«

»

Poháry vítězům!

Jak ten čas letí…! O třetí prosincové sobotě už uplynulo sedm týdnů od slavnostního večera vítězů MTB „Vrchoviny“ 2021. I když i letos nás zužoval COVID19, podařilo se  odjet o dva závody víc, než v kritickém roce 2020 a toto budiž dobrým znamením, že se vše postupně vrací do normálu! Jsme tedy s pevnou vírou, že v r. 2022 se „Vrchovina“ dostane počtem závodů do tradičního formátu jedenácti závodů. Však termínová listina, která se už zřetelně rýsuje, a kterou najdete na konci této aktuality, tomu zatím jednoznačně napovídá! Pojďme si, ale nejdříve ve stručnosti připomenout, co se dělo v kulturním domě obce Suchý v onu první listopadovou sobotu r. 2021…

Především nás opět moc potěšila Vámi zaplněná Sokolovna! Vždyť z 93 pohárů, které čekali na předání,  nenašli svoje majitele pouze tři… Pravda, pár kousků se předávalo v zastoupení (což způsobovalo místy určité potíže, za které se omlouváme), ale i tak to svědčí o tom, jak jsou Poháry Drahanské vrchoviny ceněné a vážené zároveň! Díky moc, že jste si pro ně přijeli!

Dále jsme se radovali z VIP hostů! A to jak z jejich počtu, tak i z jejich personálního složení! Asi mi dáte za pravdu, že vedle senátorky Mirky Vítkové, která je už dlouhodobou hvězdou MTB „Vrchoviny“ z pozice jejího letitého patronátu nad seriálem, to byl především trenér naší MTB reprezentace – Viktor Zapletal, jehož osobní účast nás u srdíčka hodně moc zahřála..! Třešničkami na „VIP dortu“ pak byly beze sporu dvě cyklistické soudobé veličiny: silničář Daniel Turek a biker Honza Zatloukal! A radost jsme měli i s plejády zástupců pořádajících obci a měst, v čele s někdejším starostou obce Okrouhlá, Ing. Aloisem Hložkem, který plamínek regionálních bikových bitev pro všechny věkové kategorie před dvaceti lety pomyslně zažehl!

Jen s minimálním zpožděním se rozběhl za tradiční slavnostní fanfáry vítězů akt předávání cen, který – de-facto – časově kopíroval slavnostní předávání cen nejlepším, jak jste na ně zvyklí ze samotných závodů s tím rozdílem, že až do kategorií starších žáků a žákyň brali poháry Drahanské vrchoviny i nejlepší mladí závodníci z pořadatelských obcí. Přičemž i letos jsme v tomto hodnocení ponechali též děti z těch obcí, kterým COVID19 pořádání závodu znemožnil.

První přestávku programu slavnostního večera vyplnili bezvadně holky Markéta a Adélka Šafářovic hrami pro děti, ve druhé přestávce jsme se mohli pokochat krátkým filmem o legendárním létajícím kole  létajícím kole Jana Tleskače. Tento technický unikát byl v průběhu slavnostního večera – věřte/nevěřte – v sokolovně k vidění, stejně, jako unikátní repliky tří  závodních kol Favorit s konce šedesátých a začátku sedmdesátých let minulého století. Nejvzácnějším kouskem byl Favorit, na kterém v roce 1972 vyhrál Vlastimil MORAVEC legendární etapový Závod míru, přičemž k vidění byl dobový dres Dukly Brno, ke které Vlastimil MORAVEC týmově příslušel. Všechny tyto vzácné exempláře na akci ze své sbírky zapůjčil letovický cyklistický „fajnšmekr“ Radek Kalina, za což mu patří velký dík!

S hlavní trofejí putovním pohárem pro celkového vítěze kategorie muži ELITE, jsme se paradoxně díky COVIDu19, mohli letos setkat už po druhé. Poprvé to bylo první červencovou sobotu. kdy  si ho v rámci úvodního závodu letošní „Vrchoviny“ v Benešově převzal  nejlepší „eliťák“ r. 2020 Petr Šich. Ten ho samozřejmě svědomitě přivezl i na Večer vítězů, aby mu byl na  samotný závěr oficiálního programu  opět předán, neboť Peťa pozici NEJ-rajdra „eliťáka“ MTB „Vrchoviny“ obhájil i v r.2021! Že bral i cenu Grand Slam nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat… Stejně jako to, že jsme nezapomněli splnit slib a k 20. výročí trvání seriálu premiérově převzali tři nejlepší štafetové týmy z rukou samotného zakladatele seriálu  poháry Ing. Aloise Hložka. A na úplný závěr nechybělo ani vyhlášení Osobnosti MTB „Vrchoviny“ 2021. Po Marušce Zouharové přebírá štafetu vítěze další obětavý človíček: (nejen) dvorní fotograf soutěže – Karel Všetula!

Fajn „večír“ utekl jako voda… Stejně tak, jako letošní výroční, dvacátá MTB „Vrchovina“. A setkání vítězů první listopadovou sobotu v sokolovně obce Suchý bylo její definitivní důstojnou tečkou. Ale jak praví klasik: na každém konci  je krásné to, že začíná něco nového… Takže pojďte si zapsat do svých diářů dosud známé termíny již 21. ročníku Poháru Drahanské vrchoviny:

 • 16.4.          – Valchov (GS)
 • 7.5.            – Benešov (GS)
 • 14.5.          – Okrouhlá (GS)
 • 11.6.           – Protivanov
 • 25.6.           – Žďárná
 • 20.8.           – Kořenec
 • 27.8.           – Knínice (GS)
 • 3.9.             – Velenov
 • 10.9.           – Jinačovice (nebude započítáván do MTB „Vrchoviny“)
 • 17.9.           – Blansko (GS) – finále

Dá se očekávat dolaďování, případně doplňování termínové listiny, takže nezapomeňte čas od času na tento web „hodit voko“..! No a slavnostní Večer vítězů PDV 2021 nechť Vám připomenou tyto fotogalerie:

 1. Fotogalerie
 2. Fotogalerie