«

»

Konečné zúčtování v aréně

13. ročník Poháru Drahanské vrchoviny je od soboty 27. září minulostí. Ač nejsou Boskovicím závody horských kol neznámou, vždyť naposledy v loni se zde uskutečnil finálový závod Českého poháru, regionální seriál sem zavítal poprvé ve své historii. Nejen závod jako takový, ale i finále s celkovým hodnocením a krajský přebor byl tak přípravou i průběhem pro pořádající Moravec team o to náročnější.

Vyzkoušené prostředí westernu s tratí v Doubravech posloužilo cyklistům i letos. Start a cíl v hlavní aréně s měkkým pískem a především technické úseky loňského pohárového okruhu nešlo vynechat. Boskovická trať se tak zařadila mezi nejnáročnější drahanské závody po bok Benešova či Okrouhlé a Valchova.

Už ranní starty na odrážedlech slibovaly početnou účast především dětí do 12 let. Celkem se na start postavilo 88 kluků a děvčat. Závody cyklistických nadějí tak mají náboj od startu až do cíle s nádhernou diváckou kulisou. Drobotina jezdila na jednodušší variantě okruhu, ale především úvodní zatáčkovité stoupání a jízda po měkkém podloží nahrávala zkušenějším borcům.

U mládeže, která bojuje nejen se svody civilizace, ale při závodech i s náročnější tratí se však odliv účastníků potvrdil i v letošním ročníku. Starší žactvo (13-14 let), kadeti (15-16 let) a Junioři (17-18 let) už startují i na republikových soutěžích a je zásluhou i místních závodů, že se v nich daří jezdcům z regionu. Úspěšnými tak jsou členi Moravec teamu a ACT Lerak Blansko. Jelikož už začala cyklokrosová sezóna, chyběla domácí kadetka Adéla Šafářová startující na prvním závodu v Lošticích. Během dne dorazila vynikající zpráva, že v konkurenci dospělých žen zahájila cyklokrosařskou sezónu na bronzovém místě.

Závěrečný odpolední start a nejnáročnější pasáže okruhu patřili pětici dospělých kategorií. Po pěti kolech absolvovali ženy a veteráni. Mezi čtyřicátníky dnes neměl den Jaroslav Matoušek, vítěz šesti závodů seriálu, kterého s náskokem 1 minuty a 46 sekund porazil blanenský Martin Kubíček. U padesátníků byl suverénem Pavel Balák, veteránský mistr republiky v cyklokrosu už od začátku vyrazil ve velkém tempu a nepolevil až do cíle, ve kterém měl náskok 2:45 minuty před svým bratrem Leošem.
U žen na startu chyběla Eva Zemánková, celková vítězka, a tak pětici žen vcelku jasně dominovala Kristina Koscová.

Muži jeli celkem šest okruhů. V nejpočetnější skupině Expertů, hobby jezdců, si vítězství odvezl Petr Koblížek z Prostějova, který jediný dokázal držet krok s nejlepšími v kategorii Elite. A právě elitní kategorie mužů dokazuje výsledky třináctileté práce pořadatelů poháru, kdy tři nejlepší vyrostli právě na místních tratích Drahanské vrchoviny. Vyhrál Radim Kovář z Benešova, dnes jezdec profistáje Superior Rubena, druhý Adam Sekanina ze Suchého sedlá hlavně silniční kolo v kategorii do 23 let v dresu Favoritu Brno a třetí Tomáš Tlamka z Okrouhlé, čerstvý vítěz Českého poháru horských kol, startující za Moravec team.

Právě v Boskovicích se uzavíralo i bodování celého seriálu, který měl letos čtrnáct zastavení v jedenácti pořadatelských obcích od dubna do září letošního roku. Oproti loňsku, kdy se jel o jeden závod navíc, jsou statistické údaje téměř totožné. Celkem startovalo 510 jednotlivých závodníků, kteří dohromady absolvovali 1872 startů, z účastníku je plných 30 procent z pořadatelských obcí a 67% závodníků do 18 let.

Výsledky závodu a celkového pořadí jsou zveřejněny na webu http://vysledky.pohardrahanskevrchoviny.cz/2014/?page=vysledky