«

»

Rekordní Benešov!

Pro Benešov rekordních 251 rajdrů zasáhlo do bojů při premiérovém závodě 17. ročníku MTB Superior – COLORProfi Poháru Drahanské vrchoviny na tradičních tratích, jejichž dominantou je obávaný lesní kopec „Horka“ – 720 m.n.m. V elitních kategoriích byli nejrychlejší Jirka Ošťádal (Enjoy Riding Team) a Lucie Krupová (REMEREX Kolín). Starty, především dětských kategorií, skýtaly mnoho dramatických situací, v závěru závodu rajdry potrápil nepříjemný déšť… Byl to závod, jak se patří, kterému nechybělo prakticky nic… Zkrátka: kdo nezažil letošní Benešov, ten jako by nebyl…

Již devatenáct dívek na startu odrážedel dávalo tušit, že účastí bude letošní úvodní závod seriálu rekordní. A ostatní starty to jen potvrdily! Zpočátku výhradně slunečné počasí s – pro bikery – optimální teplotou, dotvořilo dopoledne tu správnou atmosféru a pohodu Velké ceny Benešova, a když k tomu připočteme, že ve většině startů se odehrávaly tuhé souboje o medaile až do posledních centimetrů tratí, musely být početné šiky fanoušků, které tratě lemovaly, na výsost spokojeny.

V prvním bloku startů zaujal svojí dramatičností především závod děvčat 7-8 let, když prvních pět dívek finišovalo do cíle v rozmezí pouhých šesti vteřin! Nejrychlejší z nich byla Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice), která si dokázala velice zkušeně poradit s trojblokem borek z MORAVEC Teamu.

Úvodní vyhlášení výsledků obstaral starosta obce Benešova, p. Antonín Rus spolu s výkonným ředitelem Socrates Golf Country Clubu Kořenec, Vlastimilem Šteflem, jehož malá dcerka Klárka svedla v rámci MTB „Vrchoviny“ v kategorii odrážedel svoji premiérovou bitvu. Předcházel mu spanilý průlet letecké ochrany závodů horských kol na Drahanské vrchovině, když i letos, stejně jako loni, se tohoto úkolu zhostí se svým dvoumístným motorovým rogalem legendární letec „Neil Armstrong“.

Z předpoledního druhého bloku startů byl v pravdě adrenalinovým kláním souboj o prvenství v kategorii mladších žáků, který spolu svedli v cílové rovince Ondra Matula (TUFO CZ Otrokovice) s Lukášem Raškou (Short Bike Academy Opletal). Pouhá vteřinka rozhodla nakonec ve prospěch mladého bikera z Jižní Moravy… Po dojezdu prestižní kategorie starších žáků (ovládl ji Adam Venc z GT Opportunity), všechny pobavil sranda závod na kolech bez převodu. Pestrobarevné komické smečce bravurně vévodil Víťa Lipenský, startující a celou trať absolvující na „Večerníčkově“ jedno-kole!

Úsměvy, které závod UKRAYNA Cup na tvářích všem doladil, přetrvaly i v rámci druhého bloku vyhlášení nejlepších rajdrů Velké ceny Benešova. Slavnostní ceremoniál č.2 byl tentokrát v režii dvou „Kohoutů“, přesněji řečeno dalších dvou VIP hostů, bývalého výborného dráhaře Jaroslava Bláhy a jeho kamaráda Václava Kurdíka, kteří se osobně  znali s Vlastimilem MORAVCEM z doby jeho života v Brně – Kohoutovicích, odkud za námi oba na závod přijeli. A podobně jako Vlastík Štefl, i Jarda Bláha „nasadil“ do bojů mladou krev ze svého kvalitního cyklistického rodového klanu. A Anička (kategorie do 6 let) s Vojtou Bláhovic (kategorie 9-10 let) si nevedli vůbec špatně!

