«

»

Velenov: klimatický extrém!-2

Skutečně nepamatuji, že by některá z Velkých cen v minulých ročnících MTB „Vrchoviny“ byla vystavena po celý svůj průběh tak vytrvalému dešti, jako jsme to zažili minulou sobotu ve Velenově… Na účasti závodníků (bylo jich nakonec 152 statečných, vodě-vlhku-zimě-mlze-odolných) se tato skutečnost samozřejmě projevila a ti, kteří velenovské „dešťové peklo“ zvládli, si skutečně můžou říkat, že jsou Ti praví bikeři tělěm a duší… Kromě rajdrů byla za dané situace  notně prověřena odolnost i pořadatelského týmu, který  pod taktovkou svědomitého starosty obce a ředitele závodu Honzy Havelky obsál v obtížných klimatických podmínkách na jedničku! V ostře sledované elitní kategorii můžů obhájil vítězství z před čtrnácti dnů z Kořence Petr Šich (MORAVEC Team), který tak povrdil, že na biku umí jak „za sucha“, tak i „za mokra“…

Petr Šich navíc svým vítězstvím zbortil letošní tradici závodů kategorie mužů ELITE, že co start to jiný vítěz. To od Velenova už neplatí a Šich se rázem  zařadil mezi adepty na TOP 5 v celkovém pořadí. Závěr startu mužů byl skutečným vrcholem „uplakané“ velenovské „race“. Šich před svými třemi pronásledovateli kroužil s dostatečným  náskokem. Tito tři za ním však absolvovali těžký závod „de facto“ bok po boku a bylo jasné, že o stříbrné a bronzové medaili se rozhodne až v samotném závěru. A skutečně… Dva borci týmu Kola Koblížek, Aleš Zatloukal a Petr Koblížek svedli finální souboj s Tomášem Vrbackým z Lelekovic a měli být – teoreticky – v týmové početní výhodě. V posledním čtvrtém  kole „za to vzal“ Aleš Zatloukal, dokázal poodjet dvojici Koblížek-Vrbacký a vybojoval s náskokem 20 vteřin stříbro. Petr Koblížek s Tomášem Vrbackým přijeli do cílové roviny bok po boku a v úžasném adrenalinovém cílovém – tak trochu generačním souboji – slavilo úspěch relativní  mládí (Tomáš Vrbacký) před zralostí a zkušeností (Petr Koblížek). Každopádně tato jejich bitva byla na závěr parádním číslem velenovského bikového dne!

Velenovský závod opět ozdobily svojí účastí VIP osobnosti. Senátorka Mirka Vítková, patronka celé soutěže díky které se mohou děti pravidelně těšit z dovádění na skákacím hradu (který tentokrát, pravda,  kvůli trvalému dešti zel povětšinu času prázdnotou), byla lídrem prvního slavnostního ceremoniálu, kdy odměnila nejlepší děti do věku osmi let. V těchto startech svoji letošní suverenitu opět potvrdili již jistí vítězové „Vrchoviny“: Martin Hruda (Drahanský sporttým – odrážedla) a Šimon Grošek (Brno – kat. do 6 let). V závodě dívek do 6 let na sebe ziskem 3. místa upozornila boskovická Elen Mazalová, pro kterou to byla letos premiérová „placka“, a která nestíhala pouze vítězku, zlínskou Sofii Drongovou (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a již jistou celkovou vítězku Leonu Eclerovou (MORAVEC Team). Starty dětí mládí 7-8 let pak s jistotou ovládly hvězdičky závodů MINIME z letošního MTB MČR v Hlinsku, Samuel Zítka (Bike Team NMnM) a Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice).

Druhý blok startů dětí 9-14 let byl snad deštěm zužován úplně nejvíc… Z šesti plánovaných závodů se jich uskutečnilo nakonec jen pět: do závodu se bohužel nepřihlásila opět ani jedna starší žákyně. Přítomná, čerstvá vicemistryně Evropy, starší žákyně, Eliška Hanáková (MORAVEC Team) ve Velenově sice byla, ale pouze mimo tratě, aktuálně regenerující před blížícími se pohárovými cyklokrosy. Obdobně, jako Honza Zatloukal (Nutrend Specialized Racing), čerstvý desátý nejrychlejší junior na světě, který si – k naší velké radosti – opět mezi nás našel cestu, byť do bojů juniorů ve svém  závodě nezasáhl. Kategorii chlapců 9-10 let a mladších žáků ovládli s přehledm bratři Tomáš a Lukáš Raškovic (Short Bike Academy Opletal). K již jistému celkovému vítězi Tomáši Raškovi, přibyl tedy po Velenově i jeho starší brácha Lukáš Raška. Blahopřejeme! Start dívek 9-10 let byl ve znamení „double“ dívek MORAVEC Teamu. Jak vítězka Justýna Novotná, tak v cíli druhá Lucie Gottwaldová za deště a na bahnitých tratích  potvrdily, že jsou evidentně „holkami do nepohody“…!

