«

»

Start se přiblížil!

Nejdřív nás omezil Covid19, teď nás zase znervózňuje válečný stav na Ukrajině… Pevně věřím, že podobně jako se zklidnila situace s virovou nákazou, utichnou brzy i zbraně, a že 21. ročník MTB poháru Drahanské vrchoviny odstartujeme o letošních Velikonocích ve Valchově v pokojných a  mírových časech. Dříve, než ve valchovském „Monacu-Monte Carlu“ šlápnou bikeři do pedálů, zažijeme dvě události, které s letošní MTB „Vrchovinou“ ať už přímo nebo nepřímo budou souviset.

Ta první událost je ryze pietní… Jistě máte ještě v paměti smutnou událost z prosince loňského roku, kdy nás navždy opustil náš kamarád, cyklista – biker tělem i duší a v době „předcovidové“ pravidelný aktivní účastník MTB „Vrchoviny“  – František Paděra. Zádušní mše za Františka se uskuteční tuto sobotu, 26. března 2022 od 17.00 hodin v Kapli Panny Marie Bolestné v Benešově u Boskovic (část obce Pavlov).  Kdo budete mít volno, přijďte-přijeďte s námi na Františka zavzpomínat…

Druhou, jistě důležitou událostí bude schůzka zástupců pořadatelů letošního 21. ročníku MTB „Vrchoviny“, kterou ve středu, 6. dubna 2022 pohostí od 17.00 obec Žďárná. Zde se definitivně doladí vše potřebné, abychom mohli o 10 dnů později, na Velikonoční sobotu ve Valchově letošní „Vrchovinu“ směle odstartovat. Mimo jiné, budou na programu k projednání určitě tyto dva body: zýšení startovného pro r. 2022 a časová úprava propozic úvodního závodu, tak, aby děti z Valchova a nejbližších obcí stihly v sobotu nejen závody, ale po ránu  i tradiční velikonoční „hrkání“, které mají na starosti v každé obci zpravidla právě děti…. Hlavně ale v tu první dubnovou středu v podvečer zástupci pořadatelů „odklepnou“ termínový kalendář, který má aktuálně tuto podobu:

 • 16.4.          – Valchov (GS)
 • 7.5.            – Benešov (GS)
 • 14.5.          – Okrouhlá (GS)
 • 28.5.          – Ořešín
 • 11.6.           – Protivanov
 • 25.6.           – Žďárná
 • 6.8.             – Boskovice (GS)
 • 20.8.           – Kořenec
 • 27.8.           – Knínice (GS)
 • 3.9.             – Velenov
 • 10.9.           – Jinačovice (závod nebude započítáván do MTB „Vrchoviny“)
 • 17.9.           – Blansko (GS) – finále

Po dvou letech se tedy dostáváme opět do formátu 11-ti závodů, který zde byl naposled v r. 2019. Z této skutečnosti lze usuzovat, že i oficiální rozpis soutěže bude kopírovat ten z r. 2019. Určitě jste si povšimli, že na místo obce Buková se pojede závod v Ořešíně (na tratích Vámi oblíbeného „Ořešínského vánku“). Není to tak, že by Buková skončila s pořadatelstvím. Protože nechceme pořádat víc závodů než 11, a protože aktuálně počet zájemců o pořádání tento počet přesahuje (dalším vážným zájemcem pro r. 2023 je obec Vendolí u Svitav), bude v budoucnu zřejmě aplikován „odpočinkový“ režim tradičních pořadatelských obcí: letos „odpočívá“ Buková, na její místo naskočí Ořešín. Příští rok bude „odpočívat“ například Protivanov a Benešov, nahradí je Ořešín a Vendolí. Otázkou zůstává, jak za dané situace řešit celkové pořadí dětí z pořádajících obcí. Zda-li půjdeme cestou tohoto formátu, případně jak budou nastavena pravidla, i o tom napoví schůzka ve Žďárné 6. dubna 2022 v podvečer. Ať tak či tak: věci MTB „Vrchoviny“ 2022 se dávají do pohybu, takže opět mrkejte na tyto stránky s vyšší četností!