«

»

„Monaco“: Útok ze Slovenska!

Že se čas od času zahraniční rajdři objeví na závodech MTB „Vrchoviny“, na to už jsme si v její sedmnáctileté historii zvykli. Čtvrtý letošní závod regionální bikové série, který první červencovou sobotu vzorně pohostila obec Valchov, toto pravidlo občasné účasti „cizineckých bikových legií“ potvrdil, novinkou byla ale skutečnost, že si „přespolní“ závodník odvezl vavřín vítěze – a rovnou v nejprestižnější kategorii muži ELITE! Podobnou skutečnost nepamatujeme a bude zajímavé sledovat, zda sobotní vítězný start slovenského reprezentanta U23 Filipa Sklenárika (PROefect Team) byl spíše výjimkou nebo je už MTB „Vrchovina“ na tolik v bikerském podvědomí i v zahraničí a starty rajdrů z cizích zemí se stanou pravidlem? Uvidíme… Třeba už tuto sobotu ve Žďárné…

Valchovské Monaco – Monte Carlo je u bikerů ve velké oblibě a i letos jich dorazilo na start nadprůměrné množství! Velice pozitivně byla jezdci kvitována modifikace hlavního okruhu, kdy legendární a náročná traťová sekce „Písečák“  se díky kreativitě a vynalézavosti ředitele závodu Josefa Baráka nejela jako obvykle jednou, ale hned dvakrát! Takže mezinárodní oficiální název této atraktivní traťové pasáže, uznaný komisařem UCI,  je po sobotě: „DOUBLE SAND PIT“.

Prestižní závod mužů ELITE byl prvým vrcholem valchovské bikové soboty. Zpočátku to vypadalo, že vedoucí závodník průběžného pořadí v této kategorii, Jirka Ošťádal (Enjoy Riding Team) bude po Benešově útočit opět na druhé „Vrchovinové“ prvenství. Pak se ale do „hry“ razantně vložil Pavel Holec (CGB Racing Team) a po většinu závodu, který byl vypsán pro „chlapy“ na šest kol, to byl on, kdo „tahal za nejdelší konec“. Ze zadních pozic ale razantně útočil už v úvodníku zmíněný  Filip Sklenárik. Už po prvním kole se prosmýkl klubkem devatenácti „eliťáků“ na čelní pozice a v posledním se dokázal  posunout i před Pavla Holce a s náskokem osmi vteřin dobýt ve Valchově historické prvenství! Pro stříbro si dojel nakonec Jirka Ošťádal, který – podobně jako v Protivanově – dokázal v závěru závodu zrychlovat a Pavla Holce odsunul ve finiši na bronzovou pozici dvěma vteřinami náskoku. Že první tři borci přijeli po bezmála hodinové bitvě do cíle v intervalu deseti vteřin, dosvědčuje dramatičnost tohoto, pro diváky velice atraktivního startu…

Předehry k vrcholu dne, kterým závod mužů ELITE určitě byl, obstaraly velice svědomitě starty dětských a mládežnických kategorií, které se převážně – stejně jako na předchozích MTB „Vrchovinách“ – vyznačovali v (nejen) bitvách o medaile – vzácnou vyrovnaností… Ať už to byly souboje (o prvenství) Martina Hrudy (Drhanský Sporttým) s Matyášem Burgetem (Suchý) v kategorii odrážedel, či Lucie Gottwaldové (MORAVEC Team) se Sárou Škubalovou (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), Samuela Muchy (SK JIří Team) a Filipem Eclerem (MORAVEC Team).

Vteřina dělila v cíli i dvě nejlepší mladší žákyně, borky MORAVEC Teamu – Barboru Tlamkovou a Annu Hanákovou, stejně dramatickou bitvu o prvenství svedli i stejně mladí chlapci, Jakub Mušálek (Head Bike) a Jakubem Kočvarou (Drahanský Sporttým). Domácí diváky pak dokonale pobláznila a bikové odborníky šokovala v závodě děvčat do 6 let neznámá  valchovská dívenka  Tereza Přikrylová, která si „jen tak přišla zazávodit“ a  na trati dlouhé 250m, kterou děvčata obkroužili 4x, zaostala za vítěznou Veronikou Fouskovou (Nové Město na Moravě)  na stříbrné pozici o pouhé 4 vteřinky..!

Zmíním ještě i start čerstvého druhého vicemistra mezi kadety z MČR v silniční časovce jednotlivců, od útlého věku pravidelného účastníka MTB „Vrchoviny“, Honzu Šindeláře (MORAVEC Team), který ve Valchově potvrdil formu a suverénně ovládl závod kategorie junioři / kadeti. Kromě mnoha řízných a vyrovnaných bitev, které jsem výše ve stručnosti zmínil, dal valchovské „race“ „šmrnc“ i závod štafet, ve kterém si pro dvě medailové pozice (včetně té nejcennější)  dospurtovali rajdři MORAVEC Teamu. Bylo by velice netaktní zapomenout na závod žen. Pravda, nezávodilo jich mnoho (dvě), ale uznání a zmíňku  zaslouží jak vítězka, Denisa Knapková, tak i druhá v pořadí, Alžběta Stunová (obě BB Cyklosport Superior Team. A kdyby se měl vyhlácit největší smolař sobotního „Monte Carla“, pak by jím asi byl Jakub Říman (Cykloteam Kolárna), který, byť věkem ještě junior (3. místo v průběžném pořadí ČP po závodě v Bedřichově v této kategorii), si „střihnul“ závod s „eliťáky“. Potíže s řetězem hned v úvodu závodu ho hodně zdržely, pak se ale Jakub rozjel k fantastické stíhací jízdě, která mu v cíli vynesla úctyhodné, 5, místo…

A když k výše uvedenému připočteme, že avizované počasí „All exklusive“ do Valchova v sobotu skutečně dorazilo, stejně jako patronka letošní MTB „Vrchoviny“, senátorka Mirka Vítková, těžko budeme hledat něco, co bychom na letošním „Monacu“, které se uskutečnilo v den  startu legendární silniční Tour de France, postrádali…. Zde již mrkněte na kompletní výsledkový servis a ke zhlédnutí je už i pět hutných fotogalerií:

V rychlém sledu pokračuje MTB Superior – COLORprofi Pohár Drahanské vrchoviny už tuto sobotu pátým závodem ve Žďárné, do Valchova se bikeři vrátí 4. srpna, kdy se zde odjede MTB maraton Valchovský Drtič, který je i letos doplněn o starty dětských kategorií od odrážedel včetně.