«

»

Hvězdičky pod „Horkou“!-2

Vskutku výrazné dětské a mládežnické osobnosti z letošního Českého poháru horských kol si našly v onu předposlední červnovou sobotu cestu na 5. závod MTB „Vrchoviny“, který hostila obec Benešov u Boskovic. Letním sluncem rozpálené závodiště pod kopcem „Horka“ (720 m.n m.) přivítalo hned 3 lídry průběžného pořadí nejvyšší české bikové „ligy“!

V kategorii mladších žákyň se sešly na startu hned dvě nejlepší dívenky z Českého poháru: Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a Lucie Gottwaldová (CP Team Boskovice). Mírnou favoritkou byla borka ve žlutočerném dresu otrokovického týmu a papírové předpoklady se naplnily: po vítězství ve Valchově a Ořešíně se talentovaná Sára Škubalová radovala z vítězství do třetice i v Benešově. Obdobnou kvalitu měla startovní sestava závodu starších žáků, ve které se poprvé letos na „Vrchovině“ objevil Josef Kuchař (ACT leraK) a diváci byli zvědaví především na jeho souboj s průběžným lídrem Matějem Groškem (OCA). Opravdu to dlouho  vypadalo, že bude Matěj po vítězných závodech v Ořešíně a Protivanově slavit pod „Horkou“ hattrick. Tím spíš, když musel Pepík Kuchař řešit v průběhu závodu technický problém na svém biku… V závěru závodu ale předvedl málo vídané zrychlení a v cíli byl o 11 vteřinek před Groškem! Parádní výkon! Výborná podívaná!

Třetí skutečnou „hvězdičkou“ na Benešově byla Amálka Gottwaldová (CP Team). I ona zde – jako vedoucí závodnice ČP kategorie kadetek – potvrdila úlohu největší favoritky a s jistotou porazila jak Nikolu Bradáčovou (ACT leraK), tak i Hanku Vikovou (Dukla Praha), se kterými pravidelně soupeří i v nejvyšší české bikové lize (Bradáčová je průběžně 8., Viková 5.). I tyto údaje potvrzují, že se i v závodě juniorek/kadetek sešla na Benešově skutečná kvalita!

Sluncem zalité benešovské závodiště přivítalo hned po ránu nejen patronku seriálu, senátorku Mirku Vítkovou ale nechyběl ani Luboš Vidlák: duchovní otec (nejen) brněnského bikingu, díky jehož aktivitě se v r. 2019 konalo v Brně Mistrovství Evropy horských kol. Třetí „výajpí“ osobností (do mariáše) pak nebyl nikdo jiný, než starosta pořádající obce Benešova, Antonín Rus. Když k tomu připočteme, že účastni dopoledních startů byli – byť jen pasivně, v roli koučů a diváků – i starosta Valchova Karel Vrána a starosta obce SuchýJakub Hlubinka, tak můžeme směle říct, že benešovský závod se „hemžil“ též prvotřídními celebritami…!

Dříve, než  senátorka Jaromíra Vítková převzala do své režie první slavnostní vyhlašování vítězů, mohli jsme zatleskat nejrychlejším na odrážedlech: mezi děvčaty obhájila prvenství z Protivanova Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team) a potvrdila tak, že jí travnaté povrchy hodně vyhovují! Stejně jako Viktorka, vyhrál letos „Vrchovinu“ potřetí na odrážedle i Štěpán Pospíšil z Radiměře a oba se ujali ve svých kategoriích průběžného vedení. Divácky napínavý byl závod chlapců do 6-ti let. Hned tři borci bojovali o zlato do posledních metrů a nejrychlejším z nich byl, letos poprvé na „Vrchovině“ startující Dominik Vodica (SK Edie Team Vsetín). I vítězka stejné kategorie dívek, Sandra Kučerová (Aspire SCM Brno), není zcela pravidelnou účastnicí na „Vrchovině“. Když ale letos přijela, vždy zvítězila a po Ořešíně brala zlato i při svém druhém startu na Benešově. První třetinu   zakončovaly tradičně závody chlapců a dívek 7-8 let. I v Benešově si udržel neporazitelnost Martin Hruda (Drahanský Sport Team) a tentokrát svého tradičního rivala, Jonáše Janovského (ACT leraK), udolal o 4 vteřinky. Ještě dramatičtější byl závod děvčat. Thea Žáčková (OCA) obhájila prvenství z předchozích čtyř závodů, ale jen 2 vteřinky za ní finišovala Adéla Vodicová (SK Edie Team Vsetín) a především ona se postarala o parádní závěr prvního bloku startů!

