«

»

Osmým bude Velenov!

Ano, v pořadí už osmý závod letošního 17. ročníku  MTB Superior – Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny přivítá tuto sobotu další z místních obcí bikingu zaslíbená – Velenov. Tímto závodem nabere seriál razantní zářiovou týdení kadenci „ta-ta-ta-ta“ (jako legendární samopal vojsk Varšavké smlouvy vzor 58): co sobota, to závod, výjimkou bude pouze finále v novoměstské  Vysočina aréně, které se pojede na sváteční pátek 28. září. A na co se můžeme ve Velenově těšit? Určo na tradičně bezchybné, pozorné a kreativní pořadatele jejichž lídrem je i letos  mistní starosta,  Honza Havelka, na tratě, z nichž ta hlavní se vyznačuje jedním z největších převýšení v rámci celé „Vrchoviny“, na krásná panoramata Boskovické brázdy a taky na cyklistickou TOP celebritu, která má do Velenova za námi namířeno, jejíž jméno ale zatím neprozradím…

Do rozhodčími již oficiálně  „posvěcených“ propozic 08.-PDV-2018_velenov_propozice_0409 je vřazen závod štafet, pro jehož konání jsou ve Velenově optimální podmínky, jak z hlediska závodního okruhu, tak i z hlediska komfortního cílového prostoru. Pavel Holec (CGB racing Team) by zde měl obhajovat z loňska prvenství mezi muži ELITE, ale letos jsme ho na „Vrchovině“ viděli závodit jen jednou, kdy „bral“ třetí místo na prestižním Grand Slamovém závodě ve Valchově. Mezi ženami byla loni nejrychlejší Tereza Gargelová (In-Life Cycling Team), ta se ale letos na „Vrchovině“ ještě na startu neobjevila…Takže hlavní kategorie vidím jako horně otevřenou záležitost…

Protože je MTB „Vrchovina“ v zářiové cílové rovince, kterou tvoří finální čtyři závody, v jednotlivých kategoriích „přituhuje“ v celkovém pořadí OPEN, které urči držitele prestižích cen pro tento rok. Pojďme si ve stručnosti připomenout, jaká je situace v celkovém pořadí po sedmi odjetých závodech?

 • Chlapcům na odrážedlech prozatím kraluje boskovický Martin Hruda (Drahanský Sporttým), který má letos na svém kontě už pět vítězství a je na nejlepší cestě k celkovému prvenství!
 • Takřka stejně je na tom ve stejné disciplině dívek Leona Eclerová (MORAVEC Team), i ona se letos z vítězství radovala už 5x a i ona je hlavní favoritkou na celkové prvenství!
 • V kategorii chlapců do 6-ti let budou o celkové prvenství ve zbývajících závodech bojovat s největší pravděpodobností  dva objevy letošní „Vrchoviny“ – letovický Matěj Kalina se svrateckým Samuelem Zítkou.
 • Podobně napínavá situace je ve stejné kategorii děvčat. Lídriní je zatím se čtyřmi vítězstími Veronika Fousková (BATT Nové Město na Moravě), jen o jedno prvenství méně má na svém kontě již výše zmíněná závodnice MORAVEC Teamu, Leona Eclerová, která bude určitě chtít ještě na pozici absolutního lídra útočit!
 • Nic není rozhodnuto ani v kategorii chlapců 7-8 let. Bodově zatím sice vede Filip Ecler (MORAVEC Team – vyhrál doposu tři závody), na záda mu ale mocně dýchá Samuel Mucha (SK Jiří Team – vyhrál 4x, navíc dvakrát nestartoval).
 • Třemi triumfy po sobě (Žďárná, Buková Boskovice) rázně nakročila k celkovému prvenství v kategorii dívek 7-8 let, útlá a sympatická Sára Škubalová (TOFO Cyklozákladna Otrokovice), další z dětských objevů letošní „Vrchoviny“.
 • Mezi chlapci 9-10 let je prozatimním primem Tomáš Raška (Short Bike Academy Opletal – vyhrál jeden závod), proti němu ale stojí silný soupeř – Jakub Tesařík (Cyklo Team Kolárna), který pocit vítěze letos zažil už 4x a v současnosti se mu daři svého největšího soka porážet…
 • Možná už sobotní Velenov oslaví první vítězku letošní MTB „Vrchoviny“. Lucie Koudelková (MORAVEC Team) je i po Boskovicích na „Vrchovině“ letos soustavně vítězná a uhájí-li neporazitelnost i v sobotu, bude se moci jako první radovat z celkového prvenství!
 • V mladších žácích má nakročeno pro pohár Ondra Matula (TUFO Cyklozáladna Otrokovice), který s pěti vítězstvími dosavadním jasným lídrem.
 • To mezi mladšími žákyněmi je to jiná „detektivka“… Hned tři šikovná děvčata z MORAVEC Teamu – Anna Hanáková, Amálka Gottwaldová a Barbora Tlamková si „brousí zuby“ na palmu celkové vítězky! O vyravnanosti této kategorie svědčí skutečnost, že po boskovickém závodě jsou tato tři děvčata za sebou v rozmezí 25 bodů… Odborníci však dávají nejvyšší šance na zisk prvenství vicemistryni ČR z Pece pod Sněžkou – Amálii Gottwaldové. Uvidíme…
 • První polovinu „Vrchoviny“ projel v prestižní kategorii starších žáků na vítězné vlně Adam Venc (GT Opportunity), ve „druhém poločase“ se mu ale víc než vyrovnává Michal Kupský (Drahanský Sporttým). Zde je „zaděláno“ na drama až do posledního závodu…
 • Na rozdíl od stejné kategorie dívek, které suverrénně kraluje největší favoritka, aktuálně pátá nejlepší starší žákyně v Česku, Eliška Hanáková (MORAVEC Team).
 • Ve společné kategorii juniorek a kadetek má nejlépe „nakročeno“ k celkovému prvenství týmová kolegyně Elišky, Klára Odehnalová (MORAVEC Team), která svou ambici potvrdila i suverénním vítězstvím na poslední MTB „Vrchovině“ v Boskovicích.
 • Borci a borky TUFO Cyklozákladny Otrokovice na letošní MTB „Vrchovině“ vskutku září a potvrzuje to i dosavadní lídr společné kategorie juniorů a kadetů, letošní dvojnásobný vítěz – Vojtěch Neradil. Soupeřem by mu mohl být a situaci by mohl ještě zdramatizovat druhý v celkovém pořadí – Honza „Džony“ Šindelář (MORAVEC Team). Musel by ale, vzhledem ke skutečnosti, že letos už třikrát na „Vrchovině“ chyběl, odjet zbývající všchny čtyři závody a svého největšího soupeře porážet.
 • Druhého nejvyššího počtu vítězství po mladičké Lucii Koudelkové, dosáhl letos v kategori Masters III – Ivo Kovařík (SK Jiří Team). Sympatickému specialistovi- cyklokrosaři bude titul vítěze letošní „Vrchoviny“ „určo“ moc slušet!
 • Stejně tak, jako s největší ravděpodobností Martinu Gottwaldovi (MORAVEC Team) v kategorii Masters II. Populární „Marťas“ – zdá se – načasoval formu excelentně, když suverénně ovládl poslední dva závody za sebou a namířil tak rázně k obhajobě loňského triumfu!
 • V ženách je letošní suverénkou Kristýna Koscová (TS Bohemia Kross Racing), která po úspěších na MS a ME kategorií Masters má nakročeno k prestižní trofeji i v kategorii ELITE.
 • No a jak to dopadne mezi těmi nejlepšími z nejlepších – v kategorii mužů ELITE? Lídry jsou doposud obhájce loňského prvenství  Jirka Ošťádal (ENJOY Riding Team) s Alešem Zatloukalem (Kola Koblížek). Oba mají na svém kontě jedno prvenství a byť se k nim mocně bodově přibližuje Michal Kozel (MTB Superior Team), nižší počet jeho startů ne letošní „Vrchovině“ bude hrát do not dvěma prvně jmenovaným favoritům…

No a kdo jste poctivě „přelouskali“ velenovskou aktualitu až k tomuto řádku, bude odměněn informací, která že to TOP cyklistická celebrita má do Velenova nanířeno? Samozřejmě s tímto Československým cyklistickým esem nebude v rámci závodu chybět autogramiáda! Takže si nenechte ujít ani osmou MTB „Vrchovinu“ ve Velenově a přivezte s sebou, podobně jako do Boskovic a na předchozí závody skuníčko a sluníčkovou náladu! V sobotu se na Vás těšíme!

Mrkněte i na – oproti loňsku nezměněné mapy tratí:

Trať 350 m

Trať 750 m

Trať 1800 m

Trať 3100 m

Trať 4200 m