«

»

Běhání, běhání…

„všechny smutky zahání“…! Takto by se dala lehce parafrázovat píseň Jardy Uhlíře a Zdeňka Svěráka a tento pozměněný text by asi nejlépe vystihl, co se dělo poslední srpnovou sobotu na deštěm poznamenaných knínických tratích. Především starší kategorie si této atletické disciplíny užili  v lesních pasážích tratí až, až a nic moc na tom nezměnila skutečnost, že s prvními starty odrážedel přestalo pršet. Za dané situace tedy nebylo divu, že specialisté cyklokrosaři se zde pohybovali jak „ryby ve vodě“! Špatné počasí logicky znovu negativně ovlivnilo naplnění startovních listin, nicméně přesto – a nebo právě proto – známe po „Val di Sole“ další čtyři jména letošních celkových vítězů v pořadí OPEN!

Především je v tomto smyslu rozklíčována ostře sledovaná kategorie mužů ELITE. Obhájci hlavní trofeje Petru Šichovi (MORAVEC Team) zredukovala nemoc sezónu na minimum a i když Peťa i v Knínicích svým výkonem a ziskem stříbrné medaile ukázal, že je už zcela fit, bodová ztráta zaviněná zdravotními absencemi už pro není řešitelná. Prestižní trofej tak letos pozvedne poprvé nad hlavu Adam Sekanina (Pe´lls Factory Team), který si na kluzké trati dojel zkušeně pro 3. místo, a tím si celkové prvenství definitivně pojistil. Před závodem v Knínicích ho ohrožovali prakticky už jen dva soupeři: Matěj Štindl (MORAVEC Team) zde nestartoval, a Mikuláš Hrubeš (Pro-T Racing Team), který dojel za Adamem s kolem ztráty na 6. místě. Můžeme tedy směle zvolat: starý Král nezemřel, ať žije nový Král! Adam Sekanina!

Poslední blok startů Velké ceny Knínic určil i další celkovou vítězku. V kategorii juniorek/kadetek to  bude Barbora Tlamková (MORAVEC Team), která sice v závodě nestíhala „po čertech“ rychlou Veroniku Srnskou (SPORTTREG), ale druhým místem si nejcennější pohár také s předstihem zajistila. Blizoučko obhajobě loňského prvenství je i nejrychlejší žena z Knínic, Pavlína Maráčková (SK Jiří Team), která startovala ve své kategorii  osamocena. To v obou kategoriích Masters a v kategorii juniorů/kadetů je situace v průběžném pořadí i po Knínicích hodně „zamotaná“. V závodě „mladých“ byl jasně nejrychlejší Adam Venc (ASPIRE Opportunity Brno). Druhý letošní start na „Vrchovině“ (po Boskovicích) proměnil v suverénní druhé vítězství. Druhého vítězství (po Ořešíně) se letos dočkal i „mladší veterán“ František Groulík (SPORTREG), ale ani Adam Venc, ani Franta Groulík s dosavadním bodovým ziskem na nejcennější pohár pomýšlet nemohou. V těchto kategoriích to mají zatím  nejlépe „rozjeto“ kadet Adam Haluška (ASPIRE Opportunity Brno – v Knínicích 5. místo) a v „mastrech dvojkařích“ Michal Štolfa (Cykloop CZ BT Morkovice). Na zlatou pozici se v Knínicích vrátil „starší veterán“ Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team), „kovaný“ cyklokrosař, kterému „běhavá“ trať svědčila stejně jako druhému v pořadí v této kategorii, dalšímu zdatnému cyklokrosaři,   Jirkovi Sedláčkovi (SK Jiří Team). „Pro cyklokrosaře ideální terény, výborná příprava na sezónu“, pochvaloval si v cíli Ivo Kovařík. Průběžným lídrem kategorie Masters III je zatím, v Knínicích bronzový, David Hrubeš (Pro-T Racing Team). I Tato kategorie je ale hodně vyrovnaná: kromě tří jmenovaných má šanci na zisk nejcennějšího poháru i zatím celkově čtvrtý Josef Suchánek (PBV MTB Team Brno), který ale v Knínicích nestartoval.

Ani dopolední starty dětí nepostrádaly dramatičnost, byť k tomu často napomáhal těžký terén. Toto se netýkalo závodů odrážedel, jejichž trať vedla výhradně po asfaltové komunikaci. Nejrychlejší tentokrát byli Daniel Svěrák z Kuniček (vyhrál letos už po páté) a Natálka Skřenková z Mladkova, která se z vítězství letos radovala poprvé. Richard Pozorský (Drahanský Sport Team) a Barbora Vašíčková ovládli následné starty kategorií do 6 let, které již  „klouzali“ po  450 m dlouhém a profilově náročném okruhu. Děvčata startovala pouze dvě, v náročných podmínkách si zkrátka více holek na trať netroufalo…  Z důvodu bezpečnosti dětí pak hlavní rozhodčí Anička Tlamková (na návrh ředitele závodu Vládi Janovského) přesunula starty kategorií 7-8 let na okruh 450 m a závodníci tuto trať zdolávali 4x (kluci) resp. 3x (děvčata). Vítězka mezi děvčaty, Thea Žáčková (OCA) je další již jistou celkovou vítězkou! Radost knínickým příznivcům určitě udělala druhým místem domácí závodnice Barbora Štolfová (Cykloop.cz BT Morkovice) a vítěz závodu chlapců, také domácí borec,  – Jonáš Janovský (ACT leraK).

Prvního slavnostního ceremoniálu se zhostil VIP host,  senátorka a patronka seriálu Mirka Vítková spolu se starostou městyse KninicePetrem Grénarem a  že byl kolem desáté „spuštěn“ skákací hrad svědčilo o tom, že definitivně přestalo pršet! Dokonce na účastníky vykouklo i sluníčko! Posvítilo si ve startu chlapců 9-10 let hlavně na vítěze Martina Pozorského (Drahanský Sport Team), který je tím čtvrtým, po Knínicích již jistým letošním celkovým vítězem MTB „Vrchoviny“! Starty stejně mladých dívek a mladších žákyň byly jednoznačně v režii šikovných sester Sofie a Elišky Drongových (TUFO CZ Otrokovice), závod mladších žáků pak pro změnu v režii tří šikovných borců SPORTREGu, kteří si jako by medailové pozice letos v této kategorii „předplatili“. Cílem projeli tentokrát v pořadí: Adam Pražan, Tomáš Nykl a Adam Březina.

Start starších žáků ozdobil účastí a posléze i suverénním vítězstvím Tomáš Janovský (MS Bike Academy Racing), celkově devátý v kategorii „Žáci II“ z letošního MTB Českého poháru. Parádním číslem a možná skutečným vrcholem Velké ceny Knínic byl souběžně konaný závod starších žákyň. Po startu šla do čela dvojice Barbora Groulíková (SPORTTREG) a Barbora Janovská (Česká Spořitelna – Accolade)  – domácí závodnice z Knínic. Nicméně ve druhé polovině závodu se nezadržitelně posunula do čela další z favoritek, Amálie Srnská (SPORTREG) a pozici již před svými pronásledovatelkami uhájila! Stříbro nakonec brala domácí Barča Janovská, bronz druhá z Barborek – Groulíková. Samozřejmě přítomné bavil i opět napínavý závod štafet, ve kterém byla dominantní znovu trojice „BATOH“, která obhájila vítězství z Kořence.

Suma sumárum: Blahopřejeme Theušce Žáčkové (Open Cycling Academy), Martinu Pozorskému (Drahanský Sport Team), Barče Tlamkové (MORAVEC Team) a Adamu Sekaninovi (Pell´s Factory Team) k zisku poháru Drahanské vrchoviny za r. 2022! Zde mrkněte na kompletní výsledky, níže na tři bezva fotogalerie Karla Všetuly a nezapomeňte, že „Vrchovina“ sviští dál ostrým finálním tempem! První zářiovou sobotu pohostí v pořadí 10. závod obec Velenov! Těšíme se na Vás a: přivezte sluníčko! A připomínám: 11 nejcennějších pohárů stále ještě nezná svoje majitele…!