«

»

Patnáct šampiónů!

Čtvrtý, předposlední závod letošní „zeštíhlené“ MTB „Vrchoviny“, který za oblačného počasí tradičně vzorně pohostila  obec  Velenov, rozhodl o letošních celkových vítězích v pořadí OPEN hned v 15-ti kategoriích! Byť byla účast po nočním dešti tentokrát pod obvyklým průměrem, klíčový rajdři, kteří byli ve hře o nejcennější trofeje vesměs nechyběli a výsledkem je již zmíněná „úroda“ čerstvých šampiónů za r. 2020 v pořadí OPEN. Přes tuto skutečnost bude i ve finále v Knínicích „o co hrát“: celkoví vítězové nejsou známi ještě v kategoriích odrážedla chlapci, starší žákyně a ženy ELITE. A samozřejmě jsou ještě ve hře poháry za druhá a třetí místa, pódiová umístění (celková čtvrtá a pátá místa) a v kategorii mužů ELITE je navíc nerozhodnutý souboj  o tradiční trofej „Grand Slam“.

Po Velenově si udrželi  neporazitelnost už jen tři závoďáci: v kategoriích do 6-ti let Martin Hruda (Drahanský Sporttým) a Barborka Štolfová (Cykloop.cz – BT Morkovice) a v kategorii dívek 9-10 let Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice), kteří po neděli  mezi těch zmíněných 15 premiantů samozřejmě patří. Pomyslný „mečbol“ měla opřed Velenovem i Elen Mazalová (Drahanský Sporttým – kat. 7-8 let), která sice na svá tři předchozí prvenství nenavázala (startovala se zdravotním handicapem), ale se sebezapřením vybojovala 3. místo a i ona se již s předstihem může těšit z celkového prvenství.

Stejně tak jako „odrážedlistka“ Andrejka Knechtová z Adamova. Ta ve Velenově vyhrála a také má již jistotu celkového prvenství. Rozhodnuta ale doposud není stejná kategorie chlapců. Jisté je jen to, že pohár vítěze poputuje do Brna. Zda ho ale získá Šimon Grošek (vyhrál Benešov) nebo vítěz posledních tří závodů Daniel Dvořák (TJ Favorit), o tom sed rozhodne až v knínickém finále. Dalšího jistého vítěze zná i kategorie chlapců 7-8 let. Je jím Martin Pozorský (Drahanský Sporttým), který ve Velenově vyhrál letos také třetí závod a svým největším soupeřem, Šimonem Chlubnou (Rouchovany) již nemůže být předstižen. Šimon Chlubna tedy zůstává nadále „věčně“ druhým, stříbro vybojoval „do čtvrtice“ i v nedělním velenovském závodě a nadále zůstává „korunním princem“ letošní „Vrchoviny“. Společně s Jonášem Janovským (MORAVEC Team – kat. do 6 let) a Lukášem Raškou (Short Bike Academy Opletal – kat. 13-14 let), kteří také letos „berou“  výhradně stříbroa nejinak se jim dařilo i ve Velenově… Soubojům nejmladších závodníků, kteří se museli dopoledne „popasovat“ s po dešti mokrým travnatým povrchem tratí,  přihlíželi i milí VIP hosté: zastupitelka Města Boskovic, pí. Dágmar Hamalová a místostarosta Města Blansko, pan František Hasoň, kteří nad výkony a uměním mladých bikerů uznale pokyvovali hlavou…

Druhý startovní blok bikového dne zahájil závod kluků 9-10 let , ve kterém byl dominantní Adam Pražan (F – Bike Klub Sádek). Po druhém místě z Benešova vybojoval ve Velenově jisté prvenství, když dokázal porazit druhého v pořadí, Matyáše Orsavu (TUFO CZ Otrokovice) téměř o půl minuty. Je to ale Matyáš Orsava, kdo pozvedne nad hlavu pohár za celkové prvenství  (vyhrál Bukovou a ve zbývajících závodech bral druhá místa). Ve sledované kategorii mladších žáků se doposud vždy druhý  Josef Kuchař (ACT Lerak) konečně dočkal a nejen že vyhrál závod, ale i on je již jistým dalším celkovým vítězem. Stejně mladým dívkám kralovala letos do třetice Justýna Novotná (MORAVEC Team), která po čtvrté v řadě svedla souboj o prvenství se svou týmovou kolegyní Barborou Janovskou (MORAVEC Team). Novotná vyhrála tento souboj letos  po třetí a i ona je již jistou celkovou vítězkou.

