«

»

Rychlý Filip!

V elitní kategorii mužů se při desáté MTB „Vrchovině“ ve Velenově opakovala parádní bitva, kterou před týdnem zažily Knínice mezi Filipem Holubem (Aspire Opportunity) a Petrem Šichem (MORAVEC Team).  A stejný byl i výsledek jejich dalšího parádního souboje. O 7 vteřin byl na cílové čáře dříve rychlý Filip, ale uznání diváků si zasloužil i jak poražený Peťa, tak i v cíli bronzový Adam Sekanina (Pell´s Factory team), který je již s předstihem celkovým vítězem ostře sledované kategorie. Nejrychlejší ženou se pak na velenovských pastvinách stala zkušená Hana Krejčí (Open Cycling Academy).

Už od samotného rána zalévalo areál místního závodiště sluníčko a účastníci závodu mohli – díky výborné viditelnosti – prakticky po celý průběh akce obdivovat panoramata Boskovické brázdy. A nejen tato: všechny určitě velmi příjemně překvapila zbrusu nová budova nové Základní školy, která potvrdila pokračující nárůst zájmu rodičů předškoláků a školáků z regionu, aby jejich děti mohli chodit do školky / do školy právě zde… Tuto skutečnost ocenila při oficiálním zahájení závodu i senátorka a patronka PDV Mirka Vítková, která uznale „vysekla poklonu“ za výbornou práci pro obec starostovi a zároveň řediteli sobotního závodu, akčnímu, pracovitému, svědomitému, kreativnímu – Honzovi Havelkovi!

Úderem půl desáté vyrazili na trať chlapci na odrážedlech. V dramatickém souboji na náročné trati byl v cíli o vteřinku rychlejší Štěpán Pospíšil z Radiměře před Danielem Svěrákem z Kuniček. Tento výsledek jen potvrdil vzácnou vyrovnanost těchto dvou mladých závodníků a o tom, kdo z nich letos „Vrchovinu“ vyhraje, rozhodne až finálový závod v Blansku! Stejně nerozhodnuto je mezi děvčátky na stejných speciálech. Ve Velenově vyhrála nám „neznámá“ Emma Bodná z Valašských Klobouk. Přijela letos poprvé, uviděla a (o 3 vteřiny) zvítězila! Před finálovým závodem má ale nejblíže k zlatému  poháru ve Velenově bronzová Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team).

Další vzrušení divákům připravil závod chlapců do 6-ti let, kterých se postavilo na start rekordních 15(!) V zajímavé bitvě kraloval opět Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy), vyhrál letos už po páté a potvrdil, že nejcennější pohár bude ve správných rukou! Ve startu děvčat stejné kategorie jsme napočítali na startu šest závodnic a při neúčasti vítězky posledních dvou závodů Barbory Vašíčkové (CP Team) si zajistila nejen vítězství ve Velenově, ale i celkové prvenství v pořadí OPEN Karolínka Fialová (ACT leraK). Blahopřejeme! Pátý a šestý start velenovské „race“ obstarali chlapci a dívky 7-8 let a opět se bylo na co koukat! Hlavně závod děvčat nepostrádal dramatičnost. O prvenství se přetahovaly Thea Žáčková (OCA – již jistá celková vítězka), Ella Chlubnová (MORAVEC Team) a Barbora Neužilová (Cyklo Kyjovský MTB Team). A právě poslední jmenovaná, Barča Neužilová  proťala cílovou čáru nejdříve! O čtyři vteřinky porazila Ellu Chlubnovou a po vítězství v Kořenci se letos podruhé na MTB „Vrchovině“ mohla těšit ze zlaté „placky“! V početně hutném závodě stejně mladých chlapců (startovalo jich 17) byl opět – letos už po osmé (!) – suverénní a vítězný Martin Hruda (Drahanský Sport Team).

I další výborný závodník Drahanského Sport Teamu, a již také letošní jistý celkový  vítěz v kategorii 9-10 let, Martin Pozorský potvrdil ve Velenově suverénním vítězstvím svoje kvality. Start s pořadovým číslem 7 těchto chlapců byl opět početný: „smečka“ celkem 17-ti borců svedla mezi sebou líté  souboje..! Poté vyrazil do boje tucet stejně mladých děvčat a zde šlo opět „do tuhého“! V tomto startu jsme se dozvěděli další jméno letošní celkové vítězky. Je to Ellen Mazalová (Drahanský Sport Team)! Diváci v tomto případě viděli skutečně napínavý souboj! Vítězka z Kořence a Knínic, Sofie Drongová (TUFO CZ Otrokovice) byla Ellen Mazalové více než zdatnou soupeřkou, nicméně boskovická závodnice ji nakonec o dvě vteřinky udolala a i ona si s předstihem zajistila celkové prvenství! Blahopřejeme!

Při startu s pořadovým číslem 9, kterým byl závod mladších žáků, jsme si kladli otázku, zda se bude opět jednat o „interní“ souboj tří borců týmu SPORTREG: Adama Březinu, Adama Pražana a Tomáše Nikla? Odpověď byla: Ano… Po kolikáté už letos nám tito tři borci vyhnali tepovku na maximálku? Velenov nebyl výjimkou… Pořadí v cíli: 1. Adam Pražan, 2, Adam Březina (ztráta 2 vteřiny na vítěze), 3. Tomáš Nikl (ztráta 3. vteřina na vítěze)… K tomuto není co dodat… Snad jen to, že rozuzlení, kdo z nich bude letos celkovým vítězem, určí až finále v Blansku… Naštěstí následný start mladších žákyň měl suverénku v Sáře Škubalové (TUFO CZ Otrokovice), takže tepy všem přítomným klesly do normálu a zákrok zdravotníka tedy nebyl u nikoho potřebný… Nutno ale zdůraznit, že právě tento start korunoval další celkovou vítězku letošní „Vrchoviny“: Adélu Kopřivovou (Bike Team NMnM). Adéla si pohár zajistila v závodě druhým místem za Sárou Škubalovou! Blahopřejeme!

