«

»

Řízná Vysočina aréna..!-2

Areál Vysočina arény v Novém Městě na Moravě byl o minulém víkendu opět po čase centrem bikového dění. Kromě závodu Českého poháru orientačních bikerů se zde odjel i třetí závod MTB Poháru Drahanské vrchoviny. A byl to závod se vším všudy: Nechyběly tvrdé, kontaktní souboje, výborné individulální výkony, pády, drcance  a karamboly… To vše bylo umocněno litry potu, kterým bikeři náročné tratě zkropili, nějaká ta slzička, leckdy společně s kapkou krve – také ukáply…   Zkrátka akce měla ten pravý říz, a drtivá většina z aktérů (ať už pasivních diváků či aktivních závodníků) si určitě přišla na své! 

Za nedělní parádní MTB zážitky patří dík hlavně pořadatelům, v čele se svědomitým Petrem Kopřivou, který se svými přáteli, především z úspěšného Bike Teamu Nové Město na Moravě, vytvořil bezvadně fungující „team-work“, který se dokázal postarat prakticky o vše potřebné: od optimálního počasí až po parádní zpestření akce v podobě bohaté tomboly! Skutečně, klobouk dolů..! Bezmála dvě stovky rajdrů, jako by se chtěly pořadatelům odvděčit, předváděly často úžasné souboje, leckdy – jak už jsem naznačil – až na kerv, a skoro vždy do poslední kapky potu..!

Zcela nové, rychlé tratě byly situovány výhradně do lokality biathlonového závodiště v lese Plačkovec a hlavní okruh o délce  3.330 m byl „okořeněn“ i několika náročnámi umělými překážkami. Odrážedla, která tradičně Velkou cenu svými starty zahajovala,  zdolávala na trati stoupání v táhlé  levotočivé cílové zatáčce,  a protože to bylo výhradně do kopce, prosadily se – co by vítězové – pravděpodobně budoucí vrchařské typy: mezi chlapci (startovalo jich letos rekordních 14!) to byl Honzík Hlubinka (MORAVEC Team) a z děvčat byla nejrychlejší Stázka Kladenská z Brna.

Hlavní dění první třetiny závodu se odehrávalo na dětském okruhu o distanci 480 m. Chlapci do 6-ti let vyrazili na  okruh dvakrát a naděje místních fanoušků se upíraly na domácího favorita, Sebastiana Zítku (BT NMnM), který před týdnem vybojoval vítězství ve své kategorii MINIME při závodu MTB Českého poháru v Bedřichově. Sebík zvládl svoji úlohu s přehledem: ujel soupeřům o 20 vteřin a vybojoval pro domácí tým první zlato! Linda Válková (Sport Club Střílky) byla pro změnu severéně nejrychlejší mezi stejně mladými dívenkami a výborně zaskočila za svoji týmovou kolegyni, Punam Lusíkovou (vítězka z Jinačovic), který tentokrát na startu chyběla. Každopádně: Sport Club Střílky – zřejmě „slušnej“ oddíl!

Parádní bitva se odehrála hned v dalším startu, který obstarali kluci 7-9 let. Byť rozhodčí klukům přidali jedno kolo (závod se jel tedy na 4 kola), finišovalo prvních pět borců v rozmezí 12-ti vteřin! A byl to nakonec šikovný Patrik Mach (Drahanský Sport team), který proťal cílovou čáru vzácně vyrovnaného závodu jako vítěz!

