«

»

Rychlíci Jakub a Michal!

Devátý závod 17. ročníku MTB Superior-Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, který vzorně pohostil minulou sobotu městys Knínice, byl ve většině kategorií ve znamení úspěců favoritů.  V poslením popoledním bloku startů nadchnuly přítomné především výkony vítězů v kategoriiích junioři/ kadeti a muži ELITE. Kadet Jakub Zemene (Short Bike Academy Opletal) a „Eliťák“ Michal Kozel (Superior MTB Team) po rychlé knínické trati prosvištěli vítězně v pravdě rychlostí mezinárodních rychlíků a byly skutečnými „stars“ vydařeného podniku, který po ránu slavnostně „odstartovala“  spolu s místostarostou Knínic Pavlem Laišnerem i senátorka a patronka MTB „Vrchoviny“, Mirka Vítková.

Aktuálně kadet „prvoročák“ Jakub Zemene (10. místo na letošním MČR v Peci pod Sněžkou) startoval na letošní „Vrchovině“ po druhé (jel na jaře i Kořenec) a stejně jako v centru regionálního folkloru ani v Knínicích nedal soupeřům žádnou šanci! To Michal Kozel (2. místo na MČR v kategorii muži EXPERT) je v účastích na „Drahanské“ pilnější. Vyhrál ji letos už po třetí a na stejné příčce aktuálně figuruje i v prestižním celkovém pořadí Zpočátku závodu měl ale silného soupeře ve výborném cyklokrosaři Emilu Hekelem (Emilio jede), který závod svoji účastí a výkonem bezesporu ozdobyl, a který přijel do Knínic potrénovat před blížícím se startem cyklokrosařské sezóny. A že to i na biku umí, prokázal zcela jednoznačně, když notně proháněl své generačně podstatně mladší soupeře!

Podobně jako Kuba Zemene se letos na „Vrchovině“ objevila podruhé na startu i juniorka Jana Tesařová (Ethic Sport) a i ona dosáhla v závodě své kategorie na jisté prvenství, stajně jako Martin Gottwald (MORAVEC Team) v mladších Mastrech a Ivo Kovařík (SK Jiří Team) ve starších Mastrech. Oba jenovaní si sobotními triumfy hodně přiblížili už i celková prvenství! Je skutečně raritou, že ani po roce se na start v Knínicích nepostavila žádná žena, byť stavy ve startovních listinách byly hodně nadprůměrné! Snad do třetice v příštím roce  si některá z žen na „Val di Sole“ konečně troufne..!

V dětských a mládežnických kategoriích zde opět povrdili kvality rajdři z Vysočiny, reprezentující tým BATT Nové Město na Moravě. Jako určitě další objev letošní „Vrchoviny“ můžeme jmenovat Samuela Zítku (kategorie do 6 let), který vyhrál v Knínicích už po páté a má tak dobře „zaděláno“  na celkové prvenství! Obdobnou „hvězdičkou“ je suverénka mezi dívkami 7-8 let,  šikovná Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), která  si v sobotu připsala pro změnu už páté vítězství v řadě! Ale vraťme se k reprezentantům z Mekky českého bikingu, Nového Města na Moravě. Další mladým talentem z tohoto týmu je aktuálně i  Veronika Fousková, která jezdí, stejně jako Sam, kategorii do 6-ti let, a která  svede pravděpodobně až do posledního závodu souboj o celkové prvenství s o rok mladší Leonou Eclerovou (MORAVEC Team). Třetí výraznou osobností, která jezdí na „Vrchovinu“ z Vysočiny, je  Filip Holub, dlaší kadet „prvoročák“, který jako jediný v sobotním závodě jakž-takž dokázal držet krok s  olomouckým „rychlíkem“ Zemenem. Zkrátka borci a borky z BATT NMnM budou ve finálovém závodě v pátek 28. září ve Vysočina Aréně pro všechny hodně těžkými soupeři!

I devátý start na letošní „Vrchovině“ proměnila v deváté vítězství neporazitelná Lucie Koudelková (MORAVEC Team – kat. 9-10 let), od Velenova již jistá vítězka v této kategorii i v clkovém pořadí.Starty kategorie chlapců 13-14 let se letos vyznačují souboji dvou nejlepších – Adama Vence (GT Opportunity Brno) s Michalem Kupským (Drahanský Sporttým). V první polovině seriálu byl jasně lepší Adam, ale Michal pak vyhrál Boskovice a zdálo se, že by se mohla rýsovat „zápletka“… Ve Velenově a minulou sobotu i v Knínicích byl ale opět uverénní Adam Venc a i on je už krůček od celkového prvenství v této kategorii. Adam, jak se později ukázalo, není zdatný jen v jízdě na horském kole, ale velmi šikovně si poradil s otevřením lahve šampusu (samozřejmě dětského) na stupních vítězů! Svědčí to o tom, že trenér GT Opportunity, Dušan Olejníček (2.  místo v sobotu v kategorii Masters III) připravuje svoje svěřence na závody skutečně komplexně..!

Ano, vítězové většiny dětských kategorií obdrželi od vzorných pořadatelů v čele s ředitelem závodu Vláďou Janovským „bejby šampáňo“, kromě toho všichny děti byly odměněny účastnickou medailí no a tím posledním překvapením byla skutečnost, že v rámci občerstvení bylo řidičům a i řidičkám k dispozici premiérově, točené nealkoholické pivo! Zde si už můžete odkontrolovat výsledkový servis, který je – vzhledem k blížícímu se závěru celého seriálu – čím dál více aktuální, především z hlediska celkových bodových součtů…  Na příště se bude „lámat chleba“ už tuto sobotu, kdy se jeden na mistrovských tratích „U pazderny“ „Grand Slamová“ Okrouhlá!

Jen připomenu, co už zaznělo v Knínicích: celkové pořadí tří nejlepších závodníků v pořadí OBCE bud vyhlášeno také v rámci finálového závodu letošní série, v Novém Městě na Moravě, 28.9. 2018. Nikoli tedy na plese cyklistů, který se v r. 2019 konat nebude. Proto mrkněte, jak na tom jste v tomto pořadí pořádajícich obci a nezapoměňte si do NMnM přijet případně pro pohár! Odměněni budou, jak už jste zvyklí,  první tři závodníci v celkovém pořadí OBCE od kategorií odrážedel až po kategorie 13-14 let včetně. 

Pět hutných fotogalerií z knínického „Val di Sole“ je k prostudování „tuť“: