«

»

„Rudí Ďáblové“ na Vrchovině!-2

Ozdobou jubileního 10. závodu MTB Superior Poháru Drahanské vrchoviny, který pohostila minulou sobotu vzorně obec Buková, byla beze sporu účast špičkového českého bikového týmu Nutrend Specialized (zvaný též „Rudí Ďáblové“), který na Drahanskou Vrchovinu v rámci tréninkové přípravy přivedl trenér České bikové reprezentace, Viktor Zapletal.  A když k tomu připočteme, že v Bukové startovala i další legenda tuzemské cyklistiky, Zdeněk Mlynář, který zde započal přípravu na cyklokrosovou sezónu kategorií Masters, a že – podobně jako v předelém závodě na Benešově –  se start kategorie mužů ELITE postavil další skvělý, soudobý cyklokrosař Emil Hekele, je jasné, že o sobotní MTB Bukové je zcela legitimní hovořit jen v superlativech! 

A to ještě nepočítám další významnou osobnost, která se v Bukově „mihla“ v rámci prvního bloku startů: šéfa organizačního týmu závodů Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě, Petra Vaňka, který přivezl na start, letos už po třetí (po Spešově a Okrouhlé), svého šikovného syna Jakuba, a kterého jsme bohužel v hektickém prvním startovním bloku ani nestihli oficiálně pozdravit…

Traťová revoluce“, která v Bukové proběhla (novou dominantou hlavní tratě je náročný šikmý sjezd přes kamenitý terén nazvaný „STONES FIELD“ – „Kamenné pole“) , jednoznačně splnila očekávání a úsilí pořadatelského týmu v čele s se starostou obce Milanem Kolískem (ředitel závodu) a jeho pravou rukou Josefem Šenkem (traťový specialista), bylo všemi účastníky vysoce ohodnoceno! „Trať mi maximálně vyhovala, jsem v závěrečné části přípravy na první cyklokrosové závody, které se konají v zámoří a dnes to zde bylo pro mě skutečně optimální… Jen škoda, že jsem neměl silnější soupeře…!“,  hodnotil s úsměvem po závodě spokojený vítěz závodu mužů ELITE, Emil Hekele (…).  „Parádní trať na které nebylo místo k odpočinku… Z počátku jsem chtěl jet s Viktorem (Zapletalem) a Martinem (Gottwaldem), ale po prvním kole mi bylo jasné, že na ně nemám a musel jsem zvolnit…“ To jsou zase pochvalná slova cyklokrosařské legendy, valtického  Zdeňka Mlynáře, bronzového muže závodu kategorie Masters II.

Vskutku zlatou navštívenku předložili na 10. MTB „Vrchovině“ všem přítomným borci a borky zjmenovaného  týmu „Rudých Ďáblů“ Viktora Zapletala. Vše odstartovala vítězstvím v kategorii dívek do 6 let Verunka Šafářová (z vítězství se na MTB „Vrchovině“ radovala vůbec poprvé), na kterou navázal vítězstvím ve společném závodě juniorů – kadetů Tomáš Tlamka „Contador“ a třetí zlatou medaili pak vybojovala pro Nutrend Specialized s přehledem v kategorii žen Adéla Šafářová! Zlatý den týmu „pokazil“ jeho šéf – Viktor Zapletal, který bral „jen“ 2. místo v kategorii Masters II… V dramatickém závodě – ten den v jednom z nejhodnotnějších –  jen těsně podlehl výbornému Martinu Gottwaldovi (MORAVEC Team).

Patřičný říz měli ale  i starty dětských kategorií. Diváky určitě zaujal výkon a vítězství Vildy Kaliny z Tišnova (chlapci do 6 let), jakož i opětovná suverenita bratří Raškových, Tomáše a Lukáše (Short Bike Academy Opletal – vyhráli kategorie 7-8, resp. 9-10 let) či Elišky Hanákové (MORAVEC Team – po letošní desátém vítězství je již první jistou celkovou vítězkou MTB „Vrchoviny“ mezi mladšími žákyněmi).  Z Benešova zreprýzovaly svůj úžasný souboj Aničky –  Hudečková (TUFO CZ Otrokovice) a Hanáková (MORAVEC Team). Lepší z nich byla (o 2 vteřinky!) opět žďářenská Anička Hanáková, rozdíl byl tentokrát v tom, že hoky nesvedli dramatickou bitvu o stříbro (jako v Benešově), ale v Bukové byl v sázce kov nejceněnší!

První kategorie, které vyzvaly novou, náročnou dominantu tratě – „STONES FIELD“ byli mladší žáci a žákyně. O suverenitě Elišky Hanákové (MORAVEC Team) byla řeč už výše, mezi chlapci dominoval Tomáš Halámek (TUFO CZ Otrokovice), „přespolní“ byli i vítězové v kategoriích o „level“ vyšších – Sabina Sobková (VRV Team)  a Filip Konečný (BATT Nové Město na Moravě). Třešní na dortu dramatických soubojů v Bukové byl pak beze sporu závod štafet, kterých se na start postavilo pět a které předvadly divákům na krátkém dětském okruhu skutečně dramatickou podívanou s tímto výsledkem:

  • 1. Bike Academy (Lukáš Raška / Sabina Sobková / Domini Horák)
  • 2. ACT Lerak (Nikola Bradáčová / Richard Stloukal / Jiří Pantůček)
  • 3. Nutrend Specialized Racing (Veronika Šafářová / Adéla Šafářová / Tomáš Tlamka „Contador“)

Po druhém, poledním slavnostním ceremoniálu proběhla v rámci bukovské Velké ceny i autogramiáda rajdrů stáje Nutrend Specialized, když Viktora Zapletala, Adélu Šafářovou a Tomáše Tlamku „Contadora“ doplinila ještě další letošní čerstvá reprezentantka ČR, juniorka Jana Tesařová (MORAVEC Team), která nejen, že zazářila letos na MTB MČR v Brně, ale na Mistrovství Evropy, které se jelo týden po Brně v Itálii obsadila výborné, 28. místo. Svoje kvality potvrdila i vítězstvím v Bukové, když s ní svedla o prvneství zajímavý souboj v sobotu výborně jedoucí Aneta Fritzová (Drahanský Sporttým) Zde studujte kompletní výsledkový servis a zde jsou z vydařeného jubilejního závodu letošní MTB „Vrchoviny“ tři hutné fotogalerie:

V rychlém sledu pokračuje MTB „Vrchovina“ v srpnu už tuto sobotu závodem v Kořenci. Trať, které má snad jedno z nejlepších zázemí ze včech tratí seriálu (především pro děti) je jednou z pěti prvotních tratí Poháru Drahanské vrchoviny a tudíž se zde pojede letos už po šestnácté! Zde už mrkněte na oficiální propozice: PDV-2017-propozice-Kořenec

A definitivní tečkou za Velkou cenou Bukové nechť je pojmenování toho, co nebylo úlně akorát… Především starty dívek a chlapců kategorií  11-12 let měli být o kolo kratší a při startu chlapců kategorie 7-8 let se projevila skutečnost nedostatečně „otevřeného“ prostoru těsně po startu. Škobrtnutí jednoho z jezdců o traťový kolík na levé straně způsobilo kolizi, na kterou doplatili jezdci ze středu a zadní části startovního pole… Za tyto dvě „boty“ se omlouváme, příště na toto dáme určo „bacha“…