«

»

Jen dva stoprocentní..!

Pětiletá Karolínka Fialová z Blanska (odrážedla) a osmiletý Šimon Grošek (Brno – Open Cycling Academy), to jsou jediní dva rajdři, kteří si i po čtvrtém závodě MTB „Vrchoviny“ udrželi neporazitelnost a jsou v počtu dosažených vítězství stále stoprocentní. I kořeneckou „race“  – stejně, jako ty předešlé – ozdobily kvalitní výkony a dramatické souboje, tentokrát bezmála 180 rajdrů! Ve sledované kategorii mužů ELITE byl opět ústřední postavou Petr Šich (MORAVEC Team), který po celý závod sváděl vyrovnaný souboj s Ondrou Zeleným (Eleven Blacil. ET) a Dominikem Trnkou (ENDEKA BASSTA Team). V závodě žen byla nejrychlejší Pavlína Maráčková (SK Jitří Team), která vede, stejně jako Petr Šich, také v celkovém pořadí. Oba jsou tedy na nejlepší cestě ke zisku prestižních trofejí!

Tradičně pozorný a svědomitý tým pořadatelů, v čele Mirkem Zemánkem a Jardou Kolářem, připravil pro závodníky – včetně těch neslyšících, jejichž závod Evropského poháru kořenecký bikový den ozdobil  – čtyři varianty náročných okruhů. Zvlášť obtížným se pak stal ten hlavní s náročnou lesní pasáží „Skalka“. Také díky tomu, že ho  v závěrečné třetině závodu zkropil déšť. Dětské kategorie se sice odjeli za chladu a pod oblačnou oblohou, ale v podstatě za „sucha“.

Kdo byl nejrychlejší na trati pro odrážedla (trať opět vedla výhradně do kopce) mezi děvčaty, a v kategorii chlapců 7-8 let (zdolávali, tak, jako obě kategorie do 6-ti let a děvčata 7-8 let okruh 500m), to jsem se zmínil už v úvodním odstavci. V závodě chlapců do 6-ti let přišel o dosavadní neporazitelnost Lukáš Brabenec (MORAVEC Team), který se tentokrát musel sklonit před výbornou jízdou Matěje Jelínka (Aspire Brno). Naopak, na zlaté pozice se vrátila v Kořenci týmová kolegyně Lukáška Brabence, čerstvá Mistryně ČR v kategorii do 6-ti let z Harrachova, Ella Chlubnová (MORAVEC Team) a oplatila Elišce Abrlové (Drahanský Sport Team) porážku z Boskovic. Eliška se  musela spokojit s bronzem, když na druhé místo se prosadila další borka MORAVEC Teamu – Tereza Lišková. Zbývá ještě doplnit, že v rámci prvního bloku startů byl v závodě odrážedel chlapců  nejrychlejší Matěj Hrazdíra (MTB TEAM Bosonohy) a start dívek 7-8 let ovládla s jistotou největší favoritka – Elen Mazalová (Drahanský Sport Team).

Druhou třetinu kořenecké Velké ceny odstartovaly závody kategorií 9-10 let již na 1500m dlouhém okruhu. Matyáš Orsava (TUFO CZ Otrokovice) a Zita Žerníčková (Bike 8144) zvládli dvě kola, která byla pro jejich starty rozhodčími stanovena,  nejrychleji a po zásluze si odvezli z Kořence zlaté „placky“. Na stejné trati setrvali ve svých předpoledních startech i mladší žáci a žákyně, absolvovali ale okruh celkem čtyřikrát. Jakub Křupala (TUFO CZ Otrokovice) se na „Vrchovině“ objevil letos poprvé před čtrnácti dny v Boskovicích a ke zlaté premiéře přidal v Kořenci i zlatou reprízu! Tento závod diváky hodně bavil: prakticky do posledních metrů držel s Kubou Křupalou krok jeho týmový parťák Jakub Šimík a taky Adam Pražan (SPORTEG). Podobně napínavý byl i souboj mladších žákyň, ve kterém se „popasovali“ „Tři Grácie“ z Mekky českého bikingu, z Nového Města na Moravě: Amálie Srnská (SPORTEG), Adéla Kopřivová (Bike Team NMnM) a Natálka Marešová (Bike Team NMnM). Osm vteřinek nakonec dělilo v cíli vítěznou Amálii Srnskou od stříbrné Adély Kopřivové…

Starší žáci a žákyně, jakoby chtěli zkopírovat dramatičnost startů svých mladších kolegů do svých závodů! Opět tu byly další dvě napínavé bitvy o medaile! Josef Kuchař (ACT Lerak) s Filipem Škubalem (TUFO CZ Otrokovice)  byli hlavními aktéry té první, Veronika Srnská (Sporteg) a Nikola Bradáčová (ASCT Lerak) pak té druhé! Jak pro Pepíka Kuchaře, tak i pro Veroniku Srnskou hovořilo v cíli pouhých pár vteřinek..! Namlsané diváky přivedl ještě víc do  varu v závěru druhé třetiny bikového dne i závod dvanácti tříčlenných štafet. Bikeři se vrátili zpět na dětský, 500m dlouhý okruh, a protože oba rozhodčí, Anička Tlamková s Martinem Pospíšilem dokázali smečku tuctu týmů perfektně zorganizovat, bylo k vidění další napínavé číslo! Kořenecká „race“ se do té doby hodně povedla borcům a borkám v oranžových dresech ACT Lerak a závod štafet tuto skutečnost jenom potvrdil! „Leraci“ vyhráli před týmem SPORTEG a „Dvojkou“ TUFO CZ Otrokovice… Zde mrkněte na kompletní výsledkovou listinu štafetového závodu: Kořenec štafety Po skutečně adrenalinových  poledních bojích si mohli jít diváci tedy konečně „odfrknout“ ke stánku s občerstvením, aby načerpali síly na zbývající starty Velké ceny Kořence.

