«

»

„Kořenec, Kořenec, na pěkné rovině…

…teče tam voděnka, teče tam voděnka dolů po dědině..!“Tak zní jedna ze slok kořenecké lidové písničky, která potvrzuje zdejší hluboké folklorní tradice. Kořenec je z r. 2002 jednou z pěti obcí Drahanské vrchoviny, které tehdy položily základní kmeny MTB seriálu, který, věřte – nevěřte,  letos zažívá již svůj 18. ročník. Jeho osmý díl má svůj termín tuto sobotu a pohostí ho právě Kořenec, který kromě svébytného folklóru je určitě hrdý na svůj větrný mlýn, kolem kterého i letos budou svištět bikeři, jak pevně věříme, minimálně ve stejných počtech, jako v předchozích sedmi závodech!

Celkem tři zásadní modifikace tratí od r. 2002 pamatuje závod v Kořenci, který se v současnosti může pyšnit – díky zbudovanému krásnému dětskému hřišti – snad nejlepším zázemím pro děti mezi všemi pořádajícími městy a obcemi MTB „Vrchoviny“! Věřte nebo nevěřte, ale všechny tři varianty hlavní tratě,včetně té aktuální, jejímiž autory jsou kořenečtí rodáci Jarda a Patrik Kolářovi (otec a syn), jako kdysi aktivní závodník, pamatuji. Z mého pohledu ryzího bikera – amatéra nejvíc vzpomínám na tu druhou variantu, která byla situována do lesů směrem k Šebetovu. Ale rozumím tomu, že pokrok v úrovni cross county si vyžádal změny ve smyslu vyšší obtížnosti tratí a právě tento trend splňuje současný kořenecký hlavní okruh, jehož dominantou je lesní přírodní útvar „Skalka“ (shoda s Okrouhlou je čistě náhodná).

Z pohledu obtížnosti aktuálního hlavního okruhu budou mit bikeři zřejmě ke slovům  krásné kořenecké lidové písničky, jejíž text první sloky jsem ocitoval v úvodu tohoto článku, značné výhrady… Skutečně: terén v okolí obávaného lesního přírodního útvaru „Skalka“ je vším, jenom ne rovinatým… Tým organizátorů, pod vedením svědomitého ředitele závodu a současně i starosty obce Kořenec, Mirka Zemánka, je ve věci přípravy závodu akční už od pondělí. V úterý proběhlo základní „vymlíkování“ tratí a současně i jejich nové zaměření. V souladu s tímto si zde můžete pročíst již schválené propozice:PDV-2019-propozice-Korenec-T

Z loňska si pamatujeme (jelo se zde 9. června) dramatický souboj v kategorii mužů ELITE mezi Dominikem Prudkem (Ethic Sport Team) a Michalem Kozlem (Superior MTB Team), který nakonec vyzněl pro o 8 let mladšího závodníka z Lysic, Dominika Prudka. Oba se letos již na letošní „Vrchovině“ vítězně prezentovali: Prudek vyhrál závod v Benešově a Kozel byl nejrychlejší nedávno v Bukové. Kdo ví? Možná nás čeká v sobotu repríza jejich loňské parádní bitvy… V ženách byla před rokem na Kořenci nejrychlejší zkušená Kristýna Koscová (TS Bohemia Kross Team), která suverénně, o více jak 4 minuty, porazila o 11 let mladší Pavlínu Maráčkovou (SK Jiří Team). I k reprýze tohoto souboje by mohlo letos teoreticky dojít, i tato těmto dvěma děvčatům jsme už letos mohli na „Vrchovině“ zatleskat.

Kromě závodů dospělých kategorií nás samozřejmě budou zajímat hlavně starty dětí a závod v Kořenci by už teoreticky mohl stanovit v některých kategoriích celkové vítěze. A protože předpověď počasí na sobotu je zatím veskrze příznivá, určitě si nenechte ujít ani tento závod! Těšíme se na Vás!

Plánky tratí: