«

»

Karty jsou rozdány!

V docela náročných klimatických podmínkách – ve znamení typického aprílového počasí – odstartovala letošní MTB „Vrchovina“ v sobotu 20. dubna úvodním závodem na „zbrusu“ nových tratích v Babicích nad Svitavou. Bezmála dvoustovka závodníků předvedla přítomným divákům  kvalitní výkony a v nejednom případě skutečně „infarktové“ souboje až do posledního metru… To, že účast můžeme hodnotit jako nadprůměrnou, jen potvrzuje známou skutečnost, že „kovanému“ bikerovi klimatická nepohoda nijak zvláště nevadí. V elitních dospělých kategoriích mužů a žen kralovali při  premiéře osobnosti, které známe z „Vrchoviny“ už z předchpzích let: Petr Šich (Superior Riders) a Monika Hlodanová (ENDEKA Basta Team).

Bezchybný pořadatelský tým pod vedením zkušeného Kamila Šnedara připravil  pro závodníky celkem 5 ryze přírodních okruhů, jejichž část byla  situovaná (vyjma tratě pro odrážedla) do přilehlého terénu smíšeného lesa. Velkým plusem celé akce bylo luxusně prostorné zázemí závodu: z tohoto pohledu může místní areál babickým závidět nejedna pořádatelská obec… Krátce před půl desátou starosta obce Babice, pan Marek Starý spolu s Kamilem Šnedarem zahájili nejen místní MTB závod, ale tím vlastně i letošní, v pořadí už 23. ročník MTB Poháru Drahanské vrchoviny.

Vůbec prvním vítězem letošní bikové série se stal na odrážedle čtyřletý Fabián Kalina z Brna, který v napínavém souboji sedmi mladých borců na cílové čáře těsně porazil jedovnického Tobiáše Šmídu. Dramatický závod chlapců na strojích „nejslabší kubatury“, jakoby předznamenal, že podobných adrenalinových dojezdů zažijeme v dalším průběhu ještě několik! V závodě děvčat  byla suverénní Anetka Slabihoudková z Telnice, přičemž další dvě medaile braly – k velké radosti domácích fanoušků – závodnice z Babic: Maruška Bothová a Andrejka Navrátilová!

Sebastian Zítka (Bike Team NMnM) byl Top favoritem startu chlapců do 6-ti let. A svoji úlohu splnil jistým vítězstvím do puntíku! Tato kategorie již sváděla souboj na okruhu dlouhém 400 m, jehož dominantou byl náročný výjezd z lesní traťové pasáže do cílového prostoru. V závodě stejně mladých děvčat, byla nejrychlejší šestiletá Punam Lusíková (Sport Club Střílky). Další nadějná domácí závodnice, Terezka Nováková se „blýskla“ čtvrtým místem a i ona určitě potěšila početnou komunitu domácích fanoušků! První část startů uzavřelo klání dětí kategorií 7-8 let, které obsolvovali okruh dlouhý 400 m dvakrát. V závodě chlapců „vypálil rybník“ všem favoritům nám neznámý „černý kůň“ Lukáš František Bodný z Valašských Klobouk a z děvčat byla nejrychlejší Maruška Ottová z Jedovnic.

Za stále proměnlivého a převážně chladného počasí pokračovala Velká cena – po prvním slavnostním ceremoniálu – startem chlapců 9-10 let. Jelo se již na delším okruhu o délce 3.400 m. Celkem 28(!) borců se postavilo na start (rekordní počet startujících v sobotu v Babicích) tohoto závodu a nejrychlejším z nich byl devítiletý Michal Hájek (SPORTREG). Jistým vítězstvím naznačil, že jeho loňské úspěchy nebyly vůbec náhodné, a že je ve vítězné formě i letos. Závod dívek stejného věku pak byl jedním z těch dalších infarktových… Do prostorné cílové rovinky se vřítili pospolu Adéla Valášková (Aspire SCM) a Barbora Neužilová (Cyklo Kyjovský MTB Team). Obě ve dvojici ujely zbytku závodnic hned po startu a jejich parádní souboj vyvrcholil až v cílové rovince! O pověstnou „galusku“ byla v cíli dříve Adéla Valášková!

Následné starty mladších žáků a žákyň ovládli rajdři Bike Teamu Nové Město na Moravě. Samuel Zítka a Veronika Fousková,  nedali soupeřům/soupeřkám  žádnou šanci… Stejně tak suverénní byl v konkurenci 16-ti starších žáků Samuel Mucha (HSF System Cycling Team): soupeřům nadělil více jak minutu! To Mnohem napínavější byl závod starších žákyň, kdy hned tři dívky svedly bitvu o zlato: Zpočátku měla převahu a vedla Lucie Gottwaldová (CP Team Boskovice), postupně se však prosadila do čela Zita Žerníčková (MS Bike Academy Racing). Ale v cíli se po dramatickém finiši nakonec z vítězství radovala výborně takticky jedoucí Adéla Kopřivová (Bike Team NMnM)! Hodně nahoru vyhnal tepové frekvence všem přítomným tento závod… Takže zklidnění v podobě druhého slavnostního ceremoniálu přišlo, myslím, všem docela vhod..!