Z osmi premiantů, kteří ve svých kategoriích slavili vítězství jak v Babicích tak i Jinačovicích, zbyli po závodě v NMnM už jen čtyři. Nejmladším z nich je osmiletá závodnice z Jedovnic, Maruška Ottová, která byla suverénní i na třetí „Vrchovině. Do cíle dojela před soupeřkami s luxusním, takřka minutovým náskokem. Jen ještě doplním, že děvčatům 7-8 let nechali rozhodčí pro závod původní počet kol – tj. tři. Po prvním slavnostním ceremoniálu, jehož bezchybnými lídry byli – členové zastupitelstva NMnM Mgr. Ivana Kadlecová a JUDr. Libor Černý se další dětské kategorie utkávaly již na okruhu dlouhém 2600 m. Adrenalinový byl hned první start kluků 9-10 let. Dosavadní suverén letošní MTB „Vrchoviny“, Matěj Hájek (SPRTREG) šel po startu opět do čela, ale tentokrát mu byli soustavně v patách dva zdatní „honicí psi“: Dan Čížek (Cyklo Kyjovský) a Ondřej Matušů (SK Edie Team Vsetín). Kluci měli závod vypsán na jedno kolo a po necelých osmi minutách se řítili do cílového oblouku společně takřka bok po boku! Favorit to nakonec zvládl. Matěj Hájek vyhrál, těsně za ním finišovali oba jeho stíhači v pořadí Čížek, Matušů.I Matěj Hájek tedy drží po třech závodech stále neporazitelnost! Mimochodem, tento start byl početně opravdu silný: Startovalo rekordních 20 závodníků!

Závod stejně mladých děvčat, který se jel paralelně s chlapci (doháněli jsme tím časový skluz způsobený nadprůměrnou účastí dětí v prvním startovním bloku), byl  v režii Adély Vodicové (Cyklo Team MXM Hulín). Ta přijela do cíle s náskokem 13-ti vteřin, ale souboj za ní o stříbrnou medaili byl vskutku parádní..! Až cílová fotografie(!)  rozhodla ve prospěch Adély Valáškové (Aspire SCM), ale pochvalu a uznání za bojovnost si určitě zaslouží v cíli nakonec bronzová, Barbora Neužilová (Cyklo Kyjovský). Mladší žák a starší bratr Barbory Neužilové, Marek Neužil (Cyklo Kyjovský), se nechal svojí sestrou inspirovat a ve svém startu také mocně proháněl nakonec vítězného favorita Tobiáše Měřinského (TUFO CZ Otrokovice). Doma u Neužilů se  po návratu z „race“ asi docela slavilo! Jasnou favoritku měl i závod mladších žákyň v domácí Veronice Fouskové (BT NMnM). Předpoklady se naplnily, Verča jistě vyhrála, navíc – k velké radosti domácích fandů – jako druhá dojela do cíle její týmová parťačka a jeden z objevů letošní „Vrchoviny“ Viktorie Němcová. Pro BT NMnM cenný „double“! A právě Verča Fousková je letos na „Vrchovině“ dalším, doposud neporaženým závodníkem!

Starty s pořadovým číslem 11 a 12 obstaraly starší žáci a žákyně a tyto uzavřely druhý blok Velké ceny NMnM. Od napínavých bojů jsme si trošku oddechli, protože jak Adam Pražan (SPORTREG), tak Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice) vyhráli zcela přesvědčivě. Zaujal ale vyrovnaný  boj o stříbro do posledního metru, který spolu svedly třináctiletá Ella Surovcová (Bike Pro Racing Valašské Meziříčí) s o rok starší Eliškou Drongovou (TUFO CZ Otrokovice). Z druhého místa se nakonec radovala závodnice z Valašska.

Místo tradičního klání tříčlenných  štafet bylo vítaným zpestřením již zmíněné losování tomboly. Každý závodník obdržel při prezentaci zdarma tombolový lístek a kolem poledne svědomitá a pečlivá Maruška Zouharová vylosovala 11 šťastných výherců! Ceny byly vskutku hodnotné a povětšinou byl jejich dárcem provozovatel nedalekého Westernového městečka Šiklův mlýn.

