«

»

Bitvy pod hradem…

Starobylá zřícenina kdysi velkorysého gotického hradu Boskovice byla letošní poslední srpnovou sobotu svědkem dalších tvrdých bitev  bikerů (nejen) z regionu při sedmém závodě MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny… Na místrovské trati (jelo se zde finále Českého poháru horských kol v září r. 2013) se vesměs dokázaly prosadit stálice letošní MTB „Vrchoviny“ která vyvrcholí závěrečným kvartetem závodů v měsící září.

Pořadatelé od rozbřesku pokukovali po obloze s obavou, zda a na kolik ovlivní meteorology avizovaný déšť průběh závodu. Na konec to dopadlo z tohoto pohledu, jak nejlépe mohlo: „zahradnicky“ zapršelo v noci tak akorát, takže ještě ve čtvrtek beznadějně vyprahlé, prašné a koptnaté tratě, byly díky tomu optimálně zvlhčeny! Pro jednotlivé kategorie bylo snahou závodní terény optmalizovat a z tohoto pohledu – jistě mi dáte za pravdu – odvedl traťový řaditel „Vrchoviny“, Vlastík Odehnal, výbornou práci! Díky vřazení zaváděcích okruhů se podařilo eliminovat z loňska nezáživný přejezd pastviny, který závodníky přiváděl na hlavní lesní traťové pasáže a závod se stal tak zcela nezávislý na provozu místního Westernového městečka. „Přemlíkovačky“ mezi jenotlivými starty sice přivedly časový harmonogram závodu do mírného skluzu, ale protože jsme se vešli vždy do „akademické čtvrthodinky“, tolerantní účastníci „race“ s tímto  neměli problém. Každopádně míní pořadatelé zústat u aktuálního traťového scénáře i do budoucna.

Sedmnácti elitním mužům na startu jistě kraloval v „Doubravách“ Michal Kozel (SUPERIOR MTB Team), který zde tak dosáhnul jako první „eliťák“ na palmu vítězství podruhé, když navázal na svoje vízězství na této trati z r. 2015. Zajímavý náboj měl závod elitních žen, ve kterém došlo ke generačnímu souboji, když mládí na startu zastupovala pozdější vítězka Martina Kukulová (Cyklo Team Kolárna) a zkušenost pravidelná účastnice „Vrchoviny““ Kristýna Koscová (TS Bohemia Kross Racing). Mládí nakonec „přetlačilo“ zkušenost, ale  dvacetivteřinová časová diference v cíli mezi oběma závodnicemi napovídá, že souboj byl docela vyrovnaný.. Druhým místem si ale úspěšná reprezentantka z Otinovse upevnila průběžné vedení v celkovém pořadí, a Michal Kozel se posunul po úspěchu v Boskovicích již na celkové 3. místo (zatím vede v sobotu v cíi třetí Jirka Oštádal – Enjoy Riding Team).

Vzhledem ke skutečnosti, že do cíle letošního ročníku MTB „Vrchoviny“ zbývají už jen čtyři závody, je zcela na místě již pokukovat po kandidátech na celková prvenství v jednotlivých kategoriích. Tomu je nejblíže i po boskovickém závodě neporažená v kategorii děvčat 9-10 let Lucie Koudelková (MORAVEC Team), které stačí k celkovému prvenství vyhrát ze zbývajíících závodů alespoň jeden… A je jenom dobře, že v ostatních kategoriích je situace mnohem, mnohem vyrovnanější… Boskovicemi se odjel i třetí (po Benešovu a Valchovu) z pěti závodů Grand Slam a možná bude stát za to podívat se, kdo, že je zatím z mužů ELITE největším kandidátem na zisk tradiční ceny – soudku piva. Pořadí je zatím takové: 1. Jirka Ošťádal – 200 bodů, 2. Aleš Zatloukal – 131 bodů, 3.-4. Michal Kozel a Filip Sklenárik – 75 bodů, 5. Petr Šich – 66 bodů. V rámci tohoto dílčího hodnocení se budou počítat ještě závody na Okrouhlé (22.9.2018) a v Novém Městě na Moravě (28.9.2018).

