«

Karel to viděl: Holub všem „uletěl“!

V ostře sledované kategorii muži ELITE byl na čtvrté MTB „Vrchovině“, kterou o poslední červnové sobotě pohostil Benešov, nejrychlejší Filip Holub (Aspire SCM Brno) a dokázal v přímém souboji přerušit dosavadní vítězné tažení Petra Šicha (Superior Riders). Závod se jel poprvé ve jménu nedávno zesnulého velkého fandy cyklistiky a především bezva člověka – Karla Všetuly. A myslím, že mi dáte za pravdu, že nejen Karel, ale i další nám hodně blízcí skvělí muži z MTB „Vrchoviny“, kteří už také nejsou zde s námi (Honzík Šindelář, Radek Kalina, Franta Paděra, Standa Kovář…) byly z cyklistického Nebe svědky určitě zajímavých a dramatických soubojů napříč všemi kategoriemi!

Za slunečného a horkého počasí svádělo souboje na třech variantách výškově nejvýše položených tratích sice o poznání méně rajdrů, než v předchozích třech závodech, zato se zde sešla docela kvalitní sestava. Ozdobou byla především účast opravdu silné severomoravské sestavy DK Bike Shop Racing Teamu v čele s rodinou Bukovských, která si odvezla z Benešova hned tři zlaté medaile! Vše odstartoval v závodě starších žáků čtrnáctiletý Ondřej Bukovský, aktuálně druhý borec průběžného pořadí MTB Českého poháru. Ondra neměl ale cestu ke zlatu vůbec jednoduchou. Na relativně nenáročném, 2750 m dlouhém a rychlém okruhu se ho jako pověstná klíšťata drželi hned 3(!) rajdři: Ondřej Vencbauer (OCA – v ČP průběžně 12.), Adam Březina (SPORTREG – v ČP zatím 13. místo) a Tomáš Nikl (SPORTREG – v ČP průběžně 10.). V uváděném sousledu prosvištěli kluci i cílem, přičemž mezi vítězem Bukovským a čtvrtým Niklem byl rozdíl pouhých devíti vteřinek… Ten den skutečně parádní číslo!

Starší ze sourozenců Bukovských, šestnáctiletá kadetka Barbora Bukovská startovala až odpoledne v závodě juniorek/kadetek a i ona potvrdila, že její současné suverénní prvenství v Českém poháru není vůbec náhodné! Svým třem soupeřkám nedala vůbec žádnou šanci a zvítězila s náskokem více jak pěti minut před druhou v pořadí Barborou Janovskou (ACT leraK). Spolu se svou dcerou Barborou se ve stejném čase pohyboval na trati i její táta, Lukáš Bukovský, účastník a favorit závodu kategorie Masters II. A jako rodič, jde svým dětem vskutku vzorně příkladem: i jemu se výborně daří v Českém poháru a formu potvrdil jistým vítězstvím s náskokem 1:45 min., před Lukášem Petrem (OCA). Dokonalý „hattrick“ rodiny Bukovských na Benešově! Budeme jim (a nejen jim, ale i dalším závodníkům z Benešova, před kterými je jeden z vrcholů sezóny MTB MČR v Harrachově) držet palce! Snad byl benešovský závod pro ně dobrým tréninkem!

Výsledkově ale netáhly na Benešově DK Bike Shop Racing Team jen rajdři rodiny Bukovských. Masters „trojkař“, Ivo Kovařík (2. místo v Jinačovicích), podtrhl ziskem zlata ve své kategorii dominanci severomoraváků na Benešově!

To, že ryze rodinné týmy na PDV často hodně září, není dávno výjimkou. Kromě Bukovských připomenu 3 také zlaté medaile z Benešova rodiny Gottwaldových (CP Team Boskovice). Nejprve čtrnáctiletá Lucie Gottwaldová ovládla bezpečně závod starších žákyň, aby pak se svým tátou, Martinem Gottwaldem byli (spolu se svým týmovým parťákem a vítězem závodu prestižní kategorie mladších žáků, Jirkou Vašíčkem) nejrychlejší v hodně emotivním závodě štafet. Když už jsme u týmové soutěže: ve skutečnosti první v cíli byla favorizovaná štafeta Open Cycling Academy Brno, ale její hodně lajdácká poslední předávka (bez dotyku předávajícího a přebírajícího) byla pro hlavní rozhodčí, Terezku Hlubinkovou, neakceptovatelná a po udělené časové penalizaci se OCA „propadla“ na stříbrnou příčku. A  vítězství tedy bralo trio CP Teamu Boskovice.

No a nemůžu nepochválit i další rodinný tým, který je už dlouhodobě stálicí MTB „Vrchoviny“. Ano, mám na mysli sourozence Barboru a Marka Neužilovi plus jejich tatínka, Radka Neužila. Jezdí na PDV z Němčan a reprezentují úspěšný Cyklo Kyjovský MTB Team. Desetiletá Barbora Neužilová svedla ve své kategorii parádní souboj o zlato s Adélou Vodicovou (Cyklo Team MXM Hulín) a i když jí o 6 vteřin nakonec podlehla, přispěla do rodinné pokladnice cenným stříbrem. O dva roky starší brácha Barborky, Marek Neužil nestačil v klání mladších žáků jen na výborně jedoucího, již zmíněného,  Jiřího Vašíčka (CP Team) a bylo z toho pro „Neužil family“ další stříbro! Vše pak korunovali Marek a Barunka spolu s tátou Radkem Neužilem výborným výkonem a výsledkem v závodě štafet. V silné konkurenci vybojovali – jako čistě rodinný tým – bronzovou medaili! Výše zmíněnému vítězství Adélky Vodicové předcházelo vítězství jejího mladšího bratra v kategorii chlapců 7-8 let – Dominika Vodici (Cyklo Team Team MXM Hulín). Takže další zřejmě „slušnej rodinnej oddíl“..!

A rodinné jablko se nezakutálelo  daleko od stromu ani v rodině Emila Hekeleho (Cyklo Krámek Svitavy). Pravda, Emil  tentokrát v závodě mužů ELITE v těžké konkurenci „mladých pušek“ na medaili nedosáhl, ale jeho dcerka, na odrážedle závodící Emilly Hekele, za tátu výborně zaskočila.  Ve svém startu nestačila jen na Anastázku Kladenskou z Brna a zařídila, že ani z Benešova se cyklistický klan Hekele nevracel s prázdnou! A šlo by jmenovat a pochválit ještě další rodinné formace: Pokorných, Tesařovic, Janovských… A našli bychom ještě určitě i další..!

Závod chlapců na odrážedlech, který velkou cenu Benešova odstartoval, byl hodně dramatický. Vyhrál ho o pouhou vteřinku Tobiáš Šmída z Jedovnic  před skoro domácím, Honzíkem Hlubinkou (Suchý – MORAVEC Team). Na okruhu 610 m následovaly starty kategorií do 6- ti let, jejichž vítězi se stali Jakub Souček (ACT leraK) a Linda Válková (Sport Club Střílky). Závod děvčat 7-8 let se stal opět kořistí Marušky Ottové z Jedovnic. A právě tato mladá šikovná závodnice, zůstává po čtyřech „Vrchovinách“, už jako jediná, neporažená! Z kvarteta „stoprocentních“ po závodě v Novém Městě na Moravě odpadli na Benešově nestartující mladší žákyně Veronika Fousková (BT NMnM) a  Matěj Hájek (SPORTREG – kat. 9-10 let) a taky „eliťák“ Petr Šich (Superior Riders), kterého zde porazil Filip Holub (Aspire SCM). Pomyslnou Královnou, nebo vzhledem k věku spíše Princeznou letošní MTB „Vrchoviny“ je prozatím určitě Maruška Ottová z Jedovnic. Jen tak dál! Do závěrečných závodů budeme držet palce..!

