«

»

Na vždy se zachová, v paměti Buková!

Účast hned pěti úřadujících čerstvých Mistrů české republiky z nedávného národního šampionátu v Hlinsku ozdobila šestý závod MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, který vzorně pohostila obec Buková! Punc světovosti dodala závodu i dopolední návštěva čtyřčlenné skupiny zástupců z daleké Indie,  a když k tomu připočteme i osobní účast prezidenta Českého svazu cyklistiky, pana Petra Marka, jehož premiérová účast na závodě MTB „Vrchoviny“ byla skutečnou „třešničkou na bukovském bikovém dortu“, je jasné, že sobotní MTB akce byla po všech stránkách TOP! Odpovídaly tomu i kvalitní výkony bikerů, když v nejsledovanější kategorii mužů ELITE obhájil letos v Bukové svoje loňské prvenství Michal Kozel (Nutrend Specialized Racing) a mezi ženami se na nejvyšší stupínek dokázala prosadit zkušená Lucie Veselá (GT Opportunity).

Právě nejlepší „eliťák“ Michal Kozel (Nutrend Secialized Racing) byl jedním z pěti šampionů z Hlinska, které jsme mohli v Bukové na vlastní oči spatřit. A svým jistým vítězstvím potvrdil, že je titul národního mistra v kategorii muži EXPERT ve správných rukou! Asi nejvíce ale  početnou skupinu bikových příznivců zaujal svým výkonem Honza  Zatloukal (Nutrend Specialized Racing), Mistr ČR z Hlinska v kategorii juniorů, který se díky úžasnému tempu  v průběhu závodu „prokousal“  polem šestnácti „eliťáků“ až za Michala Kozla! Nechal tak vzpomenout na loňský rok, kdy měl závod téměř identický  průběh a Honza, podobně jako Michal si zde „do roka a do dne“ zopakovali svoje loňské triumfy!

Buková potvrdila, že zcela po zásluze jsou Mistryněmi ČR i sestry Anna a Eliška Hanákovy (MORAVEC Team), které před čtrnácti dny – jistě mi dáte za pravdu –  svými výkony okouzlily Hlinsko. Mladší žákyně Anna Hanáková (MORAVEC Team) svedla v sobotu napínavý souboj se svojí týmovou kolegyní Amálkou Gottwaldovou (MORAVEC Team – ta je pro změnu úřadující vítězkou Českého poháru), když v cíli rozhodly v prospěch Aničky pouhé 4 vteřiny. To starší žákyně, a starší sestra Anny, Eliška Hanáková (MORAVEC Team) měla cestu k vítězství podstatně snadnější, protože startovala ve své kategorii osamocena. Jak už se letos stalo zvykem, vyrazila do závodu společně se staršími žáky a její souboj se šikovným Josefem Sýkorou (PRO HEAD Team Opava), který byl z kluků nejrychlejší, diváky taky hodně bavil. Že byla Eliška nakonec v cíli  před Pepíkem opět jenom dokazuje jednoznačnou oprávněnost titulu národní šampionky. Její forma je stabilně na vysoké úrovni a to je před blížícím se Mistrovství Evropy v italské Pile, kde bude Eliška Hanáková Českou republiku reprezentovat, velmi pozitivní skutečnost, svádějící k opatrnému optimismu… Budeme držet palce!

Jediným šampionem z Hlinska, který v Bukové svůj závod nevyhrál, byl kadet Filip Konečný (Bike Team Nové Město na Moravě). Protože MTB „Vrchovina“ má už po léta v reglementu kategorie juniorů a kadetů spojené, dojel v závodě Filip na druhém místě, za svým starším soupeřem a již výše zmíněným juniorem Honzou Zatloukalem. Z kadetů, kteří v tomto závodě startovali, byl však samozřejmě nejrychlejší a i on svým výkonem potvrdil, že je titul Mistra ČR je ve správných rukou!

Celkem tři varianty okruhů (950, 2500 a 2700 m), jejichž opět bezchybným velitelem byl Josef Šenk, vedle paní Helenky a ředitele závodu Milana Kolíska třetí vůdčí osobnost bezchybného týmu pořadatelů, byli minulou sobotu „servírovány“ závodů chtivým bikerům, kterých se sešlo po kratší prázdninové pauze a v době vrcholícího období dovolených  opět přes dvě stovky! Padla-li v předvečer závodu otázka, zda „odrážedlista“ Martin Hruda (Drahanský Sporttým) a „mastr trojkař“ Ivo Kovařík (DK…) udrží dosavadní neporazitelnost, tak po sobotě známe jednoznačnou odpověď: ano, udrželi a potvrdili, že jsou skutečnými osobnostmi 18. MTB „Vrchoviny“!

Nejpočetněji obsazeným startem dne , byl na okruhu 950 m dopolední závod chlapců  kategorie 7-8 let. Mezi 22 bikery byl nejrychlejší Antonín Halás (Cykloteam Kolárna), jenž porazil v zajímavém  závodě o 10 vteřin svého tradičního soupeře Matyáše Orsavu (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a s největší pravděpodobností právě tito dva nadějní cyklisté svedou spolu mezi sebou ve zbývajících závodech souboj o vavřín  celkového vítěze. Dramatický úvod měl start stejně mladých děvčat. Těch vyrazilo do boje  naopak jen 6 a i přesto došlo na startu ke kolizi dvou závodnic, když jednou z nich byla při neúčasti Sáry Škubalové (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) hlavní favoritka, Terezka Hrazdilová (Aspire SCM Brno). Byť Terka poměrně rychle na kolo nasedla, odjížděla do terénu s velkou ztrátou na soupeřky. Na dvou okruzích 950 m však předvedla famózní stíhací jízdu, výsledkem které bylo její zasloužilé vítězství s náskokem 12 vteřin! Klobouk dolů před bojovností a odolností  Terezky Hrazdilové!

