«

»

Věřící Tomáš!

I předposlední letošní MTB „Vrchovina“, kterou pohostil Velenov, byla podle očekávání opět ve znamení zajímavých a tvrdých soubojů, kterými se opět vyznačovaly především starty dětských kategorií. Byť byla účast závodníků tentokrát nižší, kvalitu jednotlivých startů to nikterak nepoznamenalo. Opak byl pravdou! Například tak dramatický dojezd startu starších žáků jsme už na „Drahance“ dlouho neviděli… Hodně napínavý byl tentokrát i závod elitních mužů  a hlavně borců kategorie Masters II. Takže až do samotného závěru opět vzorně uspořádané Velké ceny Velenova se bylo rozhodně na co dívat! Velenov byl tou nejlepší pozvánkou na finále letošní „Vrchoviny“, které premiérově pohostí město Blansko.

Podle předpokladů přibylo po sobotě opět několik již jistých celkových vítězů letošní „Vrchoviny“. V zajímavém závodě chlapců do 6-ti let (kluci i holky kroužili na travnatém okruhu 600 m dlouhém)  sice dosavadní lídr této kategorie, Lukáš Brabenec (MORAVEC Team) na vítězství nedosáhl, ale druhé místo mu zajistilo již celkové prvenství. Na své vítězné tažení z kořenecké trati se ve Velenově na rozpomněl Matěj Jelínek (Aspire Brno) a připsal si letošní druhé prvenství! Ve stejné kategorii dívek byla opět suverénní úřadující česká šampionka Ella Chlubnová (MORAVEC Team) a i ona si vítězstvím také s předstihem zajistila celkové prvenství. Neporazitelnost si i ve Velenově udržel Šimon Grošek (Open Cycling Academy), jistý celkový vítěz kategorie chlapců 7-8 let. Tito mladí borci již zdolávali  trať 1800 m dlouhou. Spolu se Šimonem zůstává letos stále neporažena  i Karolínka Fialová (Blansko), suverénní vítězka dívčího závodu odrážedel. Podobně suverénní byla v závodě dívek 7-8 let i Elen Mazalová (Drahanský Sport Team), která je také po sobotním vítězství ve Velenově již další jistou celkovou vítězkou! Ve výčtu medailistů z první třetiny startů nesmíme opomenout ani nejrychlejšího chlapce na odrážedlech: byl jím Eliáš Maivald (MORAVEC Team), který na náročné trati udolal v napínavém startu o vteřinu Matěje Hrazdíru (MTB Team Bosonohy).

Druhý blok pokračoval kategoriemi 9-10 let a 11-12 let, které setrvaly na okruhu 1800 m. Závod chlapců 9-10 let byl ve znamení zajímavého souboje o prvenství mezi Martinem Pozorským (Drahanský Sport Team) a Matyášem Maivaldem (MORAVEC Team). V cíli byl o 4 vteřiny dříve Martin Pozorský. V závodě stejné kategorie děvčat potvrdila formu posledních dnů Zita Žerníčková (BIKE 8144), která nedala soupeřkám šanci a zaslouženě po čase na „Vrchovině“ opět zvítězila. Na tři okruhy 1800 m odstartovaly následně kategorie mladších žáků a mladších žákyň. Především „race“ chlapců měl „šťávu“. Více jak dvě třetiny závodu spolu jezdili „bok po boku“ Tomáš Hruda (Drahanský Sport Team) a Adam Březina (Aspire Brno). Z napínavého dojezdu ale nakonec nebylo nic: Hruda v závěru famózně zrychlil a svému sokovi „cuknul“ takřka o půlminutu! Vítězstvím ve Velenově si i Martin Hruda s předstihem zajistil pohár za celkové vítězství, stejně, jako jeho týmová kolegyně, Žaneta Kupská (Drahanský Sport Team), která následně  ovládla závod mladších žákyň.

Závěr druhé třetiny bikového dne ve Velenově patřil kategoriím starších žáků a štafetám. Souboj Davida Blažka (MORAVEC Team) a Adama Halušky (Aspire Brno) byl tím nejlepším, co jsme mohli ve Velenově vidět! Borci zdolávali dvakrát okruh 3100 m s již vřazenými lesními pasážemi a podobně, jako v předešlém závodě mladších žáků, jezdili oba vedoucí závodníci pospolu. S tím rozdílem, že tentokrát jejich souboj vydržel až do posledních centimetrů tratě! Na prostorné cílové rovince jsme byli svědky klasického cílového spurtu, v němž skutečně pouhé centimetry rozhodly ve prospěch Davida Blažka! V závodě dívek, který byl ve srovnání s tím „kluččičím“ spíše nudný, si s náskokem téměř půldruhé minuty vybojovala zasloužené vítězství Barbora Tlamková (MORAVEC Team). Důstojnou tečkou druhé třetiny velenovské velké ceny pak byl opět závod štafet. Podobně, jak se týmům SPORTEG dařilo v Knínicích, tak ve Velenově pro změnu řádily sestavy  Open Cycling Academy,  které braly 1. a 3. místo). Krok s nimi dokázali držet jen v cíli nakonec druzí  „Hrudíci“.

