«

»

TOP Valchov!-2

Úvodní závod MTB Superior – Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, který letošní první  květnovou sobotu vzorně pohostil Valchov, se – snad mi dáte za pravdu – vydařil. Především počasí, se kterým si dělali před závodem pořadatelé největší starosti, vydrželo, a i když bylo chladno, minul nás jak déšť tak i sněhové vločky. Že začalo pršet, až už bylo „sbaleno“ a s ředitelem závodu, Josefem Barákem, jsme akci v klidu, v zázemí fotbalového hřiště hodnotili, to už nikomu opravdu nevadilo… Valchovští pořadatelé se předvedli při premiéře – podle očekávání – v tom nejlepším světle a odměnou jim z to byl historický účastnický rekord startujících závodníků, který je aktuálně po minulé sobotě na cifře: 262 rajdrů! A když k tomu připočteme řadu slovutných bikerů, kteří si cestu na start našli, a kteří v nejednom případě předvedli mezi sebou napínavé souboje „na krev“, do posledních metrů,  je, myslím nadpis této aktuality zcela legitimní…

Valchov se stává zřejmě oblíbeným okruhem pro Jakuba Římana (TJ Autoškoda Mladá Boleslav), který zde minulou sobotu suverénně kraloval mužům ELITE a navázal  tak na svoje dva relativně úspěšné předchozí starty: z r. 2017 (vítěz závodu juniorů/kadetů) a z r. 2018 (5. místo v závodě mužů ELITE – po technických problémech, kterého ho pravděpodobně připravily o lepší umístění). Mezi ženami si vítězství nenechala uniknout zkušená Lucie Veselá (GT Opportunity Brno), která zde byla také v minulosti nejednou obdobně, jako Jakub, vítězně úspěšná.

Dříve, než se ve Valchově odkryla tajenka vítězů v hlavních kategoriích mužů a žen, předcházely tomuto líté souboje  v dětských a mládežnických kategoriích. A především tyto  dodaly celé akci jak se patří vpravdě elektrizující atmosféru! Na premiéru „Vrchoviny“  si iletos našli cestu renomované „přespolní“ týmy, které zdobily „Vrchovinu“ pravidelně  i v minulých letech: Short Bike Academy Opletal, TUFO Cyklozákladna Orokovice, Cyklo MXM Hulín, SK Jiří Team, MaxCursor, Cykloteam Kolárna, Bike Team Nové Město na Moravě, Favorit Brno… Co tým, to mezi bikery pojem! Tyto „mančafty“ dodávají seriálu nejen „šmrnc“, ale jsou hnacím motorem pro výkonnostní růst týmů z regionu, který na „Vrchovině“ pravidelně reprezentují ACT Lerak, Drahanský Sporttým a MORAVEC Team. Sečteno – podtrženo toto zdravé měření sil znamená v obecné rovině soustavný posun tolik potřebného „podhoubí“ českého bikingu soustavně vpřed…

Výbornou konkurenci, která se ve Valchově sešla, měla možnost vidět i patronka 18. ročníku MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, paní senátorka Ing. Jaromíra Vítková, která, i přes svoje soustavné pracovní vytížení kolo v žádném případě nezanedbává. Podobně jako Jiří Vašíček, který byl v sobotu ve Valchově také „ostře“ při tom, a to nejen jako představitel jednoho ze dvou hlavních sponzorů seriálu, fy Colorprofi, ale i jako finišman stříbrné štafety jedné z trojic MORAVEC Teamu, která se dramatického týmového klání úspěšně zúčastnila. Že se na závodě objevil prodejce cukrové vaty, kvitovaly děti asi s radostí a možná tato sladká atrakce  byla pomyslnou třešničkou na dortu sportovní akce s názvem Velká cena Valchova závodů horských kol 2019.

Pojďme si  ve stručné rekapitulaci připomenout dění na čtyřech závodních okruzích, na kterých již zmíněný rekordní počet rajdrů svedl tuhé souboje. Věřte, že se bylo na co dívat! V prvním bloku startů, hned v jeho úvodu, bylo další novinkou místního závodu, že odrážedla zde poprvé ve své historii odkroužila  celé jedno velké kolo o distanci 250 m! A holky i kluci tuto „kládu“ hravě zvládli! Na rovinatém, tvrdém a tentokrát bezprašném terénu valchovského hřiště jsme krátce po půl desáté dopoledne zatleskali prvnímu vítězi letošní MTB „Vrchoviny“: rtuťovitému Martinu Hrudovi (Drahanský Sporttým). Poprvé prostor hřiště opouštěli a okruh 600m dlouhý atakovali kategorie dívek a chlapců 7-8 let. Oba tyto závody ovládli po bezchybných výkonech jezdci týmu TUFO Cyklozákladna Otrokovice:šikovní Sára Škubalová s Matyášem Orsavou.