Početně nejobsazenějším závodem na Benešově byl start chlapců 9-10 let, kdy celkem 18 borců soupeřilo na okruhu 1370 m dlouhém a kluci ho zdolávali celkem  3x! Favorit Ondřej Matušů (SK Eddie Team Vsetín) si vítězství s přehledem ohlídal, diváky následně pobavila bitva o stříbro: Dan Čížek (Cyklo Kyjovský), Jonáš Janovský (ACT leraK), Honza Veselý (Boskovice) a Jakub Fiala (ACT leraK) „napadali“ v tomto pořadí do cíle s vteřinovým odstupem! Další parádní chvíle MTB Memoriálu Karla Všetuly! Naopak, bez vzrušení proběhl start mladších žákyň. Při zmíněné neúčasti dosavadní suverénky Veroniky Fouskové (BT NMnM) si pro premiérové vítězství na „Vrchovině“ letos dojela Laura Kotasová (OCA) a Verču předstihla i v celkovém pořadí  této kategorie.

Ve výčtu vítězů Velké ceny Benešova nám ještě chybí dvě jména: Závod juniorů/kadetů byl sice počtem startujících tím dalším „chudobnějším“, zato se zde sešla opět kvalita, kterou zaručovaly tato zvučná jména: Jan Adrýsek  (Aspire SCM), Patrik Pokorný (Bike Team Stupno) a Jakub Vaněk (ACT leraK). V tomto pořadí kluci závod také dokončili přičemž souboj AndrýsekPokorný gradoval do posledních metrů! V cíli rozdělila oba časová diference nicotných dvou vteřinek ve prospěch o dva roky staršího Honzy Andrýska… Mezi elitními ženami obhájila prvenství z Nového Města na Moravě Kristýna Koscová (Dema Racing Team). I v této kategorii došlo k přímému souboji dvou největších favoritek letošního ročníku a i tentokrát a podobně jako ve Vysočina aréně, slavila úspěch nad dravým mládím – vyzrálost a zkušenost!

Vraťme se ale ještě ke „zlatému hřebu“ Memoriálu Karla Všetuly, závodu mužů ELITE. Borci absolvovali celkem 9 kol a po dvě třetiny závodu kroužili oba hlavní favorité, Petr Šich a Filip Holub pospolu. Chleba se pomyslně lámal v sedmém kole. Filip Holub dostál svému příjmení a jakoby po trati začal vskutku létat:  vytvořil si od Petra Šicha mírný odstup, dařilo se mu ho držet a postupně i navyšovat, takže v cíli z toho byl nakonec náskok něco přes půl minuty. Úplně na závěr vzrušil diváky ještě „bratrovražedný“ boj „eliťáků“ o bronz. Bitva dvou borců Cyklo Kolárny, Honzy Neseta a o deset let mladšího Roberta Navaříka. I v tomto případě nakonec slavila úspěch vyzrálost a zkušenost..!

Protože se Benešov jel letos poprvé ve jménu Karla Všetuly, moc, moc nás potěšila účast na akci jeho nejbližších! Jeho vnučka, v současnosti jedna z největších nadějí českého MTB sportu, Eliška Hanáková se velice zdatně ujala i předávání cen nejlepším, při závěrečných slavnostních ceremoniálech, za což jí patří velký dík! Stejně jako starostovi obce Benešov, Lukáši Krénarovi, který se svým týmem též odvedl bezchybný výkon! A když už jsme u těch celebrit, které jsme na Benešově viděli, zahlédli: Petr Vaněk, duchovní otec dlouholeté aktivity – MTB Světového poháru v NMnM a starosta obce Suchý a velký příznivec PDV – Jakub Hlubinka, který už měl možná tak trochu více v hlavě blížící se aktivitu s názvem VESUF… Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis a zde už jsou i fotogalerie:

MTB „Vrchovina“ si teď teď bude – podobně jako hodně z Vás – užívat prázdnin. Na pátém pokračování se sejdeme 17. srpna na pohárových tratích v Boskovicích. A už teď se na Vás opět těšíme!