«

»

Šampionky úřadovaly!

Pátou MTB „Vrchovinu“ pohostil o první zářijové sobotě městys Knínice a stejně, jako v předchozích dílech si diváci určitě přišli na své. Nejen díky tomu, že závod ozdobily svou účastí hned tři čerstvé šampionky z nedávného národního šampionátu v Harrachově: kvalitní, tvrdé, ale férové boje byly k vidění prakticky ve všech kategoriích, závod štafet nevyjímaje! Ve sledovaných kategoriích ELITE mužů a žen si na náročných tratích vybojovaly zasloužená prvenství stálice letošní „Drahanky“: Petr Šich (MORAVEC Team) a Pavlína Maráčková (SK Jiří Team).

Za teplého a slunečného počasí byla pozornou divačkou v úvodní části knínických klání i patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková, který mohla už ve čtvrtém  startu dne zatleskat nejmladší zde zúčastněné Mistryni ČR z Harrachova, Elle Chlubnové (MORAVEC Team), suverénní vítězce kategorie děvčat do 6-ti let i v Knínicích Ještě před tímto startem se blýskly vítěznými jízdami na odrážedlech Sebastian Kovář (MORAVEC  Team) a letos stále na PDV neporažená  Karolínka Fialová z Blanska. Na své tři prvenství z Benešova, Bukové a Boskovic navázal i šestiletý Lukáš Brabenec (MORAVEC Team), když jeho přemožitel z Kořence, Matěj Jelínek (Aspire Brno), bral tentokrát bronz: rychlejší Matěje byl i v cíli druhý, výborně závodící, Štěpán Jež (Bike Team Nové Město na Moravě). Parádním číslem v závěrečném bloku startů byl závod chlapců kategorie 7-8 let. Ani ne tak, co se týče boje o prvenství. Šimon Grošek (Open Cycling Academy) si také (podobně jako „odrážedlistka“ Karolínka Fialová) udržel v Knínicích neporazitelnost a potvrdil svoji suverenitu jistým vítězstvím. Tuhý boj ale svedli za Šimonem o zbylé dvě medaile hned tři borci: Martin Hruda (Drahanský Sport Team), Tomáš Huťka (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a  Marek Jež (Bike Team Nové Město na Moravě). Tito tři byli aktéry parádního souboje, který diváky zvedl ze sedadel! Cílem prosvištěli všichni tři v uvedeném pořadí v rozmezí pouhých dvou vteřin…

Po tomto dramatu jsme byli asi všichni docela rádi, za poklidnější závod stejně mladých dívek, který první blok startů uzavíral, a ve kterém si pro další „Vrchovinové“ vítězství dojela s přehledem šikovná Elen Mazalová  (Drahanský Sport Team). Při prvním vyhlašování nejmladších vítězů byl Mirce Vítkové samozřejmě velice zdatně nápomocen i starosta Městysu Knínice, p. Grénar. Vzhledem k blížícímu se závěru seriálu je na místě zdůraznit v souvislosti s nejlepšími závodníky skutečnost, že  výše pochválení mladí bikeři, Karolína Fialová a Šimon Grošek mají na svém kontě plný počet pěti vítězství a to neznamená (v souladu s platným rozpisem pro letošní rok) nic jiného, než že tu máme v kategorii OPEN  čest s prvními dvěma jistými celkovými vítězi jubilejního, 20. ročníku MTB „Vrchoviny“! Blahopřejeme!

Druhou třetinu knínické „race“ zahájil start s pořadovým číslem 7, jehož aktéry byli žáci mládí 9-10 let a my jsme zde mohli vidět souboj prvního a druhého Vicemistra ČR z Harrachova: Matyáše Orsavu (TUFO CZ Otrokovice) a Samuela Zítku (Bike Team Nové Město na Moravě), ve kterém o 9 vteřin opět udolal, (stejně jako v Harrachově) Matyáš Samuela. Pro zajímavost: v Harrachově byl rozdíl mezi nimi v cíli  takřka identický, jako v Knínicích: 8.2 vteřiny… Následoval start dívek 9-10 let s druhou úřadující šampionkou, která zdobila letošní Knínice – Sárou Škubalovou (TUFO Cyklozájkadna Otrokovice). A také Sára (stejně jako před ní šestiletá Ella Chlubnová)  potvrdila, že je titul ve správných rukou: druhá v cíli, Zita Žerníčková (BIKE 8144) na ni ztratila víc, jak půlminutu.