Že otrokovická základna mladých nadějí je skutečně silná, ukázal následný závod dívek mládí 9-10 let, který byl odstartován po prvním slavnostním vyhlášení vítězů (to bylo v režii senátorky Mirky Vítkové). Alexandra Pěluchová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), nová tvář na „Vrchovině“ sice nestačila na skoro domácí Justýnu Novotnou (MORAVEC Team), nicméně bikový odborníci nad jejím výkonem uznale pokývali hlavami! Podobně asi uznale zatleskali i výkonu Tomáše Rašky (Short Bike Academy Opletal), který přivedl s náskokem jako vítěz do cíle třiadvacetihlavou smečku rajdrů závodu stejně mladých chlapců věku 9-10 let. Ale pro olomoucké „Academiky“ to nebyl ten den poslední zlatý vavřín. Mladšího bratra Tomáše napodobil jako přes kopírák jeho starší brácha Lukáš Raška, nejrychlejší pro změnu v prestižní kategorii mladších žáků, Těch startovalo dokonce rekordních 26! Start mladších žákyň pak proměnili ve vítězný „double“ pro MORAVEC Team Anna Hanáková (zlato) a Amálie Gottwaldová (stříbro).

Předposlední start druhého závodního bloku obstarali starší žáci a žákyně. Se šestnácti chlapci odstartovali současně dvě dívky (kategorie starších žákyń byla naopak ve Valchově početně nejštíhlejší) a zajímavé společné klání mělo dvě výrazné osobnosti: Adama Bernáta (IVAR CS Author Team) a Elišku Hanákovou (MORAVEC Team). Pro někoho bylo možná překvapením, že jako druhá dojela za suverénním Adamem Bernátem (průběžně 3. místo v letošním Českém poháru) právě bikerka MORAVEC Teamu, ale kdo mládežnický český biking sleduje pozorně, pro něho tento výsledek překvapivý zas tak nebyl. Vítězka dvou úvodních závodů ČP má v současnosti  jak výkonnost, tak formu a navíc letos jezdí ve velké pohodě! Takřka v pravé poledne pobavil všechny dramatický závod dvanácti tříčlenných štafet, který se vrátil na dětský okruh  dlouhý 600 m. Boj o medaile byl do posledního úseku hodně dramatický, aby se nakonec na „bednu“ prosadily týmy reprezentující blanenský region! (Medailisté jsou uvedeni v závěru této aktuality).

Krátce po půl druhé v minutových intervalech odstartovalo na hlavní okruh 3000m dlouhý, postupně šest elitních kategorií a ve startovních listinách jsme měli možnost přečíst taková česká  bikerská esa jako například Tereza Obořilová (juniorka – Drahanský Sporttým), Patricie Srnská (kadetka – CYKLO Ski klub Polička), Filip Konečný (kadet – Bike Team Nové Město na Moravě), Tomáš Tlamka „Contador“ (junior – NUTREND Specialized Racing), Lucie Veselá (ženy – GT OPPORTUNITY), Šárka Chmuraová (žena – MaxCursor), Martin Šíma (masters III – MaxCursor), Ivo Kovařík (masters III – SK Jiří Team), Dušan Olejníček (masters III – GT Opportunity), Jirka Ošťádal (muži – Enjoy Riding Team – obhájce hlavní trofeje), Dominik Prudek (muži – Ethic Sport Cycling Team), Martin Gottwald (masters II – MORAVEC Team), Jakub Říman (TJ Autoškoda Mladá Boleslav)… Však také vyjmenovaní tahali více-méně za „delší“ konce ve svých startech, přičemž cílové souboje Obořilová – Srnská či Tlamka „Contador“ – Konečný, byly skutečnými vrcholy povedeného valchovského bikového dne a diváky vpravdě zvedly ze sedadel!

Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis,  MTB „Vrchovina“ pokračuje 18.5. 2019 druhým závodm v Benešově, kde se jezdí  vůbec nejvýše položená trať celého seriálu (kopec „Horka“. který na hlavním okruhu závodníci zdolávají hned 3x. je položen v nadmořské výšce 720 m.n.m.). Benešov bude také jedním z posledních MTB podniků, kde si budou moci špičkoví bikeři poměřit síly, před závodem Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě. Víkend mezi „Vrchovinami“ vyplní třetí závod Českého poháru horských kol, který pohostí Pec pod Sněžkou. Nezapomeňte taky mrknout na čtyři supr fotogalerie oficiálního UCI fotografa Karla Všetuly (díky Karle!)

A perlička úplně na závěr: když už bylo sbaleno a Vy už jste byli všichni asi v teple svých příbytků, či na cestě do nich a za začínajíícího deště jsme s ředitelem závodu Pepou Barákem závod hodnotili, objevil se mezi námi skvělý český cyklokrosař a několikanásobný účastník „Vrchoviny“ z minulých let (vyhrál např. v r.2017 závod v Boskovicích) – Emil Hekele! Původně chtěl přijet do Valchova závodit, pracovní povinnosti mu to ale nedovolily, přesto se na silničce na Drahanskou vrchovinu resp. na Valchov z mateřských Loštic vydal, aniž by si byl jist, zda na závodišti nekoho ještě vůbec zatihne. Zastihnul! A než s námi vypil kávu, dozvěděli jsme se od něho, mimo jiného, že minimálně 4 závody MTB „Vrchoviny“ má tento stále excelentní cyklokrosařský „šuter“ letos v plánu. Těšíme se, Emile!

Výsledek závodu štafet
  1. MORAVEC Team I. (Amálie Gottwaldová, Eliška Hanáková, Petr Šich)
  2. MORAVEC Team II. (Justýna Novotná, Anna Hanáková, Jirka Vašíček)
  3. ACT Lerak (Filip Kuchař, Krištof Friedl, Nikola Bradáčová)