«

»

„Drtič“ bikery „nerozdrtil“!

Odhad o možném rekordním počtu bikerů na třetím závodě MTB Superior Poháru Drahanské Vrchoviny, se ukázal jako přesný. Poslední květnová sobota skutečně přilákala na tratě obávaného a těžkého MTB maratonu Valchovský „Drtič“ rekordní počet závodníků! Padl také absolutní rekord startujících na závodě „Vrchoviny“, který držely od loňského září (skutečně ne moc dlouho) Boskovice. Seriál se má evidentně k „světu“ i ve svém „teen“ věku. A to je dobře! Jinak v hlavní závod mužů na 50 km ovládl borec MORAVEC Teamu, Dominik Prudek, mezi ženymi byla nejrychlejší zkušená Kristýna Koscová z Otinovsi.

Musíme ale zůstat nohama na zemi a objektivně přiznat, že k rekordní závodnické účasti napomohlo především prozíravé rozhodnutí pořadatelů dát si tu práci a doplnit podnik o kompletní dětské kategorie. Kdyby tohoto nebylo, bylo by na startu jen o málo víc bikerů než v roce loňském. „Drtič“ zkrátka svojí obtížností asi nahání rajdrům docela hrůzu… Na druhou stranu: v hlavních závodech se sešla na startovní čáře beze sporu kvalita. O Dominikovi Prudkovi a Kristýně Koscové už byla řeč. Určitě stojí za zmíňku, že Domča Prudek měl zdatného soupeře v Pavlu Holcovi (OGB Racing Team). který, byť startoval v kategorii mužů do 40 let, velmi zdatně na trati „prohnáněl“ regionálního šampiona z Lysic. Oba nejrychlejší borce dělili v cíli nakonec dvě minuty. přičemž vítězný Domčův čas čítal 2:10:25 hodin a jako jediný dosáhl právě Dominik průměrné rychlosti 23 km/hod.

Po druhé se na „Drtiči“ blýsknul vítězstvím blaneský bikerský nestor Martin Kubíček, který ovládnul kategorii Masters II, no a v Mastrech „trojkařích“ zažil na „Vrchovině“ vítěznou premiéru po výborném výkonu břeclavský Mirek Peňáček.  Poloviční trať  25 km atakovali v OPEN závodě o pohár starostky obce Valchova muži a ženy. Zatím co mezi muži kraloval zkušený Patrik Marek (Tišnov Superior Raiders) v ženách si pro vítězství dojela Petra Holcová (OCB Racing Team), která byměla být podle neoficiálních zpráv spolu s již výše zmíněným Pavlem Holcem z rodiného bikerského klanu Holcových, který zatím nejvíce proslavil Richard Holec, co by člen stříbrné štafety České republiky z loňského MTB MS v Novém Městě na Moravě.

Nově konfigurovaného desetikilometrového „Drtiča“ zdolávaly kategorie mladšího a staršího žactva. Mezi dívkami se prezentoval skvělou jízdou objev letošní sezóny – dvanáctiletá Eliška Hanáková (MORAVEC Team). Budete-li pozorně sledovat cílové časy, zjistíte, že „Ellis“ byla rychlejší nejen kompletního startovního pole svých vrstevníků –  mladších žáků, ale i kompletního startovního pole starších  žákyň! Pozoruhodné… Zdá se, že MTB  „Vrchovina“, potažmo MORAVEC Team, emituje pro české cross country další výraznou osbnost!  Mezi staršími žáky byl nejrychlejší Filip Konečný z Nového Města na Moravě, který svojí účastí, výkonem a výsledkem potvrdil, že „Novoměstští“ z Vysočiny budou letos na „Vrchovině“ asi hodně pravidelnými hosty…

Tříkilometrového „Drtička“ jeli v rámci dětských startů kategorie dětí 7-8 let a 9-10 let. Početné pole (61 (!) startujících) šlo do terénu ve dvou vlnách, což se záhy ukázalo při cílových dojezdech ne jako optimální řešení… „Pochytat “ mladé rajdry při průjezdu cílem v těchto počtech byl pro dva rozidčí úkol nadlidský a tento problém znovu otevřel otázku čipového měření závodníků v rámci MTB „Vrchoviny“, ke kterému, při  pokračujících navyšujících se počtech startujících, vše smměřue… Na „Drtičku“ byl nejrychlejrychlejší Lukáš Raška z hanácké  bikerské líhně Vladimíra Opletala.

Potíž s tím, že v závěru „race“ došlo pořadatelům občerstvění v podobě párků a dalších masných produktů zcela vyvážila skutečnost, že v posledním bloku předávala ceny vítězům olympionička z r. 1948 z LOH v Londýně, bývalá atletka, Olga Oldřichová – Šicnerová! No a když k tomu připočteme, že dopoledne v přestávce mezi jednotlivými starty zakroužila nad areálem letecká ochrana MTB „Vrchoviny: v podobě motorového rogala řízeného legendárním Neilem Armstrongem, můžeme v celku legitimně konstatovat, že se letošní „Drtič“ vydařil! Zde je kompletní výsledkový servis, a taky zde: 25 celkove, 25 po kategoriich, 50 celkove, 50 po kategoriich, vysledky_drtic. Tuť je první bohatá fotogalerie, včetně šesti leteckých snímků zmíněného stíhače, a zde je druhá fotogalerie, která obsahuje supr snímky přímo z hlavních tratí.