«

»

MTB „Vrchovina“ poprvé na Vrchovině!-2

Ano, je tak trochu paradoxem, že až čtvrtý závod letošního MTB Poháru Drahanské vrchoviny pohostí obec, ležící na Drahanské vrchovině… Tato skutečnost ale není nic proti ničemu: jsme moc rádi, že závody této série můžou pohostit i jiné kraje, jiné, nové destinace… Je nám ctí! Nicméně, tuto sobotu se bikeři přesunou na klasickou trať seriálu. Trať, která už jako jediná, pamatuje všech 23. ročníků..! Bikery po roce čeká opět obávaný kopec „Horka“, s nadmořskou výškou 720 m. n. m. Je to tak: benešovské tratě jsou nejvýše položenými v celém seriálu! 

Můžete však být klidní: kyslíkové přístroje na podporu dýchání ani letos nebudou (alespoň doufám) potřeba..! Pořadatelský tým je již v plné práci a vše směřuje k tomu, abyste mohli v pátek, od 17.00 na tratích svědomitě potrénovat! Oproti loňsku připravujeme několik inovativních změn, které, jak předpokládám, uvítáte.

  • Tou první, hlavní změnou je doplnění do názvu Velké ceny Benešova jména nedávno zesnulého našeho kamarády a skvělého muže, pana Karla Všetuly, po kterém smutníme a asi ještě dlouho smutnit budeme…  S laskavým svolením jeho nejbližších Vás tedy budu v sobotu (a snad i v dalších letech) vítat na Velké ceně obce Benešova, Memoriálu Karla Všetuly!
  • Další změna se týká tratě dětí do 6-ti let, která bude prodloužena o cca 100 m. V minulých ročnících po odbočení doleva, do prostoru „břízek“ uháněli závodníci této kategorie z mírného kopce rovnou do cíle. V této cestě-necestě jsou ale vyjeté a docela dobře „maskované“ hluboké stopy po nahodile jezdících traktorech a tak především z hlediska bezpečnosti odkloníme rajdry po odbočení vlevo  mírně doprava na traťovou pasáž, která je standardně součástí tratí pro starší kategorie. Po projetí tohoto cca 100m dlouhého obloučku zabočí děti doprava a teprve pak budou moci finišovat do cílového oblouku.
  • Novinkou bude i to, že obě kategorie 7-8 let pojedou letos svoji trať včetně pasáže „břízky“. I zde tedy čeká děti o pár desítek metrů delší trať a i jeden kopec na víc. K této změně jsme byli vybízeni už v minulosti, letos to tedy „prubnem“ s tím, že předběžně rozhodčí určili děvčatům 1 kolo a chlapcům dvě kola. Změny ale ještě nevylučujeme. Na tomto okruhu odkrouží svůj závod samozřejmě i kategorie 9-10 let, 11-12 let a štafety, jejichž start je opět součástí benešovské „race“. Propozice tedy mají tuto podobu  PDV-2024 Benešov_propozice_2 níže mrkněte na traťové plánky.
  • A úplně nejčerstvéjší novinkou je to, že na dvou místech v rámci traťových okruhů, budou doplněny – podobně jako v předchpoích závodech – umělé překážky: na dojezdové louce to budou schody z palet a budou se týkat kategorií 7-8 let a všech dalších starších kategorií. Méně zdatní závodníci budou moci samozřejmě použít, „hladkou“ objízdnou trasu. Na louce za školou budou před odbočkou k břízkám umístěny vedle sebe dva „skokánky“: pro kategorie do 6-ti let a 7-8 let budou v nízké, snadné variantě, pro kategorie od 9-10 let a starší budou v o něco vyšší, těžší variantě. I zde  budou moci méně zdatní závodníci samozřejmě použít, „hladkou“ objízdnou trasu. No a odpočinkové místo na trati (posezení pro 4 bikery – viz fotka) – tzv. „plahočina“ bude pravděpodobně také horkou novinkou Velké ceny Benešova! Pro Vaši lepší představu je poloha předpokládaných umělých překážek doplněna do traťových plánků.

A ještě aktualita o stavu tratí: naštěstí Benešov prudké deště z úterka a středy nepotkaly. Ne, že by nepršelo. To zase trochu jo. Nicméně místy je na tratích nutno s „bahýnkem“ a „čvachtačkou“ počítat. Podmáčená je louka, kterou pojedou kategorie od 13-ti let a starší směrem k lesu, k vysílači. Ale nepochybuji, že relativně suchou stopu si zde určitě najdete a vyjedete! Dále je podmáčená lesní cesta, kterou se sjíždí na zpevněnou „Šťepánovskou“ spojku. Les ja tam hodně „zavřený“ a sluníčko to zde zatím nedokázalo vysušit. I toto info je aktuální pro kategorie od 13-ti let a starší. Třetím vlhkým místem je sektor „Labutího jezera“,  za odbočkou doleva ze zpevněné „Štěpánovské spojky“. „Labutí jezero“ už ale zdaleka není tím, čím bývalo (aktuálně se jedná spíše o jezírko) a Vy (opět kategorie od 13-ti let a starší) zde budete mít dvě možnosti: buďto jezero (tj. kaluž)   proletět napřímo nebo využít pevného mostku vpravo, který jsme vyztužili kobercem. Co se týče  dětských tratí, tak  to trochu „čvachtá“ v „Olších“ – což je porost naproti „Břízkám“ a pocítí to tedy hlavně děti do 6-ti let. Ale pevně věříme, že dnes už pršet nebude (nebo alespoň ne moc) a že proces vysychání ve zmiňovaných místech bude dále pokračovat!

Jak už jsem zmínil, „Horka“ je součástí MTB „Vrchoviny“ od jejího prvního ročníku. Jede se zde ale už po dvacátéčtvrté. Ještě před „startem“ Poháru Drahanské vrchoviny zde proběhl úplně první MTB závod už v r. 2001! Galerii vítězů ve dvou hlavních kategoriích si můžete připomenou zde:Galerie vítězů 

Jak je z tabulky patrné, mezi ženami je historickou rekordmankou s počtem pěti vítězství legendární Šárka Chmurová, v mužích drží primát se třemi „zlatými“ další cyklistická legenda – Zdeněk Mlynář. Na populárního „Mlynyho“ by se už letos mohl dotáhnout Petr Šich (Superior Riders), který zde: jednak bude obhajovat prvenství z loňska a jednak si drží letos na „Vrchovině“ neporazitelnost! Nejrychlejší ženou byla na „Horce“ loni Kristýna Koscová (Dema Racing Team) – vítězka předchozího závodu v Novém Městě na Moravě.

Sám jsem zvědav, jak Benešov „zamíchá“ výsledkovými listinami před prázdninovou pauzou… Každopádně Benešovem se „Vrchovina“ překlápí do své druhé poloviny. A začíná tedy jít pomalu do tuhého..! Těšíme se na Vás s vírou, že Vás opět dorazí značná početní síla! A přivezte zase sluníčko!

Plánky tratí: