«

»

Rychlý Honza!

Na druhé „Vrchovině“, kterou vzorně pohostila o poslední červencové sobotě obec Buková, se při neúčasti vítěze z Benešova, Petra Šicha, prosadil ve sledované kategorii mužů ELITE na nejvyšší stupínek Honza Neset (Enjoy Riding Team) a  díky bronzu z úvodního závodu v Benešově je to právě on, který je v celkovém pořadí po dvou závodech lídrem v této kategorii. Mezi ženami  obhájila vítězství  z premiéry  Ester Svobodová z Brna – Šlapanic, přičemž vrcholem Velké ceny byl určitě  dramatický souboj o prvenství v kategorii mužů Masters II.

145 závodníků zažilo na půdě Olomouckého kraje opět slunečné a teplé počasí a tradičně svědomití a kreativní pořadatelé pod taktovkou starosty obce, Milana Kolíska, pro ně připravili tři varianty atraktivních okruhů + trať pro odrážedla. A právě starty nejmenších závodníků v úvodu naladily ostatní rajdry i diváky do toho správného bikového „varu“.  Matěj Hrazdíra (MTB Team Brno-Bosonohy) a Karolínka Fialová  z Blanska: to byla jména úvodních nejmladších vítězů Velké ceny obce Bukové. Stejně, jako Karolína Fialová na odrážedle, tak také šestiletí Lukáš Brabenec a Ella Chlubnová (oba MORAVEC Team) dokázali ve svých kategoriích obhájit svoje vítězství z Benešova. Tuto tradici neporušil ani při startu chlapců 7-8 let Šimon Grošek (Open Cycling Academy), i on s jistotou zopakoval prvenství  z úvodního závodu. Když už jsme u týmu Open Cycling Academy Brno: jejich účinkování na druhé „Vrchovině“ bylo v pravdě „invazní“. Více jak 20(!) rajdrů nasadil lídr tohoto sympatického uskupení, Lukáš Petr do bojů, takže nejen na obloze, ale také na závodišti bylo po celý den – modro/bílo..!

Dramatický souboj o prvenství  se odehrál ve startu dívek 7-8 let, který ukončoval první část bikového dne v Bukové.  Favoritka závodu Elen Mazalová (Drahanský sport team), která na Benešově nestartovala (jela ČP na Zadově), měla hodně práce s letos výborně závodící Teou Žáčkovou (Open Cycling Academy). Vyrovnaný souboj pro sebe rozhodla Elen až v závěru závodu a tento napínavý souboj dvou vyrovnaných dívek byl tou nejlepší pozvánkou na další pokračování sobotní Velké ceny. V kategorii chlapců 9-10 let se musel vítěz z Benešova, Martin Pozorský (Drahanský Sport Team) spokojit tentokrát s 2. místem, když rychlejší byl Šimon Chlubna (MORAVEC Team). To ve startu stejně mladých děvčat vítězka z Benešova – Veronika Šafářová (Nutrend Specialized Racing) nezaváhala ani v Bukové a byť její největší soupeřka – Lucka Fröhlichová (Open Cycling Academy) na ni hodně dotírala, Verča si nakonec prvenství zkušeně pohlídala.

Zajímavý souboj svedlo i 13 mladších žáků. Na startu se letos poprvé objevil „černý kůň“ – Adam Šalanda (Patry  Cycling team) a bylo z toho jisté vítězství s takřka půlminutovým náskokem na soupeře! Dívkám v této kategorii s  vládla Lucie Gottwaldová (CP Team), také její vítězství bylo velmi jisté. Že se na následný start postavilo pouze 6 starších žáků a tři starší žačky bylo hlavně důsledkem, že jezdci (nejen) těchto věkových kategorií dali v sobotu přednost přesunu do Hlinska, kde se pak v neděli, 1. srpna, uskutečnil další závod Českého poháru dětských kategorií. Rozhodčí rozumně odstartovali starší žáky a žákyně zároveň a díky tomu jsme mohli sledovat souboj nejlepšího chlapce – Václava Haláse (Cyklo team Kolárna) s nejlepší dívkou – Amálkou Gottwaldovou (CP Team). Druhá vicemistryně Evropy z nedávného kontinentálního šampionátu v  italské Pile potvrdila svoje kvality a se svým soupeřem prakticky udržela tempo po celý závod! A co víc: Amálka spolu se sestrou Lucií a tátou Martinem Gottwaldem, společně ovládli závod štafet, který bezprostředně po dojezdu kategorií starších žáků a žákyň následoval! Ještě doplním, že sestry Gottwaldovy byly jedny z těch, které stihly závodit i druhý den na Českém poháru ve Východočeském Hlinsku. A i tam zajely výborně!