Následné starty s pořadovými čísly 11 a 12 byly naštěstí také „poklidné“. Staršímu žákovi Tomáši Buchalovi (CYKLO Bendl Club), který se na „Vrchovině“ objevil poprvé minulý týden v Knínicích, se mezi námi evidentně zalíbilo a hned svůj druhý start proměnil v bezpečné vítězství! To starší žákyně, Justýna Novotná (MORAVEC Team), je na PDV více-méně pravidelnou účastnicí. Ve Velenově startovala letos po osmé, po osmé s přehledem vyhrála a tím pádem  si zde také ona vybojovala jistotu celkové vítězky za r. 2022. Blahopřejeme i Justýně! Další dávku adrenalinu dodal přítomným, po relativně „pokojných“ třech předchozích startech, závod štafet, který uzavíral druhou třetinu Velké ceny Velenova“. Sestava „BATOH“ (BArbora Janovská, TOmáš Nikl a Adam Haluška), vítězná formace z Kořence a Knínic,  si v průběhu závodu opět nejlépe rozvrhla síly a v cíli  zaznamenala vítězný hattrick!

Cirka 90 minut po poledni, v souladu s časovým plánem, nadešel čas finálních startů s pořadovými čísly 14 a 15. Nejdříve vyrazili společně muži s juniory/kadety, následně, s minutovým odstupem  šly ostře „do akce“ obě kategorie „masters“ spolu s jednou ženou a jednou juniorkou/kadetkou. Znamenalo to tedy, že dospělá Hana Krejčí (OCA) a kadetka Amálie Macolová (HEAD Pro Team Opava), měly svoje jisté, nicméně obě, byť startovaly ve svých kategoriích osamoceny, odvedly poctivou bikerskou rachotu. U Hanky to představovalo více jak 52 minut tvrdé lopoty na trati, Amálka se potýkala s náročnou tratí více jak 33 minut… Zlaté medaile holkám patří bezesporu zcela po zásluze!

Že byl závod mužů opět napínavý skoro až do samého závěru, jsem popsal už výše. A že si kluci – Petr Šich a Filip Holub – „dávali“ v průběhu celého závodu, potvrdil jejich notný kyslíkový deficit  a únava v cíli: první pokus o rozhovor s vítězem těsně po dojezdu do cíle selhal, byl opravdu potřeba alespoň kratší čas k regeneraci organismu. Po pár minutách popsal Filip Holub souboj s Petrem Šichem takto: „Petr byl v průběhu závodu hodně aktivní, nastupoval mi a měl jsem co dělat, abych ho uvisel. Rozhodlo se v lese v posledním kole, kde jsem  zkusil nastoupit já. Podařilo se mi   poodjet a udržet minimální náskok až do cíle…“. Zajímavě se vyvíjel i boj o bronz. Dlouho ho sváděli hrdinové ze ŽďárnéAdam Sekanina a Matěj Štindl (MORAVEC Team). Až do doby, kdy Matěje zradila technika… Parádní číslo předvedli divákům i junioři /kadeti: V cíli se seřadili v pořadí Nikola Svobodník (ASPIRE Opportunity Brno), Libor Vencl (ELEVEN Bike Team) a Jan Hudeček (Bike Pro Racing) v rozmezí osmi vteřin… Ani tato kategorie nemá ještě po Velenově celkového vítěze a rozhodne se mezi zmíněným Honzou Hudečkem a Adamem Haluškou (ASPIRE Opportunity Brno – v sobotu 5. místo).

A i zbylé tři kategorie posledního startovního bloku nejsou po Velenově, co se týče celkových vítězů,  rozhodnuty. Mezi mladšími veterány byl v sobotu nejrychlejší Vlastimil Frölich (OCA) a až Blansko rozhodne, zda zlatý pohár bude brát on nebo Michal Štolfa (Cykloop.cz BT Morkovice – v sobotu 3. místo). Starším veteránům vévodil ve Velenově Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team) a opět až v Blansko se rozhodne o celkovém vítězi mezi ním a v sobotu druhým Davidem Hrubešem (Pro – T Racing Team). Nejasno je stále i v kategorii žen. Hana Krejčí a Pavlína Maráčková (SK JIří Team), to jsou dvě jména, mezi kterými se rozhodne až v posledním závodě. Suma sumárum: sedm kategorií je stále nerozhodnuto! A to je pro finálový závod 17. záři 2022 v Blansku jenom dobře! Zde už mekněte na fotky Karla Všetuly a Františka Čefelína. Díky kluci!

Než se ale potkáme na „GRAND FINAL“ v Blansku, nezapomeňte si přijet s dětmi zazávodit v sobotu, 10. září 2022 do Jinačovic, kde se „pod křídly“ MTB „Vrchoviny“ pojede poprvé MTB Velká cena Jinačovic. Když píši s dětmi, platí to doslova: závodit se bude v kategoriích od odrážedel do kategorií starších žáků a starších žákyň včetně. Základní info k tomuto závodu, jehož tratě budou vytyčeny především na pozemcích místní firmy Velsbike s.r.o., hledejte na těchto stránkách v úterý, 6. září 2022 večer.