«

»

Hvězdné Blansko!

Finálovému závodu MTB „Vrchoviny“ v Blansku dala hvězdný punc účast skutečných cyklistických celebrit. Diváky potěšila určitě jak účast úřadujícího Mistra ČR v kategorii mužů U23 Honzy Zatloukala (Nutrend Specialized Racing), tak i dvou klíčových osob, které stojí za Světovým pohárem horských kol, na který jsme zvyklí každoročně od r. 2011: ředitele akce Petra Vaňka a Doc. MUDr. Tomáše Skřičky CSc., který se  stará po celá léta v rámci akce o lékařské zabezpečení. A protože v úvodu bikového dne nechyběla ani senátorka a patronka seriálu Ing. Jaromíra Vítková se starostou Města Blanska, panem Ing. Jiřím Crhou, pak je, myslím, nadpis aktuality zcela legitimní!

Hlavně ale samotné bitvy bikerů v jednotlivých startech byly ve většině případů parádní a pro diváky hodně, hodně atraktivní. Zkrátka viděli jsme kvalitní MTB sport, který odpovídal po všech stránkách finálovému závodu! Vše umocnila svědomitá a obětavá práce pořadatelů v čele s ředitelem závodu Broňkem Friedlem, kteří – mimo jiné – dokázali „poručit i větru a dešti“! Vítr foukal tak slabý, že party-stany nebylo třeba ani kotvit a meteorology předpovídaný déšť minul areál závodiště zcela! Pravda: bylo trochu chladno, ale o to větší úsilí bikerů jsme mohli vidět. Vždyť „solit to na plný pecky“ pro ně znamenalo,  že se tím i prima zahřáli!

Už první dva starty dne, starty odrážedel, byly všemi ostře sledovány. Jednalo se totiž o kategorie, ve kterých ještě nebyl doposud určen celkový vítěz! Záhy ale bylo vše jasné. Závod jedenácti chlapců ovládl o dvě vteřiny Štěpán Pospíšil z Radiměře, který v přímém souboji porazil svého největšího soupeře, Daniela Svěráka z Kuniček a stal se tak i celkovým vítězem v této kategorii! V závodě sedmi děvčat se prosadila na nejvyšší stupínek letos na „Vrchovině“ zcela neznámá Jasmínka Kalinová z nedalekého Těchova, a protože horká kandidátka na celkové prvenství, Nikolka Fialová (Drahanský Sport Team) dojela se ztrátou osmi vteřin „až“ třetí, tak i při neúčasti dosud vedoucí závodnice celkového pořadí, Viktorky Hlubinkové (MORAVEC Team) se v průběžném hodnocení nic nezměnilo a právě Viktorka Hlubinková se může radovat ze zisku zlatého poháru!

Po odrážedlech šly do „akce“ kategorie do 6-ti let. Čtrnáct kluků svedlo zajímavý souboj, který při neúčasti dvou primů této kategorie, Matěje Hrazdíry (MTB Team Bosonohy) a Richarda Pozorského (Drahanský Sport Team) byl zcela v režii Dominika Vodici (SK Edie Team Vsetín) a je jen škoda, že tento mladý biker nepřijel letos na „Vrchovinu“ častěji: vždyť ve všech čtyřech závodech, ve kterých startoval (Benešov, Žďárná, Kořenec, Blansko), vždycky vyhrál! Mezi děvčaty byla suverénní Barbora Vašíčková (CP Team Boskovice), která, podobně jako Dominik Vodica, vždy, když na „Vrchovině“ letos startovala, odcházela po závodě s palmou vítězky (podařilo se jí vyhrát dokonce 7x)! Překvapením závodu byla druhá v cíli, Maruška Ottová z Jedovnic, která znovu potvrdila skutečnost, že pořadatelé udělali svému závodu výbornou propagaci. Řada nových jmen z Blanska a blízkého okolí ve startovních a následně výsledkových listinách dětí – včetně Marušky Ottové – je toho důkazem!

„Voko bere“… Tak by se dal charakterizovat start mladých borců 7-8 let, kterých šlo do boje právě oněch 21! Martin Hruda (Drahanský Sport Team) byl suverénně nejrychlejší a jasným vítězstvím potvrdil, že pohár za celkové prvenství bude ve správných rukou. Víc napínavý byl závod stejně mladých dívek. první tři děvčata v cíli dělilo pouhých 6 vteřin, z vítězství se radovala – letos už po třetí – Barbora Neužilová (Cyklo Kyjovský MTB Team). Závod chlapců 9-10 let se stal kořistí Šimona Groška (OCA), který stoprocentně využil neúčasti favorita Martina Pozorského (Drahanský Sport Team) a výhrou si pojistil celkové druhé místo. To v závodě dívek 9-10 let na startu favoritky nechyběly. Ellen Mazalová (Drahanský Sport Team) a Sofie Drongová (TUFO CZ Otrokovice) opět mezi sebou svedly parádní bitvu, která v cíli vyzněla o 6 vteřin ve prospěch Ellen Mazalové.

