«

»

Bukovská repete!-2

Skutečně byla Velké cena obce Buková, která se jela minulou sobotu jako druhý závod letošní MTB „Vrchoviny“, v mnoha skutečnostech  vydařeným opakováním předchozích událostí. Především jsme si zde užili – jak už je této pořadatelské obce zvykem – výborně zorganizovaný závod pod taktovkou tandemu Milan Kolísko / Helena Ježková, který tentokrát umocnilo i luxusní počasí. Dále pak si zasvěcení nemohli nepovšimnout opakování napínavých soubojů v nejedné kategorii do posledních metrů a často i se identickými aktéry, jako před 14-ti dny v Benešově.

Hlavně se v Bukové se vším všudy zopakoval avizovaný souboj v kategorii mužů ELITE. Dva nejlepší borci z blátivého Benešova, Emil Hekele (ZEKOF Loštice) a Petr Šich (MORAVEC Teram) si to zde rozdali znovu opět, tentokrát na vesměs suché, tvrdé a velmi rychlé trati. Průběh jejich souboje byl jako přes kopírák v porovnání s průběhem závodu v Benešově. Po většinu závodu „tahal“ za delší konec Petr Šich, ale stejně jako před 14-ti dny se mu nepodařilo Emilu Hekelemu  ujet a vytvořit si tak rozhodující náskok. Naopak. V závěrečném kole dokázal úřadující český cyklokrosový šampion opět neskutečně zrychlovat. První jeho nástup sice ještě Petr Šich zachytil, ale proti druhému už byl bezmocný a za vítězným  Hekelem dojel nakonec se ztrátou 11 vteřin na 2. místě. Opět jsme tedy viděli souboj, který bral dech a byl vrcholem Velké ceny!

Jak už jsem ale naznačil, k podobným opakovaným soubojům z Benešova došlo v Bukové ještě v dalších kategoriích. Martin Hruda (Drahanský Sporttým) a Jonáš Janovský (MORAVEC Team), to jsou další dva mladí borci v kategorii do 6 let, na jejichž opakované souboje o prvenství si už letos zvykáme. I v Bukové tomu tak bylo a podobně jako na Benešově byl v cíli těsně rychlejší Martin Hruda po napínavém souboji, který také diváky v prvním dopoledním bloku startů hodně bavil! Ještě větším dramatem (a možná i největším z celého bikového dne) byl následný závod kategorie chlapců 7-8 let. Doslova do posledního centimetru sváděli souboj o vítězství hned 3 borci! Martin Pozorský (Drahanský Sporttým), Šimon Chlubna (Rouchovany) a Michal Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) byli aktéry této strhující bitvy a v tomto pořadí také projeli s minimálními rozdíly cílem. V případě Pozorský – Chlubna se jedná opět o další reprýzu výsledku z Benešova. A stejné je to i v kategorii stejně mladých děvčat. I zde se pořadí dvou nejlepších Elen Mazalová (Drahanský Sporttým) – Eliška Štolfová (Cykloop.cz-BT Morkovice) z Benešova opakovalo i v Bukové.

Po adrenalinové první třetině startů bukovské „race“, přišlo uvolnění v podobě prvního bloku vyhlašování výsledků skutečně vhod… Lídrem slavnostního ceremoniálu byla patronka MTB „Vrchoviny“, senátorka Mirka Vítková, která bezvadně zasekundovali ředitel závodu a starosta obce Buková, Milan Kolísko se svojí „pravou rukou“, místostarostkou, Helenkou Ježkovou.  Další starty dětí,které vedly již do sektoru protipovodňového poldru na okruh 2280m, přinesly též neméně zajímavé souboje a i v nich jsme zažili opakování soubojů jezdců o nejvyšší příčky, jako v Benešově. Identické pořadí prvních dvou mladších žáků Jakuba Urbana (VRV Team) a Josefa Kuchaře (ACT Lerak) viděla i Buková. Boj o zlato zde svedly i dvě stejné mladší žáyně, jako v benešovské premiéře – Barbora Janovská s Justýnou Novotnou (obě MORAVEC Team), jen pořadí v cíli bylo tentokrát opačné: rychlejší byla Justýna Novotná.

Na suverenitu Sáry Škubalové (TUFO CZ Otrokovice – kategorie 9-10 let) jsme si už letos zvykli. Sára nezaváhala ani v Bukové a nadále jede letošní sezónou na vítězné vlně. V dalším dramatické startu stejně mladých chlapců, ve kterém byl nejrychlejší Matyáš Orsava (TUFO CZ Otrokovice),  zauali dva „černí koně“ závodu na 2. a 3. místě: Filip Fojtík (Slavičín) a ostarvský Ondřej Bukovský (DK Bike Shop Racing Team). V třiadvacetičleném startovním poli této kategorie se z poslední řady na startu probojovali až na medailové pozice no a my jsme vždy rádi za nové, kvalitní rajdry na MTB „Vrchovině“!

