřeje Novotného a Adama Bernáta,  loňského kadetského šampiona Filipa Konečného (Nové Město na Moravě) a hlavně „skoro domácího“ Tomáše Tlamku „Contadora“, který se v Peci pod Sněžkou blýsknul ziskem bronzu v MTB časovce do vrchu. Papírové předpoklady se potvrdily, všichni jmenovaní se umístili v závodě v TOP5. Po těžké trati doslova letěl Tomáš Tlamka „Contador“, který využil jak znalost tratě, tak svoje bohaté zkušenosti a do cíle přijel stylově na zadním kole jako vítěz s náskokem více jak minuty na Ondru Novotného a Filipa Konečného!

Podobně si vedla v závodě juniorek / kadetek i další, takřka domácí závodnice, Eliška Hanáková (CP Team) Také ona suverénně svůj start ovládla a potvrdila, že titul vicemistryně ČR je ve správných rukou. Výborná Anna Růžičková (Dukla Praha- na MČR 12. místo) na ni ztratila téměř tři minuty…. Polsko reprezentovala skupina čtyř dospělých závodníků a že se nejednalo o žádná „ořezávátka“, dokázal jistým vítězstvím v kategorii Masters II Remigiusz Ciok. V pravdě soubojem seniorských „Titánů“ byl závod „mastrů trojkařů“. Asi největší favorit, Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team) byl suverénní, v boji o stříbro v závěru sice Martin Šíma (MaxCursor) snižoval náskok Dušana Olejníčka (GT Opportunity), ale jeho zrychlení přišlo příliš pozdě a matador Olejníček si stříbro zkušeně ohlídal.

Skutečným vrcholem dne byl závod mužů ELITE. V něm od začátku udávala tón trojice favoritů: Petr Šich (MORAVEC Team), Emil Hekele (ZEKOF Loštice) a Jirka Štěpaník (Nutrend Specialized Racing). Ze souboje vypadl po prvním z pěti kol pro technické problémy  Jirka Štěpaník. Zbývající dva borci  svedli následně o vítězství strhující souboj! Petr Šich měl sice po celý průběh závodu minimální náskok, ale zkušeného cyklokrosařského soka se mu setřást nepodařilo. Naopak. Na posledním kilometru tratě Emil Hekele obdivuhodně zrychlil a ujal se vedení! Petr se nevzdal a pozici lídra nehodlal zadarmo pustit. Byl z toho v cílových metrech skutečný nervák! Rozhodně nic pro slabé povahy… Nakonec tedy  v úžasném závěru, který byl jednoznačně   vyvrcholením Velké ceny Benešova, zvítězila zkušenost nad mládím…

„Blahopřeji Emilovi, jel dnes fantasticky…“. To byla Šichova stručná slova uznání na stupních vítězů. Na otázku, zda rozhodly o vítězství zkušenosti z podobně těžkých blátivých cyklokrosových tratích, Emil Hekele odpověděl: „Nemyslím si. Petr jel výborně, podařilo se mi ho ale uviset,  a v závěru to bylo spíše o psychice, která hrála do karet více mě…“. Pro úplnost: bronz v „elitě“ bral další borec z polské družiny – Marcin Josef Prochownik a vítězkou závodu žen, který byl zcela ve stínu souboje „eliťáků“, se stala na startu samojediná Naďa Voráčová (TUFO Pardus Prostějov). Nepálští Yetti tedy viděli na vlastní oči v Benešově v rámci první letošní MTB „Vrchoviny“ opravdu vysoce kvalitní bikový sport s těmito výsledky:

Výsledky-Benešov-18.7.2020 (5)

Výsledky Vám zatím předkládáme v tomto formátu, na standardní podobě výsledků, jak jste na ně zvyklí, se pracuje. Vše s nám trošku zkomplikovalo a zdrželo tou COVIDOVOU nejistotou. Takže prosíme o strpení a pochopení zárověň…

Díky Lence Tlamkové a Karlovi Všetulovi se už teď můžete mrknout hned na 7(!) fotogalerií z bahnitého Benešova… 

MTB „Vrchovina“ bude pokračovat v sobotu, 1. srpna 2020 Velkou cenou oce Buková, kde nás čeká též první štafetové klání. Takže zase přijeďte! Snad k nám počasí nastaví vlídnější tvář než na Benešově…