Nejvíce sledovaný závod mladších žáků měl následovat, ale vzhledem k časovému skluzu oproti oficiálním propozicím rozhodli rozhodčí poslat kategorie dívek/chlapců mladších a starších,  žáků poslat ve čtyřech vlnách s minutovým rozestupem v rámci jednoho startu. Logicky vyrazili nejdříve na trať Ti nejstarší: starší žáci. Za nimi starší žákyně, následovali mladší žáci a jako poslední vlna – mladší žákyně. A diváci si opět přišli na své… „Nejlepší formu z nás tří má v současnosti Adam Pražan“..., řekli mi svorně po závodě v Jinačovicích Adam Březina s Tomášem Niklem. A měli pravdu. Po dvě ze tří kol, dlouhých 1500 m, sice sice kroužili borci po spolu, ale třetí kolo rozhodlo: Adam Pražan (SPORTREG) zrychlil a jeho nástup nezachytil ani Adam Březina (SPORTREG- v cíli nakonec 2. místo) a ani v cíli bronzový Tomáš Nikl (SPORTREG). Že byli tito tři borci  letos od zbytku startujících „někde jinde“ svědčí o odstup čtvrtého v pořadí – Matyáše Orsavy (TUFO CZ Otrokovice), který dojel v Blansku s minutovou ztrátou na třetího Nikla… Ostatní tři starty zůstaly tak trochu ve stínu souboje mladších žáků „o všechno“… Přesto se sluší zmínit jména vítězů/vítězek: mladší žákyně Lucie Gottwaldová (CP Team Boskovice), starší žák Patrik Pokorný (Bike 8144) a starší žákyně Amálie Srnská (SPORTREG). Druhý blok startů uzavřel tradičně závod štafet. Těch se zaprezentovalo rekordních 13 a vítěznou formu potvrdila formace „BATOH“, která vyhrála po čtvrté za sebou!

Poslední třetina blanenského bikového „mače“ rozhodovala o celkových vítězích ještě ve čtyřech ze šesti kategoriích, které šly na start. Asi nejzajímavější souboje předvedly divákům juniorky/kadetky. Již jistá celková vítězka, Barbora Tlamková (MORAVEC Team) se na start nepostavila a tak souboj o prvenství se odehrál mezi domácí Nikolou Bradáčovou (ACT LeraK Blansko) a Veronikou Srnskou (SPORTREG). K velké radosti k blanenských to byla právě domácí závodnice, která zvítězila před Srnskou o 33 vteřin! Bradáčová šla svým výkonem příkladem suverénovi kategorie juniorů/kadetů, dalšímu domácímu šampionovi – Tadeáši Zouharovi (ACT LeraK). ten dokonce z kraje závodu držel krok s nejrychlejšími „eliťáky“ a možná i díky tomu vyhrál s náskokem téměř tří minut před svým týmovým kolegou, Krištofem Friedlem (ACT LeraK). Třetí finišoval do cíle Adam Haluška (Aspire SCM Brno), ale ani tento výborný výsledek mu k celkovému prvenství ve „Vrchovině“ nestačil: to si pojistil 5. místem Honza Hudeček (BIKE PRO Racing).

Krátce po dojezdu juniorů došli k rozklíčování celkových vítězů i ve veteránských kategorií: Nejrychlejším „mastrem dvojkařem“ byl v Blansku suverénní Lukáš Petr (OCA), kterého pouze v první čtvrtině závodu „stíhal“  na MTB „Vrchovinu“ se po čase vrátivší Pavel Vančuřík (SportovniDum.cz). „Vždycky mi to chvilku trvá, než se dostanu do optimálního tempa“,… glosoval po závodě svůj souboj v úvodu s Pavlem Vančuříkem Lukáš Petr.  Dva ostře sledování borci, kteří se prali v této kategorii o pohár celkového vítěze, Michal Štolfa (Cykloop.cz BT Morkovice) a Vlastimil Frölich (OCA) neměli za dané situace na medailové pozice šanci. Vlastimil Frölich ale obhájil „bramboru“ (za bronzovým Standou Červeným – Rusava TÜV SÜD Rusava Bike Team) a tento výsledek mu pohár pro celkového vítěze pojistil! Třem „starším veteránům“ suverénně vévodil Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team) a vítězstvím  i on tak ztvrdil svoji dominanci v této kategorii v celkovém pořadí!

Dvě elitní ženy, které se měly poprat o pohár, Pavlína Maráčková (SK Jiří Team) a Hana Krejčí (OCA) v Blansku překvapivě na startu absentovaly a tak bylo rozhodnuto celkovém vítězství Maráčkové ještě dřív, než závod žen odstartoval. Ovládla ho nakonec Silvie Holoubková (DK Bike Shop Racing Team), která v souboji generací nakonec udolala zkušenou Kristýnu Koscovou (P2R Bike Team). „Startovala som zde prvý raz a trať sa mi velmi páčila“, vysekla poklonu pořadatelům po závodě Kristýna Koscová.

To nejlepší na konec: závod mužů ELITE byl díky souboji Petra Šicha (MORAVEC Team) s Honzou Zatloukalem (Nutrend Specialized Racing) skutečným vrcholem Velké ceny Blanska. A  kdo ví, jak by dopadl, kdyby Petra Šicha neprovázela na trati smůla (pád v úvodu závodu + 2x nasazoval smeknutý řetěz). Však také vítěz závodu, Honza Zatloukal, výkon svého soupeře v cíli náležitě ocenil: „Petr jel výborně, nedařilo se mi ho setřást, naštěstí mu padal řetěz,“… Petr Šich ale nemusí smutnit: vítězství v Kořenci a druhá místa z Knínic, Velenova a Blanska ho nakonec, i přes zdravotní trable, kterého letos potrápili – na celkové 3. místo v této nejsledovanější kategorii!

Konec dobrý, všechno dobré. Blahopřejeme zbylým sedmi šampionům a končíme závodní část letošní MTB „Vrchoviny“. Ta oficiální, slavnostní Večer vítězů MTB Poháru Drahanské vrchoviny, je samozřejmě před námi. Předběžně je ve hře sobota, 5. listopadu 2022 od 17.00 hodin v kulturním domě obce Suchý. Toto budeme upřesňovat, takže stále sledujte tyto www! Připomeňte si z Blanska kompletní výsledkový servis a omrkněte čtyři bezva fotogalerie (díky Karle Všetulo a Františku Čefelíne)!