Na hvězdy a hvězdičky ze sobotních Boskovic se pojďme tentokrát podívat z trochu jiného úhlu, tak říkajíc – rodinného: Ano, není výjimkou, že „Vrchovinu jezdí celá rodina“. A studoval-li jsem pozorně výsledekové listiny, je třeba v této souvislosti „vypíchnout“ hned 6 bikových „famílií“, jejichž členové vybojovali v Boskovicích alespoň 2 placky: Ve třech rodinách se minulou sobotu večer slavilo asi hodně, protože se zde zadařilo vybojovat placky rovnou tři: u Gottwaldů ze Spešova, Hanáků ze Žďárné  a Eclerů z Uhřic. Letošní úřadující vicemistrině ČR, Amálka Gottwaldová suverénně ovládla závod mladších žákyň, její mladší sestra Lucie Gottwaldová dokázala vybojovat v závodě děvčat 7-8 let cenné stříbro a táta těchto dvou mladých šikovných bikerek, Martin Gottwald, bral v odpoledním startu zlato v kategorii Masters II!  Obdobně na tom byli i u Hanáků, s tím rozdílem, že tři Hanákovic děti přispěly do rodinné i oddílové pokladnice rovnoměrně: zlato vybojovala v kategorii starších žákyň Eliška Hanáková, její mladší brácha, Toník Hanák, se hned v prvním startu dne proodrážel ke stříbru a mezi mladšími žákaněmi brala třetí z této bikerské dinastie – Anička Hanáková – bronz, když její souboj o tuto pozici s týmovou kolegyní, Barčou Tlamkovou, byl jedním z vrcholů boskovické bikové soboty. U Eclerů to bylo trochu jinak. O dvě zlaté se postarala Leonka Eclerová, vítězka dívčích závodů odrážedel a do 6 let, její starší brách Filip Ecler vybojoval cenné stříbro mezi kluky mládí 7-8 let.  Jen ještě pro pořádek připomenu týmovou příslušnost těchto tří rodinných medailistů –  MORAVEC Team.

Spokojenost ale vládla v sobotu večer určitě i u Poláčků v Blansku, Rašků v Olomouci a Šindelářů v Šeborově – Svaté Kateřině. Sestry Pavlínka Políáčková a Karolínka Poláčková (ACT Lerak) vybojovaly v závodě odrážedel stříbrnou a bronzovou medaili, stejně tak jako dva šikovní bráchové z Hané, Lukáš Raška (11-12 let) a Tomáš Raška (9-10 let – oba reprezentující Short Bike Academy Opletal) a stejně tak jako Honza „Džony“ Šindelář (junioři / kadeti) a Honza Šindelář – táta (Masters II – oba reprezentují MORAVEC Team). Sourozenců startuje pravidelně na „Vrchovině“ zpravidla hojně. Například, nemýlím-li se, tak vítězku závodu děvčat 7-8 let a objev letošní „Vrchoviny“, Sáru Škubalovou (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), doprovázeli aktivně v Boskovicích její bratři, Honza a Filip, startující v závodnicky nejpočetnějším startu dne, v kategorii chlapců 11-12 let… A je moc, moc dobře, že rodiče svoje ratolesti vedou tímto bezeporu správným, cyklistickým směrem! A ještě jedna glosa: v prestižní kategorii starších žáků zústaval až do Boskovic neporažen výborný Adam Venc (GT Opportunity – z šesti závodů vyhrál pět, na jednom –  v Bukové – nestartoval). Po sobotě je vale všechno jinak. Adamovým přemožitelem se stal Michal Kupský (Drahanský Sporttým) a hodně tak zdramatizoval boj o celkové prvenství!

Sobotní  „race“ správně „vyšperkovaly“ též VIP osobnosti. Nechyběly vrcholné zástupkyně významného sponzora závodu, města Boskovice ,  starostka Hana Nedomová s místostarostkou Dagmar Hamalovou (zvládly bezvadně první slavnostnéí ceremoniál vyhlášení vítězů), nechyběla ani patronka MTB „Vrchoviny“, senátorka Jaromíra Vítková (zvládla bezvadně popolední slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů, toho poledního se pak stejně úspěšně ujal Pavel Kejík, šéf Sport parku Boskovice) a k naší velké radosti nechyběl ani duchovní otec bikerské aktivity v Novém Městě na Moravě, Petr Vaněk! Ten Petr Vaněk, který stojí za sérií úspěšných ročníků Světového poháru horských kol v této jinak výhradně lyžařské baště ( MTB „svěťáky“ se zde jezdí od r. 2011), a stojí i za stejně úsopěšným Mistrovstvím světa v této olympijské disciplině, na které si z NMnM ještě velmi dobře vzpomínáme z r. 2016. Petr Vaněk přivedl na start svého syna Jakuba Vaňka (6. místo v kategorii chlapců 9-10 let), ale hlavně nám prozradil nejen  že Nové Město na Moravě bude ve „svěťácích“ pokračovat s největší pravděpodobností i v příštích letech, ale že na r. 2024 je zde „zaděláno“ opět na Mistrovství světa…

V sobotu nás potěšila i osobní prvotřídního fotografa a zde je k prostudování supr fotogalerie Petra Tvaróga, „tuť“ je už, samo, že, i kompletní výsledkový servis…