«

»

Martin Haman v rytmu Rock´n´rollu!

Je dobojováno! Další, v pořadí už 17. ročník MTB „Vrchoviny“ ukončil svoji letošní jedenáctidílnou sérii finálovým závodem na minulý sváteční pátek stylově v Mekkce (nejen) českého bikingu, v Novém Městě na Moravě, v jeho Vysočina Aréně. A bylo to loučení, jak se patří! Cílová race byla bohatá nejen účastí závodníků, ale i úžasných diváků, když především Ti domácí, novoměstští dobře znají, jak povzbudit jezdce na místních, těžkých tratích, pořádným „rachotem“! A rajdři se jim odvděčili tvrdými souboji a výkony na doraz, kdy nezřídka zkápla po pádech i nějaká ta kapka krve… Skutečně, atmosféra v průběhu jednotlivých startů se hodně, hodně blížila – především při dopoledních závodech dětí –  té, jakou zde známe ze Světového poháru, který se zde pravidelně jezdí od r. 2011. Zkrátka: kdo na „Svatého Václava“ nezažil v NMnM velké „Vrchovinové“ finále, ten jako by nebyl..!

Novoměstští diváci přišli především povzbudit své favority a Ti vesměs potvrdili dokonalou znalost místních tratí početnými medailovými zisky! Už třetí start dne chlapců do 6 let všechny zajímal: v této jediné kategorii ještě nebylo rozhodnuto o držiteli zlatého poháru. Kandidáti byli dva: domácí objev letošní „Vrchoviny“ Samuel Zítka a závodník z Letovic Matěj Kalina. Po dvou 600 m dlouhých okruzích spurtovali borci do cílové brány vedle sebe, kolo na kole… O pověstnou „galusku“ vyhrál přespolní závodník Matěj Kalina, druhé místo svrateckého Sama Zítku však tohoto borce posunulo na celkový nejvyšší stupínek!

Zlata se výborní domácí fanoušci dočkali i díky šikovné Veronice Fouskové hned v následném startu stejné kategorie dívek a potleskem pro své favoritky nešetřili ani při startu děvčat 7-8 let. V dalším dramatickém závodě dne sice obhájila svoji letošní suverenitu čiperná Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), ale druhá v cíli, Zita Žerníčková (MORAVEC Team) byla v čele téměř polovinu závodu a své soupeřce podlehla o vteřinku až v dramatickém závěru… A právě v této kategorii zatleskali domácí příznivci také svým dvěma rychlým dívkám: Natálce Marešové (5. místo) a Adéle Kopřivové (6. místo).

Ve druhém bloku startů domácí potěšil dalším medailovým ziskem v závodě prestižní kategorie mladších žáků Vojta Jelínek, který nestačil o deset vteřinek pouze na letošního prima této kategorie, výborného Ondru Matulu (TUFO Cyklozákladna Otrokovice). Zlata se ale domácí, kteří reprezentují výhradně tým BATT Nové Město na Moravě, a kteří se  – snad i díky letošní  MTB „Vrchovině“, které byly pravidelnou ozdobou – posunuli výkonnostně i výsledkově i v národním měřítku hodně dopředu!  Sympatický Filip Konečný v posledním třetině bikového dne ovládl suverénně závod juniorů a kadetů, při kterém se sešla na startu skutečně kvalitní konkurence! Vždyť Filipa doprovodili na „bednu“ takoví borci, jako stříbrný Honza „Džony“ Šindelář (MORAVEC Team) či bronzový Vojta Neradil  (TUFO Cyklozákladna Otrokovice – již předem jistý celkový vítěz této kategorie).

