«

»

Petr Šich je zpátky!

Osmý závod letošní MTB „Vrchoviny“, který tradičně vzorně pohostila obec Kořenec, byl ve znamení „come-backu“ obhájce loňského celkového prvenství v kategorii muži-ELITE, Petra Šicha (MORAVEC Team), který se na tratě MTB „Vrchoviny“ vrátil po překonání zdravotních problémů – a hned jako vítěz ostře sledované kategorie! Kořenec také určil v pořadí OPEN první tři celkové vítěze! V kategoriích chlapců do 6-ti let, 7-8 let a 13-14 to budou Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy)(, Martin Hruda (Drahanský Sport Team) a Matěj Grošek (Open Cycling Academy). Blahopřejeme! 

Po Boskovicích ani na Kořenci startovní listiny závodníky nijak „nepřetékaly“. Možná to způsobila opět špatná předpověď počasí, možná v Ostravě souběžně pořádaný MTB  „Chachar“, možná vrcholící čas prázdnin a dovolených. A dost možná, že  všechny tři tyto faktory  dohromady… Počasí nakonec vydrželo (v průběhu akce spadlo jen pár kapek a na Drahanské vrchovině začalo pršet až večer a v noci) a byť byly startovní listiny místy opravdu hodně sporadické, o to zajímavější a napínavé souboje jsme mohli u „větřáku“ vidět!

Že to bude zde opět hodně adrenalinové, naznačili už úvodní starty odrážedel. Vítěze obou kategorií – jak Danka Svěráka z Kuniček, tak Viktorku Hlubinkovou (MORAVEC Team) oddělovala v cíli od soupeřů pouhá vteřinka! V závodě chlapců do 6-ti let sice neodolal Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) ve druhé polovině závodu tlaku Dominika Vodici (SK Eddie Team) a v cíli na něho ztratil dvě vteřinky, přesto si připsal důležitých 65 bodů a v celkovém pořadí už nemůže být předstižen! Závod tří dívek do 6-ti let s přehledem ovládla Barunka Vašíčková (CP Team). Vyhrála letos po páté a i ona má stále reálnou šanci stát se v této kategorii celkovou vítězkou. Předposlední start první třetiny Velké ceny Kořence obstarali chlapci  7-8 let a diváci s napětím očekávali, zda si Martin Hruda (Drahanský Sport Team) udrží svoji neporazitelnost i v Kořenci? Neudržel… Jeho tradiční soupeř, Jonáš Janovský (ACT leraK) byl tentokrát rychlejší o 13 vteřin! Přesto Martinovi  postačilo 65 bodíků z Kořence k pojištění celkového prvenství! V závodě stejně mladých dívek na startu chyběla doposud vedoucí závodnice Thea Žáčková (OCA) a tím se cesta ke zlaté „placce“ otevřela dalším dívkám. Svůj letošní třetí start na „Vrchovině“ proměnila v premiérové vítězství Barborka Neužilová  (Cyklo Kyjovský MTB Team), která svedla o zlato parádní souboj do posledních  metrů s další Barborkou – Štolfovou (Cykloop.cz – BT Morkovice). V cíli napínavého závodu rozdělila holky pouhá jediná vteřina…!

První slavnostní předávání cen nejmladším vítězům bylo v Kořenci v režii Mirky a Mirka: bezchybně se ho zhostila patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková spolu s ředitelem akce a starostou obce Kořenec, Mirkem Zemánkem. Bylo jen škoda, že paní senátorka opět pospíchala na další akci, protože i další bikové kořenecké bitvy stály za to a byly divácky hodně atraktivní! Jako například hned ta první – závod chlapců 9-10 let, který vyhrál těsně Martin Pozorský (Drahanský Sport Team), před Šimonem Groškem (OCA). Tradiční účastník MTB „Vrchoviny“, tým Petra Formánka TUFO CZ Otrokovice nedorazil na Kořenec sice v plné síle (někteří jeli ostravského „Chachara“), ale s prázdnou se vracet nebude. Šikovná bikerka Sofie Drongová zde pro „Tufáky“ vybojovala cenné zlato, když v kategorii dívek 9-10 let se na nejvyšší stupínek dokázala letos prosadit již podruhé! Koncem června vyhrála závod ve Žďárné a hodně si tak přiblížila zisk některého z prestižních pohárů.

