«

»

Sekanina do čela!

Po čtyřech závodech letošní MTB „Vrchoviny“ se ujal vedení v prestižní kategorii mužů ELITE Adam Sekanina ( Pell´s Factory Team), který sice na medaili v Protivanově nedosáhl (4. místo), ale v součtu bodů přeskočil Mikuláš Hrubeše (Pro-T Racing Team), který se v Protivanově na startu neobjevil. Není bez zajímavosti, že v každém ze čtyř doposud odjetých závodů zvítězil jiný borec: tím posledním z Protivanova je Dominik Prudek (Favorit Brno), který tak  mohl po čase slavit vítězný „come-back“ na tratě MTB „Vrchoviny“!

Hlavní hvězdičkou odpoledního bloku startů byl ale v Protivanově  bezesporu šestnáctiletý kadet David Friedl (DK Bike Shop Racing Team), který dokázal jezdit s o osm let starším Dominikem Prudkem v kontaktu nejen po celých osm 2350 metrů dlouhých kol, na kterých byl vypsán závod juniorů/kadetů, ale „z pilnosti“ a se souhlasem rozhodčích odjel i tři kola navíc, tedy „kládu“, kterou měli od rozhodčích stanovenou muži ELITE. Cílová sprinterská bitva Prudek / Friedl stála – byť o ničem nerozhodovala, oba borci byli vítězové ve svých kategoriích – skutečně za to! O pár centimetrů zvítězila přece jen zkušenost na mládím… Ale oba aktéři tohoto souboje se očividně bavili a pobavili i početnou diváckou komunitu, která i odpoledne v areálu fotbalového stadionu setrvala. Jen ještě připomenu, že výborný výkon Davida Friedla není nikterak náhodný: jedná se o 4. kadeta v průběžném pořadí letošního MTB Českého poháru (4. místo v Brně, 5. na Zadově, 6. v Touškově a Bedřichově).

Také závod dvou mužů v kategorii Masters III byl dramatem až do posledního metru. Až v cílové rovince udolal zkušený Jirka  Sedláček (SK Jiří Team), svého o třináct let mladšího soka, Josefa Suchánka (PBV MTB Team Brno) a i tento souboj patřil k „parádním číslům“, které byly v Protivanově k vidění. Podobně napínavě se zpočátku vyvíjel i závod žen. Bitvu o zlato svedly obhájkyně celkového loňského vítězství, Pavlína Maráčková (SK Jiří Team) s Hanou Krejčí (Open Cycling Academy). Ve druhé polovině závodu dokázala Hana Krejčí zrychlit a pro zlato si do cíle dojela nakonec  s minutovým náskokem. Rodinný bikový klan Srnských ovládl suverénně v závěrečném bloku startů zbylé dvě kategorie o kterých jsem se ještě nezmínil: dcera Veronika Srnská (SPORTREG) dominovala juniorkám / kadetkám a Karel Srnský (SPORTREG) „dvojkařům“ veteránům.

Samozřejmě, že se ve sluncem zalitém Protivanově bylo na co dívat i po celé dopoledne, kdy bojovali na tratích mladí závodníci, kterým svědomití pořadatelé v čele s Broňkou Krenarovou a Liborem Bílkem připravili 4 varianty zajímavých okruhů. Souboje „mladých pušek“ sledoval určitě se zájmem i Luboš Vidlák: duše (nejen) brněnského bikingu a milý host Velké ceny Protivanova. Už úvodní starty odrážedel naznačily, že se v Protivanově bude na co dívat. První tři kluci se proodráželi do cíle v rozmezí tří vteřinek (vítězem se stal tentokrát Danek Svěrák z Kuniček) a mezi dvěma nejrychlejšími dívenkami – Viktorkou Hlubinkovou (MORAVEC Team) a Nikolkou Fialovou z Boskovic byl v cíli rozdíl pouhé vteřinky!

Martin Hruda (Drahanský Sport Team – kat. 7-8 let), Thea Žáčková (Open Cycling Acadeny – kat. 7-8 let), Elen Mazalová (Drahanský Sport Team – kat. 9-10 let) a Justýna Novotná (MORAVEC Team – kat. 13-14 let) – to jsou čtyři jména doposud zcela „stoprocentních“ na letošní „Vrchovině“. Čtyři starty – čtyři vítězství mají na svém kontě tyto tři borky a jeden borec  po závodě v Protivanově a jsou na nejlepší cestě k zisku celkového prvenství. Z vyjmenovaných kategorií byly hlavně dramatické starty chlapců a dívek 7-8 let. Martin Hruda oplatil Jonáši Janovskému (ACT leraK) porážku z nedávného ČP v Bedřichově a po zajímavém souboji „přetlačil“ svého letitého soupeře  o pouhé 4 vteřinky. Jediná vteřina pak rozhodla ve prospěch They Žáčkové v souboji s Barčou Štolfovou (Cykloop.cz – BT Morkovice).

Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) a Barbora Vašíčková (CP Team) byli nejrychlejšími mezi dětmi do 6-ti let, kdy tyto kategorie odkroužily svůj závod kolem místního fotbalového hřiště. Výborné výkony a výsledky jezdců Drahanského Sport Teamu podtrhl jistým vítězstvím v kategorii chlapců 9-10 let Martin Pozorský. Ostře sledovaný start mladších žáků ovládly zcela azurové dresy SPORTREGu: cílem projeli Adam Pražan, Adam Březina a Tomáš Nykl po napínavém souboji v rozmezí pouhých osmi vteřin! Suverénem závodu starších žáků byl Matěj Grošek (Open Cycling Academy), boj o stříbro mezi Denisem Kučerou (ACT leraK) a Tomem Hrudou (Drahanský Sport Team) ale opět notně pozvedl báječným divákům tepovku! A svojí vysokou  úrovní podtrhl vydařenou protivanovskou „race“ i závod třinácti štafet!

Nezbývá než věřit, že se s výborným týmem protivanovských pořadatelů setkáme i v r. 2023. Stavební pozemky, na které byla trať letos provizorně zavedena, budou mít asi co nevidět svoje majitele. „Opravdu nevím, kudy by tratě mohly v budoucnu, po odprodeji obecních stavebních parcel,  vézt. Další případné vhodné lokality jsou majetkem soukromých subjektů, takže vyhlídky na další pokračování MTB „Vrchoviny“ v Protivanově v příštích letech nevidím příliš optimisticky…“, objektivně hodnotí aktuální stav starostka obce a ředitelka závodu, pí. Bronislava Krénarová. S Za rok uvidíme… Ať tak či tak: s Protivanovem bychom se loučili opravdu neradi…

Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis a k vidění jsou i už tři fotogalerie Karla Všetuly:

V rychlém sledu „popojede“ MTB „Vrchovina“ dalším dvěma závody: 18.6. se potkáme na nejvýše položené trati seriálu – v Benešově u Boskovic a o týden později nás po dvouleté COVIDové pauze přivítá Žďárná. Že si „určo“ nenecháte ujít ani tyto dva závody, je – pevně věříme – jasná věc! Těšíme se na Vás!