V dětských startech odborníky zajímalo, zda v kategorii dívek 9-10 let udrží letošní neporazitelnost Lucie Koudelková (MORAVEC Team), která se po absenci na Okrouhlé na startu opět objevila. Neudržela. V tomto závodě byla nejrychlejší další z objevů letošní série, kroměřížská Agáta Slámková (Cykloch Team), která výborné trio borek MORAVEC Teamu, včetně celkové vítězky Lucky Koudelkové, dokázala, podobně jako před týdnem, porazit! Napínavým závodům dětí přihlíželi se zaujetím VIP hosté finálového závodu: nechyběli starostové obcí Benešova u Boskovic (p. Antonín Rus), Bukové (Milan Kolísko), v NMnM byla při tom  i Dagmar Hamalová (místostarostka Boskovic) jakož i Mirek Mazánek, zástupce obce Žďárná a Bronislava Krénarová (starostka Protivanova). Hlavního sponzora seriálu, firmu Superior zase zastupovl její šéf Aleš Balabán spolu s Honzou Petrem, který velice erudovaně předváděl biky této značky – modely 2019 – ve firemním stanu, který byl po celý den v prostoru startu a cíle neustále „okupován“ odbornými zvědavci. Nechyběla  ani hlavní celebrita závodu, motocyklový závodník Ondřej Ježek („střihl“ si závod mužů ELITE, dle dosaženého výsledku je ale patrné, že mu silná silniční motorka sedí líp…) a na „Vrchovině“ se po čase objevil, též co by reprezentant firmy Superior, výborný český biker Honza „Džobr“ Jobánek, byť tentokrát „jen“ v roli diváka: lehká viróza byla příčinou jeho absence v hlavním startovním poli mužů ELITE.

Tito všichni viděli v závěru prvního bloku startů ještě jeden parádně dramatický start  kategorie chlapců 7-8 let. Pro vítězství si do Vysočina arény přijel již jistý celkový vítěz, Samuel Mucha (SK Jiří Team) a v závodě, který byl na okruhu 600m vypsán na tři kola, nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Věcí znalí si ale záhy povšimnuli výtečné jízdy „ze zadu“ startujícího nováčka na MTB „Vrchovině“ Adama Šalandu (PATRY Cycling Team) který přijel z Třeště na Jihlavsku, a který už v nájezdu do posledního kola stíhal Sama Muchu ze druhé pozice! A kdo ví, zda by Samuel vítězství udržel, kdyby Adam nedostihnul jezdce o kolo zpět v místě, kdy je bylo obtížné předjet. Toto zdržení, které před tím Samuela při předjíždění pomalejších jezdců nepotkalo, bylo nakonec rozhodující a znamenalo, že severomoravák odolal o 3 vteřinky tlaku výborně v pátek jedoucího skoro Jihlaváka… Že diváci pro oba  nešteřili zaslouženým  potleskem, nemusím připomínat…

V  ostře sledovaném popoledním startu mužů ELITE byl rozhodčími na konec devatenáctihlavého startovního pole (z důvodu nulového počtu bodů v PDV) zařazen Martin Haman (Superior Bikers), tajná to zbraň firmy Superior Svatováclavského bikového dne ve Vysočina Aréně… Borec, který letos obsadil v ČP, tuším,  28. příčku, svoje kvality jednoznačně potvrdil. Šest kol  odkroužil s úsměvem na rtech, v úžasné pohodě „rock´n´rollového“ tempa, že ani Michal Kozel (MTB Superior Team), který letos vyhrál v „elitě“ rekordní počet závodů (čtyři), nedokázal vyvážené, stejně razantní jako pohodovoé  jízdě Martina Hamana přes všechnu snahu čelit a podlehl mu o víc jak minutu… Třetím místem v cíli svoje letošní celkové prvenství podtrhnul Jiří Ošťádal (ENJOY Ridig Team), kterému tato pozice pojistila i zisk Grand Slamu za letošní rok. Rádi jsme opět na startu monitoroval i dvě borky v závodě žen, kdy se první vítězkou se ve Vysočina Aréně v rámci závodu MTB „Vrchoviny“ stala opavská Johanka Kalošínová (Sup Girls).