Stejně jako Justýna Novotná slavil letos po třetí triumf starší žák David Friedl (SK Jiří Team), další z patnácti již jistých celkových vítězů. Druhou ze tří kategorií, které dojdou rozuzlení až v Knínickém finále, je kategorie starších žákyň. A zajímavostí je, že se z loňského roku zopakuje souboj mezi Annou Hanákovou a Amálií Gottwaldovou (obě CP Team Boskovice) s tím rozdílem, že tehdy to bylo v kategorii o věkový „level“ nižší… Před rokem byla v NMnM úspěšnější Anna Hanáková, která ale ve Velenově své soupeřce o čtyři vteřinky podlehla a obě dívky mají na svém kontě aktuálně po dvou vyhraných závodech. Uvidíme, jak tuto zápletku rozuzlí knínické finále… Dramatickým závodem šesti štafet finišovala druhá třetina závodu a v něm se po zásluze prosadilo kombinované trio Anna Hanáková  – Justýna Novotná – Amálie Gottwaldová. Což znamenalo, že Justýna Novotná s Amálií Gottwaldovou jsou se ziskem dvou prvních míst neoficiálními královnami Velké ceny Velenova.

Magnetem poslední třetiny vlenovské „race“ měl být opět souboj dvou nejlepších „eliťáků“ – Petra Šicha (MORAVEC Team) a Emila Hekeleho (ZEKOF Loštice). Emil se ale na startu neobjevil, to ale neznamenalo, že by Petru Šichovi spadlo vítězství do klína samo. Především Vojta Neradil (PSG Cyklosport Chropyně) mu byl dlouho důstojným soupeřem. Petr ale letos zažívá TOP sezónu a po vítězství v Boskovicích se radoval i ve Velenově a navíc i on je již jistým držitelem poháru za 1. místo v celkovém pořadí v ostře sledované kategorii! Prestižní trofej – „Stanley Cup“ – tedy bude porvé letech měnit majitele…

Asi nejzajímavějším soubojem posledního bloku startů byla bitva juniorů / kadetů. Vít Balcárek (Cykloop.cz – BT morkovice) po celou dobu závodu dýchal na záda favorizovanému Tomáši Tlamkovi „Contadorovi“ (Nutrend Specialized rating) a podlehl mu až v závěru o pouhé 3 vteřinky… Ve stejné kategorii děvčat nakonec sešlo z avizovaného souboje Elišky Hanákové (CP Team Boskovice) s úřadující kadetskou Mistryní ČR Simonou Spěšnou (MS Bike Academy) a tak skoro domácí závodnice měla cestu k vítězství hodně snadnou. V kategoriích Masters se prosadili favorité. Standa Červený (SUD TUV Rusava Bike Team) ve „dvojkařích“ a Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team) v „trojkařích“. Že všichni čtyři v tomto odstavci jmenovaní vítězové jsou zároveň také celkovými šampióny letošní „Vrchoviny“, nemusím připomínat…

Tou třetí nerozhodnutou kategorií, je kategorie žen. Ve Velenově slavila letos ve svém druhém startu druhé zlato Tereza Nesetová, lepší výchozí pozici v celkovém pořadí má před finále ale vítězka z Boskovic, Kristýna Koscová (ve Velenově druhá). Ve hře o pohár ale zůstává i Sylvie Červená, zatím průběžně druhá, která ve Velenově dojela na 4. místě. Bronz brala v ženách Eva Bartolšic-MORAVCOVÁ, dcera v r. 1986 tragicky zesnulého skvělého československého cyklisty Vlastimila MORAVCE, vítěze silničního Závodu miru z r.1972. A není bez zajímavosti, že její manžel, Vít Bartolšic (syn dalšího skvělého českého silničáre  z konce minulého století, Jiřího Bartolšice) vybojoval medaili ze stejného kovu v závodě Masters II. A aby toho nebylo málo, v dopoledních startech dětí závodili i jejich dvě dcery – vnučka Vlastimila MORAVCE: Zita s Ladou v kategorii do 6-let… Skutečně silný rodinný bikový kvartet se objevil na bojištích MTB „Vrchoviny“… Zde mrkněte kompletní výsledkový servis a „tuť“ na 7 supr fotogalerií… Díky Karle Všetulo  a Františku Čefelíne!

Výsledek závodu štafet:

  1. CP Team / MORAVEC Team (Anna Hanáková, Justýna Novotná a Amálie Gottwaldová).
  2. CP Team / DK Bike Shop Racing Team (Lucie Gottwaldová, Eliška Hanáková a Adam Štěpánek)
  3. Short Bike Academy Opletal / MORAVEC Team (Lukáš Raška, Barbora Janovská, Nikola Jaroš).