V dalším průběhu Velké ceny Kořence byly magnetem licencované kategorie mladších a starších žáků a jejich věkově totožných kolegyň. Na vítězný „hattrick“ dosáhl mladší žák Adam Pražan (SPORTTREG) a jeho souboj o celkové prvenství s týmovým kolegou Adamem Březinou (v Kořenci dojel se ztrátou 20 vteřin druhý) bude ve zbývajících závodech asi ještě hodně zajímavý! Z jistého vítězství se mohla těšit i mladší žákyně Adéla Kopřivová (Bike Team NMnM) a starší žák Matěj Grošek (OCA) Nejvíce zajímavé bylo ale klání starších žákyň. Celý závod pospolu na čele odkroužily Barbora Janovská (ČS Accolade) s Justýnou Novotnou (MORAVEC Team). Až  poslední, čtvrté  kolo závodu rozhodlo o vítězství Justýny Novotné o 9 vteřin! I tento závod diváky hodně bavil, stejně jako adrenalinový souboj 11-ti štafet, který druhou třetinu kořenecké Velké ceny uzavíral.

I po poledni jsme neustále nervózně pokukovali po oblačné obloze s vírou, že i závěrečné starty Velké ceny Kořence se odjedou „za sucha“… Naše přání se naštěstí naplnilo. Krátce po půldruhé vyrazilo 28 aktérů závěrečného dějství na hlavní, 4,5 km dlouhý, suchý a rychlý okruh s obávanou lesní dominantou „Skalka“. V kategorii juniorek/kadetek a žen, vyrazily na trať samojediné kadetka Barbora Tlamková (MORAVEC Team) a dospělá Hana Krejčí (OCA) a tyto dvě statečné borky měly tedy, tak říkajíc,  svoje jisté. Obdobně na tom byly junioři/kadeti a veteráni v kategorii Masters III. Zde jsme zaznamenali účast po třech závodnících a i v tomto případě nemohly  rajdry medaile minout. Jména suverénních vítězů tedy jsou: veterán Josef Suchánek (PBV MTB Team Brno) a junior Honza Hudeček (BIKE PRO RACING Team).

Nicméně souboje 10 aktérů závodu veteránů Masters II a stejného počtu bikerů v kategorii muži ELITE, daly poslednímu bloku startů přece jen patřičný náboj! Co se veteránů týče, tak zde tahal zpočátku za nejdelší konec rychlý Tomáš Pohl (PBV MTB Team Brno). V závodě, vypsaném na 4 kola ale začal postupně zrychlovat a ze zadních pozic útočit zkušený  Lukáš Petr (OCA). Ten se v závěrečném kole posunul do čela a po zásluze a výborném výkonu zvítězil s náskokem necelé půlminuty! Podobné napětí měl i start mužů ELITE. Rozhodčí vypsali jejich závod na 5 kol a v  úvodu se v čele osamostatnila čtveřice třech mužů Petra Šicha, Matěje Štindla (oba MORAVEC Team) a Adama Sekaniny (Pell´s Factory Team), se kterými držel tempo junior Honza Hudeček. Tempo udávali především bikeři MORAVEC Teamu a jako první začal ztrácet Adam Sekanina, po něm i Matěj Štindl. V čele tedy kroužila dvojice ŠichHudeček až do okamžiku, kdy Honza Hudeček po třech kolech svůj závod vítězně dokončil. Petru Šichovi se nechtělo jet samotnému, zpomalil  a počkal(!) na své pronásledovatele, Štindla a Sekaninu… Skutečně: málo vídaná věc..! S minimálními odstupy „vlétla“ tato vedoucí trojice do finálního kola. V něm Petr Šich nenechal nikoho na pochybách o své znovu výborné formě! Do cíle přijel s náskokem více jak půl minuty před týmovým kolegou Matějem Štindlem! „Po dlouhé závodní absenci jsem se dnes cítil výborně, s pocity po vítězném závodě v květnu v Okrouhlé se to vůbec nedá srovnat,“ pochvaloval si v cíli opatovický rodák a potvrdil, že za dané situace  se chce účastnit i na zbylých třech závodech MTB „Vrchoviny“. Lídr průběžného pořadí, Adam Sekanina si dojelv klidu  pro bronz a svoji vedoucí pozici si tímto výsledkem opět upevnil.

Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis, a taky „hoďte čučku“ na fotky Karla Všetuly (díky Karle!)

MTB „Vrchovina“ pokračuje v rychlém sledu již tuto sobotu, 27. srpna dalším,  9. závodem v Knínicích, kde budou bikeři „řádit“ na technických náročných, technických tratích, které si vysloužily přezdívku „Val di Sole“.