Kuriózní situace nastala v závodě mladších žákyň, kdy si trojice rozhodčích v době startu neupřesnila počet kol, které mají dívky odjet a tato skutečnost způsobila následně zbytečnou nervozitu, emoce a dohady…  Skutečně raritní věc, která se hned tak nevidí, a která se určitě v budoucnu už nesmí a nebude opakovat… Každopádně souboj Anna Hanáková (MORAVEC Team – 2. místo) – Amálie Gottwaldová (MORAVEC Team – vítězka) – Nikola Bradáčová (ACT Lerak – 3. místo) – Anna Hudečková (TUFO Cyklozákladna Otrokovice – 4.místo) byl dalším z vrcholů propršeného Velenova! Ještě doplním info o vítězi v prestižní kategorii starších žáků. Síly si nejlépe rozvrhl David Friedl (SK Jiří Team), který nakonec na rozbláceném povrchu a za trvalého deště „uštval“ své bejvětší soupeře – Honzu Hudečka (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a Vítka Lipenského (MORAVEC Team) a má v celkovém pořadí této vzácně vyrovnané kategorii, před zbývajícími dvěma závody, nejlepší výchozí pozici.

Jednou z osobností posledního bloku startů byl za nekončícího vytrvalého  deště junior Vojtěch Neradil (Kolovna KM-BT Morkovice). Dvaadvacátý  z letošního MTB Českého poháru, se objevil  letos na „Vrchovině“ premiérově a svým suverénním vítězstvím v závodě juniorů / kadetů pod neprostupnými tmavými mračny oslnil! Ve stejné kategorii dívek se na startu opět objevila již „tutová“ vítězka letošní „Vrchoviny“ Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín) a i ona všem předvedla, že s konáním závodu v počasí, že bys „psa nevyhnal“ nemá problém. Vyhrála velmi jistě, před svojí sestrou a týmovou kolegyní Sofií Malošíkovou a i v tomto přpadě je tedy víc než jasné, že sestry Malošíkovy jsou evidentně také „holkami do nepohody“..! Po Velenově se určitě zisk medailových úspěchů slavil na Hané u Rašků, u Gottwaldů ve Spešově u Blanska či u Malošíkových v Hulíně… Ale určo taky u Haluzíků v Olomouci! Syn Martin Haluzík bral cenné stříbro mezi mladšími žáky a táta Martin Haluzík „převálcoval“ svoje soupeře v závodě mužů Masters II. V závodě porazil o víc než minutu v cílu druhého Stanislava Červeného (SÜD-TÜV Rusava Bike Team). Ale i v rodině Červených v Brně se asi v sobotu večer hodně slavilo: ke stříbru Standy  přidala jeho manželka, a parťačka z týmu, Sylvie Červená zlato ze závodu žen! A vůbec nesnižuje její výsledke skutečnost, že se na start těžkého závodu postavila sama… Naopak… Neopomenu ale ani rodinu Kupských. Dcera Žaneta Kupská vybojovala do rodinné pokladnice v závodě dívek 9-10 let bronz a táta Aleš Kupský, jako správný vzor, dokonce zlato v závodě mužů Masters III. A rázem se tak stal spolu favoritem na zisk poháru za celkové prvenství!

Sylvie Červená svým výsledkem pomohla jednak sobě (posunula v celkovém pořadí kategorie žen na 2. místo), ale také Tereze Nesetové (In-Life Cycling Team), která sice ve Velenově nestartovala, ale výsledek závodu a vítězství Silvie, to obojí  ji posunulo již do pozice celkové vítězky. Blahopřejeme! Sečteno – podtrženo: po Velenově se portfolio celkových vítězů letošní MTB „Vrchoviny“ rozrostlo pouze o dvě jména: K Martinu Hrudovi (Drahanský Sporttým – odrážedla), Šimonu Groškovi (Brno – do 6 let), Leoně Eclerové (MORAVEC Team – do 6 let), Tomáši Raškovi (Short Bike Academy Opletal – 9-10 let) a Juli Malošíkové (Cykloteam MXM Hulín) přibyli Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal – 11-12 let) a Tereza Nesetová (In-Life Cycling Team – ženy ELITE). Z 18-ti kategorií je tedy vše otevřené ještě v 11-ti kategoriích… Nepochybuji, že další tajenky poodkryje předposlední závod, který se jede už tuto sobotu  v Knínickém „Val di Sole“… Zde studujte kompletní výsledkový servis, z Velenova a jsou k omrknutí už i dvě fotogalerie, které potvrzují letošní velenovský klimatický extrém… Díky Liduško Adámková, Lenko Tlamková, Karle Všetulo  a Františku Čefelíne!