«

»

Sedmé jméno!

Letošní MTB „Vrchovina“ má za sebou sedmé pokračování, když  minulou sobotu pohostily 230 kvalitního cross country lačných rajdrů mistrovské tratě v Boskovicích. Zajímavostí dosavadního průběhu letošního Poháru Drahanské vrchoviny je určitě skutečnost, že v elitní kategorii mužů platí –  co závod, to jiné jméno vítěze! Po Kubovi Římanovi (Valchov), Dominiku Prudkovi (Benešov), Martinu Tvarógovi (Okrouhlá), Tomáši Flámovi (Žďárná), Radimu Konečnému (Protivanov) a Michalu Kozlovi (Buková), přibylo po Boskovicích sedmé jméno: Dominik Trnka (ENDEKA BASSTA Team). Svědčí to o vyrovnanosti letošní „Vrchoviny“, která ale zdaleka není znakem  jen   elitní kategorie mužů! Pro zbývající čtyři závody je to určitě pozitivní zjištění a můžeme tedy očekávat hodně napínavý finiš letošní MTB „Vrchoviny“!

Stoprocentně vítězný při stoprocentní účasti zůstal po Boskovicích už jen „odrážedlista“ Martin Hruda (Drahanský sporttým), který ani na domácí trati nezaváhal a má již hodně nakročeno k celkovému prvenství (stačí mu vyhrát příští závod v Kořenci). Před Boskovicemi držel s malým Martinem „basu“ v neporazitelnosti borec z věkového protipólu, veterán Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team). Ten ale tentokrát na startu chyběl, nicméně startovní č. 131, se kterým sympaťák ze severu Moravy pravidelně přijížděl do cíle jako vítěz, bylo vítězné i v Boskovicích! Na svém biku ho tentokrát měl Aleš Kupský z Moravských Bránic, který po zásluze oslavil na „Vrchovině“ premiérové vítězství!

Hodně napínavý průběh měl závod  osmnácti dívek do 6-ti let. V zaváděcím kole šla do vedení Leona Eclerová (MORAVEC Team) a zdálo se, že po dvou prohrách s jedním z objevů letošní „Vrchoviny“, zlínskou Sofií Drongovou, si tentokrát borka z Uhřic jede pro jisté vítězství. Technické potíže, ale Leonku zbrzdily a do závěrečného kola najížděla až na 3. místě. Dokázala však neuvěřitelně  zrychlit a v cíli byla jasně první o 7 sekund, před šikovnou Teou Žáčkovou z Miroslavi a již zmíněnou Sofinkou Drongovou.

Po Bukové i Boskovice byly přehlídkou úspěšných mladých závodníků z nedávného MTB Mistrovství ČR v Hlinsku. Dramatický závod chlapců 7-8 let ovládnul v konkurenci 21 soupeřů  úřadující vicemistr ČR Samuel Zítka (Bike Team Nové Město na Moravě), podobně vítězně úřadovala Mistryně ČR v kategorii stejně mladých dívek Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a na vítězné vlně se nadále veze i mladší žákyně Anna Hanáková (MORAVEC Team) jejíž souboj o prvenství do posledních metrů, s týmovou kolegyní Amálkou Gottwaldovou, musela málem rozhodnout cílová kamera…

Nad stabilní a hlavně vítěznou formou bratrů Tomáše Rašky (9-10 let) a Lukáše Rašky (oba Short Bike Academy Opletal) bikoví odborníci uznale pokyvují hlavou už delší dobu. Jejich vítězná série pokračovala i v Boskovicích a i oni mají vavříny celkových vítězů už hodně na dosah. Diváci tleskali v průběhu celého bikového dne i rodině Srnských z Poličky. Tři dcery a táta všem předvedli, že závodit na vysoké úrovni může skutečně prakticky celá rodina (Amálie Srnská – 4. místo v kat. 9-10 let, Veronika Srnská – 4. místo v kat. 11-12 let, Patricie Srnská – vítězka závodu juniorek / kadetek, Karel Srnský – 5. místo kat. Masters II). Klobouk dolů!

Premiérově jsme měli možnost letos na závodě „Vrchoviny“ přivítat rodinu Vlastimila MORAVCE. Vdova po vítězi Závodu míru z r. 1972, MUDr. Eva Moravcová byla hlavní postavou dopoledního vyhlašování vítězů, dcera Vlastíka MORAVCE, Eva Bartolšic – MORAVCOVÁ, tuto úlohu zvládala při poledním a odpoledním slavnostním ceremoniálu. A že vnučky Vlasíka MORAVCE – Zituška a Laduška hodně povyrostli, i to si mohli účastnící Velké ceny Boskovic ověřit na vlastní oči. Poprvé také letos nad závodištěm zakroužila letecká ochrana MTB „Vrchoviny“. Legendární Neil Armstrong na svém dvoumístném motorovém rogalu byl v nízké letové hladině nepřehlédnutelný!

Skutečným vyvrcholením byly určitě závody odpoledního startovního bloku. Suverénem mezi „eliťáky“ byl Dominik Trnka  (ENDEKA BASSTA Team), který si od 2. regulérního kola jel svůj vlastní závod a i když v cíli druhý Honza Neset (In-Life cycling Team) se usilovně snažil držet s Dominikem krok, nešlo to a cílový rozdíl 39 vteřin mezi oběma jasně hovoří o tom, kdo byl letos v Boskovicích NEJ. Honza Neset ale smutnit nemusel: jeho manželka Tereza Nesetová (In-Life cycling Tem) ovládla závod žen, když o 24 vteřin udolala zkušenou Kristýnu Koscovou (TS Bohemia Cross Racing). V závodě juniorů / kadetů oslnil suverénním vítězstvím Honza Šindelář (HEAD PRO TEAM OPAVA) a podobně jistě vyhrál svůj závod i „master dvojkař“  Martin Haluzík (CykloTeam Kolárna), jehož pochvalná slova po závodě o jeho vysoké úrovni a parádních tratích, nás samozřejmě moc potěšila… Zde mrněte na kompletní výsledkový servis a o sedm fotogalerií se zasloužili Lída Adámková, Lenka Tlamková, František Čefelín a Neil Armstrong. Díky…