«

»

Sečteno, podtrženo..!

Předposlední zářiovou sobotu  skončil ve Vysočina aréně další   ročník MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny.  Finálový závod v Novém Městě na Moravě byl důstojnou tečkou za ročníkem, který – co se účasti týče – monitorujeme jako doposud rekordním! Na „světovýchtratích,  jsme byli svědky výborných výkonů jak jednotlivců, tak i družstev, dramatických dojezdů, kdy o vítězi rozhodovali zlomky vteřin… Tratě byly zkrápěny nezřídka jak slzičkami, tak i kapkami krve, ale hlavně litry potu, které zde za ideálního, slunečného počasí procedily domácí i zahraniční rajdři…  Zkrátka místa, kde své umění v minulosti předvedli takoví borci a borky jako například  Schurter, Van der Poel, Kulhavý, Hermida, Cink, Absalon či Jolanda Neff, byla pro všechny aktivní účastníky finále hodně motivačním prvkem!  A náročný bikový fanoušek si určitě přišel na své… Myslím, že máme za sebou finále jak se patří, se vším co ke kvalitnímu bikingu patří!

Dobře dopadnul i test čipové časomíry (zde si můžete ověřit shodu obou výsledkových systémů), která byla v rámci „Vrchoviny“ poprvé „provětrána“ a  hlavně díky ní mohli rozhodčí identifikovat pořadí na medailových pozicích neuvěřitelně dramatického dojezdu závodu chlapců do 6-ti let, kdy vedle sebe bok po boku finišovali do cíle Šimon Grošek (Brno), Jonáš Janovský (MORAVEC Team) a Ondřej Průcha (Blansko). Pozoruhodný byl výkon posledně jmenovaného: na „Vrchovinu“ přijel letos poprvé, do závodu odstartoval ze zadních pozic a přesto sahal po vítězství!

Popisovanému dramatickému závodu kluků do 6-ti let předcházely starty odrážedel. V tom prvním vyhrál po jedenácté v řadě (!) Martin Hruda (Drahanský sporttým, který potvrdil    svoji letošní jasnou dominanci v této kategorii a nade vší pochybnost mu celkové prvenství patří zcela právem! Napínavější to bylo v závodě děvčat. Po dvou absencích Valérky Dvořáčkové z Boskovic si začala brousit zuby na celkové prvenství Veronika Kolářová (Trial Bike Moravský Kras). Dvořáčková se ale Nového Města přijela o prvenství poprat a i když měla pomalejší start, ve druhé polovině závodu zrychlila a svoji největší soupeřku dokázal o vteřinku porazit… První ze čtyř  nevyluštěných tajenek, co se celkových vítězů týče, byla tedy brzy o ránu vyřešena!

Jeden z objevů letošní „Vrchoviny“ zlínská Sofie Drongová (TUFO CZ Otrokovice) zazářila i ve Vysočina aréně, když zvítězila popáté v řadě, a stihla obsadit celkově cenné druhé místo! Další kategorií, která ještě neznala před sobotním závodem celkového vítěze, byla kategorie chlapců 7-8 let. Protože dosavadní lídr, Tonik Halás (Cykloteam Kolárna) se na startu  neobjevil, zdálo se, že jeho největšímu soupeři, Samuelu Zítkovi (Bike Team Nové Město na Moravě), nebude nikdo bránit na cestě za celkovým vítězstvím. Nebylo to ale tak jednoduché. Při druhém průjezdu přes pumptrack Sam na pozici vedoucího závodníka „zakufroval“ a o vedení přišel. V tomto okamžiku se ale ukázala jeho síla. Nepropadl panice ani bouřlivé atmosféře. Skvělou stíhací jízdou čelo závodu „docvakl“ a zvítězil s náskokem osmi vteřin před Matyášem Orsavou (TUFO CZ Otrokovice). Pro změnu loňský objev „Vrchoviny“, Sam Zítka, svoje nesporné kvality předvádvedl na „Vrchovině“ i letos!

Závod stejně mladých dívek opět ozdobila svojí účastí Mistryně ČR a již celková jistá vítězka „Vrchoviny“ – Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice). Ani ona nedala na trati soupeřkám šanci a tak diváci s napětím sledovali „pouze“ boj o stříbro a bronz mezi Terezkou Hrazdilovou (Aspire SCM Brno) a Zitou Žerníčkovou (MORAVEC Team), ve kterém byla rozdílem vteřiny úspěšnější závodnice MORAVEC Teamu. Všechny popsané souboje se zájmem jí vlastním sledovala i patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková, která při prvním slavnostním ceremoniálu popřála všem medailistům  i osobně!

Boje ve Vysočina aréně tímto zdaleka nekončily. Už jsme si letos zvykli, že prvenství v chlapeckých kategoriích 9-10 resp. 11-12 má „předplaceno“ hanácký tým Short Bike Academy Opletal, jmenovitě šikovní bratři Tomáš a Lukáš Raškovic. Změna této tradice nenastala ani v NMnM., Zatím co Tomáš Raška si potřebný náskok před  výborným Jakubem Šimíkem (SK Jiří Team) udržoval po celý průběh závodu, Lukáš Raška se hodně nadřel s nováčkem na MTB „Vrchovibě“ Richardem Severynem (Expres CZ Tufo Team Kolín), než ho o 8 vteřin dokázal v závěru přece jen udolat..!

Dvě dívčí kategorie tohoto věku byly pro změnu zcela v režii  MORAVEC Teamu, který se mohl po dojezdu těchto věkových skupin radovat z dvojnásobného „double“! Ostře sledovaný boj o celkové prvenství v kategorii mladších žákyň mezi Annou Hanákovou a Amálkou Gottwaldovou pro sebe rozhodla v závěrečném kole Anna Hanáková. Vítěznou „basu“ s Annou Hanákovou podržela její týmová kolegyně, vítězka v kategorii 9-10 let Justýna Novotná, ale i i jeji starší sestra, čerstvá vicemistryně Evropy, Eliška Hanáková, která tentokrát musela čelit „nebývalému“ počtu tří soupeřek..!  Prestižní závod starších žáků pro sebe rozhodnul po výborné a vyvážené jízdě další borece MORAVEC  Teamu, Lukáš Sedlák, který tak po jarním vítězství v Okrouhlé znovu ukázal, že je specialistou na „pětihvězdičkové“ tratě…

Druhému slavnostnímu ceremoniálu ještě předcházel závod osmi štafet, které umocnily zajímavé souboje ve druhé třetině bikového dne v NMnM. Po třetí se letos radovala vyrovnaná sestava TUFA CZ Otrokovice (Anna Hudečková, Jan Hudeček a Marek Letev), která si dokázala poradit jak s favorizovaným MORAVEC Teamem (Barbora Tlamková, Eliška Hanáková a Petr Šich), tak i s první šatafetou Short Bike Academy Opletal (Lukáš Raška, Barbora Janovská, Vladimír Opletal). Finišmanem čtvrté štafety v pořadí („Turisti“ – Amálie Gottwaldová, Anna Hanáková) byl Jirka Vašíček, zástupce generálního sponzora seriálu, fy ColorProfi, který se krátce po dojezdu štafety  č.9, které byl finišmanem, zhostil „na jedničku“ pozice druhého lídra při předávání cen.

Podle časového plánu, ve 13.30 nic nebránilo odstartovat poslední závody letošní „Vrchoviny“. Na startu byly seřazen netrpěliví jezdci kategorií dospělých a juniorů / kadetů. Závod mužú elite byl prakticky rozhodnut už v prvním kole, když odstoupili dva favorité: obhájce trofeje Jiří Ošťádal (ENJOY Riding, Team) a zpočátku hodně rychlý, zkušený Václav Strnad (Inkospor Team). Vzniklé situace využil mistrně Petr Šich (MORAVEC Team), který šel nezadržitelně do čela a svoji pozici lídra s přehledm uhájil až do konce závodu! Cenné vítězství ho „katapultovalo“ i na celkové 2. místo za Jřího Ošťádlala, který po roce preszižní trofej obhájil. Mezi ženami byla nejrychlejší již jistá celková vítězka Tereza Nesetová (In-Life Cycling Team). Ta,  spolu s manželem Honzou Nesetem (3. místo v mužích ELITE), potvrdila pověst rodinných bikových klanů, zářících  ve Vysočina aréně: vedle Nesetových to byli například kluci Raškovi, sestry Srnské, sestry Hanákovy, sestry Gottwaldovy, kluci Šindelářovi či sourozenci Hudečkovi…

Kategorie Masters ovládli podle očekávání Martin Haluzík (Masters II – Cykloteam Kolárna) spolu s Alešem Kupským  (Masters III – Moravské Bránice), mezi juniorkami si vítězství na „skoro“ domácí trati nenechala uniknout Patricie Srnská (Cyklo Ski – Klub Polička). Kadetský šampion ČR z Hlinska, Filip Konečný doplnil kvartet českých šampionů z Hlinska na startu v NMnM (Škubalová, sestry Hanákovy a Konečný) a ani on  nedal soupeřům v závodě žádnou šanci…. VIP osobností posledního slavnostního ceremoniálu byl zástupce ČR v UCI, pan Petr Němec, který v průběhu závodu nebyl zdaleka pouze pasivním účastníkem…

18. ročník MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny je tedy minulostí. V sobotu ve Vysočina aréně ale skončla – dalo by se říci – jeho aktivní, závodní část. Definitivní tečkou bude slavnostní Večer vítězů, který proběhne v pátek 8.listopadu 2019 v podvečer v útulném prostředí kulturního domu obce Suchý u Boskovic, kde bude za asistence milých a vzácných hostů v hodnocení OPEN vyhlášeno pět nejlepších v celkovém pořadí ve všech 18-ti kategoriích,  a v  hodnocení OBCE pak tři nejlepší z 12-ti dětských kategorií do čtrnácti let včetně. Koho konkrétně se bude slavnostní večer týkat, si můžete ověřit v kompletním výsledkovém servisu a co se to vlastně minulou sobotu při finále MTB „Vrchoviny“ 2019 odehrálo, si připomeňte v osmi (!) supr fotogaleriích… (Díky Liduško Adámková, Františku Paděro, Karle Vinický, Karle Všetulo a Františku Čefelíne…!)