Je tedy dobojováno… Historicky poprvé si právě letos nejlepší muž „eliťák“ odnesl při závěrečném slavnostním ceremoniálu předávání cen „velký“, putovní Pohár Drahanské Vrchoviny. Trofej z dílny designéra soutěže, Libora Bartoše (z jeho šikovných rukou vzešly  i letošní medaile a stylové poháry za celková pořadí OPEN i OBCE) připomíná tak trochu veleslavný „Stenley Cup“. Cena je v rukou Jiřího Ošťádala zcela poprávu, vždyť právě tento, dnes už dospělý muž začínal kdysi na MTB „Vrchovině“ svoji bikerskou kariéru co by útlý chlapeček a jak se nám už dříve svěřil, je Pohár Drahanské Vrchoviny léty  jeho „srdcovou záležitostí“…

Jaká tedy vlastně byla ta letošní „Vrchovina“? Hodocení je výhradně na Vás, ať už aktivních či pasivních účastníků. Jedno je ale jisté: účastnicky byla rekordní! Byť přesná šísla ještě k dispozici nejsou, již teď je jisté, že průměrný počet závodníků na závod přesáhne zcela určitě magickou číslovku 200… A to je signál, že jste hojně jezdili, a že by Vaše hodnocení naší snahy nemuselo být zase tak špatné… Ano, ve finále se nám zadařilo pár pořadatelských „kiksů“ (plně se hlásím, co by ředitel závodu, k odpovědnosti za ně a při této příležitosti se Vám omlouvám a zároveň posílám velký dík Tomáši Procházkovi, který nám v pátek při řešení dílčích problémů moc, moc pomáhal…), které  nás samozřejmě budou motivovat k opatřením, aby příště bylo ve Vysočina aréně vše, pokud možno, bez chyb! Z dosavadních ohlasů na finále se mi jeví slovo „příště“ – tj. další závod v NMnM v rámci MTB „Vrchoviny“  jako hodně pravděpodobná možnost… Uvidíme… Letos tedy definitivně naposled: „Zdravíme všechny přátele rovných říditek a tlustých peneumatik a těšíme se s Vámi na MTB „Vrchovině“ i napřesrok!“ Zde mrkněte na finální výsledkové součty, a kvantum fotek je připraveno pro Vás hned v devíti super fotogaleriích!

 

Výsledky pořadí Grand Slam:

 1. Jiří Ošťádal       320 bodů
 2. Michal Kozel      215 bodů
 3. Aleš Zatloukal    214 bodů

Bodový součet je ze závodů: Benešov, Valchov, Boskovice, Okrouhlá a Nové Město na Moravě.

 

O 18 zlatých pohárů se rozdělilo devět týmů:

 • MORAVEC Team   – 6 (Leona Eclerová, Lucie Koudelková, Amálie Gottwaldová, Eliška Hanáková, Martin Gottwald, Klára Odehnalová)
 • TUFO Cyklozákladna Otrokovice  – 3 (Sára Škubalová, Ondřej Matula, Vojtěch Neradil)
 • BATT Nové Město na Moravě  – 2 (Samuel Zítka, Veronika Fousková)
 • SK Jiří Team –  2 (Samuel Mucha, Ivo Kovařík)
 • Drahanský Sporttým – 1 (Martin Hruda)
 • Cykloteam Kolárna – 1 (Jakub Tesařík)
 • GT Opportunity – 1 (Adam Venc)
 • ENJOY Riding Team  – 1 (Jiří Ošťádal)
 • TS Bohemia KROSS Racing  – 1 (Kristýna Koscová)

Další zajímavé statistické údaje budou zveřejňovány, spolu s aktualitami o dění na Drahanské Vrchovině průběžně, takže nezapomeńte si tyto stránky čas od času otevřít, i když už je letošní MTB „Vrchovina“ definitivní minulostí…