«

»

Rychlý Emil!

Ne, nebojte se… Aktualita nebude o jmenovci nebo o blízkém příbuzném známého herce a moderátora Petra Rychlého… Hned na úvod v ní „vysekneme“ poklonu Emilu Hekelemu (Cyklošvec – Stevens – Galaxy), suverénnímu vítězi elitní kategorie mužů na letošní předposlední MTB „Vrchovině“ v Knínicích. Druhou poklonu posléze „vysekneme“ pořadatelskému týmu v čele Vláďou Janovským, který se po všech  stránkách výborně zhostil organizace závodu, jehož znakem jsou sice náročné, ale „jezdivé“ a mezi bikery oblíbené tratě. Však se také ne nadarmo této již zavedené MTB „štaci“ přezdívá „Val di Sole“… Však také ne nadarmo  získala trať ke dni 14.9.2019 od komisařů UCI oficiální status „Grand Slam Race“..!  A ještě v jedné věci byly letošní Knínice výjimečné: určily dalších celkem jistých 7 vítězů v celkovém pořadí!

Za ideálního počasí (slunečno, teplo, ale ne horko) a pod dohledem dvou VIP hostů – patronky seriálu, senátorky  Mirky Vítkové a bývalého výborného Československého cyklisty – silničáře – Jozefa Rgece si vítězstvím v závodě jako další v pořadí zajistila letošní celkové prvenství Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice). V Knínicích oslavila letos Na „Vrchovině“ osmé prvenství, čímž dokázala s přehledem  obhájit  svoji loňskou pozici lídra a znovu potvrdila vítěznou pověst úřadující Mistryně ČR z letošního „mistrovského“ Hlinska! Osmého prvenství dosáhla mezi dívkami 9-10 let i Justýna Novotná (MORAVEC Team) a i ona si s předstihem zajistila v této kategorii titul letošní „Vrchovinové“  šampionky!

Kromě Sáry Škubalové startovaly na předposlední „Vrchovině“ ještě další dvě aktuální Mistryně ČR: starší a mladší žákyně – sestry Eliška a Anna Hanákovy (obě MORAVEC Team). Řeč bude nejdříve o první z nich – starší ze sester – Elišce Hanákové. Na start závodu starších žákyň se postavila osamocená a závodila – tak jako už v tomto roce několikrát před tím – ve společném startu se stejně mladými chlapci. Do cíle přijela absolutně první s náskokem 21 vteřin před Davidem Friedlem (SK Jiří Team), nejrychlejším starším žákem..! Elišce, která je ve své kategorii navíc ještě úřadující vicemistryní Evropy, již také s předstihem patří vavřínový věnec celkové vítězky „Vrchoviny“.

Sedmnáctiletý junior Vít Balcárek (Cykloteam MXM Hulín) sice v závodě juniorů / kadetů nestačil na dvojici mladších soupeřů Adama Vence a Filipa Holuba (oba GT Opportunity), ale třetí bronz, který letos na závodech „Vrchoviny“ v Knínicích vybojoval, ho katapultoval na pozici již dalšího jistého celkového vítěze! Stejně tak, jako Víťa, se po vítězství v Knínicích můžou z celkového prvenství radovat zcela po zásluze i  dvě výrazné osobnosti letošního seriálu –  veteráni Ivo Kovařík (DK Bike Shop Rcing Team – kategorie Masters III) a Martin Haluzík (Cyklotem Kolárna – kategorie Masters II). V takřka vítězné formě se na startu mužů ELITE opět objevil Jirka Ošťádal, který „nestíhal“ pouze suverénního Emila Hekeleho, nicméně druhé místo i pro něho znamená obhajobu loňského celkového prvenství  v nejprestižnější kategorii! Všem sedmi po Knínicích „čerstvým“ šampiónům k jejich úspěchu na 18. MTB „Vrchovině“ moc blahopřejeme!

A v kterých kategoriích to bude drama až do samotného konce? Překvapivě se vyrovnal souboj v mezii dívenkami na odrážedlech. Ještě po Kořenci byla hlavní favoritkou na zisk trofeje boskovická Valérka Dvořáčková. Chyběla ale na startu jak ve Velenově, tak i v Knínicích a tak se šance na zisk celkové trofeje nabídla pro Veroniku Kolářovou (Trial Bike Moravský Kras), vítězku právě dvou posledně jmenovaných závodů. Možná do posledního metru to bude v NMnM  bitva i v kategorii chlapců 7-8 let. Vicemistr ČR z Hlinska, Samuel Zítka (Bike Team Nové Město na Moravě), který zpočátku na „Vrchovině“ absentoval,  mocně finišuje a stahuje náskok dosavadního lídra, Antonína Haláse (Cykloteaam Kolárna). A v NMnM bude mít Sam tak trochu výhodu domácího prostředí…. No – uvidíme…

Podobnou, možná ještě více napínavou   „detektivku“ nabízí i kategorie mladších žákyň, jmenovitě „sestro-vražedný“ souboj úřadující Mistryně ČR Anny Hanákové (MORAVEC Team) se svojí týmovou kolegyní a úřadující vítězkou Českého poháru Amálií Gottwaldovou (MORAVEC Team). Trošku více jasno, ale také ještě nerozhodnuto je mezi staršími žáky. Vítězstvím v Knínicích se k titulu hodně přiblížil David Friedl (SK Jiří Team), kterého může „z trůnu“ teoreticky sesadit už jenom Vítek Lipenský (MORAVEC Team). Celkem čtyři kategorie tedy musí počkat čekají na svoje rozuzlení až do novoměstského finále… A bojovat se bude samozřejmě i o celkové pozice na druhých, třetích a dalších  místech… Ve Vysočina Aréně tedy bude „určo“ na co koukat!

A ještě jeden silný příběh z bikové soboty v Knínicích: závěr závodu chlapců 9-10 let se rýsoval v celku transparentně: pro vítězství si s náskokem uháněl největší favorit Tomáš Raška (Short Bike Academy Opletal) s náskokem téměř půl minuty před Jakubem Šimíkem (Cykloteam MXM Hulín) a Samuelem Muchou (SK Jiří Team). V dojezdovém cílovém svahu se ale náhle objevil technický problém s řetězem na biku Sama Muchy… Chtěl-li ještě útočit na stříbro, bylo po nadějích… Naopak… V ohrožení byla  Samova aktuální bronzová pozice, neb jak za ním finišující Tomáš Machač (Cykloteam MXM Hulín), tak i Filip Ecler (MORAVEC Team) byli rázem pro Sama nebezpečnými stíhači… A do cíle měll Mucha ještě relativně dost daleko… Přesto dynamickým během při kole dokázal – za velkých ovací přítomných diváků – třetí příčku uhájit..! Bravo Sam! A kompetentní pozorovatelé a vyhledávači sportovních taslentů na atletickém svazu – běžecká sekce – možná také hodně zpozorněli..!

Zde je kompletní výsledkový servis z Knínic, a k omrknutí je už  díky Lídě Adámkové,  Františku Čefelínovi a Karlu Všetulovi i pět fotogalerií: