«

»

Jinačovice: souboj Titánů!

I druhý závod MTB „Vrchoviny“, který o prvním červnovém dnu vzorně pohostily Jinačovice, měl svoji kvalitu. Především v závodě mužů ELITE se sešla hvězdná konkurence:  obhájcem loňského prvenství a úřadujícím „Vrchovinovým“ Králem, Petrem Šichem (Superior Riders) počínaje, a dvěma českými  cyklistickými esy, Matějem Průdkem (OSTRA-MULTICRAFT Čeladná) a Emilem Hekele (CYKLO KRÁMEK Svitavy) konče! Nakonec  zde svoje loňské prvenství obhájil Petr Šich, ale cestu na „první bednu“ neměl zpočátku snadnou..!

Matěj Průdek dostál své pověsti a při nájezdu do 3. kola (závod byl vypsán na 6 okruhů dlouhých 3.600 m) si před Petrem Šichem vytvořil mírný náskok, byť byl jejich souboj byl zpočátku závodu zcela vyrovnaný. Za nimi s odstupem kroužil na 3. místě nováček mezi dospělými, Roman Šindelář (HEAD Pro Team Opava), pronásledován zkušeným cyklistickým „vlkem“ Emilem Hekele. K překvapení všech přijel z lesa do cíle 3. kola, jako suverénně vedoucí závodník, Petr Šich! Matěje Průdka bohužel postihla v průběhu 3. kola slibně rozjetého závodu  smůla v podobě defektu… Za dané situace bylo rozhodnuto: Petr Šich si rovnoměrným tempem vedoucí pozici zkušeně ohlídal až do cíle, obhájil prvenství z Babic a je po dvou závodech v kategorii muži ELITE jasným lídrem seriálu. „Opravdu nevím, jak by můj souboj s Matějem (Průdkem) dopadl, kdyby ho nepostihla smůla… Když se posunul ve druhém kole přede mě, byl to pro mě velký motiv: jak pro býka červený hadr… Matějova smůla bohužel souboj  předčasně rozhodla…“, hodnotil po závodě vítězný Peťa Šich.

Z napínavého boje o zlato tedy nakonec sešlo a zdálo se, že i stříbro si v klidu pohlídá do té doby výborně jedoucí Roman Šinedlář. Ale „chyba lávky“: na cílové louce závěrečného, šestého kola, se před Romanem objevil Emil Hekele! S odstupem minuty proťal cílovou čáru za zkušeným cyklokrosařským matadorem na bronzové pozici Roman Šindelář„Ne, žádný technický problém mě v posledním kole nepotkal, prostě mě úplně „došlo“…“, objasnil v cíli Roman Šindelář příčinu svého zpomalení v závěru závodu. I tak jeho premiéra na „Vrchovině“ mezi „eliťáky“ dopadla na výbornou! Prohrát s Šichem a Hekele není, myslím, vůbec ostuda. „S mladšími kluky jsem krok držet nemohl, nemám moc natrénováno a tak jsem si jel svoje tempo. S výsledkem určitě spokojenost…!“  Zhodnotil za cílovou čárou svoje vystoupení v Jinačovicích stříbrný Emil Hekele.

Byť jsme byli opět neklidní z klimatické předpovědi, počasí tentokrát ale vyšlo! Polojasno a teplo převládalo po dobu celého závodního dne. Ten svou účastí ozdobila senátorka a patronka seriálu  Ing. Jaromíra Vítková, která pozorně sledovala první třetinu závodu a byla i lídrem úvodního slavnostního ceremoniálu.

Hned v osmi kategoriích dokázali obhájit vítězové z Babic svoji pozici i v Jinačovicích. Punam Lusíková je v kategorii do 6-ti let jednou z těchto dvojnásobných vítězek. Mezi chlapci 7-8 let je zatím suverénní Lukáš František Bodný (Valašské Klobouky) a v kategorii stejně mladých dívek se i po vítězném závodě v Jinačovicích ve stejné pozici nachází i Maruška Ottová (Jedovnice). Také domácí šampion, devítiletý Matěj Hájek (SPORTREG) v sobotu nezaváhal. Byť mu byl o rok starší Martin Hruda (Drahanský Sportteam) důstojným soupeřem, přece jen ho Matěj o 3 vteřinky dokázal udolat a i on je po dvou „race“ stoprocentní. Mimochodem: tento start chlapců 9-10 let byl nejpočetnější: na okruhu 1.300 m (jelo se dvakrát)  svedlo souboj celkem  26 kluků!  Dalším suverénem letošní „Vrchoviny“ je Veronika Fousková (Bike Team NMnM) v prestižní kategorii mladších žákyň. Posledními dvěma dosud neporaženými  jsou v kategorii žen Monika Hlodanová (ENDEKA BASTA Team) a v mužích Petr Šich (Superior Riders), o kterém už ale  byla řeč.