Od závodu v Boskovicích, se pravidelně na startu mladších žáků objevuje Jakub Křupala (TUFO Cyklozákladna Otrokovice – na MČR 18. místo) a zároveň pravidelně dosahuje na vítězství. Knínice nebyly výjimkou. Jakub byl opět nejrychlejší a v celkovém pořadí ho tři vítězství v řadě „katapultovala“ již na průběžné třetí místo! Že by další z adeptů na pohár? Podobně jako Jakub i boskovická Justýna Novotná (MORAVEC Team), třetí z úřadujících šampionek z Harrachova,  proměnila doposud každý svůj start na „Vrchovině“ ve vítězství a po Boskovicích se radovala z prvenství i na knínickém „Val di Sole“. I třetí z šampionek tedy potvrdila, že je titul ve správných rukou! Dlouho budeme vzpomínat i na souboj o vítězství v kategorii starších žáků, který mezi sebou svedli Josef Kuchař (ACT Lerak) a Vojtěch Jelínek (Bike Team Nové Město na Moravě). Tři vteřiny pro Pepíka, to bylo cílové rozuzlení tohoto zajímavého a vyrovnaného souboje. Závod starších žákyň byl sice poněkud nudnějším, za to ale „bednu“ obsadila tři veskrze zvučná jména v pořadí: Amálie Gottwaldová (CP Team – druhá vicemistryně z Harrachova), Nikola Bradáčová (ACT Lerak) a Veronika Srnská (SPERTREG). Že byli borci a borky týmu SPORTREG v Knínicích „jako doma“, potvrdil závod štafet, který byl opět tím pravým „kořením“, a ve kterém SPORTREG oslavil – hlavně díky klanu rodiny Srnských (tři sestry a táta) – dvojité vítězství!

Závěrečný blok startů v dramatičnosti za těmi dopoledními a poledními dětskými tentokrát zaostal. Úvodní kolo se odjelo na „nepřemlíkované“ trati po závodu štafet, ale protože rozhodčí neobdrželi po závodě žádný oficiální protest, obešla se tedy tahle chybička, jinak jako vždy svědomitých knínických pořadatelů, bez následků a výsledky tím nebyly nijak zásadně ovlivněny. „Nejdramatičtějším“ (v uvozovkách) závodem byl ten společný juniorů-kadetů, kdy vítězného Filipa Holuba dělila od druhého v pořadí Nikolu Svobodníka (oba GT Opportunity) jedna minuta a jedna vteřina. V dalších kategoriích byli odstupy suverénních vítězů ještě výraznější. Ať už „eliťáka“ Petr Šicha (MORAVEC Team), elitní ženy Pavlíny Maráčkové (SK Jiří Team), „mladšího žáka“ Pavla Holce (Nativesport), „staršího žáka“ Ivo Kovaříka (DK Bike Shop Racing Team) či juniorky/kadetky Patricie Srnské (SPORTREG – další vicemistryně ČR z Harrachova). A co nejvíc v posledních startech udivilo? Určitě tempo Pavla Holce v kategorii Masters II. Kromě Pavla měl plný počet kol v této kategorii zapsán pouze 2. v cíli , Standa Červený (TÜV SÜD Rusava Bike Team). Třetí v pořadí, Karel Srnský (SPORTREG), měl už kolo ztráty! A to už se na „Vrchovině“ hodně dlouho nepřihodilo… Však měl taky Pavel Holec na trati druhý nejvyšší rychlostní průměr v závodě (hned za Petrem Šichem). Musíme ale samozřejmě brát v úvahu, že jel méně kol. Ale i tak: klobouk dolů před výkonem Pavla Holce! Zde studujte kompletní výsledky z Knínic.

Výsledek závodu štafet:
  1. SPORTREG I (Václav Ohlídal, Adam Pražan a Patricie Srnská)
  2. SPORTREG II (Karel Srnský, Amálie Srnská, Veronika Srnská)
  3. Goťáci (Lucie Gottwaldová, Amálie Gottwaldová, Martin Gottwald)

V součtu medailových zisků z individuálního a štafetového závodu je jednoznačně nepsanou Královnou Knínic Patricie Srnská (SPORTREG), která jako finišmanka dovedla do cíle vítězně štafetu SPORTREG I, aby posléze ovládla suverénně i závod kategorii juniorky/kadetky. Přiblížila se jí i další hvězdička z „Val di Sole“, Amálie Gottwaldová (CP Team), vítězka závodu starších žákyň a členka bronzové štafety. A počítám -li dobře, vezou si Srnští z Knínic celkem pomyslných 8 cenných kovů: dva zlaté, tři stříbrné a tři bronzové… Klobouk dolů podruhé! Mrkněte ještě na dvě fotogalerie, které stihl Karel Všetula se sebezapřením nacvakat:

V rychlém sledu přivítá předposlední závod jubilejní MTB „Vrchoviny“ Velenov (11. září) a finálový závod pak  Blansko (18. září).