Náhlé horko, které se po poledni nad lokalitou rozprostřelo, dalo tušit, že meteorology avizované bouřkové situace, by se mohly vyskytnout i na nejvyšších bodech Drahanské vrchoviny. A taky, že jo… Bouřka, jako taková sice pořadatele a závodníky nepotrápila, vydatný déšť, jehož dílčím doplňkem byly i kroupy, ale ano… A to dost razantně. Dramatickou poslední třetinu akce jako by předznamenala nešťastná událost v podobě zranění – zlomení klíčku – Zdeňka Bartoše, duchovního otce Soběšické Muldy, který při najíždění tratě šel nešťastně „k zemi“ v ostré zatáčce u Muchů, na severním okraji obce Benešov. Od neděle nese – po dohodě s nešťastníkem – tato záludná zatáčka (spadlo zde v sobotu i několik dětí – naštěstí se v těchto případech jednalo pouze o boule a odřeniny) – Zdeňkovo jméno. Tedy „Bartošova zatáčka“.

Za deště si na trati, která je dost náročná i v suché podobě, museli účastníci závodů kategorií od kadetů výš, sáhnout až na ono pověstné dno… Magnetem pro zbylé, prochladlé a zvlhlé diváky byla pak „pasovačka“ mužů – „eliťáků“. Závod nejlépe rozjel mladý Zdeněk Skyba (TUFO CZ Otrokovice), který půl druhého kola z pěti celkových, ukazoval soupeřům záda. Nesetřásl však obhájce loňského celkového prvenství a tedy s číslem 1 jezdícího Jirku Ošťádala (ENJOY Riding Team), který od Zdeňka převzal pozici lídra  právě ve druhém kole. Zdálo se, že vše bude už – jako v ostatních kategoriích, které zdolávaly za deště v posledním startu svoje stanovené distance – v klidu, kdyby nezačala v klimatické mizérii obdivuhodně zrychlovat známá další „štika“ z MTB „Vrchoviny“ z minulých let, Roman Kubica (MS Bike Academy Racing). Ten se v předposledním kole přehnal přes do té doby druhého Zdeňka Skybu a začal ukrajovat i z náskoku vedoucího Jirky Ošťádala. Ten ale nebezpečí včas zaregistroval a nepolevujícím, strojovým  tempem dokázal svůj náskok bez potíží do cíle uhájit.

Finální „lijavec“ způsobil několik kuriózních situací: Vítěz závodu Masters II, Pavel Balák (MORAVEC Team), spěchal do tepla po třetím slavnostním ceremoniálu (ceny nejlepším tentokrát předával Jiří Vašíček, šéf jednoho z generálních sponzorů letošní MTB „Vrchoviny“ – firmy COLORProfi, který sám závod v mužích elite v extrémních podmínkách absolvoval) tak rychle, že na závodišti zapomněl svoje cyklotretry… V listinách rozhodčích asi stále chybí Pavel Vančuřík se startovním číslem 27, který se v cíli neobjevil a ani jinde na trati nebyl následným intenzivním pátráním nalezen… I zde předpokládáme z důvodu špatného počasí rychlý předčasný odjezd tohoto rajdra ku teplu domova, i se startovním číslem na kole…

Z úvodního závodu, kterému co se týče pozitiv (vysoká účast, milí VIP hosté, nádherné vyrovnané bitvy hlavně v dětských kategoriích, vydařený UKRAYNA Cup, skoro organizační bezchybnost…) i negativ (drobná i jedno vážnější zranění, intenzivní déšť v poslední třetině závodu…),prakticky nic nechybělo, studujte zde kompletní výsledkový servis…

Zde jsou  už i stovky fotek:

Když v posledním odstavci uvádím slovní obrat „skoro organizační bezchybnost“, pojďme si férově vypíchnout, co v rámci závodu OK určitě nebylo:

  • Trať závodu odrážedel byla krátká, což způsobilo především v závodě téměř dvacítky startujících holčiček, které finišovaly do cíle v těsném sledu,  rozhodčím problémy s určením pořadí
  • Právě z důvodu výše popsaného došlo chybnému k vyhlášení dívky na 3. místě závodu odrážedel – Klárky Věrné. Velice čestně a férově nás na to  nás na to upozornila její maminka, bronzovou medaili předáme na správný hrudníček (Veronika Kolářová – Benešov) na příštím závodě v Kořenci.
  • Moderátor závodu ani jednou nezmínil sponzory Velké ceny Benešova (kromě těch generálních, na ty naštěstí nezapomínal). Toto se stát v rámci televizního přenosu, šel by asi „na hodinu“… Takže dodatečně díky všem sponzorům alespoň touto formou: Sponzoři, galerie vítězů