Druhému bloku startů předcházel první slavností ceremoniál vyhlašování výsledků, při kterém vydatně pomohli s předávání cen řediteli závodu, Milanu Kolískovi naši 4 Indičtí přátelé, kteří byli milými hosty bukovské MTB „Vrchoviny“. Připomenu jejich jména – Mr. Keerthy, Mr. Pavan, Mr. Rakesh a Mr. Adarsha a připomenu také, že za námi přijeli z devítimilionového indického města Bangalore, které naleznete v jihozápadní Indii ve státě Karnataka. Protože museli pokračovat ve svém misi v České republice návštěvou Brna, neviděli už bohužel další dění na bukovských závodištích. Na okruhu 2500 m všechny zaujal všechny hned první start chlapců 9-10 let s hodně dramatickým soubojem o prvenství na cílové čáře mezi Tomášem Raškou (Short Bike Academy Opletal) a Samuelem Muchou (SK Jiří Team). Dramatický spurt vyzněl nakonec takřka o centimetry pro šikovného „Akademika“ Toma Rašku..

V závodě šesti štafet, se z vítězství radovalo   letos už podruhé uskupení TUFO Cyklozákladny Otrokovice (sourozence Annu a Jana Hudečkovy doplnil Marek Letev)V napínavé honičce jsme zatleskali také výkonu Adély Šafářové (Nutrend Specilized Racing), která byla členkou týmu „Boskováci“ v sestavě Veronika Šafářová, Adéla Šafářová a Lukáš Sedlák a tato sestava brala v cíli 5. místo. Všechno další dění pak už bylo pod dohledem svazového prezidenta, pana Petra Marka, který dorazil na závodiště krátce po poledni a byl vůdčí osobností jak druhého, tak třetího, odpoledního slavnostního vyhlašování vítězů. Samozřejmě, že Petr Marek  stíhal sledovat  hlavně závody odpoledního startovního bloku, o jejichž kvalitním obsazení svědčí skutečnost, že na medaile tentokrát nedosáhli například takoví borci, jakými Zdeněk Mlynář (Valtice – 4. místo Masters II) či Emil Hekele (Cyklošvec – Steven – Galaxy -8. místo muži ELITE) beze sporu jsou! Skutečně to letos v Bukové byla „síla“..!  A kdo si ji nechal uniknout, přišel opravdu o hodně…

Dvě věci ale přece jen mrzí: vhledem ke skutečnosti, jaká „hvězdná“ sestava se v Bukové sešla, chtělo to zorganizovat autogramiádu pěti  čerstvých mladých Mistrů ČR (Anna Hanáková, Eliška Hanáková, Filip Konečný, Honza Zatloukal a Michal Kozel) s prezidentem Petrem Markem včetně. Vždyť všichni účastníci dostali od pozorných pořadatelů diplomy, takže se bylo  na co podepisovat… Ani o propisky nebyla nouze… Ach jo! Ten Koudelka… Vždycky na něco zapomene… Druhý „lehký stín“ vydařené race byl ten, že svoji dvojnásobnou stříbrnou  „bednu“ propásli manželé Nesetovi: Terezka Nesetová (In-Life Cycling Team) dojela v závodě žen na 2. místě, stejně tak v „eliťácích“ i její manžel Honza Neset (In-Life cycling Team). Ale vzhledem k tomu, že jsou svoji relativně krátce, a že měsíc Lásky ještě není zas tak dávnou minulostí, jejich zpoždění na závěrečném slavnostním ceremoniálu rozumíme a samozřejmě je omlouváme…

Ale netřeba ničeho  litovat. V sobotu, 17. srpna „popojede“ „Vrchovina“ sedmým závodem v Boskovicích a i zde se můžete těšit na VIP hosty podobného „kalibru“, jakým byl minulou sobotu v Bukové první muž České cyklistiky, Petr Marek... Takže „autogramiádový reperát“ by mohl proběhnout poměrně brzy! Zde studujte komplet výsledky z Bukové a tady jsou už  první dvě fotogalerie díky Lidušce Adámkové a Lence Tlamkové…

Výsledek závodu štafet:

  1. „Tufáci“ (Anna Hudečková, Jan Hudeček a Marek Letev)
  2. „Borci“ (Barbora Tlamková, Jan Zatloukal, Martin Pospíšil)
  3. Short Bike Academy – 1 (Lukáš Raška, Barbora Janovská, Vladimír Opletal)

Z pohledu štafetových medailistů se nepsaným Králem Velké ceny Bukové stal Honza Zatloukal, který kromě stříbra ze štafet vybojoval zlato v závodě juniorů / kadetů. Hned za ním by se umístnili Anna Hudečková (zlato ze štafety, bronz ze závodu jednotlivců) a Lukš Raška (bronz ze štafety a zlato ze závodu jednotlivců). A když už jsem u těch statistických souhrnů: v rámci rodinných týmů byli tou skutečnou „Best Family“ v Bukové sourozenci Raškovi:Lukáš i Tomáš vyhráli svoje starty jednotlivců, navíc „Luke“ bral ještě bronz ze štafety. U Rašků se tedy minulou sobotu večer asi hodně slavilo..!   Sestry Hanákovy vybojovaly ze závodů jenotlivkyň  „v uvozovkách jen“  dvě zlata…