Ve zbývajících 12-ti  kategoriích jsou zatím soboje podstatně  vyrovnanější. Starty nejmladších dětí na odrážedlech se staly v Jinačovicích kořistí Tobiáška Šmídy (Jedovnice) a Stázinky Kladenské z Brna. I zde, podobně jako v Babicích jeli závodníci na odrážedlech po travnatém povrchu a stejně tak, jako v Babicích si mohli všichni přítomní užívat luxusně prostornou lokalitu startovního a cílového zázemí. Jakub Souček (ACT leraK) byl suverénně nejrychlejší v prvním, opravdovém bikovém závodu dne, kterým byl start chlapců do 6-ti let. A protože Kuba dojel v Babicích druhý, usadil se na čele celkového hodnocení.

Ve druhém startovním bloku svedla zajímavý souboj děvčata v kategorii 9-10 let. Na startu se letos poprvé objevila Adéla Vodicová (Cykloteam MXM Hulín) a dokázala po bezchybném výkonu porazit dvě nejrychlejším dívky z Babic: Adélu Valáškovou (Aspire SCM) a Barboru Neužilovou (Cyklo Kyjovský MTB Team). Na svoje loňské vítězné tažení MTB „Vrchovinou“ si v Jinačovicích dobře vzpomněl Tobiáš Měřinský (TUFO CZ Otrokovice), který – byť „povyrostl“ do kategorie mladších žáků – zvítězil přesvědčivě s náskokem více jak 20 vteřin! Na „prvoročáka“ a vzhledem ke kvalitní konkurenci (startovalo 15 borců) – parádní výkon!

Starší žák Adam Březina (SPORTREG) je už po léta na „Vrchovině“ v dětských kategoriích stálicí, a zpravidla při každém svém startu zde pomýšlí na nejvyšší stupínky! Nejinak tomu bylo i na skoro domácí trati. Adam za to vzal hned od startu, vypracoval si mírný náskok, který ještě postupně navyšoval a zasloužene zvítězil. A protože v Babicích bral stříbro, figuruje na čele celkového hodnocení této prestižní kategorie. Že by mu letos útok na zlatý pohár Drahanské Vrchoviny konečně vyšel? Uvidíme… Dodám, že start starších žáků byl ve znamení mezinárodní účasti. Reprezentant ze Slovenska, žijící v Rakousku  Michael Kominak (Fenix Bike Team) jel výborně a v cíli se radoval z bronzové medaile.

Skutečnou raritou byl start starších žákyň. Věřte nebo ne: ani jedna dívka ze závodu v Babicích se v Jinačovicích na startu neobjevila! Eliška Drongová (TUFO CZ Otrokovice) svedla napínavý souboj s Ellou Surovcovou (Bike Pro Racing  Team), který dopadl lépe o 4 vteřinky pro Drongovou. Reprezentanti TUFO CZ Otrokovice potvrdili následně svoje kvality vítězstvím v závodě tříčlenných štafet, který měl letos v rámci MTB „Vrchoviny“v Jinačovicích svoji hodně povedenou premiéru!

V posledním bloku startů upoutal kromě závodu mužů ELITE souboj juniorů / kadetů. Vítěz z Babic, šestnáctiletý Patrik Pokorný (Bike Team Stupno), vedl suverénně od startu i v „Jinačkách“ směřoval opět k  výhře. Technika ale byla tentokrát proti: vše zmařila protočená kazeta a Patrik byl nucen závod vzdát… Šance bojovat o zlato se tak naskytla osmnáctiletému Honzovi Andrýskovi (Aspire SCM) a šestnáctiletému Jakubovi Orsavovi (TUFO CZ Otrokovice). Bok po boku se oba vřítili na cílovou louku, o pověstnou „galusku“ byl nakonec rychlejší zkušenější Andrýsek..! I veteránské kategorie bavily. Pověst „honicího psa“ potvrdil v mladších veteránech Lukáš Petr (OCA), který se ze zadních pozic po startu dokázal postupným zrychlováním „prostřílet“ až na stříbrnou „bednu“! Nestihl jenom Pavla Vančuříka (Sportovnidum.cz), který závod vítězně odkroužil způsobem start-cíl.

Po čase jsme na tratích MTB „Vrchoviny“ opět rádi uviděli v kategorii starších veteránů zkušeného Ivo Kovaříka (DK Bike Shop Racing Team). Ivoš se sice nakonec  musel sklonit před výkonem o šest let mladšího Tomáše Pohla (PBV MTB Team Brno), ale druhým místem tento specialista-cyklokrosař potvrdil, že stále umí..! Ve výčtu vítězných jmen z Jinačovic už chybí jen jméno suverénní vítězky závodu juniorek / kadetek – Justýny Novotné (HEAD Pro Team).

Zde je již kompletní výsledkový servis a taky – díky Petru Hrabalovi (PBV MTB Team Brno) – první čtyři skutečně bohaté fotogalerie – moc děkujeme Petře!

A další  fotogalerie díky kronikářovi Jinačovic, kterého vyzval do akce místní starosta Honza Kazda. Díky moc kluci!

Letošní MTB „Vrchovina“ bude pokračovat třetím dílem v neděli 16. června, kdy se přesuneme do Mekky českého bikingu, do Vysočina arény, do Nového Města na Moravě!