Byť byly startovky posledních šest kategorií poněkud prořídlejší,  (na startu se neobjevila ani jedna juniorka/kadetka – takže jsme startovali vlastně jen pět kategorií), přesto muži ELITE a „Mastři dvojkaři“ připravili divákům hodně zajímavou podívanou! „Eliťáků“ se sešlo na startu osm a při neúčasti hlavní letošní „TOP Star“, Petra Šicha (MORAVEC Team – startoval na ČP v Touškově) odborníci typovali, že podobně jako v Bukové to bude Honza Neset (Enjoy Riding Team), který za Peťu na první bedně zaskočí… V úvodu závodu to tak skutečně vypadalo. Jan Neset šel do čela, pronásledovaný Erikem Votavou (Veus Vyškov) a   Tomášem Vrbackým (Enjoy Riding Team). Pak ale došlo k zápletce: ztráta tlaku v zadní pneu biku Jana Neseta  donutila vedoucího závodníka hodně zpomalit a byl z toho propad až na třetí příčku pořadí už hodně roztáhlého startovního pole nejsledovanější kategorie. Servis týmu Open Cycling Academy však nezjištně zafungoval a Honza Neset tak mohl v závodě pokračovat. Byť byla jeho časová ztráta značná, dokázal z náskoku vedoucí dvojice ještě něco stáhnout, ale třetí místo už nevylepšil. Šanci tak vycítil Tomáš Vrbacký, který sice patří na „Vrchovině“ do užší špičky, ale na bedně ho zas tak moc nevídáme. Tom chytil šanci pevně „za pačesy“: posunul se před Erika Votavu, vytvořil si před ním mírný náskok, a začal věřit, že vzhledem ke svým zkušenostem, by ho mohl udržet až do cíle… A tak se i stalo!

Napínavé to bylo i v závodě veteránů – „mladších žáků“, kde do  posledního ze čtyř kol najeli boku po boku Standa Červený (TÜV SÜd Rusava Bike Team) a Lukáš Petr (Open Cycling Academy). V posledním kole, v lesní pasáži 4200 m dlouhého okruhu, Standa Červený zaútočil a vytvořil si náskok, který se později ukázal jako rozhodující! V cíli byl nakonec rychlejší téměř o minutu, před svým pronásledovatelem. Bronz bral zkušený Jirka Martínek ze Žďáru. Jasnou hvězdou závodu Masters III byl opět Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team), který si pátým vítězstvím také zajistil letošní triumf v celkovém pořadí! A stejně tak i vítězka mezi ženami, samojediná na startu, Pavlína Maráčková (SK JIří Team). Zbývá doplnit výsledek závodu juniorů/kadetů, kteří startovali dva. Tím rychlejším s nich byl Jaroslav Vykydal (TJ AŠ Mladá Boleslav). A vlastně i vůbec nejrychlejším v posledním bloku startů! Jarda dokázal jezdit i před nejrychlejšími „eliťáky“ a protože měl závod vypsán jen na 4 kola, byl to on, kterému jsme mohli zatleskat, jako prvnímu odpolednímu vítězi!

Z prosluněného areálu se nám po závěrečném slavnostním ceremoniálu ani moc nechtělo… Pozorní a hlavně srdeční pořadatelé v čele s Honzou Havelkou nám všem opět připravili velice příjemný a pohodový bikový den, ve kterém nechybělo prakticky nic. Potvrzovaly to spokojené výrazy na tvářích drtivé většiny zúčastněných! Vždyť například kromě Velenova jen v Bukové obdrží nejlepší závodníci diplom doplněný jejich jménem! Ve Velenově diplom se jménem dostávají všechny (!) děti.. A letošní pohoda, klídek a leháro na lehátkách bylo další bezva záležitostí, kterou pořadatelé příjemně překvapili..! A je otázkou, čím nás Velenov příjemně šokuje zase za rok?  Zkrátka letos to zde  bylo zase bezva! Že jo? Zde si odkontrolujte kompletní výsledkový servis a k mání jsou (díky pořadatelům a Karlu Všetulovi) už i čtyři supr fotogalerie:

A kdo, že byl v součtu závodu štafet a individuálních závodů nepsaným Králem letošního Velenova? Monitoruji-li dobře, tak jsou to dva borci agylního týmu Open Cycling Academy Brno (resp. jeden borec a jedna borka) a jeden borec Drahanského Sport Teamu, kteří si z obce ptáčníka Velena odvážejí jedno zlato a jedno stříbro: jmenovitě  Lucka Frohlichová, Lukáš Petr a Tomáš Hruda! Blahopřejeme!

Výsledek závodu štafet:
  1. Open Cycling Academy 3 (Lukáš Petr, Lucie Frohlichová, Matěj Grošek)
  2. Hrudíci (Aneta Fritzová, Martin Hruda, Tomáš Hruda)
  3. Open Cycling Academy 4 (Tomáš Grošek, Tobias Žáček Natálie Frohlichová)