Starty štafet jsou letos ku příležitosti jubilejního, 20. ročníku prestižní bikové série též bodovány v rámci celkového pořadí a jede se o poháry, které soutěžícím věnoval zakladatel Poháru Drahanské vrchoviny, Ing. Alois Hložek. Dovoluji si tipovat, že silné trio CP Teamu, které na úvod vládlo, bude letos asi hodně těžko k poražení… A získat jejich „skalp“ je pro ostatní štafety určitě velkou výzvou! Ještě připomenu: do úvodní štafetové bitvy „šlo“ celkem 12(!) štafet, z toho rovnou polovinu nasadil tým Open Cycling Academy… Pořadí tří nejrychlejších teamů je uvedeno v závěru této aktuality.

I poslední blok startů byl určitě – z hlediska četnosti startovních listin – poznamenán souběžně se konajícím závodem MTB ČP v Hlinsku. Přesto se bylo na co dívat a o dramatické momenty nebylo nouze! V ostře sledovaném závodě mužů ELITE za to vzal hned po startu třetí muž z Benešova, Jan Neset (Enjoy Riding Team), který držel po celých devět kol rovnoměrné tempo a  v cíli druhého, svého týmového kolegu, Tomáše Vrbackého, porazil o více jak dvě minuty. Ze zadních pozic se na třetí místo v průběhu závodu propracoval Adam Sekanina (Pell´s Factory Team), kterého jsme ve startovním poli zahlédli už několikrát v loňském redukovaném ročníku, a který – tehdy ještě jako dítě – pravidelně jezdil „Vrchovinu“ už v dobách jejích začátků. Placka však Adamovi bohužel necinkla: technika byla proti a tak sympaťák z obce Suchý si musí na svůj medailový „vrchovinový“ comeback ještě počkat.

Skutečným dramatem v posledním bloku startů byl bezesporu závod kategorie Masters II. Hned tři borci – Lukáš Petr (Open Cycling Academy), Michal Veber (DK Bike Shop Racing Team) a Pavel Pastrnek (SK Skivelo Neslyšících Olomouc) odjeli prakticky celý závod ve skupince, bok po boku. Až v závěru posledního kola nastoupil doposud takticky a chytře jedoucí Lukáš Petr a po výborném závěru  i on tedy nakonec obhájil prvenství v úvodního závodu v Benešově! Šest vteřinek na něho  v cíli ztratil Michal Veber a 15 vteřin Pavel Pastrnek… Vskutku důstojné vyvrcholení bukovské „race“, ke kterému připomenu, že třetí v cíli, Pavel Pastrnek je vskutku neslyšící..! Klobouk dolů, před jeho výkonem a výsledkem v závodu!  Připomenu ještě vítěze startu juniorů/kadetů, kterým se stal s přehledem Jaroslav Vykydal (TJ AŠ Mladá Boloslev) a mastrům „trojkařům“ opět jasně  vévodil suverénní Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team).

Vítězka  závodu žen v Bukové, Ester Svobodová, nestartovala tentokrát tak, jako na Benešově, osamocena. Měla soupeřku v Pavle Maráčkové (SK Jiří Team) , kterou jsme na Benešově mohli spatřit ve značně pokročilém stavu očekávání radostné události. A malý Jiříček, mezi tím Bukovou stihl!   Je  čilý, zdráv a v pohodě mezi námi a – věřte nevěřte:  byť od narození synka dělilo v Bukové Pavlínu nemnoho dní, už se zde dokázala postavit na start závodu žen! A nejen to: v souboji generací byla Ester Svobodové důstojnou soupeřkou! Zkrátka: i v Bukové, stejně jako na Benešově, se děli věci..! Zde si zkontrolujte výsledky a mrkněte i na fotky (Karel Všetula a foto-archiv SK Jiří Team).

Výsledky závodu štafet:

  1. CP Team (Amálie Gottwaldová, Lucie Gottwaldová, Martin Gottwald) – čas 4:10 min.
  2. Open Cycling Academy 6 (Matěj Grošek, Lucie Frohlichová, Lukáš Petr) – 4:14 min.
  3. Open Cycling Academy 5 (David Karásek, Sára Marková, Vlastimil Frohlich) – 4:26 min.

Z pohledu štafetového klání jsou nepsanými „Královnami“ závodu v Bukové sestry Gottwaldovy, které navíc zvítězili i ve svých kategoriích! Blahopřejeme!  Zlato a stříbro si odváží Lukáš Petr a po dvou stříbrných vybojovali též Matěj Grošek, Lucie Fröhlichová). I jim patří „určo“ „gratulovačka“! MTB „Vrchovina“ pokračuje třetím závodem 14. srpna na pohárových tratích v Boskovicích. Ještě předtím se však nezapomeňte zúčastnit Ostravského Chachara!!!