«

»

„Monza“..!-3

Každému fanouškovi závodů automobilů Formule 1 se zvýší tep, uslyší-li název Královského parku u městečka nedaleko italského Milána, kde se jezdí každoročně v září snad nejprestižnější závod této automobilové „nejvyšší ligy“… Podobně možná zareaguje i „kovaný“ fanoušek MTB „Vrchoviny“, protože dobře ví, kterému tradičnímu okruhu se v seriálu tímto názvem přezdívá… Ano, předposlední závod letošní „Vrchoviny“ pohostí jedna ze zakládajících obcí 17 let mladé regionální MTB série – Okrouhlá. A shodou okolností se zde, tak jak se jezdí v Itálii, bude letos závod konat v měsící září.. „Drobná paralela by tu, tedy, byla“…

V dobách, kdy regionální týmy ACT Lerak, Drahanský Sporttým či MORAVEC Team byly v pravdě ještě „na houbách“, existovala na přelomu tisíciletí v obci Okrouhlá už docela významná biková aktivita, která vyústila uspořádáním několik závodů v rámci tehdy dost prestižní série PELL´S CUP. Tři jména bych v této souvislosti vyslovil: Alois Hložek (dlouholetý starosta obce Okrouhlá a vlastně zakladatel Poháru Drahanské vrchoviny), boskovický Milan Šafář, stavitel bikových tratí a Pavel Tlamka, tehdejší místní  lídr bikových aktivit po „praktické stránce“ věci. Neklame-li mě paměť, tak pravidelným vítězným účastníkem „pellsů“ na Okrouhlé byl například už tehdy prvotřídní Pavel Boudný..!

V roce 2002 oficiálně „odstartovala“ první „Vrchovina“ a Okrouhlá, společně s Kořencem, Benešovem, Žďárnou a obcí Suchý, nemohla, samozřejmě,  u zrodu této, dnes už kultovní bikové série, chybět! A asi těžko bychom za 16 let trvání PDV monitorovali na startu na jiných tratích  tolik kvalitních bikerů, jako právě zde, na tratích „U Pazderny“. Připomenu jen například dvojnásobnou vítěznou účast zde Ondry Cinka (2010 a 2012). Není bez zajímavostí, že právě tento, aktuálně už znovu biker, zatím jako jediný „eliťák“ vyhrál Okrouhlou dvakrát! Připomenu i rok 2015, kdy se na startu závodu elity mužů objevilo 34(!) rajdrů, kterým v závodě vévodil Radim Kovář (MORAVEC Team), který tehdy vyhrál před Michalem Kozlem (Rubena Mitas Team) a Jirkou Ošťádalem (Superior MTB Team).

A právě souboj dvou posledně jmenovaných se odehraje na Okrouhlé pravděpodobně  i tuto sobotu. Jirka Ošťádal obhajuje prvenství z loňska, Michal Kozel zde zase slavil prvenství předloni… Který z nich to bude z nich letos? Nebo se bude smát někdo třetí? Že by se na startu objevil do třetice Ondra Cink? V sobotu uvidíme… Pro pořádek doplním, že mezi ženami by měla loňské obhajovat prvenství otrokovická Pavla Nováková (TREK AR Brno). I když je pro Pavlu Okrouhlá asi také docela srdeční záležitostí (vyhrála zde jako jedna z mála žen – spolu s Markétou Šafářovou, Lucií Veselou a Kristýnou Koscovou – dvakrát – před tím v barvách Merida Biking Teamu i v r. 2008), letos na „Vrchovině“ zatím  ještě nestartovala… Další čtyři lákadla, proč si nenechat v sobotu Okrouhlou ujít, jsou tato:

  • že ve většině kategorií vrcholí boje o poháry  v celkovém pořadí,
  • že se zde letos naposled pojede závod štafet,
  • že se i na Okrouhlé s největší pravděpodobností objeví – co by VIP host – skutečné cyklistické eso z minulých let,
  • a že se jede na Mistrovských tatích z let 2009 a 2011, kdy Okrouhlá hostila po dvakrát závody Českého poháru. Vzpomínáte? V r. 2009 zde „elitu“ vyhrál Jirka Friedl (Merida Biking Team), který v nádheném souboji udolal Zdeňka Štybara. No a o dva později zde byl na pozměněné trati nejrychlejší a divočáka jako první cenu si odvezl, Honza Škarnitzl (Rubena Birel Specialized).

Pořadatelé  hlásí dokončení značkování tratí v průběhu pátku tak, aby oficiální trénink proběhnul podle plánu od 17.00 hodin.  Věříme, že i „napředposledy“ nám půjde počasí na ruku a že i sobotní „Monza“ bude další z ozdob letošní MTB „Vrchoviny“. Nenechte si ji ujít, těšíme se na Vás!

A ještě jedna poznámka: Při přípravě na Velkou cenu Okrouhlé jsem narazil na výroční, 10 let starou fotogalerii z tohoto závodu, takže mrkněte, jak jsme vypadali v r. 2009…. Fotky tehdy nacvakal Zdeněk Bartoš, duchovní táta Soběšické Muldy, jejíž termín se již také hodně přiblížil! Pevně věříme, že Zdeněk je po zlomenině klíčku ze závodů v Benešově již zcela fit a na Muldu se už moc těšíme!

Zde mrkněte na rozhodčími již „pověcené“ propozice: PDV-2018-Okrouhlá_propozice_17_09

a na plánky tratí: