«

»

Finále, jak se patří!

Boskovické finále jubilejního 15. ročníku MTB Poháru Drahanské vrchovin mělo všechny znaky, které má takový závod mít: rekordní závodnická účast (včetně té mezinárodní díky slovenským rajdrům z VRV Teamu a Dema Racing Teamu), skvělé osobnosti na startu (v mládežnických kategoriích jsme monitorovali z regionu hned pět úřadujících mistrů ČR: Jan Šmída, Tereza Obořilová – oba z Drahanského Sporttýmu, Tomáš Tlamka „Contador“, Dominik Prudek – oba z MORAVEC Teamu a Adéla Šafářová – Nutrend Spcialized) , úžasná divácká kulisa, náročné tratě, které prověřily „kumšt“  rajdrů až na „doraz“, nemalé množství dramatických situací včetně pádů a zranění (naštěstí jen lehkých – v podobě odřenin)… A když k tomu připočteme i osobní účast dvou skvělých cyklistických celebrit z minulého století (silničář Rudolf Labus a dráhař  Jaroslav Blaha), bylo asi jen málo těch, kteří by si poslední zářijovou sobotu v areálu boskovické brokové střelnice nepřišli na své…

026

Andrejka Knechtová z Adamova, majitelka zlaté přilby jako nejmladší účastnice závodu, sklidila při svém startu největší aplaus!

Úžasná divácká kulisa, která provázela už první starty odrážedel, a ze které běhal místy  mráz po zádech, vydržela prakticky po celý závod… Prvnímu bloku startů vévodil závod chlapců kategorie 7-8 let, kterého se zúčastnilo nebývalých 22 závodníků! A to ještě početně zdaleka nebylo pro ten den všechno… Úvodní díl vyhlašování vítězů,který proběhl v režii patronky celého seriálu a místostarostky Boskovic, Mirky Vítkové, odhalil konečně design trofejí – pohárů Drahanské vrchoviny pro r. 2016. Žulové trofeje osazené medailí – to vše opět z dílny Libora Bartoše, zaujaly, stejně jako krásný putovní Pohár Drahanské vrchoviny a stejně jako tři zlaté přílby, které se ku příležitosti jubilejního ročníku závodu udělily… První z nich si odnesla nejmladší účastnice finále v Boskovicích – maličká Andrejka Knechtová z Adamova. Vlastně neodnesla, protože nám s rodiči ujela dříve, než jsme ji stihli vyhlásit… Určitě se ale ještě najde příležitost…

img_1541

Originální trofeje za celková umístění v rukou nejlepších dívek kategorie do 6 let: Lucinky Gottwaldové a Magdalenky Bartošové.

finleboskovicekola27

Tři půvabné blondýny při předávání cen: Zleva Jana Nehodová (spolužačka Vlastimila MORAVCE), uprostřed MUDr. Eva MORAVCOVÁ (manželka Vlastimila MORAVCE), vpravo paní Vondálová, místostarostka obce Kořenec.

Další „peckou“ dne bylo 31(!) borců na startu kategorie mladších žáků… Nevídané! Nesmírně dramatický byl tento závod i v terénu, když už tito kluci měli do tratě vřazeny náročné technické pasáže z hlavní tratě a jejich rozdílná výkonnost způsobila na trati nejeden dramatický okamžik. Zvlášť když se na pomalejší kluky „docvaklo“ čelo závodu mladších žákyň, startující s dvouminutovým odstupem. Právě kategorie mladších žáků byla jednou z těch do poslední chvíle hodně napínavých. Bronzová příčka z Boskovic nakonec postačila k celkovému prvenství šikovnému Michalu Kupskému z Dolních Kounic. Obdobně do posledního závodu byla nerozhodnuta i kategorie chlapců 10-11 let. To nakonec ovládl Tomáš Jelínek z Drahanského Sportteamu, který v přímém souboji o prvenství dokázal v Boskovicích porazit svého největšího soupeře – Matyáše Koudelku (MORAVEC Team). Parádní souboje v předpoledních startech ozdobily svými výkony a vítězstvími především již výše zmínění úřadující národní šampioni starší žáci Tereza Obořilová (Drahanský Sportteam – žákovská silniční mistryně ČR v závodě s hromadným startem) a Tomáš Tlamka „Contador“ (MORAVEC Team – žákovský Mistr ČR v MTB XCE a druhý vicemistr v MTB XCO). Druhého bloku vyhlašování se ujali již milí hosté z Brna, Když bývalým skvělým cyklistům Bláhovi a Labusovi vydatně pomohla i MUDr. Eva MORAVCOVÁ, manželka Vlastimila MORAVCE no a samozřejmě i zástupci pořádajících obcí, kteří třem slavnostním ceremoniálům věnovali letos vzornou pozornost! Ve druhém bloku byli vyhlášeni i další dva laureáti zlatých přileb. Za absolutní nejvyšší počet získaných bodů v dětských kategoriích (bez odečtu – čímž koordinátor soutěže ocenil „účastnickou věrnost“ v průběhu celé série) je získali Maxim Machek a Adéla Věrná (oba z Boskovic – ti nám unikli, ale i těm cena doručíme samozřejmě dodatečně).

p1080941

Roman Kubica není Králem Šumavy, ale Králem MTB Poháru Drahanské vrchoviny 2016. Foto ho zachytilo v náročné pasáži tratě zvané „Šafářův dvoreček“.

V souladu s časovým rozpisem vyrazila na trať patnáct minut po druhé odpolední „smečka“ mužů ELITE v počtu 23 v čele z hlavním favoritem – Romanem Kubicou (MS Bike Academic Racing). Roman, lačný dokončit „Vrchovinu“ vítězně, měl soupeře pouze v prvním ze sedmi kol ve Filipu Tomašovovi (Superior MTB Team), kterého ale poměrně záhy setřásl a podobně jako ve Velenově si jel už pouze svůj závod… Kromě Romana, tleskali diváci opět ze zadních pozic útočícímu Jirkovi Oštádalovi (GT Opportunity), který byl ještě ve hře o Grand Slam, což byla letos poprvé udělovaná cena pro závodníka kategorie muži ELITE s nejvyšším počtem získaných bodů z TOP  závodů ve Valchově (XCO), Spešově, Benešově, Okrouhlé, Bořitově a Boskovicích. I když sympaťák Jirka jel výborně, na Romana to už ale nestačilo…

p1080821

Jedna ze skutečných „star“ boskovického závodu: reprezentantka ČR, svěřenkyně reprezentačního trenéra Viktora Zapletala, Adéla Šafářová, suverénně ovládla závod juniorek.

Zajímavé byly  souboje také v ostatních kategoriích. Ty juniorské / kadetské se odjeli v režii borců a borek MORAVEC Teamu a jejich vítězové – Dominik Prudek s Adélou Šafářovou byli svými výkony hodně suverénní! Tuhý boj v Doubravách svedli tradičně v kategorii Masters II Martin Gottwald (MORAVEC Team) s Davidem Soukupem (Symbio Cannondale).  David byl i tentokrát rychlejší, byť v celkovém hodnocení bylo pořadí nakonec opačné. Každopádně David Soukup objevil letos „Vrchovinu“  a „Vrchovina“ objevila Davida Soukupa… Mastrům trojkařům suverénně vévodil zkušený Dušan Olejníček (GT Opportunity), stejně jako ženám Kristýna Koscová (Dema Racing Team). V této kategorii se po čase opět objevila na startu Markéta Šafářová MORAVEC Team) a že nic ze svého kumštu nezapomněla ukazuje její cílové třetí místo!

088

Starostlivá patronka jubilejního ročníku MTB PDV, místostarostka Boskovic Mirka Vítková udělala pro zdar série veliký kus práce! Děkujeme Mirko! Máš to u nás!

075

Finálová překvapení: Nikoli legendární tři zlaté vlasy děda Vševěda, ale tři zlaté přílby Libora Bartoše! Plus nádherný putovní pohárový monument… Díky moc, Libore!

Kromě všech rajdrů, kteří si statečně „střihli“ letošní finále v Boskovicích je v cíli i celý jubilejní ročník, dnes už kultovní bikové série… Jaký byl? Hodnocení práce pořadatelů a koordinátora je výhradně na jeho přímých aktérech… Dle reakcí Vás, závodníků v průběhu ročníku, udělal seriál podle všeho letos významný krok vpřed. Snad nejpádnějším důkazem tohoto je meziroční nárůst závodníků o téměř 20(!)%. Ale na statistické hrátky bude ještě určitě v mezi sezónním období dost času. Jisté je, že zlepšovat je pořád co. Například příliš emotivní výlevy, především z řad rodičů, v průběhu závodu svých ratolestí, kdy audio stránka těchto výlevů často přesahuje hodně hranice slovníku spisovné češtiny… Toto je například  jedna z věcí o níž víme, že bude třeba do budoucna zlepšit. Třeba udílením jak ceny ceny Fair-play tak  samozřejmě i ceny ANTI – Fair Play… Sprostá slova na závody dětí, ať už jsou jakkoli emotivně vypjaté a dramatické,  prostě nepatří a už vůbec ne z úst rodičů, kteří – jako výchovné autority – mají jít příkladem… Na tomto a i na dalších „chloupcích“ o kterých dobře víme, zapracujeme tak, aby nastoupený posun v úrovni seriálu pokračoval i v dalších, minimálně  15 letech jeho žití! No a zasteskne-li se Vám některou sobotu či neděli ve stále krásném letošním babím létě po závodech „Vrchoviny“, nesmutněte! Další 16. ročník je již v přípravě! A téměř všechny obce na něj  již ohlásili svoje termínové požadavky! Zde studujte výsledky nejen z Boskovic, ale i ty celkové… A zde mrkněte na kvalitní a bohaté tři fotogalerie... No a na tuto stránku určo nezapomeňte pravidelně chodit… Budu se snažit i nadále o minimálně jeden příspěvek týdně… Slibuji… Čestné pionýrské…