Reprýzou výsledku benešovského závodu byl i start prestyžní kategorie starších žáků. Zde se dokonce pořadí z Benešova zopakovalo jako přes kopírák až do 4. místa! Za vítězným Davidem Friedlem (SK Jiří Team) brali stříbro Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal), bronz Jakub Žák (Aspire) a „bramboru“ Lukáš Herlander (Cyklo Team Kolárna Olomouc) a i toto byl hodně dramatický start: první čtyři borce dělilo v cíli necelých 10 vteřin… Ve srovnání se závodem stejně mladých dívek, který byl, tak říkajíc, na pohodu… Při neúčasti Hanky Vikové (Dukla Praha) a Anny Hanákové (CP Team) si vítězství s přehledem ohlídala Amálka Gottwaldová (CP Team), která najela na druhou Veroniku Srnskou (BT Nové Město na Moravě) více jak minutu. Druhý blok startů efektně zakončil závod 12 tříčlených štafet.  Nejrychlejší v něm bylo kombinované trio „Supriders-CP Team“ ve složení Amálie Gottwaldová, Jakub Šindler a Adam Hlávka, což zamenalo, že nepsanou „princeznou“ Velké ceny Bukové se stala se ziskem dvou prvních míst již zmíněná, Amálka Gottwaldová (CP Team).

Poslední blok startů čítal též bohaté startovní listiny a přinesl v jenotlivých kategoriích některá překvapení… Hlavním aktérů startu mužů ELITE, Petru Šichovi a Emilu Hekelemu jsme „vysekli“ poklonu už v odstavci výše a tak se pojďme ještě ve stručnosti zaměřit na ostatní kategorie. Juniorkám / kadetkám vládla tentokrát Patricie Srnská (BT Nové Měst na Moravě), která dokázala využít zpomalení největší favoritky, Elišky Hanákové, ketrou potrápil defekt pneumatiky. I úctyhodných 24 juniorů / kadetů na startu poskytlo divákům kvalitní sport. Vítěz z Benešova, Tomáš Tlamka „Contador“, se tentokrát musel sklonit před výborně jedoucím Josefem Macháčem (Cyklo Team Kolárna Olomouc), „třetí brdnou“ jim sekundoval také výborný Adam Bernát (Dukla Praha), který je v průběžném pořadí ČP v kategorii kadetů na 5. místě.

Klání kategorií mužů Masters byla ve znamení útoku borců DK Bike Shop Racing Teamu. „Dvojkaře“ suverénně ovládl Lukáš Bukovský a „trojkaře“ po dramatickém souboji souboji s Jiřím Sedláčkem (SK Jiří Team) největší favorit, Ivo Kovařík, kterého také hodně zbrzdil defekt pneu, ale famózním finišem nakonec vítězství z Benešova obhájil. Defekty vůbec hodně trápily dravě jedoucí borce a borky v závěrečném bloku startů, kde byl do tratě vřazen i kamenný úsek „Little Mitas Choice“. Kromě jiných musel kvůli defektu pneu vzdát i jeden z favoritů závodu Masters III, Martin Šíma (MaxCursor). Byť by měli mít ženy přednost, snad se na mě nebudou ty čtyři statečné z Bukové zlobit, že se o nich rozepisuji až na závěr… Tereza Nesetová (In-Life Cycling Team) z nich byla nejrychlejší, když před zkušenou a pravidelnou účastnicí MTB „Vrchoviny“, Kristýnou Koscovou (P2R Bike Team) dojela do cíle s náskokem více jak minuty.

První dva závody „Vrchoviny“ jednoznačně ukázaly na „hvězdy“ a „hvězdičky“ které v letošní redukovaném kalendáři zřetelně „zaplápolaly“… Jsou před námi (pevně věřím) ale ještě tři závody a vše je tedy otevřené… Připomenu, že z pěti závodů se budou započítávat do celkového hodnocení 4 nejlepší výsledky. A taky pevně věřím, že termín 22.8.2020, kdy bude MTB „Vrchovina“ pokračovat závodem v Boskovicích, již máte ve svých diářích pečlivě zaznamenaný…

Zde je z Bukové kompletní výsledkový servis.

Zde hledejte čtyři hutné fotogalerie (díky Karle Všetulo)!

A pro úplnost, ještě sestavy tří nejrychlejších štafet:

  1. Supriders – CP Team (Amálie Gottwaldová, Jakub Šindler, Adam Hlávka)
  2. DK Bike Shop Racing Team (Barbora Bukovská, Adam Štěpánek, Lukáš Bukovský)
  3. Short Bike Academy Opletal – MORAVEC Team – 1 (Lukáš Raška, Barbora Janovská, Matěj Štindl)