«

»

„U větřáku“ nejrychlejší Kubica!

Sobotní Velká cena Obce Kořenec, která se odjela jako 11. závod MTB Superior poháru Drahanské vrchoviny 2017, byla v elitní kategorii mužů ELITE v režii obhájce loňského prvenství Romana Kubiceho (MS Bike Academy Racing). Ten se letos na MTB „Vrchovině“ objevil teprve po třetí a po dvou třetích místech na Okrouhlé a ve Žďárné se dokázal do třetice prosadit na nejvyšší stupínek!  Ženám kralovala děvčata z týmu GT Opportunity: Nezvítězila ale největší favoritka – Lucie Veselá, ale její týmová kolegyně Dana Pospíšilová. Závod, jehož ozdobou byla opětovná účast české cyklistické legendy Zdeňka Mlynáře, doprovodilo tentokrát kromě vlhkého a chladného počasí v hlavním popoledním startu  i nadrprůměrné množství defektů…

A právě defekty pneumatik poznamenaly průběh obou nejostřeji sledovaných kategorií. Roman Kubica v polovině závodu sice kroužil na vedoucí pozici, ale jeho stínem byl (kromě Petra Koblížka – Kola Koblížek) s nevelkým odstupem jezdící, dosavadní lídr průběžného pořadí MTB „Vrchoviny“ Jirka Ošťádal (Enjoy Riding Team). Ten ale v druhé polovině závodu prorazil pneu a z očekávané finální zápletky nakonec nebylo nic… Roman Kubica si za dané situace pohlídal zkušeně pozici lídra před – v sobotu výborně jedoucími borci satáje Kola Koblížek, kteří přijeli za vítězem v pořadí Petr Koblížek, Aleš Zatloukal. Přes smolný den v Kořenci udržel Jirka Ošťádal i po tomto závodě pozici průběžného lídra, byť druhý v celkovém pořadí, Peťa Koblížek snížil jeho náskok o 65 bodů. Každopádně souboj o celkové prvenství a další medailové pozice bude v této ostře sledované kategorii ještě hodně zajímavý, podobně vzácně vyrovnané stavy jsou ale i ve většině z osmnácti letos vypsaných kategorií… A to je dobře..!

Defekt pneu ovlivnil i závod žen. Krátce po startu totiž postihlnul největší favoritku, Lucii Veselou (GT Opportunity). V kritické situaci ukázala tato zkušená bikerka svoje mistrovství! Sama (!) závadu v krátkém čase vyřešila a vyrazila na famózní stíhací jízdu, kdy měla před sebou s velkým odstupem své dvě soupeřky: brněnskou Evu Adamovou a svoji týmovou kolegyni – Danu Pospíšilovou. Ženy jely 5500 m dlouhý okruh třikrát a zatím co Evu Adamovou Lucie dokázala dojet, zlikvidivat ztrátu na Danu Pospíšilovou se jí už nepodařilo…Přesto byl bojovný výkon této zkušené bikerky jednou z ozdob kořeneckého závodu. Cílový bronzový stupínek Evě Adamové pomohl k upevnění vedoucí pozice v průběžém pořadí této také prestižní kategorie.

Zajímavý průběh měl v popoledním startu i závod juniorů / kadetů, ve kterém si nakonec vítězství odnesl Dalibor Hudeček (ČS Specialized Junior MTB Team), který svojí účastí ozdobil MTB „Vrchovinu“ po závodě v Benešově, na Kořenci už po druhé. Se ztrátou pouhých 12 vteřin finišoval za Hudčkem na druhém místě Karel Vinický (MORAVEC Team), který si tímto výsledkem upevnil pozici lídra v celkovém pořadí.

Hodně interesantní byl pro diváky i závod veteránské kategorie Masters II. Její dosavadní suverén a takřka již jistý letošní celkový vítěz, Martin Gottwald (MORAVEC Team) našel letos  po druhé přemožitele! Borec, který před týdnem v Bukové zvládl mistrně souboj o prvenství s výborným Viktorem Zapletalem (Nutrend Specialized Racing) se musel sklonit před Milanem Fajtem (Eurofoam Team), který dokázal „Marťase“ porazit o 32 vteřin! Dobu bronzovou zažívá letos na „Vrchovině“ Zdeněk Mlynář (MaxCursor), který bral zaslouženě po Bukové kov této barvy i v Kořenci. Navázal tak nepřímo na tři svoje vítězství na těchto tratích z let 2006 až 2008.