V poslední vlně  závěrečného startovního bloku vyrazilo skutečně 13 neslyšících mužů a 4  neslyšící ženy ze šesti zemí, jejichž souboj v Kořenci byl součástí MTB Evropského poháru neslyšících a co víc: minutku před nimi se na trať v kategorii veteránů Masters II vydal i bývalý vynikající český cyklista-dráhař, Pavel Buráň – toho času občan – Kořence! Přes tyto výjimečnosti poutal největší pozornost souboj v kategorii mužů ELITE. A zcela právem! Opět to byl prakticky po celý závod, který byl vypsán na 5 kol (délka jednoho okruhu – 4500m),  souboj „kolo na kolo“ – tří borců! Petr Šich (MORAVEC Team), Ondřej Zelený (Eleven Blacil. ET) a Dominik Trnka (ENDEKA BASSTA Team) byli hlavními hrdiny této zajímavé podívané. Nakonec, podobně jako v Benešově, „mládí“ udolalo „zkušenost“ aneb: vítězství bral u „větřáku“ díky razantní akceleraci v posledním kole Petr Šich. Se ztrátou 40 vteřin finišoval pak jako druhý Ondra Zelený, bronz zbyl tentokrát na Domču Trnku. Ani ostatní kategorie nezůstaly ve stínu bedlivě sledované kategorie ELITE mužů rozhodně nezůstali. Prakticky také po celou dobu závodu si to o prvenství rozdávali junioři/kadeti Michal Kupský (Drahanský Sport team) a Nikola Svobodník (GT Opportunity). V cíli hovořilo nakonec pouhých 5 vteřin ve prospěch Michala Kupského. 

Kategorie Masters měly suverény v Stanislavu Červeném (TÜV SÜD Rusava Bike Team) a Pavlu Balákovi (MORAVEC Team). Kromě Pavla Baláka oslavil úspěšný „come-back“ po čase na tratě „Vrchoviny“ i druhý „mastr trojkař“ v pořadí, Martin Kubíček (Cyklo Plus Rájec) a tyto dva „starší žáky“ doplnil na „bedně“ v Kořenci výborně závodící Aleš Kupský (Dolní Kounice). Pavlína Maráčková (SK Jiří Team) startovala jako samojediná statečná žena a upevnila si celkové vedení po 4 závodech v této kategorii. Juniorky/kadetky  svedly souboj dvě: Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín) potvrdila aktuální výbornou formu (5. místo v juniorkách na MČR v Harrachově) a porazila jistě Kláru Odehnalovou (Cykloteam Kolárna). V celkovém pořadí „Vrchoviny“ si ale drží vedoucí postavení Klára Odehnalová. Opravdu zajímavým byl i start neslyšících. Akustické prvky, které k závodu jinak normálně patří, bylo v tomto případě třeba nahradit vizuálními a to se  – hlavně díky radám a asistenci zástupce neslyšících, Františku Kocourkovi – vcelku dařilo. K velké radosti přítomných diváků se Česko dočkalo v závodě muži ELITE neslyšících, díky Honzovi Čapkovi, bronzové medaile! V závodě byl nejrychlejší Maďar Bence Földi, stříbro bral Polák Pawel Arciszewski. V kategorii žen obsadila první dvě místa děvčata z Polska: Malgorzata Krawczyk a Patrycia Kuczynska, třetí finišovala do cíle Rakušanka Bettina Scheutz. Z usměvavých a spokojených tváří neslyšících po závodě se dalo usoudit, že se jim na „Evropě“ v Kořenci v rámci 4. MTB „Vrchoviny“ docela líbilo..! Věříme, že tomu tak skutečně bylo…Kompletní výsledky závodů neslyšících jsou zde: Deaf+Eurocup+club_results_Kořenec+2021

Stalo se už tradicí, že si po závodě rekapitulujeme medailové profity jednotlivců a vyzdvihujeme – se započítáním závodu štadet – ty nejúspěšnější. Jak už jsem se výše zmínil, Kořenec „sedl“ regionálnímu týmu ACT Lerak (právě v jeho režii se pojede letošní finále MTB „Vrchoviny“). Opora tohoto týmu, starší žák Pepík Kuchař, je tím TOP rajdrem z Kořence. Jožka vyhrál nejen  závod ve své kategorii, ale byl taky členem vítězné štafety! Blahopřejeme! Zlato a stříbro si z Kořence vezou i dvě šikovné dívky: Veronika Srnská (SPORTEG) a Nikola Bradáčová (ACT Lerak).

A v Kořenci zafungovaly také rodinné bikové klany: například „Štolfíci“ (táta Michal Štolfa, dcerky Barborka a Eliška) vedli po prvním úseku štafetový závod! Ještě před tím byla Eliška třetí ve startu dívek 9-10 let. Nebo klan Kupských: syn Michal vyhrál závod juniorů/kadetů, táta Aleš bral bronz v Mastrech III a dcera Žaneta „bramboru“ v závodě mladších žákyň. V Dolních Kounicích se asi večer po závodech  dost slavilo! Velká pochvala těmto vícegeneračním rodinným formacím!

Zde je komplet kořenecký výsledkový servis, a tuť omrkněte hned pět fotogalerií! (Díky Karle Všetulo a Františku Čefelíne!)

MTB „Vrchovina“ popojede ostrým tempem už tuto sobotu: jede se v Knínicích populární a oblíbené – a taky „Grandslamové“  – „Val di Sole“!