«

»

Žďářenští přitvrdili

Šestým pokračování Poháru Drahanské vrchoviny byl v sobotu 27. června závod horských kol ve Žďárné.

Dopolední program pro nejmenší na odrážedlech a dětských kolech přilákal necelou stovku mladých cyklistů. U některých kategorií překvapoval poměr dívek vůči chlapcům 3 ku 1, který se obracel až u starších kategorií od 11 let.

Perfektní zázemí poskytuje závodu sportovní hala uprostřed obce, což mělo v minulosti vliv na tratě, pro které místní pořadatele využili především asfaltových a polních cest s malou odbočkou do travnatého svahu na konci obce. Pevný povrch nutí jezdce k maximálnímu tempu, jízda po trávě zase sebere spousty sil při rozjíždění kola. Aby se závodní okruh zpestřil i po terénní stránce, přidali místní pro letošní ročník jeden krátký ale poměrně prudký sjezd a dvě umělé překážky.
 Zatímco přeskakování dvou klád napříč tratě nepůsobí ani mladším zkušeným bikerům potíže, větší zádrhel byl více jak půlmetrový skokánek, umístěný ve svahu. Mezi muži to tvrdě pocítil David Malý, který právě zde zlomil řídítka i vidlici svého kola.

Uvedené nástrahy muselo absolvovat i starší žáctvo, kde byli úspěšní jezdci Moravec týmu Tomáš Tlamka a Tereza Obořilová. Oba mají za sebou náročný program dvou závodů Českého poháru a Olympiády mládeže, na kterých právě Tereza získala ze sedmi závodů jednu zlatou, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili na horském i silničním kole.
Vítězná kadetka Jana Tesařová (Moravec team) potvrdila svou formu z pohárového Bedřichova, kde v olympijském cross country dojela na stříbrné příčce a mezi chlapci nedal soupeřům šanci Štěpán Stloukal z ACT leraK Blansko.

Starších 18 let se sešla sice nepočetná, ale za to kvalitou velmi silná konkurence. Necelou dvacítku mužů navíc doplnil junior Daniel Mayer (CK Hlinsko) a veterán Pavel Balák (Moravec team), mistr republiky v cyklokrosu. Radim Kovář, který v kategorii do 23 let při Českém poháru v Bedřichově obsadil sedmou příčku byl tak v cíli jediný zástupce mužů na stupních. Souboj generací měl zajímavou koncovku, kdy nejmladší Daniel přijel do cíle první před padesátníkem Pavlem a tak se elitní muž Radim musel spokojit s bronzem.
Mezi ženami se prosadila zkušená brněnská závodnice Lucie Veselá (GT Bikeplac), její týmový kolega Dušan Olejníček pak vyhrál závod veteránů nad 50 let a Martin Gottwald, nová akvizice Moravec teamu dominoval skupině mužů nad 40 let.

Kompletní výsledky budou zveřejněny na webových stránkách www.pohardrahanskevrchoviny.cz. Celkem ve Žďárné startovalo 121 jezdců. Další díl poháru se koná 6. července ve Spešově na technické trati v okolí koupaliště.