«

»

Prázdninová runda…

Z jihomoravského kraje zamířila letos „Vrchovina“ poprvé k sousedům – do kraje Olomouckého, kam tradiční pořadatel jednoho ze závodů MTB seriálu Městys Protivanov, územně patří. Doba prázdnin a dovolených byla jen málo patrná – co se účasti týče – na pátém závodě MTB Superior – Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, který byl – jako vždy – bezchybně organizačně vyřešen  pod taktovkou starostky paní Bronislavy Krénarové.  Takřka dvoustovka závodníků v osmnácti kategoriích předvedla početné divácké komunitě výkony, které zaslužily uznání a často přítomným hodně zvedly tepové frekvence… Na Protivanov budou, mimo jiných,  v dobrém vzpomínat především rajdři TÜV SÜD Rusava Bike Team, konkrétně Radim Konečný a Sylvie Červená, kteří ovládli elitní kategorie mužů a žen. Potěšil ale návrat na tratě MTB „Vrchoviny“ jedné z tuzemských cyklistických legend: v Protivanově v kategorii Masters II závodil bývalý skvělý cyklokrosař a juniorský mistr světa,  Zdeněk Mlynář!

Kromě populárního „Mlynyho“ nechyběla v sobotu mezi bikery ani patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková a rádi jsme se v závodním mumraji viděli i se zastupcem jednoho z hlavních sponzorů „Vrchoviny“, šéfem firmy ColorprofiJirkou Vašíčkem, či výkoným ředitelem Socrates Golf Country Klubu KořenecVlastou Šteflem. Nejen tioto, ale i ostatní početná divácká komunita byli svědky fůry zajímavých okamžíků, které jim na doraz bojující rajdři postupně naservírovali.

Jestliže po závodě ve Žďárné zbyli v rámci MTB „Vrchoviny“ už pouze čtyři „stoprocentní“ vítězové (Martin Hruda, Šimon Grošek, Lukáš Raška a Ivo Kovařík), pak po sobotním Protivanově se tento počet smrskl na polovic: Brněnský Šimon Grošek dojel v závodě chlapců do 6-ti let na 3. místě a mladší žák Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal) se prosadil na souběžně se konajícím MČR ve sprintech v Boskovicích, kde bral ve své kategorii 6. místo. Takže neporazitelní letos zústávají už jen: Martin Hruda (Drahanský Sporttým – odrážedla) a na opačném „věkovém pólu“ pak Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team – Masters III).

Dramatickou bitvu o zlato svedly už v prvním bloku startů v kategorii chlapců 7-8 let Matyáš Orsava (Tufo Cyklozákladna Otrokovice) se Samuelem Zítkou (Bike Team Nové Měto na Moravě), když v cíli pro Matyáše hovořila pouhá vteřina. O tento minimální časový interval porazila v závodě dívek 9-10 let i Lucie Gottwaldová (MORAVEC Team) Adélu Kopřivovou (Bike Team Nové Měto na Moravě) a i tento souboj diváky hodně vzrušil! Zaujalo i vítězství Josefa Sýkory (Head Pro Team Opava) v prestižní kategorii starších žáků. Mladý borec, který v Čském poháru figuruje průběžnwě až na 91. místě, si na rychlé trati poradil se všemi regionálními favority.

V posledním bloku startů diváci s uznáním zatleskali Denise Brabencové (Cykloteam Kolárna) za vítězství v závodě juniorek / kadetek. Denisa nejen, že vyhrála závod v Protivanově („race“ byla hodně napínavá, první tři holky dojely v rozmezí 10 vteřin), ale byla i členkou stříbrné štafety Cykloteamu Kolárna a do Protivanova se přesunula ze „sprintrerských“ Boskovic, kde stihla vybojovat 11. místo! Její věkový i týmový kolega, na „Vrchovině“ ne příliš známý junior Josef Macháč (zatím 25. místo v celkovém hodnocení MTB  ČP) zase ovládl – byť trochu se štěstím – prestižní závod junior / kadetů.

Skutečnými finálními třešničkami na pomyslném protivanovském bikovém dortu pak byly závody kategoriíí Masters II a mužů ELITE. V mladších veteránech to byl už víše zmíněný nestor české cyklistiky, Zdeněk Mlynář, který „udělal“ závod! V konkurenci šesti rajdrů dokázal bez potíží držet medailovou pozici, aby v samotném závěru tvrdě zaútočil na zlato. Martin Haluzík (Cykloteam Kolárna) odolal jeho cílovému ataku jen s vynaložením maximálního úsilí… Nádherná biková chvilka… A nezústalo jen u této. Ze svých starších kolegů jako by si vzali příklad i „eliťáci“. V jedenáctikolovém závodě se jich na čele udrželo v podstatě až do cíle hned pět(!) – dva borci z týmu Kola Koblížek – Petr Koblížek a Aleš Zatloukal, Petr Šich (MORAVEC Team), Radim Konečný (TÜV SÜD Rusava Bike Team) a ostravský Jan Kresta (Amenity Extrem Sport Team). Znovu, až ve spurtu na cílové čáře rozhodl o svém nejtěsnějším vítězství  před Petrem Šichem Radim Konečný. Drama, které bylo na závěr k vidění,  potvrzuje odstup od vítěze v cíli pátého Aleše Zatloukala, který přijel do cíle se ztrátou pouhých 11-ti vteřin… 

Podobně jako na předchozím závodě ve Žďárné byla smolařkou dne kadetka Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín – v Potivanově 2. místo), v Protivanově to byl pro změnu Dominik Horák (Jaroslav Kulhavý Cycling Team). Člen kombinované vítězné štafety, jejíž byl úspěšným finišmanem  – jeho parťáky byli Tomáš Raška (Short Bike Academy Opletal) a Barbora Janovská (MORAVEC Team) – si jel suveréně pro prvenství i v závodě juniorů / kadetů. Technická závada ho však přinutila závod vzdát… A tak osamocenou dvojnásobnou zaltou medailistkou a „de facto“ Královnou protivanovské „race“ se stala Barča Janovská (MORAVEC Team), která dopoledne ovládla i závod dívek 9-10 let!

A na úplný závěr ještě jednou pochvala pořadatelskému týmu: ředitelce závodu Bronislavě Krénarové, které opět víc než zdatně sekundoval její výkonný ředitel Libor Bílek, mravenčí ráci při stavbě tratí pak odvedli Jarda Ptáčník  s Jirkou Žerníčkem, aby vše bezchybným výkonem zavšil při „přemlíkovávání“ okruhů v den závodu traťový direktor Jirka Vybíhal. Díky moc všem!

„Drahanka“ nastupuje nyní krátké prázdniny, Bude pokračovat 6. závodem 10. srpna, kdy se přesuneme stále ještě v rámci olomouckého kraje o 3km dál, do obce Buková. Už teď se na další skvělou partu organizátorů těšíme! Bikeři ale v přestávce o nic nepřijdou. V předposledním červencovém víkendu se jede v Hlinsku národní šampionát a o týden později, v Brně MTB kontinentální šampionát. Ani tyto dvě akce si určitě nenechte ujít!

Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis z Protivanova a prostudujte i tři kvalitní fotogalerie, za které moc dík Lidušce Adámkové a Karlovi Všetulovi!