Zajímavé souboje skýtaly – jako vždy – samozřejmě i starty dětských kategorií. Drama se znovu odehrálo v rámci závodu kategori dívek 7-8 let, kdy i na Kořenci pokračoval – tak jako v předchozích závodech – dramatický souboj o prvenství mezi Žanetou Kupskou (Judo SKKP Brno) a Justýnou Novotnou (MORAVEC Team). Kořenecký okruh lépe zvládla tentokát Justýna Novotná, která  svoji soupeřku zdolala o pouhou vteřinku… Drama v této kategorii můžeme čekat až do boskovického finále, vždyť rozdíl mezi těmito dvěma mladými talentovanými bikerkami  v průběžném pořadí činí nicotných 10 bodů… Ve vítězném tažení MTB „Vrchovinou“ pokračují nadále bratři Tomáš a Lukáš Raškovi (Short Bike Academy Opletal), kteří opět s jistotou ovládli kategorie 7-8 (Tomáš), resp 9-10 let (Lukáš). Vůbec „přespolním“ bikerům se v sobotu na Kořenci dost dařilo: Anna Hudečková (TUFO CZ Otrokovice) porazila v dalším napínavém závodě dne svoje soupeřky v závodě děvčat 9-10 let (první čtyři dívky spurtovaly do cíle v rozmezí pouhých 13-ti vteřin), její týmový kolega Tomáš Hyneček bral zlato mezi mladšími žáky, výborný Filip Konečný (BATT Nové Město)  pak vévodil starším žákům (startoval v seriálu letos po šesté, z toho se hned pětkrát radoval z vítězství).

Čest regionálních týmům zachraňovaly  ve sledovaných kategoriích mladšího a staršího žactva tentokrát dívky.  Eliška Hanáková (MORAVEC Team) pokračovala ve svém letošním vítězném tažení „Vrchovinou“ i „U větřáku“ a v další „detektivce“ dne potěšila domácí diváky kořenecká Kristýna Kolářová (MORAVEC Team), která udolala v posledním kole v přímém souboji o zlato v kategorii starších žákyň Natáli Šimoňukovou (Cykloteam MXN Hulín).

Tím pravým kořením kořenecké race byl, podobně jako před týdnem v Bukové, doprovodný závod tříčlenných štafet. Z šesti týmů byl nejlepší opět ten „z poza pole“ s exotickým názvem „Gusano Royas“ (my už víme, že toto sousloví znamená něco jako „Rudí červi“, který vytvořili Anna Hudečková spolu s Markem a Jakubem Letevovými), stříbro brala sestava Drahanského Sport Teamu (Žaneta Kupská, Michal a Honza Šmídovi), která se zapsala do závodu takřka „za pět minut dvanáct“ (potvrdili tak známé přísloví, že ten kdo přijde poslední, nemusí ještě odejít s prázdnou), bronz si pak vyjeli tři šikovní bikeří v dresech ACT Lerak Blansko (Nikola Bradáčová, Honza Frídek a Richard Stloukal). Pozoruhodný byl start ryze rodinné štafety „Zavřelovic pomalé roty“, kterou kromě maminky Ilony tvořily děti Jirka a Adélka. Šesté místo této sestavy s minimální ztrátou na medailové pozice dává tušit, že Zavřelovic rota nebyla vůbec, ale vůbec pomalá..! Zde studujte kompletní výsledkový servis, a dvě hutné fotogalerie jsou už též k omrknutí.

MTB „Vrchovina“ pokračue v rychlém sledu už 26. července, kdy se jede závod na další kultovní trati –  v Bořitově (Grand Slam č.5). Takže v týdnu sem opět mrkněte, k blížícímu se 12. závodu MTB Superir „Vrchoviny“ zde najdete detailní info…