To se už ale schylovalo k vyvrcholení „race“, ke stratu elitních, veteránských a juniorsko/kadetských kategorií, které zápolily ma hlavním. 3.300 m dlouhém okruhu. Závod mužů ELITE čítal 17 jmen a shodou okolností nechyběli oba vítězové z předchozích dvou závodů MTB „Vrchoviny“ z let 2018 a 2019 zde ve Vysočina aréně: Martin Haman a Petr Šich (oba Superior Riders). Souboj „eliťáků“ udělaly zajímavým, podobně jako v Jinačovicích, „mladé pušky“. Devatenáctiletý Slovenský reprezentant Juraj Vrbík (Pierre Baguette cycling development) nejen že dal akci punc mezinárodnosti, ale v úvodní části závodu hodně proháněl největšího favorita, od startu na čele kroužícího Petra Šicha. Pak ale Vrbík zvolnil a vpřed se probil stejně mladý Tadeáš Zouhar (ACT leraK) a spolu s ním se na medailové pozice posunul i další „mlaďoch“, čtyřiadvacetiletý Dalibor Hudeček (PSG Mehchanix), který odsunul do té doby bronzového Emila Hekele (Cyklokrámek Svitavy) na nepopulární „bramboru“. Chvilku to vypadalo, že by Tadeáš Zouhar mohl Petra Šicha porazit, ale zkušený borec z Velkých Opatovic neponechal nic náhodě a po zdolání šesti okruhů  proťal cílovou čáru  jako vítěz s náskokem cca 40 vteřin! Třetí start letos na „Vrchovině“ a třetí vítězství! Peťa má k obhajobě „Stanley Cupu“ věru dobře nakročeno!

Závod šesti juniorů kadetů zvládl při neúčasti favorita Patrika Pokorného (Bike Team Stupno) nejlépe šestnáctiletý Šimon Grošek (OCA). Juniorky odstartovaly dvě, z vítězství se v cíli radovala Jolana Tesařová (MORAVEC Team), ale její radost určitě nebyla ta pravá: jediná soupeřka Anna Pantůčková (ACT leraK)  musela totiž po nešťastném pádu závod vzdát. Nebyla ale zdaleka jediným bikerem, který měl rychlé a místy technicky náročné trati podobné problémy. V kategorii Masters III zaujal Ondřej Semerád z Hlinska. Objevil se letos na „Vrchovině“ poprvé a hned z toho bylo vítězství. Výborné formě se nadále těší mladší veterán Pavel Vančuřík (Sportovnidum.cz), který odjel svoji „race“ způsobem start-cíl a suverénné obhájil vítězství z Jinačovic. Do výčtu preminatů  chybí už jen jméno vítězky elitní kategorie žen. Podobně jako Ondřej Semerád si poprvé v tomto roce našla cestu na naše závody Kristýna Koscová (Dema Racing Team), která měla v závodě  jen jedinou soupeřku, mladičkou Lucii Němcovou (SPORTREG). Když se ve výsledkové listině podíváte na ročníky narození obou žen a uvědomíte si věkový rozdíl mezi oběma, asi mi dáte za pravdu, že se jednalo o skutečný souboj generací! Zlato tentokrát ale brala ta zkušenější! „Lucia išla v prvom kole velmi dobre, nasadila celkom ostré tempo, no darilo sa mi isť s ňou. Napokon som jej v druhom kole poodyšla, a rovnomerným tempom náskok aj navyšovala,“ hodnotila průběh závodu za cílovou čarou vítězka a zároveň obhájkyně poháru za celkové vítězství z r. 2023, která nezapře slovenské kořeny. „Z dovodu pracovných povinností dnes závodím nielen tu, ale vobec letos prvýkrát… Ak ostaně čas, rada znovu na tjeto preteky, ktoré sů v mojej oblibe, znovu príděm. Chystám za o 14 dní do Benešova,“ odpověděla usměvavá bikerka ještě na otázku, jak to, že startuje na MTB „Vrchovině“ letos teprve poprvé?

S posledními tóny slavnostní fanfáry při ocenění medailistů z posledního startovního bloku – mimochodem až do konce s námi setrval a předávání cen i v závěru skvěle zvádal člen zastupitelstva NMnM pan JUDr. Libor Černý – skončil třetí podnik letošní „Vrchoviny“, který se vydařil a byl zkrátka parádní! Není divu, že se nám po akci z areálu ku našim domovům ani nijak moc nechtělo..! Ale nešlo jinak..! Zde mrkněte na komplet výsledkový servis, a i dvě fotogalerie jsou již níže k vidění..! A Já už jen připomenu, že o poslední červnové sobotě se opět setkáme – pevně věřím, že minimálně v „novoměstských“ počtech – na čtvrtém závodě, na nejvýše položených tratích seriálu – v Benešově u Boskovic!