Druhou třetinu benešovské „race“ zahájil start chlapců 9-10 let, kteří již zdolávaly 1350 m dlouhý okruh obohacený o technickou pasáž „Břízky“. Martin Pozorský (Drahanský Sport Team) svedl další ze soubojů s Šimonem Groškem (OCA) a i tentokrát byl Martin rychlejší – o 9 vteřin. V kategorii stejně mladých dívek udržela letošní neporazitelnost šikovná Elen Mazalová (Drahanský Sport team). O vítězství mladší žákyně Sáry Škubalové už byla řeč. Zajímavě se letos vyvíjí kategorie mladších žáků. Na zlaté pozice se v Benešově vrátil Adam Březina (SPORTREG), když jeho souboj s týmovým kolegou Tomášek Niklem a Adamem Vencbauerem (OCA) byl  pod „Horkou“  velmi zajímavý! Parádní výkon a vítězství Josefa Kuchaře v kategorii starších žáků jsme už též výše zmínili, takže zbývá ještě pochválit vítězku kategorie starších žákyň, Justýnu Novotnou (MORAVEC Team), která spolu s Martinem Hrudou, Teou Žáčkovou a Elen Mazalovou zůstávají i po pátém závodě v Benešově stále stoprocentně vítězní – neporažení! Pět startů-pět vítězství! Uvidíme, zda i ve Žďárné budou čtyři jmenovaní pokračovat na vítězné vlně! Zajímavý byl i polední souboj deseti štafet, ve kterém hrála prim první sestava Open Cycling Academy Brno. Tu přivedl po zásluze vítězně do cíle její finišman Lukáš Petr.

Když Luboš Vidlák rozdělil v při druhém slavnostním ceremoniálu za  fanfáry pro šampiony dekorovaným věcné ceny, odměny a medaile, byl před námi vrchol Velké ceny Benešova:  starty juniorů/ kadetů, juniorek/kadetek, žen a mužů ELITE a veteránů. Dáte mi za pravdu, že z hlediska dramatičnosti to byl oproti dopoledním soubojům dětí už jen „odvar“. Protože všech šest vítězů posledního bloku startů – Adam Sekanina (Pellś Factory team – muži ELITE), Hana Krejčí (OCA – ženy), Stanislav Červený (TÜV SÜD Rusava Biking Team – Masters II), Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing team), Michal Kupský (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) a Amálka Gottwaldová (CP Team) svoje soupeře porazili s výrazným náskokem… Ve ostře sledované kategorii muži ELITE si vítězstvím v Benešově upevnil pozici lídra Adam Sekanina. Zde studujte benešovský kompletní výsledkový servis.

MTB „Vrchovina“ popojede šestým závodem už tuto sobotu na tratích ve Žďárné, kterým se seriál překlopí do své druhé poloviny a jedná se zároveň o poslední závod před prázdninovou pauzou. Nenechte si tedy ujít ani Žďárnou! V sobotu se na Vás opět těšíme! Zde taky mrkněte na šest supr fotogalerií:

Díky moc za fotky: Frantovi Čefelínovi (fg č.1) a Karlovi Všetulovi (fg č. 2; 3; 4; 5; 6).