Start dorosteneckých a dospělých kategorií byl situován do centra obce a zasvítilo na něj dokonce sluníčko! To se už několikrát v průběhu – jinak chladného dne přes mraky prodralo a všichni přítomní věřili, že prognóza popoledního deště se nevyplní… Ale meteorologové se tentokrát nemýlili. Počasí se opět aprílově překlopilo a po druhé hodině odpolední začalo pršet… Ne nijak zvlášť prudce, zato vytrvale… Za dané situace na tom byly nejlépe juniorky a kadetky, které měli závod vypsán pouze na jeden cca sedmikilomtrový okruh. Dvě statečné holky to stihly na ještě relativně suché trati skutečně rychle a obhájkyně poháru v této kategorii z loňska, Natálka Frölichová (OCA), jistě porazila v této kategorii debutující Jolanu Tesařovou (MORAVEC Team).

Ostatní závodníci již více / méně zmokli. Tím víc, čím děle se na trati zdrželi. Jak terén postupně vlhl, okruh se stával pomalejší, hůře zdolatelný… Výborný výkon předvedl v Babicích šestnáctiletý kadet  Patrik Pokorný (Bike Team Stupno), který v zajímavém souboji porazil o 10 vteřin věkem již juniora Mikuláše Dětáka (Adastra Cycling Team) a i oni, spolu se třetím v pořadí v této kategorii, Adamem Haluškou (SPORTREG), skončili závod relativně ne moc mokří… Ostatní zůstavší na trati to už ale zchytali… Pršelo vytrvale a k tomu nepříjemný chlad… Jako třetího vítěze v odpoledním bloku, jsme mohli přivítat v cíli v kategorii ženy ELITE – Moniku Hlodanovou (Endeka Basta Team), která obhajuje z loňska stříbrný pohár PDV v této kategorii (loni dojela druhá v Jinačovicích, Benešově a Bukové). V Babicích se tedy konečně dočkala vítězství!  Ve své kategorii byla bez konkurence: od druhé v cíli, Ivany Podmanické (Rajhrad), ji dělilo více jak 12 minut!

V mužských kategoriích, které měly závod vypsán shodně na 3 kola, byli – logicky – nejdříve v cíli „bombarďáci“ závodu ELITE. Když jsme před startem zahlédli na trati připravujícího se  Krále  MTB „Vrchoviny“ z posledních let a obhájce loňského prvenství,  Petra Šicha (Superior Riders), zdálo se být jasné, kdo že bude vítězem ostře sledované prestižní kategorie. Petrovi byl v průběhu závodu ale víc, jak důstojným soupeřem David Dvořák (Mordraker Racing Team), který s ním odkroužil celý závod bok po boku a až v cílovém dojezdu měl „navrch“ Peťa a Davida „uspurtoval“ o tři vteřinky… „Trať tady je hodně do „tahu“, nijak moc dynamická, takže se mi nedařilo Davida, který jel výborně a o jehož kvalitách dobře vím, setřást a ujet mu. Bylo důležité, že se mi dařilo najíždět do technických pasážích před Davidem,“ komentoval parádní souboj v cíli vítězný Petr Šich. Na otázku, zda bude letos jezdit „Vrchovinu“ pravidelně odpověděl: „Když nebude v termínu MTB „Vrchoviny“ týmem (Superior Riders) stanovený jiný závod, určitě rád přijedu!“

Nejdéle zmokali a na trati mrzli obojí veteráni. V Mastrech „dvojkařích“ byl od startu suverénní František Groulík (SPOTREG), ale defekt ho donutil v závěru závodu do cíle běžet… Za dané situace projel vítězně cílem v této kategorii zkušený Stanislav Červený (TÜV SÜD Rusava Bike Team). Zajímavá situace nastala při dojezdu a doběhu dvou závodníků: Lukáš Petr (OCA), věděl díky týmové podpoře, že v jeho kategorii byl od startu na čele Franta Groulík. Lukáš se postupně propracoval na 4. místo a dojel krátce před cílem i smolaře a toho času běžce při kole, Groulíka. Lukáš Petr zpomalil, zbylou distance dojel bok po boku s Františkem a na cílové čáře ho nechal doběhnout před sebou! Počin fair-play jak z partesu! Velká pochvala Lukáši Petrovi! Pošleme to do Paříže, na centrálu sportovních skutků  fair-play!

Už chybí jen jméno posledního vítěze: trojkaře veterány ovládl Josef Suchánek (PBV MTB Team Brno). Obhájce bronzového poháru v této kategorii z loňska, zvládnul trať v čase jen o něco málo přes hodinu, což svědčí o kvalitách tohoto borce a jeho aktuální výborné formě! A k této kategorii ještě jedna glosa: Na start v Babicích se postavil Duchovní otec Soběšické muldy, Zdeněk Bartoš! A nevedl si vůbec špatně..!  Bravo Zdenále!  Zde si odkotrolujte výsledky z Babic s tím, že „Vrchovina“ popojede druhým závodem 1. června 2024 v Jinačovicích. Těšíme se na Vás minimálně v babických počtech!