«

»

Vydařené „Jinačky“!

Historicky první ročník MTB Velké ceny obce Jinačovic máme za sebou a můžeme, myslím,  směle konstatovat, že se jednalo o povedenou akci. Při její premiéře jí pomohl zkušený tým pořadatelů MTB Poháru Drahanské vrchoviny a není vůbec vyloučeno, že se možná „do roka a do dne“ v Jinačovicích sejdeme zase! Počasí pořadatelé zařídili v optimálním „levlu“, tratě byly atraktivní, suché, rychlé, ale hlavně bezpečné, a když k tomu připočteme, že zde s námi opět byla i senátorka Mirka Vítková, tak můžeme jen těžko hledat zápory. Snad jen počet startujících mohl být vyšší… Ale co: legendárních Apoštolů bylo zpočátku „na startu“ pouhých 12… To v Jinačovicích byl počet startujících  o hodně vyšší!

Především se sem podařilo na start přilákat místní děti a děti z nejbližšího okolí. A toto byl pravděpodobně splněný hlavní cíl místních pořadatelů v čele s akčním starostou obce Honzou Kazdou. Dík patří i šéfovi firmy Velsbike s.r.o., Aleši Balabánovi, který spolu se zástupci dalších, v místě dotčených  subjektů, poskytnul nezištně pozemky, na kterých byly konfigurovány nakonec (zatím) tři traťové varianty: trať odrážedel tvořil okruh kolem dominantního objektu areálu – stodoly – a byl dlouhý cca 180 m. Závody dětí do 6-ti let a 7-8 let se odehrávaly na trati dlouhé 450 m, jejíž dominantou byl „Balabánův trail“. Tak trochu neprávem zapomenutá aktivita majitele pozemku, kterou se do nejbližšího budoucna – i díky pořádání závodu – možná podaří náležitě oživit! Kategorie dětí od 9-ti do 14-ti let se pak „vyřádily“ na okruhu 800 m dlouhém, který byl situován více na západ, směrem k tělesu bývalé „Hitlerovy dálnice“ a následně se napojil na 450 m dlouhý okruh.  A právě v prostoru „Hitlerky“  se nabízí vhodné terény na rozšíření tratí do podoby, na kterých by mohla třeba na přes rok startovat starší mládež a dospělí! A možná už v rámci „MTB „Vrchoviny“… Uvidíme… Doplním jen, že zmíněné tratě v průběhu závodu bezvadně zajistil traťový direktor Aleš Čech.

Krátce před půl desátou Mirka Vítková s Honzou Kazdou bikový půlden oficiálně zahájili a  start šesti dětí na odrážedlech (pět chlapců a jedno děvčátko) určil historicky první dva vítěze Velké ceny Jinačovic: staly se jimi: Jakub Souček z Blanska a domácí Lucie Dvořáčková! Následovaly, jako obvykle, starty kategorií do 6-ti let a nejdříve šlo do boje 5 kluků. Závod byl rozhodčími vypsán na dva okruhy a divácky byl skutečně atraktivní: „Balabánův trail“ byl do tratí vložen vhodně tak, že ho závodníci vyjížděli „cik-cak“ do kopce a tím pádem měli přítomní diváci závodníky „jako na dlani“..! Start elévů  ovládli dva zkušení rajdři z MTB „Vrchoviny“: Vyhrál Patrik Mach (Drahanský Sport Team), který v zajímavém souboji o 9 vteřin porazil Jakuba Součka (MORAVEC Team). Z bronzu s ale opět mohly těšit Jinačovice! Jirka Štefan byl v cíli bronzový a pro domácí příznivce se stal dalším hrdinou dne!

Na start stejně mladých dívek se postavila dvě statečná děvčata: Karolínka Fialová (ACT LeraK Blansko, byla oproti Terezce Přikrylové z nedalekých Moravských Knínic horkou favoritkou… Vždyť Karolínka je již jistou letošní vítězkou Poháru Drahanské vrchoviny v této kategorii. A papírové předpoklady se naplnily: Karolína Fialová zvítězila s bezpečným náskokem! První blok startů uzavřely závody chlapců a dívek mládí 7-8 let. I v těchto startech se prosadily favorité. Zatím co samojediná závodící dívka, Ella Chlubnová (MORAVEC Team – startovala společně s chlapci), měla od samého začátku jistotu vítězství, kluků svedlo souboj celkem pět. Domácí favorit Matěj Hájek (Aspire SCM Brno) nedal v závodě svým sokům šanci a s jistotou  zvítězil! Další radost pro Jinačovice! Boj o stříbro byl ale hodně dramatický… Přesně o 42 setin vteřiny monitorovali precizní rozhodčí v cíli dříve Štěpána Ježe (Bike Team NMnM) před Jakubem Fialou (ACT LeraK)… Tento souboj o stříbro bezesporu zvedl diváky z laviček!

Docela napínavé souboje z dopolední části byly tou nejlepší pozvánkou i na „druhý poločas“ bikového dne. Předcházel mu – samo, že – slavnostní ceremoniál – vyhlášení vítězů, kterého se bezchybně ujali Mirka Vítková, Honza Kazda a Pavlína Balabánová, no a pak už se pozornost všech opět upřela znovu na startovací a cílovou čáru. Zajímavý byl už hned start s pořadovým číslem 5., start chlapců 9-10 let. Bitva Marka Ježe (Bike Team NMnM) s Dominikem Lysoňkem (Aspire SCM Brno) patřila k dalším parádním číslům jinačovického bikového dopoledne. Kluci jako první vyrazili na distanc 800 m, kterou zdolávali hned třikrát a v cíli se radoval mladý borec z Mekky českého bikingu – Marek Jež s Nového Města na Moravě.

Drama viděli diváci také v následném startu dívek kategorie 9-10 let. Horká favoritka a další z hvězdiček letošní MTB „Vrchoviny“, Ellen Mazalová (Drahanský Sport Team) za to vzala hned po startu a vytvořila si už během 1. kola bezpečný náskok. Ve druhém kole však nastala pro Ellen komplikace: v nájezdu do „Balabánova trailu“ ji zradila technika… Toho  hbitě využily soupeřky: do čela se posunula do té doby druhá  Leona Eclerová (ELITE Sport Boskovice) a Ellen se hodně přiblížila i na třetím místě kroužící Barbora Tesařová (MORAVEC Team). Největší favoritka však za pomoci svého podpůrného týmu technický problém zvládla a pustila  se do stíhací jízdy. A ta byla vskutku famózní! Leona Eclerová neměla šanci odolat a Mazalová projela nakonec vítězně cílem s náskokem více jak půl minuty! Další parádní číslo Velké ceny Jinačovic, které diváky vzrušilo, pobavilo…

V Jinačovicích nechyběly ani borci dalšího TOP dětského týmu, SPORTREGu Nové Město na Moravě. Jmenovitě se na start v kategorii mladších žáků postavily  dva TOP borci z MTB „Vrchoviny“ – Tomáš Nikl a Adam Březina. Shodou okolností se mezi těmito dvěma a Adamem Pražanem (SPORTREG) rozhodne tuto sobotu v Blansku o držiteli poháru za celkové vítězství v této prestižní kategorii. Třetí jmenovaný na startu sice chyběl, ale souboj Nikla a Březiny sliboval – v rámci přípravy na blanenské finále – další drama! Nakonec bylo – nebylo… Adam Březina dokázal držet kontakt s Tomášem Niklem jen polovinu závodu. Nikl postupně zvyšoval odstup a bylo jasné, že mu nová Jinačovická trať sedla daleko lépe, než Adamu Březinovi. Takže nejrychlejší mladší žák z „Jinaček“ má jméno: Tomáš Nikl. Boj o zbylou medaili v této kategorii ale stál za to! Vojtěch Mazal (Drahanský Sport Team) finišoval kolo na kole do cíle s Filipem Eclerem (ELITE Sport Boskovice). O pouhých 0,09(!) sekundy byl v cíli dříve Vojtěch Mazal…!

Další závěrečné dva starty Velké ceny Jinačovic už naštěstí nebyly tak adrenalinové… Závod mladších žákyň obstaraly domácí závodnice z Jinačovic. V zajímavém souboji byla v cíli o 25 vteřin dříve Emma Dvořáková před Sabinou Kazdovou. Společným startem dvou starších žákyň  a jednoho staršího žáka kolem poledne Velká cena Jinačovic vyvrcholila. Dobře zde potrénoval a samozřejmě zvítězil Denis Kučera (ACT LeraK – „brousí si zuby“ na některý z pohárů PDV, aktuálně je celkově na 4. místě), mezi děvčaty se na zlatou „bednu“ zaslouženě  prosadila Jolana Tesařová (MORAVEC Team), která si dokázala poradit s Veronikou Fitzovou, další, skoro domácí závodnicí z nedalekých Rozdrojovic.

Premiérové MTB Jinačovice jsou tedy minulostí. Slušný počet startujících jak z Jinačovic, tak ze sousedních obcí je určitě faktorem, který by mohl hovořit pro opakování akce i v příštích letech. A ostatní závodníci, vesměs pravidelní účastníci MTB „Vrchoviny“  si zde určitě dobře potrénovali a ověřili formu na finále v Blansku které se pojede 17. 9. 2022. Díky moc pořadatelskému týmu obce v čele s Honzou Kazdou a velký dík také náhradním u IT teamu – Díky Zdeňku a Hanko a náhradnímu sboru rozhodčích: díky Jirko a Verunko! Záskok za obvyklý IT team a sbor rozhodčích byl nutný: V den konání Velké ceny Jinačovic si řekli své ANO Martin Pospíšil (hlavní IT MTB „Vrchoviny“) s Aničkou Tlamkovou (hlavní rozhodčí MTB „Vrchoviny“). I touto cestou novomanželům blahopřejeme a přejeme jen samá NEJ!